přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska

Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska

esmska.jpg

Esmska je aplikace určená pro odesílání SMS zpráv z internetu na mobilní telefony. Pomocí Esmsky můžete posílat SMS zprávy na telefonní čísla operátorů, kteří posílání SMS z internetu umožňují. V našich končinách jde o všechny tři mobilní operátory, tedy O2, T-Mobile i Vodafone. K funkčnosti tohoto programu budete samozřejmě potřebovat připojení k internetu.


Esmsku nainstalujete v závislosti na vaší distribuci. Tato aplikace však nebývá dostupná v oficiálních zdrojích, takže se řiďte jednoduchými pokyny pro ty nejpoužívanější z distribucí. Pro běh aplikace budete potřebovat nainstalovanou Javu.

Na oficiální stránce aplikace je možné, mimo stažení a nainstalování balíčku, i tzv. webstart, kdy aplikaci není třeba instalovat. Díky přenosné platformě Java se program spustí rovnou z prohlížeče. Samozřejmě Javu musíte mít nainstalovanou i tak. Spustit...

Esmsku můžete spustit z menu aplikací, konkrétně z kategorie Síť. Po kliknutí na položku v menu uvidíte logo programu, tedy obrázek mobilního telefonu s obálkou. Poté se na obrazovce objeví okno rozdělené na tři části: Zpráva (vlevo nahoře), Kontakty (pravý sloupec) a Fronta (vlevo dole). Každá část slouží k jinému účelu.

Hlavní okno aplikace EsmskaHlavní okno aplikace Esmska

Seznam kontaktů a práce s ním

Pokud chcete někomu odeslat SMS zprávu, je potřeba ho nejdříve přidat do seznamu kontaktů. Ve spodní části pravého sloupce se nacházejí tři ikony. První (s obrázkem plusu) slouží právě k přidání kontaktu. Pokud na ni kliknete, uvidíte malé okno, do kterého vyplníte údaje o kontaktu.

Přidání kontaktuPřidání kontaktu

Do kolonky Jméno napište název kontaktu, který bude vidět v seznamu kontaktů. Samozřejmě nemusí jít o celé jméno, můžete vyplnit jen přezdívku, vše záleží jen na vás. Pod kolonkou pro jméno následuje kolonka pro telefonní číslo kontaktu. Telefon se zadává s předvolbou státu. Pro Českou republiku je to +420, což je v kolonce předvyplněno.

Poslední možností je výběr brány. Jedná se o SMS bránu operátora, kterého používá příjemce zprávy, nikoli tedy váš operátor. Máte na výběr několik možností. Podle předvolby telefonního čísla se automaticky zvolí nejpravděpodobnější brána. Pomocí tlačítka s obrázkem lupy můžete odhadnutí operátora vyvolat ručně. Pozor, předvolba dnes nemusí nutně určit, u jakého operátora je přidávaný kontakt zákazníkem, takže volbu rozhodně ověřte.

Kód v hranaté závorce určuje zemi operátora, tedy [CZ] pro Českou republiku, nebo [SK] pro Slovensko. Pokud nemáte uživatelský účet na portálech pro odesílání SMS zpráv z internetu (např. t-zones nebo SMSMánia), měli byste si vystačit s volbami, které jsou shodné s názvy tuzemských operátorů.

Pokud jste s volbou operátora spokojeni, potvrďte přidání kontaktu tlačítkem Vytvořit. Malé okno zmizí a nový kontakt se objeví v seznamu napravo. Kontakt můžete upravit pomocí tlačítka vpravo od tlačítka na přidávání kontaktů. Zobrazí se stejné okno jako při jeho přidávání a informace můžete změnit. Pokud jej chcete kompletně odebrat, můžete tak učinit pomocí posledního tlačítka vpravo dole, s obrázkem skartovačky. Odstranění musíte potvrdit, aby nedošlo k omylu.

Posílání zpráv

Pokud na kontakt kliknete levým tlačítkem myši, zvýrazní se a jeho jméno se objeví v části Zpráva v kolonce Příjemce. Kontaktů můžete zvolit i více, pomocí klávesy [Ctrl]. Vyberte jeden a se stisknutou klávesou [Ctrl] klikněte myší na další. V kolonce Příjemce se objeví text Hromadné odesílání. Více kontaktů najednou můžete upravovat, ale změnit lze pouze SMS bránu. Takto označené kontakty můžete hromadně smazat.

Více zvolených kontaktůVíce zvolených kontaktů

Pokud si tedy vyberete příjemce zprávy, ubezpečte se, že je v kolonce Příjemce jeho jméno. V druhé kolonce lze změnit bránu operátora, ovšem jen pro aktuální zprávu. Pod volbou brány následuje velké pole pro samotný text zprávy. Vzhledem k tomu, že brány mají rozdílné maximální počty znaků na zprávu, Esmska text zprávy v případě potřeby sama rozdělí na několik zpráv. V okně zprávy to poznáte podle barvy textu. Každá druhá zpráva má modrý text.

Kromě barevného značení vidíte dole pod prostorem pro napsání zprávy počet napsaných znaků a počet SMS zpráv, na které bude vaše sdělení rozděleno. Vlevo od prostoru pro text zprávy je graficky znázorněno, kolik textu ještě můžete napsat. První zobrazení značí počet znaků na jeden segment zprávy, druhé na celkový text. Pokud na tato grafická znázornění najedete kurzorem myši, objeví se text prozrazující, kolik znaků ještě můžete napsat. Zpráva se rozdělí maximálně do pěti segmentů.

Psaní zprávy v aplikaci EsmskaPsaní zprávy v aplikaci Esmska

Když jste se zprávou hotovi, můžete ji odeslat pomocí tlačítka Poslat. Zpráva se rozdělí na jednotlivé segmenty, ty jsou pak řazeny ve frontě odesílání. Pro každý jednotlivý segment je nutné zadat do políčka kód z obrázku, je to proto, aby SMS brány nebyly zneužívány různými škodlivými roboty.

Opisování kódu proti robotůmOpisování kódu proti robotům

Někdy se odeslání nepodaří, může to být z důvodu chyby na straně brány operátora. V takovém případě se vyplatí počkat a po chvíli to zkusit znovu.

V nabídce Program | Nastavení máte rozšířené možnosti volby nejen vzhledu programu, který je možné měnit pomocí různých motivů, ale i například přidávat ke zprávě svůj podpis – každá odeslaná zpráva přijde příjemci z „vašeho čísla“. Mobilní telefon poté, má-li příjemce váš telefon ve svém telefonním seznamu, zobrazí vaše jméno. Bohužel tuto funkci nepodporují všichni operátoři.

Pokud používáte prostředí GNOME nebo Xfce, doporučuji nastavit vzhled aplikace na GTK, Esmska pak vypadá podobně jako ostatní aplikace.

V případě, že máte účet registrovaný na některé z placených bran (například t-zones), můžete se v programu k tomuto účtu přihlásit – stačí doplnit údaje na kartě Přihlašovací údaje.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Kamil Páral 26. 06. 2009, 01:27:40
Odpovědět  Odkaz 
Sakra, a zrovna dneska, v den recenze, přestala fungovat brána na O2 :) Zas tam prováděli nějaké změny, že je to pořád baví :/ Oprava snad bude brzo.
Miroslav Hrončok Re:Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Miro Hrončok 26. 06. 2009, 07:04:32
Odpovědět  Odkaz 
To dělají skoro pořád, ne? Na to mají speciální oddělení asi. BTW Bylo to myšleno spíš jako návod, než recenze ;)
Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Renek 26. 06. 2009, 09:54:29
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj


zajimavy program dik za info.


Renek
Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
lzap 26. 06. 2009, 10:01:37
Odpovědět  Odkaz 
VYNIKAJICI APLIKACE. Pouzivam ji asi pul roku.
Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Márten 26. 06. 2009, 10:18:00
Odpovědět  Odkaz 
Tuto aplikaci využívám již dlouho a neměnil bych.

K návodu bych jen doplnil, že pokud chce uživatel používat GTK vzhled a mít políčko pro psaní zpráv taktéž bílé (třeba v tmavém tématu GTK nevidíte skoro vůbec nic, když píšete), je třeba používat OpenJDK. Se Sunem to funguje tak, jak je to vidět z přiložených obrázků (čili v tmavé vidíte jen temný flek).
Re:Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Migi 26. 06. 2009, 15:16:26
Odpovědět  Odkaz 
Taktéže používám skvělej program .... až na jednu věc ... ach ten swing ... kdyby to bylo v swt
Vlastimil Ott Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Vlastimil Ott 26. 06. 2009, 11:06:02
Odpovědět  Odkaz 
Asi bych to měl konečně taky vyzkoušet. Najde se nějaký dobrovolník, kterému můžu posílat smsky? Já totiž nemám komu psát a hlavně co. Ne že bych měl prázdný seznam, ale v drtivé většině volám nebo se vidíme osobně. Jednou za uherák něco nadatluju na mobilu a moc přes 20 znaků se mi teda nechce. Navíc mám Jabbim, kde je to ještě jednodušší a nemusím zadávat žádné kódy.

Komu a co pořád píšete? Proč je program pro posílání sms tak důležitý? Vždyť ty zprávy jsou tak odporně krátké, že se to nedá číst - mobil mi navíc nezobrazí pořadí zpráv, dojdou na přeskáčku. Kdo to má skládat dohromady? Fakt to jako příjemce nemám rád; vůbec.
Re:Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Kamil Páral 26. 06. 2009, 22:48:55
Odpovědět  Odkaz 
Asi už dlouho nejsi student, Vlasto ;)
Vojtěch Trefný Re:Re:Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Vojtěch Trefný 27. 06. 2009, 09:19:51
Odpovědět  Odkaz 
Já student jsem a mám na to dost podobný pohled :-)
Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Robotics 26. 06. 2009, 15:19:21
Odpovědět  Odkaz 
Taky používám k plné spokojenosti. Jen mi někdo řekněte, jak se zbavit podivné lenosti, kdy někdy místo toho abych si zapnul program Esemska, tak to napíšu na mobilu.
Re:Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Debian Squeeze 27. 04. 2011, 02:14:02
Odpovědět  Odkaz 
Tip: :)
ja posilam z url:
poslatsms.cz

nebo pro t-mobile z url:
http://t.sms.cz

resp. i.sms.cz - gate pro vsechny operatory...
Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Márten 26. 06. 2009, 19:06:44
Odpovědět  Odkaz 
Robotics: To je ta Java...
Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Martin 27. 06. 2009, 14:20:35
Odpovědět  Odkaz 
Takže miesto mobilu môžem so sebou nosiť počítač s nainštalovanou Esmskou a so záložným zdrojom energie a hľadať po meste internetové pripojenie. Ale čo v lese??? :)))
Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska
Eliwood 28. 06. 2009, 20:11:21
Odpovědět  Odkaz 
Mockrát děkuji za tip, v srpnu končí studentské SMS Gratis od Vodafonu, takže jsem jedině rád že budu mít na notebooku konečně aplikaci pro posílání SMS která mi po všech stránkách vyhovuje. :)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog