přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deník aktivit vám pomáhá zaznamenávat vaši činnost

Sophos

Deník aktivit vám pomáhá zaznamenávat vaši činnost

activity_journal.png

Čím jsme starší, tím častěji se nám stává, že zapomínáme na mnoho důležitých věcí, ať už jsou to oslavy narozenin, jít něco někam zaplatit, či udělat nějakou práci. A s postupem času to bude nejspíš horší a horší. A tak není divu, že nejrůznější pomůcky, které nám mohou připomenout to či ono, se pro nás pomalu, ale jistě stávají nutnou výbavou pro každý den.


Jak se vyznat v nepořádku

Nepořádek v počítači, jaký mám já sám, má asi mnoho z nás. Tak velký jako já, už ale asi jen málokdo. K tomuto závěru dojdu vždy, když hledám nějaký soubor, se kterým jsem ještě před hodinou pracoval, a nyní jej najednou nemohu nikde najít. Až donedávna jsem tuto situaci řešil za pomoci vyhledávání v systému, či pomocí historie dokumentů u dané aplikace, pokud je takovou funkcí vybavena.

Mezi takové aplikace patří například kancelářský balík LibreOffice, některé multimediální přehrávače, grafické editory či prohlížeče webových stránek. Rovněž i řada komunikátorů obsahuje službu zaznamenávání historie komunikace mezi uživateli. To poskytuje možnost vyhnout se například trapasům při příští komunikaci s daným uživatelem. Co když vám ale takový uživatel například pošle fotku svého domácího mazlíčka a vy si za boha nemůžete vzpomenout, kam jste ji uložili?

Ačkoliv věřím, že mnozí z vás jsou na tom s adresářovou strukturou dokumentů o něco lépe než já, ani to nemusí zaručit snadnou práci s vašimi dokumenty. Úplně stačí, když máte dokumenty pojmenované podobnými, nic neříkajícími názvy, a vyjde to prakticky nastejno. Typickým příkladem mohou být stovky fotografií, importovaných z digitálního fotoaparátu apod.

Univerzální nástroj pro správu dat asi neexistuje, a těžko říci, zda vůbec existovat někdy bude. Avšak již nyní jsou k dispozici některé pomůcky, které mohou práci se soubory výrazně usnadnit. Deník aktivit je jednou z nich.

Zaznamenávání aktivit

Pokud byste si měli zaznamenávat denní aktivity na počítači manuálně, asi byste nedělali nic jiného. Systém to dělá za vás. Ovšem tyto údaje ukládá do systémových logů, a ty nejsou zrovna uživatelsky nejpřívětivější. Představte si ale program, který shrne vše, co jste za celý den prováděli, do graficky přijatelné podoby, a setřídí podle data a času do přehledného kalendáře, kde můžete snadno dohledat veškeré svoje aktivity.

Středa až pátek Středa až pátek

Deník aktivit funguje tak, že se spouští na pozadí při každém startu počítače a zaznamenává jak programy, které jste v určitý den spustili, tak to, jaké soubory jste v těchto programech otevřeli, s tím, že tyto soubory je možné skrze Deník opětovně otevřít jediným kliknutím, nebo si zobrazit například jejich náhled, jedná-li se o fotografii.

Jednotlivé aktivity jsou rozděleny podle doby, v níž aktivita probíhala, a to na ráno, odpoledne a večer. Aplikace, které Deník aktivit nezná, jsou označeny jako Unknown, tedy neznámé. V okně programu je pak zobrazena aktivita za poslední tři dny, přičemž ve spodním grafu je možné označit další uplynulé dny pro zobrazení.

Rovněž je možné vybrat si i jiné typy zobrazení, například zobrazení aktivit pouze pro jeden den jako náhledy jednotlivých položek, anebo jako časovou osu. Deník aktivit má rovněž možnost vyhledávání položek, s možností filtrovat výsledky dle typu. Aktivity je možné zobrazovat i z předešlých let, jsou-li výpisy dostupné. Pokud ne, výpisy jsou pochopitelně prázdné.

Pátek Pátek

Teď byste si asi mohli říci, že se jedná o software, jenž slouží ke šmírování uživatelů ze strany správce sítě. Tak to ale není. V žádném případě se nejedná o program typu Hlídací pes (pro Microsoft Windows) či něco podobného. K výpisu aktivit uživatele má přístup pouze a jen daný uživatel. Deník aktivit také nezobrazuje například navštívené URL adresy ve webovém prohlížeči či e-mailovou poštu. Pochopitelně je dobré, aby každý uživatel v počítači měl v systému vlastní účet, aby se v tomto ohledu zamezilo nechtěnému, což není případ jen tohoto programu.

Instalace programu

Deník aktivit můžete snadno nainstalovat za pomoci libovolného správce balíků. V Ubuntu postačí použít k instalaci Centrum Softwaru pro Ubuntu, kde napíšete název programu Deník aktivit a zvolíte jej k instalaci. Pokud preferujete jiné způsoby instalace balíčků, vězte, že anglicky se program jmenuje Activity Journal a balíček gnome-activity-journal.

Klady a zápory

Během testování Deníku aktivit jsem nenarazil dosud na žádnou chybu, snad jen pouze na jednu nepříjemnost, kterou má skoro každý druhý program v Linuxu (a nejen v Linuxu). Ačkoliv je program přeložen do češtiny, tu a tam se v něm vyskytují anglické výrazy. Co v Deníku aktivit postrádám, je možnost ukládání aktivit do samostatného souboru. Osobně bych si dokázal představit nějaký formát pro LibreOffice.

Program je poměrně nenáročný na výkon počítače, má velmi přehledné rozhraní, s jehož pomocí můžete velmi snadno mapovat vaši každodenní činnost. Dostupný je v základním repozitáři a je určen pro běh v prostředí GNOME, ale poběží samozřejmě i v dalších.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Rippl


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Digitalizace pomáhá rozvíjet miliardový byznys Prusa Research

SophosSpolečnost Sophos, dodavatel řešení kybernetického zabezpečení nové generace, připravila sérii odborných interaktivních webinářů, na kterých ve dnech 21. - 24. června nahlédnete za oponu simulovaného lovu hrozeb.

Pokračování ...


VMware_Intel

Public Relations

Panasonic představuje nejucelenější řadu 4K projektorů a displejů

PanasonicSpolečnost Panasonic před­sta­vi­la na ve­le­tr­hu ISE 2021 nové pro­jek­to­ry a dis­ple­je a na­bíd­la tak nej­u­ce­le­něj­ší řadu 4K zo­bra­zo­va­cích ře­še­ní, která us­po­ko­jí ro­s­tou­cí pop­táv­ku po str­hu­jí­cím di­vác­kém zá­žit­ku.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Sophos