přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Elvish shell (3): Deklarácia premenných

VariCAD

Elvish shell (3): Deklarácia premenných

elvish.png

Zoznámte sa s premennými a vyskúšajte si prácu s nimi v Elvish shell. Naučte sa deklarovať nielen jednu premennú, ale viacero premenných len v jednom príkazovom riadku.


Premenné

Majme predpoveď počasia na tri dni. Dáme ju celú do citácie textu. Príkaz echo nám vypíše text, s čím sme sa dôverne zoznámili v predošlom článku.

~> echo "Dnes je na Slovensku priemerna teplota 25°C.\nZajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota 24°C.\nPozajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota 25°C."


Vypisujeme predpoveď počasia cez príkaz echo

Všimnite si, že v texte máme dve rovnaké číselné hodnoty. Nebolo by efektívnejšie rovnakú hodnotu uložiť do premennej a využívať ju všade tam, kde to je potrebné?

~> teplota=25
~> echo "Dnes je na Slovensku priemerna teplota "$teplota"°C.\nZajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota 24°C.\nPozajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota "$teplota"°C."


Prvé využitie premenných

V prvom príkazovom riadku sme priradili premennej nazvanej ako teplota celočíselnú hodnotu 25. Tento proces priradenia môžeme tiež nazvať ako deklarácia premennej. Priradenie hodnoty premennej resp. deklarácia premennej je len prvý krok k využitiu výhod premenných. Druhým krokom je už konkrétne využitie cez odkazovanie. Používa sa nato znak $ pred menom premennej. Práve vďaka tomuto znaku môžeme premennú jednoducho použiť prakticky kdekoľvek.

No fajn, ale čo keby sme dali odkazovanie premennej v citácii textu?

~> teplota=25
~> echo "Dnes je na Slovensku priemerna teplota $teplota°C.\nZajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota 24°C.\nPozajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota $teplota°C."


Odkazovanie premenných v citácii textu

Ako môžete vidieť, odkazovanie v citácii textu nefunguje a to z toho dôvodu, že v citácii textu je interpretácia presná znak po znaku. Preto môžeme v citácii textu využívať rôzne zástupné znaky alebo medzery, koľko len chceme bez toho, aby to vyvolalo nejakú chybovú hlášku.

Vráťme sa ku priradeniu hodnoty premennej resp. deklarácii premennej. Čo ak by sme tento krok vynechali? Je vôbec deklarácia premennej potrebná ako prvý krok k využitiu premennej?

~> echo "Dnes je na Slovensku priemerna teplota "$teplota"°C.\nZajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota 24°C.\nPozajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota "$teplota"°C."


Využitie premennej bez priradenia hodnoty

Objaví sa chybová hláška oznamujúca nenájdenie premennej $teplota. Čiže prvý krok v podobe priradenia hodnoty premennej resp. deklarácie premennej je potrebný pre úspešné využitie premennej kdekoľvek v kóde.

Doteraz sme pracovali len s jedným typom premennej, celým číslom. Skúsme použiť miesto celého čísla desatinné číslo.

~> teplota=25.27
~> echo "Dnes je na Slovensku priemerna teplota "$teplota"°C.\nZajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota 24°C.\nPozajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota "$teplota"°C."


Priradíme premennej desatinné číslo

Hodnota priradenia pre premennú nemusí byť len číselná, ale aj citácia textu sa dá využiť.

~> teplota="25°C"
~> echo "Dnes je na Slovensku priemerna teplota "$teplota".\nZajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota 24°C.\nPozajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota "$teplota"."


Priradíme premennej citáciu textu

Ako poslednú vec pre tento diel si ukážeme viacnásobnú deklaráciu premenných. Deklaráciu jednej premennej sme si poriadne precvičili. Deklarovanie dvoch alebo troch premenných naraz nie je žiadna zložitá veda.

~> teplota1 teplota2 = 25 24
~> echo "Dnes je na Slovensku priemerna teplota "$teplota1"°C.\nZajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota "$teplota2"°C.\nPozajtra ma byt na Slovensku priemerna teplota "$teplota1"°C."


Deklarácia dvoch premenných

Ale pozor, pri deklarácii môžete urobiť chybu.

~> teplota1 teplota2=25 24


Chybná deklarácia dvoch premenných

Medzi znakom „=“ a premennými a aj medzi samotnými premennými navzájom musí byť aspoň jedna medzera, aby deklarácia viacerých premenných prebehla v poriadku.

Námet na tento článok poslúžil tento zdroj: elv.sh

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Eduard Boldižár

Eduard Boldižár

Som redaktorom stránky astrotech.cz. Mám 25 rokov. Medzi moje záľuby patrí astronómia, sci-fi literatúra a programovanie.


  • Distribuce: ubuntu
  • Grafické prostředí: unity



Public Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft

Tagy