přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Cloud9, aneb když píšete kód v týmu

Cloud9, aneb když píšete kód v týmu

cloud9.png

Dnes můžeme místo virtualizace používat kontejnery, místo běžných desktopových aplikací jejich webové ekvivalenty běžící kdovíkde, streamovat obsah ze serverů na druhém konci světa v maximální kvalitě s minimální latencí. Co využít potenciál cloudových technologií a získat tak kvalitní IDE?


Tohle není nový nápad, podobné IDE skutečně existuje. Jmenuje se Cloud9 a cílem tohoto článku bude vám ho představit ve své plné kráse. Nejdřív ale musíme zjistit, co vlastně Cloud9 je.

Cloud9 vám zdarma poskytne nejen funkční editor vašeho kódu, ale dokonce funkční instalaci operačního systému (linuxové distribuce) Ubuntu s přístupem přes příkazovou řádku a možnost kód spustit – pokud tedy například píšete aplikace v PHP, můžete si kliknutím vytvořit webový server a aplikaci spustit. Základní verze poskytuje 512 MB RAM a 1 GB místa, avšak je možné si připlatit za lepší podmínky.

Nejjednodušší aplikace (Hello world) v prostředí Cloud9 Nejjednodušší aplikace (Hello world) v prostředí Cloud9

A konečně to nejlepší – kód můžete v reálném čase upravovat společně s dalšími lidmi. Tato funkce je asi to nejlepší, co vám může Cloud9 nabídnout. Funkce je velmi podobná té z Google Drive – vidíte barevně rozlišený kurzor ostatních přispěvatelů v reálném čase, takže víte, kdo co upravuje. No a pokud nejste s úpravami vašich kolegů spokojeni, můžete se pomocí funkce Historie úprav vrátit do předchozího stavu.

Osobní zkušenost?

Na službu mě upozornil známý, se kterým píšu webovou aplikaci v PHP. Oba jsme do té doby používali Git, kde se občas vyskytly potíže. Neměli jsme přesně domluveno, jak se bude repozitář spravovat, takže se sem tam začaly vyskytovat zmatky.

Cloud9 mi nabídl jako vhodnou alternativu a řekl mi, že si můžu dál dělat commity na bitbucket.org a používat prostředí velmi podobné tomu, na které jsem do té doby byl zvyklý (tedy Sublime Text 2). Byl jsem ohledně toho dost skeptický. Jak by mohla webová aplikace nahradit plnohodnotný editor?

Tak jsem si řekl, že to alespoň zkusím. První plus pro mě bylo, že jsem mohl pro registraci použít účet na bitbucket.org. Po registraci se mi zobrazil dashboard, kde jsem si ihned mohl vytvořit vlastní workspace (pracoviště, které můžete sdílet s ostatními). Po otevření workspace jsem byl v editoru během pár vteřin a ihned jsem mohl začít editovat.

Výsledek spuštění aplikace Výsledek spuštění aplikace

Samotný editor už pak poskytuje několik režimů. Mně, jakožto dlouhodobému uživateli Sublime Textu, přišel nejlépe pod ruku stejně pojmenovaný režim, avšak Cloud9 poskytuje několik dalších (uživatelé Vimu a Emacsu si určitě přijdou na své, režimy vycházející z těchto dvou konkrétních editorů jsou totiž dostupné).

Po celý měsíc užívání jsem nenarazil na jediný problém, a to ani na žádném jiném počítači. Odezva IDE byla rychlá, nedošlo ani k výpadku služby nebo některé části. Při psaní kódu fungovalo doplňování kódu téměř okamžitě.

Doslova švýcarský nůž

Toto přirovnání není úplně od věci – v prostředí Cloud9 spustíte aplikace napsané v PHP, Pythonu, Go nebo třeba Node.js. Psát můžete ale v mnoha dalších jazycích, podporováno je několik desítek syntaxí jazyků, takže není problém psát třeba v C/C++ nebo Javě (tyto konkrétní varianty jsem nezkoušel, ale nejspíš by bylo možné kód kompilovat v Ubuntu kontejneru pomocí terminálu dostupném ve spodní části IDE).

Terminál v Cloud9 Terminál v Cloud9

Podporovány jsou například i preprocesory LessSASS, soubory je možné pomocí těchto preprocesorů sestavit s pár kliky. Pro webaře a i další programátory tak má Cloud9 co nabídnout. Navíc disponuje i jednodušším editorem obrázků, což se může občas hodit.

Zajímavostí je podpora GitHubu a již zmíněného Bitbucketu, takže můžete synchronizovat svůj kód s kódem v repozitářích uložených u těchto služeb. Další zajímavostí je stažení kódu z FTP, což se může hodit, pokud máte třeba vlastní aplikaci na serveru a chcete si vytvořit její kopii kvůli úpravám. Pokud používáte služby typu Google App Engine nebo Heroku, podpora pro ně je taktéž dostupná.

Bez připojení si neškrtnete

Abych byl fér, zmíním i nevýhody. Stejně jako u jiných cloudových služeb, i zde platí, že pokud budete bez připojení, budete hodně omezeni – v případě Cloud9 službu nespustíte vůbec, ale je možné alespoň přejít do offline režimu.

Stáváte se při používání služby též závislí na poskytovateli, protože data jsou hostovaná na serverech a vy k nim nemáte jiný možný přístup. Pokud by toto pro vás znamenalo problém, můžete si pravidelně dělat např. v gitu commity a přenášet si je na lokální disk, abyste k nim měli přístup.

Je též možné soubor přímo z Cloud9 stáhnout v zipu, ale to je podle mého názoru v případě, že chcete mít data na svém disku aktuální, dost pracné. A samozřejmě pokud nedůvěřujete podobným službám, zřejmě nebudete Cloud9 chtít ani vyzkoušet.

Tak co? Zkusíte Cloud9 také? Budu rád, pokud se podělíte o své zkušenosti s touto službou v komentářích.

Nahoru

Příspěvky

Cloud9, aneb když píšete kód v týmu
Tomáš Jurman 23. 01. 2015, 08:58:05
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj
Cloud9 používám už 1.5 roku s NodeJS a jsem spokojený. Vyhovuje mi propojení s Githubem a přímý deploy aplikace na server.
Tomáš

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Hutla


  • Distribuce: Debian, Manjaro, Arch
  • Grafické prostředí: Openbox, MATEPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...