přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GIMP 2.10.20 s vylepšeným nástrojem pro ořezávání a novými filtry rozostření

GIMP 2.10.20 s vylepšeným nástrojem pro ořezávání a novými filtry rozostření

gimp.jpg

Jsou to již čtyři měsíce od vydání poslední stabilní verze GIMPu 2.10.18, populárního rastrového editoru s otevřeným zdrojovým kódem. Podívejme se na novinky, s jakými se můžeme v nové verzi 2.10.20 setkat.


GIMP 2.10.20 obsahuje krom obvyklých oprav chyb a vylepšení výkonu řadu skvělých nových funkcí. Jmenovat můžeme nedestruktivní oříznutí, několik nových filtrů rozostření objektivů, vylepšenou podporu PSD souborů a aktualizovaný nástroj Viněta, který je mnohem jednoduší použití.

Oříznutí

Když oříznete obrázek téměř v jakémkoli editoru obrázků, pixely za hranicí oříznutí se odstraní. Ale GIMP 2.10.20 ve výchozím nastavení tyto vnější pixely nezruší, místo toho jednoduše změní velikost plátna.

To znamená, že můžete obrázek kdykoli znovu oříznout. Pokud se rozhodnete, že vaše předchozí úprava nebyla úplně v pořádku, ale od té doby jste provedli další změny, můžete se vrátit a udělat úpravu, aniž byste museli vrátit zpět vše, co jste od té doby udělali. Ani Photoshop to nenabízí.

GIMP devs přidává zaškrtávací pole Odstranit oříznuté pixely do nastavení nástroje Ořezat, aby se lidé mohli vrátit ke starému způsobu.

Efekty

Pokud si užíváte hraní s efekty rozostření po zpracování, měla by tato aktualizace rastrového editoru, přidat 3 nové filtry rozostření:

  • Variabilní rozostření
  • Focus Blur
  • Rozostření objektivu

Každý z těchto filtrů rozostření může být použit k dosažení různých efektů a stylů. Focus Blur je schopný vytvořit efekt „tilt shift“ popularizovaný na Instagramu a na sociálních sítích.

Poslední hlavní novinkou je vylepšený Vignette filtr

Přidání a úprava viněty se nyní provádí na plátně. To znamená, že efekt vyladíte a umístíte efekt přímo na samotný obrázek pomocí živého náhledu. V této aktualizaci jsou také zahrnuty dva nové vinětační tvary, horizontální a vertikální.

Když je panel nástrojů zobrazen jako jeden sloupec, zobrazí se nabídka skupiny nástrojů, když přejedete kurzorem myši na příslušné tlačítko panelu nástrojů, aniž byste na něj museli kliknout. Toto chování lze upravit na stránce Toolbox v dialogovém okně Preferences.

Pokud by vás zajímali další změny, tak se určitě zajedete podívat na blog GIMP, kde získáte větší přehled o těchto (a dalších) změnách.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz