přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Historie linuxových distribucí - Debian

Historie linuxových distribucí - Debian

debian.png

V tomto seriálu se postupně podíváme na vývoj některých nejznámějších linuxových distribucí. Tento první díl bude zaměřen především na distribuci Debian, a to hlavně kvůli nadcházející verzi 8.0. Nejprve si ale stručně shrňme, proč vlastně linuxové distribuce začaly vznikat. 


Krkolomné začátky linuxových distribucí

Když v roce 1991 čtyřiadvacetiletý student helsinské univerzity Linus Torvalds naprogramoval první verze Linuxu, byly okamžitě umístěny na FTP server a každý, kdo měl zájem, si mohl systém sestavit. Linux jako takový je pouze jádro, na kterém se spolu s dalšími programy postaví kompletní operační systém, což už vyžaduje nějaké znalosti.

A právě to byl problém – běžný uživatel se k Linuxu prakticky neměl šanci dostat, protože neměl dostatečné znalosti a zkušenosti k tomu, aby si mohl Linux nainstalovat a nakonfigurovat. To byl důvod zrození myšlenky, dát dohromady Linux s pár dalšími programy a vydat ho jako kompletní balík, tedy linuxovou distribuci.

Jednou z prvních linuxových distribucí byla distribuce SLS (Softlanding Linux System), která obsahovala pár základních programů a utilit, včetně X Window Systemu. Tato distribuce nebyla úplně dobře udržovaná, což nakonec vedlo ke zrození Slackwaru (který původně začínal jako pročištění SLS) a o několik let později přimělo i Iana Murdocka začít vyvíjet vlastní distribuci pojmenovanou Debian, tedy spojení jeho jména se jménem jeho tehdejší přítelkyně Debry.Rané verze Debianu

První, spíše vývojové verze Debianu vycházely v letech 1993–1996, přičemž už tehdy se zde objevovaly pokusy o portování na různé platformy a použití jiného kernelu (například mikrojádra GNU Hurd). Během vývoje prvních verzí se zrodil i jeden z prvních balíčkovacích systémů dpkg, později byl původní dpkg přejmenován na dpkg-deb a vytvořen nový program dpkg, který fungoval jako frontend. Tento systém byl později přepsán a po mnoha změnách je v Debianu s námi dodnes.

Stále pokračující bouřlivý vývoj vedl k vydání verzí 1.x (první vydání bylo 1.1 „Buzz“ vydané v červnu 1996). Během vydávání verzí 1.x docházelo v projektu k velkým změnám – Ian Murdock projekt opustil a jeho místo ve vedení projektu převzal Bruce Perens. V této době vzniká společnost Software in the Public Interests, Inc., která vznikla se záměrem umožnit příjem finančních darů, ale rychle se rozrostla a získala pod sebe několik dalších projektů mimo Debian.

S verzí 2.1 přišel další důležitý program, který dnes každý uživatel Debianu musí důvěrně znát – Advanced Packaging Tool (apt).

Rychle rostoucí projekt

Debian se začal velmi rychle rozrůstat, nadále pokračoval vývoj a snahy o portování na nové architektury. V roce 2004 se navíc pod záštitou nově vznikající společnosti Canonical objevuje distribuce odštěpená od Debianu: Ubuntu.

Správa balíčku nástrojem dselect v distribuci Debian 3.0 Správa balíčku nástrojem dselect v distribuci Debian 3.0

Velkým skokem od prvních vydání byla verze 3.1 (vyšla 6. června 2005), ve které Debian obsahoval na 20 000 balíků a přicházela s GNOME jako výchozím desktopovým prostředím, které tak nahradilo do této chvíle výchozí KDE. Začíná se zrychlovat vydávání nových verzí a projekt se rychle rozrůstá o další software.

4, 5, 6, 7…?

Postupně vycházely další a další verze, některé byly podstatné více, některé méně.

  • Vydání 4.0 „Etch“ vyšlo v roce 2007 a obsahovalo na 18 200 binárních balíčků spravovaných více než tisícem vývojářů.
  • Vydání 5.0 „Lenny“ vyšlo roku 2009, počet balíčků překročil 23 000. Toto vydání podporovalo nejnovější procesory architektury ARM.
  • 6. vydání Debianu („Squeeze“) vyšlo v roce 2011 a přineslo řadu novinek, např. nový kernel a přesunutí problémového firmwaru do „nonfree“ (repozitáře pro nesvobodný software).
  • 7. vydání („Wheezy“) vyšlo v roce 2013 a je zatím posledním (verze 7.6.0). Toto vydání přineslo kernel ve verzi 3.2, nové GNOME 3.4 a KDE Plasma 4; OpenOffice.org zde byl nahrazen balíkem LibreOffice a do repozitářů přibylo dalších 12 800 balíčků – v tuto chvíli je jich okolo 30 tisíc.

Prostředí GNOME 3.4 v distribuci Debian 7 Prostředí GNOME 3.4 v distribuci Debian 7

A co bude dál?

Na následující měsíce je plánováno vydání nové verze – Debian 8 s označením „Jessie“. O nově připravované verzi Debianu zde brzy vyjde článek. No a já se těším na naše setkání u dalšího dílu seriálu „Historie linuxových distribucí“.

Nahoru

Příspěvky

Historie linuxových distribucí - Debian
mach02 19. 11. 2014, 06:09:03
Odpovědět  Odkaz 
Krásný nápad, krásné téma na článek. Jenom prosím u dalších dílů to klidně rozveďte. Např. jak debian ke svému podivnému jménu přišel, jak byla tato distribuce zvolena firmou HP do serverů, jaké je jeho současné postavení na trhu, v čem se odlišuje, v čem vyniká.
Re: Historie linuxových distribucí - Debian
MaSi 19. 11. 2014, 09:41:25
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasim s march. Dobre, urcite jiz mnohokrat rozebirane tema, vsude po internetu lze za hodinu nasbirat tolik informaci v AJ, ze lze jiste napsat krasny, velmi zajimavy schrnujici clanek prospekovany zajimavostmi. Ale toto? Dokonce i ceska wiki obsahuje vic informaci (http://cs.wikipedia.org/wiki/Debian). Prosim redakci a autora o clanek, ne o strucny skolni zapisek z wiki.
Re: Re: Historie linuxových distribucí - Debian
Jenda 6. 12. 2014, 19:49:11
Odpovědět  Odkaz 
Článek je opravdu slabý. Bohužel, taková je dnes situace. Kdekdo píše články pomalu na úrovni základní školy, jen aby dostal zaplaceno.

Kvalitní autoři, jako např. pan Šín, z tohoto serveru už dávno zmizeli neznámo kam.
Lukáš Jelínek Historie linuxových distribucí - Debian
Lukáš Jelínek 19. 11. 2014, 16:41:03
Odpovědět  Odkaz 
Děkujeme za názory a připomínky. Polepšíme se ;-)
Historie linuxových distribucí - Debian
edumach 6. 12. 2014, 09:57:32
Odpovědět  Odkaz 
Článek je hezky, leč obsahove velmi chudý. Ucim Linux (Debian) a z hlavy bych schopen napsat mnohem vic (napr. větve, architektury, system vydávání, balíčkovacího system, předností/nedostatky, jména vydani, HW nároky atd. atd.).
Lukáš Jelínek Re: Historie linuxových distribucí - Debian
Lukáš Jelínek 6. 12. 2014, 14:04:02
Odpovědět  Odkaz 
Rádi vás přivítáme v autorském týmu, ozvěte se mi prosím na redakce@linuxexpres.cz
Re: Historie linuxových distribucí - Debian
Ondřej Kolín 7. 12. 2014, 14:27:54
Odpovědět  Odkaz 
Napište něco :) Rád se přiučím ...
Vojtěch Hutla Re: Historie linuxových distribucí - Debian
Vojtěch Hutla 7. 12. 2014, 19:15:06
Odpovědět  Odkaz 
Mým cílem bylo spíše přiblížit stručně historii tohoto bezesporu zajímavého projektu lidem, kteří o něm neví nic nebo jen velmi málo, necílil jsem na znalce. Ale děkuji za podnět.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Hutla


  • Distribuce: Debian, Manjaro, Arch
  • Grafické prostředí: Openbox, MATEPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station