přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Skype 4.1 a novinky u Steamu

Skype 4.1 a novinky u Steamu

dvatydny.gif

Steam pro Linux: Další várka testerů a Team Fortress 2 pro všechny. Ubuntu aktualizuje důležité aplikace. Brno bude hostit konferenci GUADEC 2013. Skype 4.1 pro Linux a 3.0 pro Android. Linux Mint 14 Nadia.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Steam pro Linux: Další várka testerů a Team Fortress 2 pro všechny

Nedávno vyšel Steam pro Linux v betaverzi (viz článek Steam pro Linux: První pohled) a stále se kolem něj děje něco zajímavého. Pojďme si v krátkosti projít, co se událo za poslední dva týdny.

Testování jde podle plánu – testeři hlásí bugy, vývojáři je opravují a vydávají aktualizace. Pozvánku do uzavřené betaverze navíc dostalo dalších nejdříve pět set a potom ještě pět tisíc uživatelů, kteří vyplnili žádací formulář. Takže klidně se hlaste dál, možná se na vás také dostane. Pro uživatele jiných distribucí než Ubuntu to platí dvojnásob. Dobrá zpráva je tu i pro „černé“ testery – ti už by také měli rozběhnout pilotní hru Team Fortress 2.

Nebyl by to Linux, aby se uživatelé nepustili do různých úprav a nepřizpůsobovali Steam obrazu svému. Martin Kozub upravil vzhled klienta tak, aby více ladil s designem samotného Ubuntu, a výsledek vypadá velmi dobře. Návod k instalaci najdete na WebUpd8, informace o aktualizacích vzhledu potom na profilu autora na Google+. Thomaz de Oliveira dos Reis zase dosáhl toho, že se přímo z přihlašovací obrazovky Ubuntu můžete přihlásit do konzolového rozhraní Steamu Big Picture. To má dvě výhody: U televize vůbec nemusíte sahat po myši a pod Steamem neběží Unity, nýbrž pouze nenáročný xfwm4, takže zbude víc výkonu pro samotné hry.

Steam v „ubuntím“ kabátku Steam v „ubuntím“ kabátku

Herní studio Egosoft oznámilo, že své hry ze série X3 připraví pro Linux a nabídne je na Steamu. První díl Reunion se linuxové verze dočkal už před několika lety, pokračování Terran Conflict a Albion Prelude doufejme budou následovat brzy. Činí se také AMD a vydalo betaverzi nového ovladače svých grafických karet. Podstatně lépe by na něm mělo běžet Left 4 Dead 2, u ostatních her bohužel zlepšení moc patrné není.

Ubuntu aktualizuje důležité aplikace

Ubuntu nenápadně začíná aktualizovat některé důležité aplikace, teď se do Ubuntu 12.04 a 12.10 dostaly Mozilla Firefox 17, Thunderbird 17 a Skype 4.1. To je u linuxových distribucí poměrně neobvyklá věc, software v repozitářích v rámci jednotlivých vydání distribuce neaktualizuje (až na bezpečnostní aktualizace apod.), samozřejmě pokud distribuce nepoužívá model rolling release.

Otázkou je, zda takový přístup můžeme čekat i v budoucnu a zda se rozšíří i na další aplikace. Dávalo by to smysl vzhledem k tomu, že Ubuntu chce zaujmout i uživatele jiných platforem, a ti prostě nejsou zvyklí na to, že by kvůli nové verzi prohlížeče museli každý rok instalovat nový systém. Výběr „VIP“ softwaru, který by byl průběžně aktualizován, zní docela logicky, ovšem v open-source komunitě vůči softwaru panuje trochu rovnostářský přístup, podle kterého by všechny aplikace měly mít stejné podmínky. Změní to Ubuntu?

Brno bude hostit konferenci GUADEC 2013

Začátek srpna 2013 bude v Brně patřit Linuxu, uskuteční se zde totiž konference GUADEC, celým dlouhým názvem GNOME User and Developer European Conference, tedy evropská konference uživatelů a vývojářů GNOME, kam se sjede většina důležitých vývojářů tohoto grafického prostředí z celého světa. K výběru Brna určitě přispěl i fakt, že zde má Red Hat největší vývojářskou pobočku čítající pět set zaměstnanců. A jak víme, Red Hat má na vývoji GNOME zásadní podíl. Brno se o hostování konference ucházelo již minulý rok. Vzhledem k tomu, že vynikající projekt dodal také francouzský Štrasburk, představenstvo GNOME Foundation jej předem nečekaně určilo za pořadatele pro rok 2014.

GUADEC 2013, 1.–8. srpna v Brně GUADEC 2013, 1.–8. srpna v Brně

Novinky ze světa softwaru

Skype 4.1 pro Linux a 3.0 pro Android

Když Microsoft koupil Skype, budoucnost linuxové verze nevypadala nejrůžověji. Společnost však překvapila a vydává nové verze klienta pro Linux se zajímavými novinkami. Pojďme se podívat na ty, které přináší nedávno vydaná verze 4.1.

Hlavní novinkou je propojení Skypu a IM protokolu Messenger. Pokud používáte obě služby, můžete své účty sloučit v jeden. Skype se tak stává centrem rychlé komunikace pro veškeré produkty Microsoftu: Již zmíněný Messenger, Xbox, Hotmail a Outlook.com. To také znamená, že pokud chcete začít Skype používat, postačí vám přihlašovací údaje ke kterékoliv z nich.

Co se týče novinek přímo v aplikaci, notifikace o přijatých zprávách se nově zobrazují i během hovoru a během hovoru také můžete stiskem klávesy [d] vyvolat „číselník“. Pomocí klávesy [Esc] lze nově opustit celoobrazovkový režim. Skype 4.1 také můžete spustit v druhé nezávislé instanci, stačí přidat parametr -- secondary.

Aby toho nebylo málo, nové verze Skypu (3.0) se dočkal také Android. Ta přináší vlastně jen dvě, ale významné novinky. První je podpora audiokodeku SILK, který by měl při podobném datovém toku jako dosud nabídnout podstatně čistší zvuk. Pro srovnání dává Skype k dispozici ukázku. Dále je Skype 3.0 lépe uzpůsoben pro tablety, vylepšeno bylo hlavně „širokoúhlé“ rozhraní.

Novinky ze světa distribucí

Linux Mint 14 Nadia

Linux Mint, oblíbená distribuce vycházející z Ubuntu, je tu s novou, čtrnáctou verzí přezdívanou Nadia. Přichází s dvojicí vlastních prostředí: Cinnamon 1.6 (výchozí, upravené GNOME 3) a MATE 1.4 (adoptované GNOME 2).

Linux Mint 14 Linux Mint 14

Cinnamon přichází s alternativním prostředím Cinnamon 2D, které rozběhnete i bez funkční grafické akcelerace. V případě nouze poslouží dobře, pro běžné použití se však nedoporučuje. Jak už možná víte, souborový správce Nautilus 3.6 se hodně proměnil a byla z něj odstraněna řada možností. Proto vývojáři Mintu vzali Nautilus 3.4, překřtili ho na Nemo a chtějí ho vést jiným směrem. Mezi novinky nad rámec Nautila 3.4 patří například snadné přepínání módu zobrazení či bohatší kontextová nabídka. Rozhraní Cinnamonu se také dočkalo několika vylepšení: Přibyly applety notifikací a otevřených oken, applet zvuku byl vylepšen, pracovní plochy lze nově pojmenovat a panel dostal nové možnosti konfigurace.

U druhého prostředí MATE je novinek o poznání méně, vývojáři se snažili hlavně o to, aby bylo co nejstabilnější, a především opravovali chyby. Mezi těch pár větších novinek patří bezproblémová podpora Bluetooth, Dropboxu nebo mapa znaků. Z novinek společných pro obě prostředí jmenujme podporu GDM 2 témat ve správci přihlašování a změny v jádru Správce softwaru. Podrobné informace o novém Mintu najdete v naší recenzi.

Jednou větou

Vyšel CyanogenMod 10, vychází z Androidu 4.1 Jelly Bean.

ZUNO Bank vydala moderními funkcemi nabitou aplikaci pro Android.

Fedora 18 je tu v betaverzi, finální verze bude dostupná začátkem příštího roku.

Linux a OpenOffice.org ušetřily Mnichovu 10 milionů eur.

Prohlížeč Firefox v sedmnácté verzi přidává integraci Facebooku.

Sdružení Ubuntu ČR bylo znovu oficiálně posvěceno Canonicalem.

Zdrojové kódy Androidu 4.2 jsou venku.

OMG!Ubuntu! v recenzi vychvaluje první ultrabook s Ubuntu – Dell XPS 13.

MPlayer umí přehrávat video přes grafickou kartu, podívejte se, jak na to.

Minecraft si zahrajete také na Raspberry Pi.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz