přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1

Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1

Inkscape.png

Zkušený grafik, pracující se svobodnými nástroji, se podělí se čtenáři LinuxEXPRESu o své zkušenosti a znalosti. Vytvořit hlavičku webového portálu v Inkscape lze pomocí dvou základních dovedností - musíte umět vytvořit jednoduchý gradient  a stíny. A samozřejmě mít nápad.


Zahajujeme volnou sérii článků, která se bude věnovat svobodným grafickým nástrojům v praxi. Texty na základě svých zkušeností píše zkušený grafik Luděk Janda, který mnoho popsaných postupů používá v denní praxi. Pracuje ve Slackwaru, používá zejména Inkscape, ale cizí mu není žádný grafický program.

1. Vytvořte si nový dokument

V okně Vlastnosti dokumentu ([Shift+Ctrl+d]) nastavte údaje pro výšku a šířku na 990 px a 112 px.

Obrázek:  1.jpg

Rozměry nového dokumentu

2. Umístěte vodítka

Vytažením z levého a horního pravítka umístěte dvě horizontální a dvě vertikální vodítka na okraje dokumentu. Kromě nich umístěte jedno horizontální do výšky 32 px, to jest na hranici mezí spodním pruhem a kresbou s logem.

Obrázek:  2.jpg

Umístění vodítek

Při vytahování vodítek z pravítek nemusíte být příliš přesní. Stačí vodítka rozmístit jen nahrubo a pak na každé dvakrát kliknout. V dialogovém okně pak upřesníte skutečnou pozici vodítek na patřičné ose x (0 px, 990 px) a y (0 px, 32 px, 112 px).

Aktivujte přitahování vodítek v kartě Snap ve Vlastnostech dokumentu ([Shift+Ctrl+d]). Dále zvolte přitahování na rohy objektů (Bounding box corners) a upravte citlivost přichytávání na vodítka (Snap to guides) na hodnotu 8. Všechny hodnoty si můžete v průběhu sami upravovat podle vlastních požadavků a přichytávání také vypínat, pokud vám překáží v práci.

3. Spodní pruh hlavičky

Nástrojem Tvorba obdélníků a čtverců ([F4]) nakreslete obdélník o rozměrech 990 px × 32 px ve spodní části dokumentu. Obarvěte výplň na červeno (#aa0000ff) - pro tento účel budete používat dialogové okno Výplň a obrys ([Shift+Ctrl+f]). Pokud má obdélník obrys, odstraníte ho tak, že v kartě Vykreslení čáry zatrhnete hodnotu Bez barvy.

Obrázek:  3.jpg

Obdélník s červenou výplní

4. Barevný přechod ve spodní části

Vytvořte duplikát původního objektu ([Ctrl+d]) a výplň nového přebarvěte na tmavě červenou (#550000). Nástrojem Tvorba a úpravy barevných přechodů ([Ctrl+F1]) nasměrujte táhlo gradientu v požadovaném úhlu - v našem případě ve svislé pozici. Abyste dosáhli přesného naklonění 90°, držte při pohybu táhlem gradientu klávesu [Ctrl]. Horní táhlo by mělo lícovat s hranou objektu. Přechod mírně upravíte přidáním zarážky (v okně Editor barevných přechodů - dostanete se na něj zvolením možnosti Úpravy... v dialogu pro Výplň). Nová zarážka se objeví uprostřed táhla. Posuňte ji do horní části a obarvěte ji na výrazně světlejší, než je barva cílová (#aa0000ff). Tím dosáhnete působivého prudkého přechodu v horní části.

Obrázek:  4b.jpg

Vytvoření přechodu

5. Horní část hlavičky

Nakreslete obdélník nástrojem Tvorba obdélníků a čtverců ([F4]) o rozměrech 990 px × 80 px. V dialogovém okně Výplň a obrys ([Shift+Ctrl+f]) nastavte hodnotu výplně na jasně červenou (#ef2929ff).

Obrázek:  5.jpg

Horní část hlavičky s jasně červenou výplní

6. Pravidelné pruhy

Objekt duplikujte ([Ctrl+d]) a v dialogovém okně Výplň zvolte károvanou ikonu Vzorek. Nastavte její hodnotu v rozbalovacím menu na Stripes 1:1.5 white. Průhlednost výplně (opacity) zmenšete na 15 %.

Obrázek:  6a.jpg

Výběr typu výplně

Dále natočte pruhy pod úhlem 45°. Objekt s pruhy editujte nástrojem Edit path nodes ([F2]). V určité vzdálenosti od objektu se objeví malá táhla (někdy bývají skutečně daleko). S jejich pomocí nastavte hustotu pruhů a jejich sklon.

Obrázek:  6b.jpg

Úprava pruhů

7. Barevný přechod vrchní části hlavičky

Postupujte podobně jako u vytváření gradientu spodního pruhu. Objekt s pruhy duplikujte [Ctrl+d]. V okně Výplň a obrys ([Shift+Ctrl+f]) zrušte vybarvení výplně vzorkem (které si objekt ponechává po duplikaci) a vybarvěte ho (#ef2929ff). Průhlednost (opacity) výplně vraťte zpět na 100 %. Nyní vytvořte gradient nástrojem Tvorba a úpravy barevných přechodů ([Ctrl+F1]). Horní bod umístěte na horní hraně objektu a táhlo směřuje svisle dolů.

Obrázek:  7.jpg

Vytvoření gradientu horní části

Nebojte se experimentovat. Při volně Tvorba a úpravy barevných přechodů ([Ctrl+F1]) si zvolte jednotlivé koncové body přechodu a dívejte se, jak na ně reaguje dialogové okno Výplň a obrys ([Shift+Ctrl+f]). U každého bodu lze měnit barevnost, průhlednost apod. Body lze na ose přidávat i odebírat.

8. Barevný podklad pro hlavičku je hotový

Podívejme se, jak vypadá vytvořená hlavička nyní. Pomocí nástroje Přiblížení/oddálení obrázku ([F3]) si obrázek zvětšete do velikosti 1:1. Skryjte vodítka. Voilà.

Obrázek:  8.jpg

Výsledný podklad pro hlavičku

Příště umístíme kreslené logo LinuxEXPRESu a přidáme stínovaný text.

Nahoru

Příspěvky

Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1
finn 1. 09. 2008, 03:43:06
Odpovědět  Odkaz 
Velice dobrym zdrojem, jak se naucit s inkscapem jsou tyto screencasty: http://screencasters.heathenx.org/
Re:Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1
pleytwak 1. 09. 2008, 09:21:46
Odpovědět  Odkaz 
Clovece dik, tedy musim rict, ze to jsou s prominutim kure*sky dobry navody, alespon pro me.
Josef Vanžura Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1
gindar 1. 09. 2008, 09:24:18
Odpovědět  Odkaz 
hezký tutoriál... ale hlavička ve stylu Web 2.0... Není to ten pravý LE, nevystihuje ráz tohoto webu, přijde mi najednou ta červená nějak agresivnější (je to přeci jen v takovém reklamním stylu; prezentace nějaké firmy); Grafik je šikovný, ale prostě se to k LE nehodí.
Chybička se vloudila
Beginer 1. 09. 2008, 12:04:24
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že se Vám tam vloudila drobná chybička. V části 4. Barevný přechod ve spodní části máte chybnou klávesovou zkratku pro vytvoření duplikátu. Jsem dal dle textu ctrl+g a divil jsem se, že konečný výsledek byl nějaký prapodivný. Ještě že dle dalšího textu jsem přišel na to, proč. Nj, jsem začátečník :-D
Vlastimil Ott Re:Chybička se vloudila
Vlastimil Ott 1. 09. 2008, 12:36:48
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, chybu jsem udělal já při korektuře a formátování. Zkratka je Ctrl+d, opraveno.
Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1
Kibo 2. 09. 2008, 22:23:14
Odpovědět  Odkaz 
Bezva tutorial. Už se těším na pokračování.
Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1
w 7. 09. 2008, 12:51:07
Odpovědět  Odkaz 
jj, na inkscape se zacinam taky divat a vypada to velmi velmi zajimave. Zatim jsem sice jako doma v Corelu (tedy co se vektorovych zalezitosti tyce) a to je taky to jedine proc mam na svem ubuntim desktopu nainstalovany VMWare a jsem nucen virtualizovat widle, ale jak to tak vidim, asi zacnu misto hrani si v inkscape v nem skutecne pracovat aby me to donutilo si zvykat na mirne odlisnejsi prostredi. Jinak pekny clanek.
Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1
pre 7. 09. 2008, 23:41:54
Odpovědět  Odkaz 
Skoro to vypadá, že ten text "opravdový linuxový magazín" neni uprostřed tý hvězdy...

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz