přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 2

Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 2

Inkscape.png

Zkušený grafik, pracující se svobodnými nástroji, se podělí se čtenáři LinuxEXPRESu o své zkušenosti a znalosti. Vytvořit hlavičku webového portálu v Inkscape lze pomocí dvou základních dovedností - musíte umět vytvořit jednoduchý gradient  a stíny. A samozřejmě mít nápad. Pokračování prvního dílu.


Zahajujeme volnou sérii článků, která se bude věnovat svobodným grafickým nástrojům v praxi. Texty na základě svých zkušeností píše zkušený grafik Luděk Janda, který mnoho popsaných postupů používá v denní praxi. Pracuje ve Slackwaru, používá zejména Inkscape, ale cizí mu není žádný grafický program.

Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 1

9. Umístěte logo tučňáka

Importujte již vytvořené logo tučňáka pomocí funkce Import ([Ctrl+i]). Umístěte ho do levé části obrázku. Táhly upravte velikost. Snažte se zachovat proporce obrázku, a proto při pohybu táhly držte stisknutou klávesu [Ctrl].

10. Stínujeme tučňáka

Vytvořte duplikát loga ([Ctrl+d]). V dialogu Výplň a obrys ([Shift+Ctrl+f]) nastavte parametry pro výplň. Obarvěte duplikát černou barvou (#000000ff), rozostření (blur) nastavte na 2 a průhlednost (opacity) na 60 %. Horním táhlem logo trochu zdeformujte - neproporcionálně snižte jeho výšku. Vytvořený stín nakonec přesuňte mírně doprava a pod původní bílé logo ([Page Down]).

Obrázek: 10a.jpg

 

Obrázek: 10b.jpg

 

11. Břicho tučňáka

Pomocí nástroje Kresba Bezierových křivek a přímých čar ([Ctrl+F9]) nakreslete nahrubo, jak bude vypadat bílá část bříška tučňáka. Jednoduchým kliknutím vytvořte přímou linii, pokud podržíte tlačítko a táhnete dál, linie se zakulatí. Na závěr spojte linii s počátečním bodem, tím se objekt uzavře.

Obrázek: 11a.jpg

 

Obrázek: 11b.jpg

 

Pravděpodobně se vám na první pokus nepodaří ideální obrázek. Upravte jej posléze pomocí nástroje Edit paths by nodes ([F2]), kterým nastavíte sklon čar a druhy bodů.

12. Šijeme frak

Vytvořte duplikát bílého tučňáka. Obarvěte jej do černa (#000000ff) a posuňte pod výplň břicha ([Page Down]). Vyberte oba objekty a v menu Křivka zvolte Non-Ekvivalence ([Ctrl+^]).

Obrázek: 12.jpg

 

13. Odstraňte černé kolo kolem tučňáka

Zbavíte se ho stejně, jako jste vytvořili bříško pro tučňáka. Tentokrát velmi nahrubo nakreslete pomocí nástroje Kresba od ruky ([F6]) obrys kolem části, kterou chcete zachovat (tučňák). Vyberte zároveň ([Shift]) černého tučňáka a nový objekt. Zvolte Průnik ([Ctrl+*]) z menu Křivka.

Obrázek: 13a.jpg

 

Obrázek: 13b.jpg

 

14. Přesuňte tučňáka a stín pod spodní část hlavičky

Nejjednodušší způsob je vybrat oba objekty ve spodní části (gradient a barevný podklad) a oba přesunout nahoru ([Page Up]), aby překrývaly spodek tučňáka.

Obrázek: 14.jpg

 

Pro manipulaci jednotlivých částí lze snadněji využít vrstvy. Projděte si přiložený soubor s výslednou hlavičkou. Jsou tam vytvořeny vrstvy. Přehled vrstev si zobrazíte pomocí [Shift+Ctrl+l].

15. Elegantní přesah křídla

Duplikujte černého tučňáka a jeho stín a oba nově vytvořené objekty přesuňte nahoru tak, aby překrývaly spodek křídla. Na místě, kde chcete vytvořit přesah, nakreslete čtverec pomocí nástroje Tvorba obdélníků a čtverců ([F4]). Vyberte společně s černým křídlem a zvolte Průnik ([Ctrl+*]). Obdobně vytvořte přesah stínu. Po jeho vytvoření si zkontrolujte správně nastavené rozostření (blur) výplně a případně vraťte zpět na hodnotu 2. Průhlednost (opacity) výplně nastavte na 10 %. Také pozor, že stín se vrhá i mírně nahoru do oblasti původního stínu a tím dochází k jeho násobení. Je proto lépe vyříznout stín trochu nižší než křídlo.

Obrázek: 15a.jpg

 

Obrázek: 15b.jpg

 

16. Text LinuxEXPRES

Nástrojem Tvorba a úprava textových objektů ([F8]) vytvořte obdélník, do kterého napište „Linux‟. Text upravte v dialogu Text a písmo ([Shift+Ctrl+t]), ve kterém zvolte písmo Lucida Grande, styl Normal a velikost 60pt.

Rozpal mezi písmeny je příliš velký. Lze jej snadno zmenšit pomocí kombinace [Shift+Alt+<]. Rozpal se zvětšuje klávesami [Shift+Alt+>].

Vytvořte duplikát k nápisu Linux ([Ctrl+d]) a posuňte jej za něj jako pokračování textu. Přepište jej na EXPRES, kde všechna písmena budou napsána kapitálkami. Zmenšete velikost nového nápisu tak, aby u něj výška velkých písmen byla shodná s výškou písmen malých nápisu Linux. Upravte rozpal ([Shift+Alt+>]) a případně i velikost bloku bez zachování proporcí. Nakonec nápis obarvěte na bílo (#ffffffff). Barvu obrysu nastavte na #501616ff a v kartě pro Styl čáry zvolte šířku 1 px. Oba nápisy vyberte (Shift), převeďte na křivku ([Shift+Ctrl+c]) a na závěr sjednoďte ([Ctrl++]).

Obrázek: 16a.jpg

 

Obrázek: 16b.jpg

 

Obrázek: 16c.jpg

 

Obrázek: 16d.jpg

 

17. Vystínovaný text

Vytvořte duplikát nápisu ([Ctrl+d]). Přebarvěte výplň na černou (#000000ff) a rozostřete (blur na hodnotu 2) . Zrušte vykreslení obrysu. Vytvořený stín posuňte pod bílý text ([Page down]) a šipkami kurzoru mírně doprava a dolů.

Obrázek: 17.jpg

 

18. Hlavička magazínu LinuxEXPRES je hotová

Ještě se podívejte na výsledek. Pomocí nástroje Přiblížení/oddálení obrázku ([F3]) zvětšete kresbu na 1:1 a skryjte vodítka (|). Voilà.

Obrázek: 18.jpg

Výslednou hlavičku i s vrstvami si můžete stáhnout.

Nahoru

Příspěvky

Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 2
martin 8. 09. 2008, 09:52:52
Odpovědět  Odkaz 
Nasiel som jednu chybu v texte "Přehled vrstev si zobrazíte pomocí [Ctrl+i]." - tato klavesova skratka je na import, na zobrazenie vrstiev treba pouzit Shift+Ctrl+L. Diky za pekny clanok.
Vlastimil Ott Re:Inkscape v praxi: Jak vznikala nová hlavička LinuxEXPRESu 2
Vlastimil Ott 8. 09. 2008, 12:57:25
Odpovědět  Odkaz 
Moje chyba, děkuji za upozornění, opraveno.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Luděk Janda


 • Distribuce: macos x, slackwarePublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...