přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GlusterFS – Geo-replication v praxi

GlusterFS – Geo-replication v praxi

Znáte GlusterFS? Doslechl jsem se o něm až v okamžiku, kdy Red Hat koupil firmu Gluster, která stála za jeho vývojem. GlusterFS je distribuovaný open-source souborový systém a je dostupný snad v každé distribuci. Dají se s ním dělat kouzla, o kterých se vám ani nesnilo.


Pomocí glusteru je možné vytvářet různé „disky“ rozprostřené přes různé stroje, podobně jako např. pomocí mdadm, který pracuje na úrovni disků nebo partitions. Základním stavebním kamenem ve světě glusterFS je „brick“, jedná se o nejmenší jednotku (podobně jako je partition), jeden host může exportovat více bricků, volume (disk) se vždy rozprostírají přes jeden nebo více bricků.

Gluster podporuje následující rozložení, která je možné zprovoznit i na jednom stroji.

  • Distributed volume – volume je rozloženo přes skupinu bricků. Pro každý soubor platí, že jeho data existují právě na jednom bricku. Toto rozložení použijeme v okamžiku, kdy chceme výhradně škálovat.

  • Replicated volume – volume je replikováno na více bricků, každý soubor se nachází na všech briccích. Toto rozložení použijeme, je-li prioritou High-Availability.

  • Stripped volume – volume je rozloženo přes skupinu bricků s tím, že narozdíl od Distributed volume může být jeden soubor uložen napříč bricky. Toto rozložení použijeme, je-li třeba ukládat soubory větší, než jsou velikosti disků na strojích.

  • Distributed Striped volume – kombinace s důrazem na výkon a obrovské soubory.

  • Distributed Replicated volume – kombinace, jedná se v podstatě o RAID 10.

  • Geo-replication – asynchronní jednosměrná replikace. Cílový stroj nemusí být připojen do clusteru.

Mám dva servery...

Potřeboval jsem vyřešit „jednoduchý“ problém. Mám dva servery a potřebuji asynchronní mirror několika adresářů na serveru 1, tj. v okamžiku, kdy zapíšu soubor na server 1, měl by se (nejlépe ihned) objevit také na serveru 2 s tím, že zapisovací proces na serveru 1 nesmí čekat na server 2. Je-li server 2 offline, nesmí se to nijak projevit na rychlosti zápisu na serveru 1; jakmile bude server 1 opět dostupný, data se neprodleně zreplikují.

GlusterFS nabízí mnoho způsobů, jak vytvořit volume (disk) distribuovaný přes několik strojů, různě mirrorovaný apod. Použil jsem formu geo-replication proto, že tento režim je ideálním řešením mého problému, nevyžaduje žádné další otevřené porty na obou strojích, vystačí si s SSH. Víceméně jsem postupoval dle tohoto návodu. Nejprve je třeba na obou strojích nainstalovat balík glusterfs-server, rsync a také splnit tyto požadavky. Mějme stroje master a slave.

Příprava stroje master

service glusterfs-server start

Master je hlavní. Na masteru jsou data, které chci kopírovat na slave. Bude třeba vytvořit gluster volume a následně jej připojit. Gluster volume se zatím nedá vytvořit nad blokovým zařízením (přijde ve verzi 3.4), je to možné pouze nad adresářem. V adresáři /mnt/data mám připojen souborový systém, který chci replikovat.

gluster volume create data master:/mnt/data

Vytvořil jsem volume data nad brickem /mnt/data:

gluster volume start data

Volume jsem nastartoval

mount -t glusterfs localhost:/data /data

Připojil jsem glusterfs volume do /data. Potom na disku nastane stav, kdy v /mnt/data máte totéž, co je v /data. S tím rozdílem, že /data je hlídáno službou glusterd, která má všechny soubory zaindexované a zná jejich hashe. /mnt/data by neměl nikdo modifikovat, jinak gluster nebude o těchto změnách vědět.

Jelikož replikace dat na slave bude probíhat přes SSH, bude třeba vygenerovat nějaký ten klíč, bez paraphrase.

ssh-key-gen -f /etc/glusterd/geo-replication/secret.pem

Příprava stroje slave

U slave není nutné, aby služba glusterfs-server běžela, balík glusteru musí být ovšem nainstalován. Je třeba naimportovat public-key z master serveru mezi rootovy authorized_keys. Ano, bohužel je to tak, v dalších verzích by mělo být možné geo-replikovat na libovolného uživatele, ve verzi 3.2.7, kterou jsem použil, tomu tak ještě není. Na slave stroji vytvoříme cílový adresář /data-backup, do kterého budou přistávat data z masteru.

Propojení

Zapneme geo-replikaci volume jménem data a zvolíme jako cíl stroj slave.

gluster volume geo-replication data root@slave:/data-backup start

Zanedlouho bychom měli pozorovat data na slave stroji. Pokud se tak neděje (tak se to stalo i mně), je třeba zkontrolovat status nebo kouknout do logů. V mém případě status vypadal v pořádku:

gluster volume geo-replication status
MASTER       SLAVE                               STATUS 
--------------------------------------------------------------------------------
data               ssh://root@slave:file:///data-backup   OK

Ale v logu glusterd na stroji master jsem našel toto:

[2013-03-26 01:57:50.386405] E [syncdutils:133:log_raise_exception] <top>: FAIL:
Traceback (most recent call last):
File "/usr/lib/glusterfs/glusterfs/python/syncdaemon/syncdutils.py", line 154, in twrap
tf(*aa)
File "/usr/lib/glusterfs/glusterfs/python/syncdaemon/repce.py", line 117, in listen
rid, exc, res = recv(self.inf)
File "/usr/lib/glusterfs/glusterfs/python/syncdaemon/repce.py", line 41, in recv
return pickle.load(inf)
EOFError

Příčin této chyby může být mnoho, od nefukčního SSH spojení po neexistující adresář na stroji slave nebo chybějící glusterfs-server nebo rsync. V mém případě (oba stroje Debian Wheezy) bylo třeba přenastavit cestu ke remote-gsyncd. Na slave bylo třeba najít binárku gsyncd:

find /usr/ -name 'gsyncd'
/usr/lib/glusterfs/glusterfs/gsyncd

Na stroji master následně přenastavit geo-replikaci:

gluster volume geo-replication data root@slave:/data-backup  config remote-gsyncd /usr/lib/glusterfs/glusterfs/gsyncd

Nyní už měl gluster na masteru správnou cestu k binárce na slave. Na slave se začaly objevovat soubory a zanedlouho bylo vše 1:1. Teď, když zapíšu na master do /data, do dvou sekund se totéž objeví na stroji slave.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

GlusterFS – Geo-replication v praxi
Miroslav Koucký 29. 05. 2013, 07:34:27
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za podnětný článek.
Již delší dobu se chystám ze zvědavosti vyzkoušet replikaci dat přes více strojů a Váš článek mě konečně motivoval k praktické realizaci.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Libor Zoubek


  • Distribuce: Arch
  • Grafické prostředí: E17Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...