přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Fedora 32: ve znamení drobných změn

Fedora 32: ve znamení drobných změn

fedora logo_1.png

Fedora 32 vyjde koncem dubna, zhruba ve stejnou dobu jako nové Ubuntu 20.04 LTS. Je těžké porovnat spolu tyto dvě distribuce, ale určitě je dobré vědět, co přinesou. 


Bezesporu každého z nás zajímají nejvíce nové funkce, které toto vydaní přinese. A můžete se těšit hned od začátku, Fedora 32 jich přinese dost. Takže se nebudeme zdržovat a půjdeme přímo na novinky:

EarlyOOM

Od tohoto vydání najdete EarlyOOM ve výchozím nastavení povolený. Pro ty z vás, kteří neví, co si pod tímto názvem představit, tak si o něm něco řekneme. EarlyOOM je systémový démon, díky kterému může uživatel v situaci s nedostatkem volné operační paměti a masivnímu využívání swapu rychleji znovu získat kontrolu nad počítačem.  

Důležitou poznámkou je to, že tento démon je použitelný pouze ve vydání Fedora 32 Beta Workstation, v jiných edicích ho nenajdete.

GNOME 3.36

Součástí Fedora 32 Workstation je také nejnovější verze pracovního prostředí GNOME a to konktrétně 3.36. GNOME 3.36 je největší vizuální změnou v této verzi distribuce. Novinkám jsme se již konkrétně věnovali v samostatném článku, přesto si pár z nich zmíníme:

  • Nový zámek obrazovky
  • Přibyla funkce Nerušit
  • Redesign prostředí
  • Velké zlepšení výkonu
  • Nová aplikace GNOME Shell Extensions App

Všechny ze zmíněných novinek GNOME se jistě promítnou v nové verzi Fedory, ve výsledku se tak zlepší uživatelská přívětivost.

Aktualizace balíčků

Vydání Fedora 32 také aktualizuje řadu důležitých balíčků, které zahrnují Ruby, Perl a Python. Obsahuje také nejnovější verzi 10 kolekce GNU Compiler Collection (GCC). Samozřejmostí jsou pak aktualizované balíčky uživatelských aplikací.

Další změny

Kromě klíčových prvků, které jsme zmínili je zde spousta věcí, které se změnily, vylepšily nebo opravily. Můžete se podrobně podívat na changelog a dozvědět se více o tom, co se změnilo.

Vyzkoušejte si Fedoru 32

Přestože je Fedora 32 stále ve vývoji, beta verze byla již vydána a můžete ji vyzkoušet na vedlejším stroji nebo na virtuálním stroji. Není doporučené, abyste ji používali ve svém hlavním stroji před finálním vydáním. Podle oficiálního oznámení je dostupná Fedora 32 Workstation beta i server spolu s dalšími populárními variantami.

Závěrem by se dalo říci, že Fedora 32 nepřináší žádnou významnější novinku, která by toto vydání odlišila od všech předchozích. Přesto uživatelům nabídne menší novinky, které jim zpříjemní každodenní používání.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS