přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deník aktivit vám pomáhá zaznamenávat vaši činnost

EPLAN

Deník aktivit vám pomáhá zaznamenávat vaši činnost

activity_journal.png

Čím jsme starší, tím častěji se nám stává, že zapomínáme na mnoho důležitých věcí, ať už jsou to oslavy narozenin, jít něco někam zaplatit, či udělat nějakou práci. A s postupem času to bude nejspíš horší a horší. A tak není divu, že nejrůznější pomůcky, které nám mohou připomenout to či ono, se pro nás pomalu, ale jistě stávají nutnou výbavou pro každý den.


reklama

Jak se vyznat v nepořádku

Nepořádek v počítači, jaký mám já sám, má asi mnoho z nás. Tak velký jako já, už ale asi jen málokdo. K tomuto závěru dojdu vždy, když hledám nějaký soubor, se kterým jsem ještě před hodinou pracoval, a nyní jej najednou nemohu nikde najít. Až donedávna jsem tuto situaci řešil za pomoci vyhledávání v systému, či pomocí historie dokumentů u dané aplikace, pokud je takovou funkcí vybavena.

Mezi takové aplikace patří například kancelářský balík LibreOffice, některé multimediální přehrávače, grafické editory či prohlížeče webových stránek. Rovněž i řada komunikátorů obsahuje službu zaznamenávání historie komunikace mezi uživateli. To poskytuje možnost vyhnout se například trapasům při příští komunikaci s daným uživatelem. Co když vám ale takový uživatel například pošle fotku svého domácího mazlíčka a vy si za boha nemůžete vzpomenout, kam jste ji uložili?

Ačkoliv věřím, že mnozí z vás jsou na tom s adresářovou strukturou dokumentů o něco lépe než já, ani to nemusí zaručit snadnou práci s vašimi dokumenty. Úplně stačí, když máte dokumenty pojmenované podobnými, nic neříkajícími názvy, a vyjde to prakticky nastejno. Typickým příkladem mohou být stovky fotografií, importovaných z digitálního fotoaparátu apod.

Univerzální nástroj pro správu dat asi neexistuje, a těžko říci, zda vůbec existovat někdy bude. Avšak již nyní jsou k dispozici některé pomůcky, které mohou práci se soubory výrazně usnadnit. Deník aktivit je jednou z nich.

Zaznamenávání aktivit

Pokud byste si měli zaznamenávat denní aktivity na počítači manuálně, asi byste nedělali nic jiného. Systém to dělá za vás. Ovšem tyto údaje ukládá do systémových logů, a ty nejsou zrovna uživatelsky nejpřívětivější. Představte si ale program, který shrne vše, co jste za celý den prováděli, do graficky přijatelné podoby, a setřídí podle data a času do přehledného kalendáře, kde můžete snadno dohledat veškeré svoje aktivity.

Středa až pátek Středa až pátek

Deník aktivit funguje tak, že se spouští na pozadí při každém startu počítače a zaznamenává jak programy, které jste v určitý den spustili, tak to, jaké soubory jste v těchto programech otevřeli, s tím, že tyto soubory je možné skrze Deník opětovně otevřít jediným kliknutím, nebo si zobrazit například jejich náhled, jedná-li se o fotografii.

Jednotlivé aktivity jsou rozděleny podle doby, v níž aktivita probíhala, a to na ráno, odpoledne a večer. Aplikace, které Deník aktivit nezná, jsou označeny jako Unknown, tedy neznámé. V okně programu je pak zobrazena aktivita za poslední tři dny, přičemž ve spodním grafu je možné označit další uplynulé dny pro zobrazení.

Rovněž je možné vybrat si i jiné typy zobrazení, například zobrazení aktivit pouze pro jeden den jako náhledy jednotlivých položek, anebo jako časovou osu. Deník aktivit má rovněž možnost vyhledávání položek, s možností filtrovat výsledky dle typu. Aktivity je možné zobrazovat i z předešlých let, jsou-li výpisy dostupné. Pokud ne, výpisy jsou pochopitelně prázdné.

Pátek Pátek

Teď byste si asi mohli říci, že se jedná o software, jenž slouží ke šmírování uživatelů ze strany správce sítě. Tak to ale není. V žádném případě se nejedná o program typu Hlídací pes (pro Microsoft Windows) či něco podobného. K výpisu aktivit uživatele má přístup pouze a jen daný uživatel. Deník aktivit také nezobrazuje například navštívené URL adresy ve webovém prohlížeči či e-mailovou poštu. Pochopitelně je dobré, aby každý uživatel v počítači měl v systému vlastní účet, aby se v tomto ohledu zamezilo nechtěnému, což není případ jen tohoto programu.

Instalace programu

Deník aktivit můžete snadno nainstalovat za pomoci libovolného správce balíků. V Ubuntu postačí použít k instalaci Centrum Softwaru pro Ubuntu, kde napíšete název programu Deník aktivit a zvolíte jej k instalaci. Pokud preferujete jiné způsoby instalace balíčků, vězte, že anglicky se program jmenuje Activity Journal a balíček gnome-activity-journal.

Klady a zápory

Během testování Deníku aktivit jsem nenarazil dosud na žádnou chybu, snad jen pouze na jednu nepříjemnost, kterou má skoro každý druhý program v Linuxu (a nejen v Linuxu). Ačkoliv je program přeložen do češtiny, tu a tam se v něm vyskytují anglické výrazy. Co v Deníku aktivit postrádám, je možnost ukládání aktivit do samostatného souboru. Osobně bych si dokázal představit nějaký formát pro LibreOffice.

Program je poměrně nenáročný na výkon počítače, má velmi přehledné rozhraní, s jehož pomocí můžete velmi snadno mapovat vaši každodenní činnost. Dostupný je v základním repozitáři a je určen pro běh v prostředí GNOME, ale poběží samozřejmě i v dalších.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Rippl


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog


Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »