přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kam míří český open source

Kam míří český open source

Iveta_Babulenkova_PR.png

Zájem o podniková opensource řešení u českých subjektů v posledních letech prudce roste. O současných trendech a potřebách českých firem jsme si povídali s Ivetou Babulenkovou ze společnosti Red Hat.


Změny v přístupu českých podniků k modernímu IT jsou markantní a open source dnes směle konkuruje zavedeným proprietárním řešením. V čem spatřujete příčiny rostoucího zájmu o opensource technologie?

Za lepší adopcí opensource technologií stojí především ekonomické hledisko, kdy se podniky snaží najít úspornější řešení pro svou IT infrastrukturu. Výrazně nárůstu pomáhá také trend masivního rozvoje opensource technologií v globálním měřítku, kterému se nelze vyhnout. Fenomény jako Google, Facebook, Twitter či Amazon jsou dnes tam, kde jsou i díky využití opensource technologií. Obecně v poslední době dochází k určité IT transformaci, zažité modely a koncepty, které fungovaly poměrně dlouhou dobu, se mění. V rámci tohoto trendu je open source vnímán mnohem strategičtěji, než jak tomu bylo například před sedmi až osmi lety.

Odlišuje se přístup českých podniků a jejich důvěra v open source od zahraničí? Vidíte na lokálním trhu nějaká specifika?

V principu procházíme stejným vývojem, pouze s určitým časovým odstupem. I přes to, že náš trh byl dlouhodobě spíše konzervativní, se přístup podniků rychle mění a následujeme světové trendy. Důvěryhodnosti v open source také pomáhá fakt, že v České republice máme největší vývojářské středisko Red Hat na světě. Důvěra v opensource technologie roste tedy také s tím, jak roste povědomí o brněnském centru. Aktuálně pobočka v Brně zaměstnává přes sedm set lidí a chystá se její další rozšíření. A to má samozřejmě příznivý dopad i na náš lokální trh.

Které opensource technologie jsou mezi českými podniky nejvíce žádané?

V českém prostředí je široce rozšířený korporátní standard pro podnikovou infrastrukturu postavený na Linuxu. Využíván je zejména podniky ve finančním sektoru, energetice, telekomunikacích a maloobchodu. Významně se rozvíjí také oblast middleware technologií. Rostou zde poptávky především z oblasti aplikačních platforem, nicméně bez zájmu nezůstává ani řada dalších technologií, například pro BPM, datovou virtualizaci, integrační nástroje, portálová řešení a další. Na důležitosti získává i cloud computing, jehož masivní rozvoj je přímo spjat s opensource modelem vývoje softwaru. Tento „buzzword“, jak bylo s oblibou uváděno před několika lety, se přeměnil na již velmi konkrétní nabídku produktů a služeb.

Vizi otevřeného hybridního cloudu představil Red Hat již před několika lety. Cloudovou strategii pak potvrdil na konci roku 2011, kdy se připojil k nově vznikajícímu komunitnímu projektu OpenStack. Tento projekt na globální úrovni spojuje vývojáře s cílem vytvořit kompletní opensource infrastrukturu pro veřejné i privátní cloudy, která je vysoce bezpečná, spolehlivá, rozšiřitelná a velmi flexibilní. Od dubna 2013 je s dvaceti procenty Red Hat v projektu největším přispěvatelem, následují jej IBM, Rackspace a HP. Z řad českých podniků přichází poptávka po cloudových produktech na úrovni IaaS (infrastructure as a service) i PaaS (platform as a service). Zájem je samozřejmě také o komplexní nástroje pro správu virtualizovaného prostředí.

Co bylo hlavním impulzem pro váš přestup do týmu Red Hat a jaká jsou vaše očekávání?

Osm let v Servodatech, během kterých jsem byla u zrodu lokálního úspěchu Red Hatu, který je stále jakýmsi synonymem pro open source, a kdy jsem měla příležitost vybudovat školicí divizi společnosti Datascript, která je nyní největším certifikovaným tréninkovým partnerem Red Hatu v regionu CEE, bylo velmi přínosných a inspirujících. Nyní s přestupem do Red Hatu využiji příležitost ovlivňovat tuto dynamicky se rozvíjející oblast přímo od zdroje. Cítím zde velký potenciál pro naše trhy a mým předsevzetím je přispět k tomu, aby se řešení postavená na otevřeném kódu stala strategickou součástí IT infrastruktur také v našem českém a slovenském prostředí.

Úvodní foto: Iveta Babulenková, Sales and Channel manager, CZ&SK, Red Hat


Rozhovor byl publikován v časopise IT Systems 4/2014.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

inzerce
Public Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...