přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Čím zpracovávat zvuk v Linuxu

Čím zpracovávat zvuk v Linuxu

Sluchátka

Při zpracování zvuku (editaci, míchání, aplikaci efektů) v Linuxu si můžeme vybrat z řady zajímavých aplikací.  


Na práci se zvukem je potřeba „mek“,…

...nebo přinejhorším Windows. Tak zní známé klišé, neberoucí vůbec Linux vážně. Jenže i v Linuxu lze zpracovávat zvuk a možnosti jsou poměrně rozsáhlé. Je jasné, že výběr softwaru není tak široký jako pro OS X nebo Windows, to ovšem neznamená, že tu nejsou kvalitní programy.

Práce se zvukem je poměrně široký pojem. Lze tam zahrnout generování zvuku, propojování zvukových zařízení, mixování signálů, zpracovávání záznamů… Nás nyní zajímá to naposledy zmíněné zpracování zvukových záznamů, ať už získaných jakýmkoli způsobem. Máme nějaké zvukové soubory a potřebujeme je upravovat, směšovat, napojovat a dělat s nimi různé další operace.

Audacity: nepsaný linuxový standard

Program Audacity je mezi těmi linuxovými pravděpodobně nejznámější a je jakýmsi nepsaným standardem. Umožňuje jednoduchý záznam zvuku (včetně současného přehrávání – lze tedy například doplnit hlas k hudbě), editaci ve více stopách a poměrně širokou škálu různých úprav.

Zvukový editor Audacity Zvukový editor Audacity

Největší sílu mu dávají pluginy, kterých je již v základu k dispozici celá řada (například limiter, tremolo, odstraňovač hlasu…). Další lze přidat – a to pluginy v jazyce Nyquist, pluginy LADSPA (případně novější LV2), Vamp, VST a Audio Unit.

Ne všechny pluginy jsou k dispozici pro Linux. Například technologie Audio Unit je jen specifická pro OS X, pluginy VST jsou povětšinou jen pro Windows.

Kromě záznamu a úprav umožňuje Audacity také v omezené míře generovat zvuk (jednoduché tóny a pár dalších zvuků), analyzovat ho, do popisové stopy doplňovat poznámky apod. Součástí programu je – poměrně překvapivě – i nástroj pro snímání okna a obrazovky, na rozdíl od obecných nástrojů (např. Spectacle) má ale například i funkce pro snímání jednotlivých zvukových stop.

Nástroj pro snímání obrazovky Nástroj pro snímání obrazovky

Můžete si přečíst řadu článků o Audacity, včetně návodů na ořezávání zvuku, odstraňování hlasu z hudby nebo rozhovoru s vývojářem Dominikem Mazzonim.

Sweep: rychlá a jednoduchá editace

Sweep vypadá vedle Audacity tak trochu jako chudý příbuzný, protože nedisponuje žádnou velkou množinou efektů a dalších operací. Naopak nabízí jen základní editační nástroje, které jsou ale zcela plnohodnotné a umožňují rychle ořezat, rozdělit či spojit zvuky.

K dispozici je také přehrávání, jednoduché nahrávání a několik nejpoužívanějších efektů (fade in/out, echo, normalizace…). Potřebujete-li jen nějaké základní úpravy a Audacity vám připadá jako kanón na vrabce, sáhněte po programu Sweep. Pozor však na to, že nic neuložíte do formátu MP3, jehož podpora není z patentových důvodů obsažena (patenty už sice vypršely, případná změna ale nějakou dobu potrvá).

Program Sweep Program Sweep

Kwave: editor pro z prostředí KDE

Editor Kwave patří do sady programů KDE a hodí se tedy nejvíc do prostředí KDE Plasma (přestože ho lze samozřejmě používat i jinde). Uživatelské rozhraní i škála funkcí tohoto programu se velmi podobají aplikaci Sweep. Jednotlivé soubory lze zobrazovat v samostatných aplikačních oknech, v oknech uvnitř aplikace nebo na kartách.

Zatímco Sweep do MP3 jen neukládá, zatímco načítání těchto souborů je bez problémů, do Kwave tento typ souborů ani nenačtete. Pokud ale pracujete jen s obyčejnými nekomprimovanými zvukovými soubory (WAV), nebo používáte některý z podporovaných formátů (např. OGG nebo AIFF), nebude vám to komplikovat život.

Aplikace Kwave Aplikace Kwave

Ocenaudio: bleskurychlá editace velkých souborů

Ocenaudio je zhruba „v půli cesty“ mezi Audacity a jednoduchými editory jako Sweep. Podporuje širokou škálu zvukových formátů, disponuje celou řadou efektů a dalších operací, nabízí generování několika jednoduchých typů zvuku, umožňuje analýzu zvuku. Také Ocenaudio pracuje s pluginy, podporuje ale jen typ VST.

Přestože funkční škála není tak rozsáhlá jako u Audacity, existují velmi pádné důvody, proč po aplikaci Ocenaudio sáhnout. Je to především velmi rychlá editace velkých souborů (díky propracované správě paměti) a na pohled jednoduché, ovšem efektivní uživatelské rozhraní.

Aplikace Ocenaudio Aplikace Ocenaudio



Nahoru

Příspěvky

Čím zpracovávat zvuk v Linuxu
Jozo Pokoj 9. 06. 2017, 23:32:09
Odpovědět  Odkaz 
Prepacte, ale velmi zle spracovana tema (aj ked chapem, ze su to free aplikacie). Obzvlast ked existuju programy ako Ardour, na nom postaveny Mixbus a pre tvorbu hudby Bitwig (klon Abletonu). Sice su to platene aplikacie, ale splnaju uz nejake standarty. Nehovoriac o video strihovych Lightworks a Davinci Resolve. Skoro som zabudol na notovy Musescore...a ze na linux nie su aplikacie...
Lukáš Jelínek Re: Čím zpracovávat zvuk v Linuxu
Lukáš Jelínek 9. 06. 2017, 23:58:25
Odpovědět  Odkaz 
Tento článek je pouze o aplikacích o zpracování zvuku, čili nemá v této souvislosti vůbec smysl hovořit o aplikacích pro notové záznamy, střih videa nebo tvorbu hudby. Ze zmíněných aplikacích by sem částečně patřil jen Ardour - uvažoval jsem o jeho zařazení do článku, ale nakonec jsem se rozhodl jinak, protože editace zvuku je jen jedním z řady jeho účelů.
Re: Re: Čím zpracovávat zvuk v Linuxu
Peter 12. 06. 2017, 21:48:12
Odpovědět  Odkaz 
Ja si myslim, ze Jozo ma pravdu. Minimalne ten Ardour by si zasluzil zmienku. To mi pripada ako hovorit o 3D modelovani a nespomenut Blender. :'(
Čím zpracovávat zvuk v Linuxu
Marcus_777 10. 06. 2017, 16:20:06
Odpovědět  Odkaz 
Ocenaudio neni opensource. Jen upřesnění pro ty, kteří si balíčky kompilují sami.
Čím zpracovávat zvuk v Linuxu
fri 10. 06. 2017, 21:26:02
Odpovědět  Odkaz 
Sweep - to je docela letitá záležitost, až mě překvapilo, že se objevuje v přehledu. Taky jsem k němu něco napsal. :-)

http://fripohled.blogspot.cz/2009/07/sweep.html
http://fripohled.blogspot.cz/2009/11/sweep.html

To o KWave je postaráno. Již před časem se jej v KDE ujal Vít Pelčák. Akorát pořád neměl čas na to, aby prošel soubor s nápovědou a doplnil jej (třeba). Předpokládám, že zase/ještě neuplynul rok, abych se jej měl důvod poptat, tak co, už to je?

http://fripohled.blogspot.cz/2012/05/kwave.html

Jestli by se mělo do přehledu něco dodatečně zařadit, tak třeba ReZound. Jeho vývoj se pozastavil zhruba někdy v tom roce, co k tomu došlo u Sweepu.

http://rezound.sourceforge.net/

A ze slibných programů pro nahrávání zvuku Traverso. Dnes po něm zůstal jen tento odkaz? http://traverso-daw.org/

Stav vývoje posledně jmenovaných jsem měl chuť srovnávat (ve výše uvedeném příspěvku) někdy tak před pěti lety.

Audacity, Ardour, KWave - ty si ovšem žijí dost dobře.

Třeba to přímo nespadá do výběru podle stanovených hledisek, ale pro představu o světě Linux Audio, a protože se tím dá nahrávat, si sem snad přidejte i: Qtractor a Muse (2, 3)

https://qtractor.sourceforge.io/qtractor-index.html
http://www.muse-sequencer.org/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog