přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Rozhovor: Jiří X. Doležal

Rozhovor: Jiří X. Doležal

E-mailový rozhovor se spokojeným uživatelem Win2k, který vás možná už naštval. Právem? Ptal se Lukáš Zapletal .


Dobrý den, kdy jste se prvně seznámil s operačním systémem Linux?

V roce 1999.

Proč vás tehdy Linux zaujal?

Protože jsem uvěřil jeho reklamě ? tj., že je to plně funkční operační systém zadarmo. Byl jsem v té době tak nevzdělaný, že jsem v existenci podobného jevu jako plně funkční operační systém zadarmo uvěřil, dnes už vím, že je to pouhý teoretický (a nereálný) konstrukt.

Jaké distribuce jste zkoušel?

Nejhorší a nejhlubší zkušenosti mám se SUSE Linux 7.0, naopak nejlepší s Brutal (později Brutus) Ware, která je dle mého soudu jedinou skutečně funkční (byť samozřejmě vysoce specializovanou, výhradně k hackerským účelům) distribucí. To samozřejmě neznamená, že bych s tím BrutalWare prakticky něco hacknul, ale to, co jsem si zkoušel, na tý komandlajně fakt fungovalo.

Které programy jste si oblíbil, co vás naopak na Linuxu rozčílilo?

Žádné, všechno.

Spoustu svých úspěchů i neúspěchů jste ventiloval v nejrůzněji laděných článcích, což někteří jedinci často špatně snášeli. Připadá vám komunita kolem Linuxu agresivní a takříkajíc "rozhádaná"?

Ano, navíc absolutně fanatická a v podstatě přihlouplá.

Všichni ale takoví přece nejsou. Jste znám tím, že rád pícháte do vosího hnízda a někteří dokonce tvrdí, že pracujete na nějaké sociální studii. Je to pravda?

No... Spíše ten fenomén průběžně studuji a diskutující na webu z toho píšou svůj portrét... Jestli z toho bude kniha, nevím, ale materiál na ni mám.

Ve svém posledním článku v Reflexu přirovnáváte hnutí kolem FOSS k sektě. Jak jinak byste ale free software šířil? Složit se na reklamu do masmédií?

Proč bych ho měl šířit? To bych musel bejt padlej na hlavu...

Často přirovnáváte hnutí kolem open-source softwaru a Linuxu ke komunismu. Ideovým základem komunismu je socialismus, který je založen na myšlence, že že všichni dávají a všichni berou. Open source ale nikoho nenutí nic dávat. Jak mám chápat vaše přirovnání?

Ideovým základem komunismu není, jak píšete, socialismus, ale Komunistický manifest od Karla Marxe. Přečtěte si tu knížku a také Kapitál a pochopíte snadno. Open Source nepřináší zisk, proto jsou větší projekty vždy podinvestované a de facto nerealizovatelné.

Nutil vás někdo používat Linux proti vaší vůli? Bylo vám bráněno svobodně si vybrat jiný systém?

Ne, a kdyby mi někdo jakýkoliv operační systém vnucoval násilím, použiju proti němu v souladu s § 13 a § 14 trestního zákona rovněž násilí. Win2k jsem si vybral dobrovolně.

Jak se JXD staví k Linuxu dnes? Používáte jej aktivně?

Jak se k tomu staví JXD, fakt nevím, zeptám se, až se s ním uvidím. Já Linux používám pouze ve formě odznáčku s tučňákem, který mám na teplé vestě, co nosím na doma, a na jednom tričku, co nosím i ven. Myslím, že k ničemu jinému jej ani nemůžu potřebovat, anžto jsem koncový uživatel počítače a doma neprovozuji žádný server, kde je Linux výhradně (byť s určitými výhradami) použitelný.

Je podle vás prohlížeč Mozilla Firefox 1.0 lepší než Microsoft Internet Explorer 6?

Myslím, že jsou plně srovnatelné (oba mají své mouchy). Jako základní mám MSIE, automatický update samozřejmě denně, a za pět let na kabelu jsem nikdy nic na Síti nechytil. Asi málo browsím po pornoserverech... Ale Lišku a Operu (s reklamou) a Lynx4win mám samozřejmě taky, na hraní.

Sledujete dění kolem vývoje linuxového jádra? Jaká čtete linuxová média (ať již tištěná, nebo elektronická)?

Nesleduji, žádná.

Pracoval jste někdy se systémem z rodiny BSD?

Plánuju si to na hraní nainstalovat od setkání s Mitnickem, který to chválil, ale ještě jsem se k tomu nedostal, a to jsou teprve dva roky.

Děkuji za rozhovor.

Není zač.


Poznámka redakce

Z latiny: příd. jm. communis, - společný; podst. jm. commune - společný majetek

Komunismus:

  1. Společenský systém založený na společném vlastnictví výrobních prostředků.
  2. Oficiální ideologie a politická praxe bývalého SSSR původně vycházející z názorů K. Marxe a B. Engelse, ale postupně přizpůsobovaná jedinému cíli - udržení politické moci komunistickou stranou, tím se značně vzdálil Marxovým představám.

Tzv. marxistická definice

  • vyšší stupeň společenskoekonomické formace (nižší je socialismus);
  • neexistuje (již v socialismu) soukromé vlastnictví výrobních prostředků, výrobní vztahy se nevyznačují nadvládou a podřízeností, ale soudružskou spoluprací a vzájemnou pomocí lidí osvobozených od vykořisťování;
  • existuje jednotné všelidové vlastnictví (v socialismu ještě ne);
  • ve vyšším stupni komunismu zcela odumře stát, národy se budou sbližovat až k úplnému zániku všech rozdílů mezi nimi;
  • "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb."

Zpracováno podle:

Pečenka, M. - Luňák, P. a kol. Encyklopedie moderní historie. Praha: Libri, 1998. s. 234.
Kol. autorů. Filozofický slovník. Praha: Svoboda, 1981. s. 427.

Nahoru

Příspěvky

Rozhovor: Jiří X. Doležal
KuboF 15. 02. 2009, 14:53:38
Odpovědět  Odkaz 
Mnoo, každému podľa jeho gusta... Tiež nie som prílišný zástanca servítky pred ústami ale občas by sa aj zišlo. Asi mu niekto raz pekne je**l do držky a pol roka nemohol kecať a teraz na to necvie zabudnúť chudák jeden...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz