přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je tu nová verze openSUSE Leap 15.1

Je tu nová verze openSUSE Leap 15.1

suse.png

Po ročním úsilí komunity openSUSE vychází nová verze distribuce označená jako Leap 15.1. Ta hlavně přináší několik vylepšení YaSTu a dále backportuje podporu moderního hardwaru. 


Ve středu 22. května 2019 bylo oznámeno vydání nové verze openSUSE Leap 15.1. Oproti rolujícímu Tumbleweedu jde klasickou distribuci, která vychází v delších časových intervalech, a jejím cílem je tedy především stabilita, bezpečnost a spolehlivost. V základu má tato distribuce velmi blízko k chystanému vydání SUSE Linux Enterprise 15 SP1, protože používají společný kód. Také díky tomu je zajištěn snadný přechod z již nasazeného openSUSE Leap na SLE.

Oproti předchozí verzi zde najdeme backportovanou podporu grafického hardwaru z jádra Linux 4.19 (Leap 15.1 běží na Linuxu 4.12), včetně ovladačů a vylepšené podpory čipové sady AMD Vega. Správce služeb v YaSTu byl přepracován tak, aby uměl dobře využít v současnosti používaný Systemd. Nástroj Dělení disku nyní umí pracovat s nastavením MD RAID, včetně vytváření oddílů. Také byl vylepšen instalátor a mimo jiné byla doplněna podpora HiDPI obrazovek.

Z pracovní prostředí je zde zastoupeno KDE Plasma 5.12 (LTS), GNOME 3.26, dále XFCE 4.12, Cinnamon 3.6.7, MATE 1.20, LXQt 0.12, LXDE 0.10 či Enlightenment 0.22.3.

Ve verzi openSUSE Leap 15.1 byl také kladen důraz na kompatibilitu hardwaru, zvláště u partnerských produktů TUXEDO Computers. Nově je také možné openSUSE použít v režimu běžné distribuce na Raspberry Pi.

openSUSE Leap je také připravený pracovat jako server. Při instalaci je možnost zvolit mezi klasickým a transakčním serverem. Ten druhý používá kořenový systém v režimu jen pro čtení a umožňuje tak za běhu provádět tzv. atomické aktualizace systému.

Díky životnímu cyklu Leapu je podpora údržby jednotlivých verzí zajištěna po dobu 18 měsíců, zatímco celá série Leap 15.x bude podporována zhruba 36 měsíců. A protože je openSUSE Leap velmi blízký podnikové distribuci SUSE, je i poté možné zmigrovat a zaplatit si komerční podporu LTS (Long-Term Support).

YaST - Systémové role YaST - Systémové role

YaST - Správce služeb YaST - Správce služeb

YaST - Dělení disku - RAID YaST - Dělení disku - RAID

Nahoru

Příspěvky

Je tu nová verze openSUSE Leap 15.1
Jirka 11. 01. 2020, 08:36:08
Odpovědět  Odkaz 
včera jsem pomáhal instalovat 15.1 kolegovi na starší PC, plánoval jsem odlehčené GUI, ale nabídka byla jen KDE, GNOME, a servery, XFCE ani LXDE tam nebylo (ač článek tvrdí něco jiného).
Přitom při nedávném přechodu u mě na NB na Tumbleweed, tam bylo více možností instalace včetně XFCE apod.

Kde se stala chyba?
Ivan Kmeťo Re: Je tu nová verze openSUSE Leap 15.1
Ivan Kmeťo 11. 01. 2020, 13:45:49
Odpovědět  Odkaz 
Teraz ste ma aj mňa zaskočil, pretože je to už dlhšia doba čo som musel openSUSE Leap inštalovať na čisto (bola to ešte verzia 15.0), takže si nespomínam, ale mne musela byť rovnako ponúknutá možnosť ďalších prostredí ako Xfce a MATE, nespomínam si, že by som musel niečo doinštalovať cez príkazový riadok. Nespomínam si už či som inštaloval z DVD ISO obrazu alebo ako netinstall. Takže som krátko googlil a našiel toto:

https://forums.opensuse.org/showthread.php/536281-In-Leap-15-1-both-Live-and-Install-only-offer-GNOME-and-KDE

Takže rozdiel je zrejme v prístupe k online repozitárom, alebo teda či inštalujete z DVD obrazu alebo z NetISO? Ešte je tu možnosť Generic Desktop a následné doinštalovanie prostredia aké potrebujete cez správcu balíčkov.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že v práci spravuji servery s MS Windows, baví mě poznávat GNU/Linux. Používám hlavně openSUSE a zapojil jsem se do komunity překladatelů.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog


Cleverlance

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Bids