přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Evolus Pencil: Program pro vytváření schémat, diagramů, vzhledu webových stránek a programů

Evolus Pencil: Program pro vytváření schémat, diagramů, vzhledu webových stránek a programů

pencil.png

Velmi často je zapotřebí používat nějaký „šikovný“ nástroj, ve kterém lze snadno připravit různá schémata či diagramy. Existují na to různé komerční nástroje, ale i svět svobodného softwaru dokáže něco nabídnout. Produkt, který dnes popíšeme, vytváří tým vývojářů z pro nás poněkud exotické země – Vietnamu. 


Původně pro návrh uživatelského rozhraní

Projekt Pencil je z mnoha ohledů docela netypický. Předně nevznikl jako nástroj pro tvorbu diagramů. Za vše mluví jeho podtitul – GUI prototyping tool, což můžeme volně interpretovat jako nástroj pro návrh uživatelského rozhraní. K dispozici je totiž několik knihoven, které obsahují grafické prvky z operačních systémů. Lze tak jednoduše vytvořit například okno programu ve Windows a vybavit jej potřebnými elementy - tlačítky či ovládacími prvky jako jsou rozbalovací seznamy a políčka. Jedná se o specializovaný nástroj pro softwarové vývojáře, kteří se zabývají tvorbou uživatelských rozhraní programů v různých operačních systémech. Časem ale vývojáři možnost tvorby diagramů a schémat přidali a tím hodně rozšířili záběr produktu.

Hlavní okno programu Pencil Hlavní okno programu Pencil

Známým svobodným programem je projekt Dia. Umožňuje vytvářet diagramy, můžete do něj importovat své vlastní tvary a má prostředí podobné editoru rastrových obrázků GIMP.

Příbuzný Firefoxu

Program je šířen pod svobodnou licencí GNU GPL a existují instalační balíčky pro GNU Linux, MS Windows a Mac OS X. Druhou velkou zvláštností je, že program běží na stejném jádru jako prohlížeč Mozilla Firefox (využívá tzv. jádro Gecko). Proto už vás asi nepřekvapí, že celý program můžete používat také jako doplněk právě v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox. Jak již bylo řečeno, hlavní vývojáři jsou z Vietnamu a projekt vytvořili v roce 2008. Vývoj probíhá poslední dobou poměrně svižně. Uživatelské rozhraní je k dispozici pouze v angličtině (vietnamštinu nepočítám), ale vypadá to, že by mohl jít program počeštit – ve struktuře složek je možno najít dva jazykové soubory plné řetězců k přeložení. Třeba se najde nějaký dobrovolník, který překlad připraví.

Obrázky také z Open Clip Art Library

Základem každého programu tohoto typu jsou vestavěné knihovny tvarů (nebo jiné, připravené výrobcem programu). Základní sadu tvoří tvary obecné, webové elementy a tvary pro vývojové diagramy. Samozřejmě jsou to i prvky rozhraní některých operačních systémů, jako jsou Microsoft Windows XP, Android nebo iOS či další. Zvláštností je pak možnost přidávání si vlastních tvarů. Máte několik možností, jak je přidat. Prvním zdrojem jsou klasické bitmapové obrázky, dále to mohou být tvary složené z již existujících a „přeuložené“ jako nový objekt. Poslední a netradiční volbou je import z online knihovny.

Okno prohlížeče clipartů po zadání klíčového slova „server“ Okno prohlížeče clipartů po zadání klíčového slova „server“

Stále více se začíná prosazovat knihovna obrázků Open Clip Art Library (dále jen OCAL), dostupná na stránce www.openclipart.org. V programu Pencil najdete speciální prohlížeč, který vám po zadání klíčového slova v angličtině zobrazí všechny dostupné obrázky z online verze. Stačí když si v prostředí programu vyberete nabídku Tools – Clipart browser... a musíte mít aktivní internetové připojení. Do řádku zadejte klíčové slovo, zobrazí se seznam dostupných obrázků. Vybraný obrázek dostanete do prostředí programu Pencil přetažením, tj. na obrázku stiskněte a držte levé tlačítko myši, přesuňte se na plochu diagramu a obrázek upusťte uvolněním levého tlačítka myši.

Operace s objekty

Objekty můžete zvětšovat či zmenšovat. Stačí na ně kliknout a potáhnout za jeden z osmi dostupných úchytných bodů. Když přitom budete ještě držet klávesu Ctrl, nebude docházet k deformacím a bude se zvětšovat či zmenšovat dle proporcí objektu. Pokud použijete nějaký objekt z vestavěné knihovny, můžete si všimnout, že ne všechny úchytné body mají stejnou barvu. Ten, který je žlutý, má obvykle ještě další funkci. Můžete jej přesunout a daný tvar nějak pozmění svou podobu. Například pokud si vložíte výseč, žlutým bodem můžete ovládat velikost výseče respektive její úhel. Dalším tipem je dvojité poklepání na objekt. Otevře se vám dialog pro zadání textu, který se v objektu objeví. Můžete měnit písmo a jeho velikost včetně zarovnání.

Dialogové okno exportu dokumentu Dialogové okno exportu dokumentu

Načítání a ukládání, výměn dat

Pro ukládání hotových schémat používá svůj vlastní formát. Navíc je možno provést export i do jiných formátů, jako je PNG (obrázek), PDF, SVG (vektorový soubor) nebo ODT (Open document použitelný v LibreOffice/Apache OpenOffice). Z dalších funkcí je pak již jen k dispozici sada funkcí pro zarovnání objektů na stránce, pro „synchronizaci“ velikosti a seskupování objektů. Do programu také nedostanete diagramy vytvořené v konkurenčních komerčních programech. S de facto standardním Microsoft Visio importním filtrem nepočítejte. Přímá komunikace s konkurenty proto není možná a využívají se k tomu další formáty. Z předchozího popisu si jistě už dokážete udělat názor na celý program. Je to opravdu dobrý pomocník, který však neoplývá bohatostí funkcí, nicméně ty základní v něm integrovány jsou. Prostředí programu působí velmi uhlazeným dojmem a program není všemožnými funkcemi přeplněn. Najdete zde jen to, co je nezbytně nutné pro práci s diagramy. Tomu samozřejmě odpovídá i velikost celé aplikace, kterou lze ve formě doplňku k prohlížeči Mozilla Firefox mít v asi 5 MB!

Další rozšíření programu lze nalézt na jeho domovské stránce. Jsou k dispozici některé nové knihovny tvarů a uživatelské fórum. V něm se skrývají ještě odkazy na různé další knihovny tvarů, které vytvořili uživatelé aplikace. Stojí za to podrobněji prozkoumat právě toto uživatelské fórum na domovské stránce.



Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Petr Valach Evolus Pencil: Program pro vytváření schémat, diagramů, vzhledu webových stránek a programů
Petr Valach 5. 03. 2013, 01:59:32
Odpovědět  Odkaz 
Autor článku má za mě jedničku za upozornění na jeden moc prima sexy prográmek :D Díky.
Evolus Pencil: Program pro vytváření schémat, diagramů, vzhledu webových stránek a programů
stativ 5. 03. 2013, 13:37:02
Odpovědět  Odkaz 
Jen drobná poznámka – běhové prostředí, které pencil používá, je XULRunner.
Evolus Pencil: Program pro vytváření schémat, diagramů, vzhledu webových stránek a programů
Pavel Mlčoch 8. 03. 2013, 20:29:50
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem zkusil verzi ve FC18 a zjistil takovou pomalost, ze me uvodni optimismus okamzite presel...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME