přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Fedora 32: ve znamení drobných změn

Fedora 32: ve znamení drobných změn

fedora logo_1.png

Fedora 32 vyjde koncem dubna, zhruba ve stejnou dobu jako nové Ubuntu 20.04 LTS. Je těžké porovnat spolu tyto dvě distribuce, ale určitě je dobré vědět, co přinesou. 


Bezesporu každého z nás zajímají nejvíce nové funkce, které toto vydaní přinese. A můžete se těšit hned od začátku, Fedora 32 jich přinese dost. Takže se nebudeme zdržovat a půjdeme přímo na novinky:

EarlyOOM

Od tohoto vydání najdete EarlyOOM ve výchozím nastavení povolený. Pro ty z vás, kteří neví, co si pod tímto názvem představit, tak si o něm něco řekneme. EarlyOOM je systémový démon, díky kterému může uživatel v situaci s nedostatkem volné operační paměti a masivnímu využívání swapu rychleji znovu získat kontrolu nad počítačem.  

Důležitou poznámkou je to, že tento démon je použitelný pouze ve vydání Fedora 32 Beta Workstation, v jiných edicích ho nenajdete.

GNOME 3.36

Součástí Fedora 32 Workstation je také nejnovější verze pracovního prostředí GNOME a to konktrétně 3.36. GNOME 3.36 je největší vizuální změnou v této verzi distribuce. Novinkám jsme se již konkrétně věnovali v samostatném článku, přesto si pár z nich zmíníme:

  • Nový zámek obrazovky
  • Přibyla funkce Nerušit
  • Redesign prostředí
  • Velké zlepšení výkonu
  • Nová aplikace GNOME Shell Extensions App

Všechny ze zmíněných novinek GNOME se jistě promítnou v nové verzi Fedory, ve výsledku se tak zlepší uživatelská přívětivost.

Aktualizace balíčků

Vydání Fedora 32 také aktualizuje řadu důležitých balíčků, které zahrnují Ruby, Perl a Python. Obsahuje také nejnovější verzi 10 kolekce GNU Compiler Collection (GCC). Samozřejmostí jsou pak aktualizované balíčky uživatelských aplikací.

Další změny

Kromě klíčových prvků, které jsme zmínili je zde spousta věcí, které se změnily, vylepšily nebo opravily. Můžete se podrobně podívat na changelog a dozvědět se více o tom, co se změnilo.

Vyzkoušejte si Fedoru 32

Přestože je Fedora 32 stále ve vývoji, beta verze byla již vydána a můžete ji vyzkoušet na vedlejším stroji nebo na virtuálním stroji. Není doporučené, abyste ji používali ve svém hlavním stroji před finálním vydáním. Podle oficiálního oznámení je dostupná Fedora 32 Workstation beta i server spolu s dalšími populárními variantami.

Závěrem by se dalo říci, že Fedora 32 nepřináší žádnou významnější novinku, která by toto vydání odlišila od všech předchozích. Přesto uživatelům nabídne menší novinky, které jim zpříjemní každodenní používání.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »