přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kancelářský balík 602Office 2.0

Kancelářský balík 602Office 2.0

Kdo by neznal Software 602? Úspěšná softwarová firma, kterou již začátkem devadesátých let proslavil textový editor Text602 pracující v prostředí DOS. Poté, kdy i uživatelé PC (dlouho po „applistech“, „ataristech“ a „amigistech“) začali ve větší míře využívat víceúlohové grafické prostředí (většinou MS Windows), přizpůsobily se i produkty Software 602. Bohdan Milar.


Jistě odvážným krokem bylo rozhodnutí konkurovat majoritnímu kancelářskému balíku MS Office. Tak vznikl 602PC Suite, který výrobce charakterizuje slovy „Kancelářský balík pro domácnosti. Obsahuje textový a tabulkový editor kompatibilní s MS Office a navíc umožňuje export do PDF“.

Nicméně doba se stále mění. Dnes je moderní otevřený zdrojový kód a s ním ruku v ruce multiplatformnost a otevřené datové formáty. A Software 602 nezůstává pozadu. Jistě nelehké bylo rozhodnutí ukončit vývoj a prodej 602PC SUITE ve verzi 4.1. A pak vznikl 602Office.

Co je to 602Office?

Slovy autorů „602Office 2.0 je profesionální kancelářský balík určený pro Windows a Linux, který je kompatibilní s dokumenty balíku Microsoft Office a dostupný za zlomek jeho ceny.“ Můžete si jej od Software 602 koupit ve formě krabice.

V krabici najdete především CD a na něm následující software (není-li uvedeno jinak, potom ve verzích pro Linux a MS Windows):

  • Kancelářský balík OpenOffice.org – oficiální české vydání verze 2.0 ve formě RPM s jazykovými balíčky pro slovenštinu, angličtinu a němčinu.
  • Poštovní klient Mozilla Thunderbird – česká verze 1.0.7 v tar.gz bez instalátoru, ale se zásuvným modulem calendar (20050111).
  • Databáze 602SQL95 – RPM balík obsahuje serverovou i klientskou část ve verzi 1.0.
  • Ovladač SDBC – rozhraní pro propojení 602SQL s OpenOffice.org ve verzi 2.0.0 v zip archivu.
  • Prostředí Java – Java Runtime Environment 1.5.0.05 v samorozbalovacím archivu (rpm.bin). Program PCS2OFF – aplikace pro MS Windows, která konvertuje data z formátu 602PC Suite do 602Office (OpenOffice.org).

Poslední součástí produktu 602Office jsou doplňkové služby. Klíčem k nim je distribuční číslo přiložené v krabici i se základními instrukcemi. Registrací na webu získáte roční uživatelskou podporu, tj. řešení problémů prostřednictvím e-mailu s přístupem ke znalostní databázi, nové verze produktu, přístup k dokumentaci, šablonám, diskusnímu fóru, informacím a novinkám.

CD dále obsahuje tato užitečná data:
Sada šablon – téměř šedesát vzorů právních smluv.
Galerie – téměř 6500 volně použitelných obrázků.
Dokumentace – pět knih ve formátu PDF.

Galerie obsahuje 6463 obrázků JPEG o velikosti většinou do 300x300 bodů. Jsou roztříděny do více než deseti kategorií, které se však částečně překrývají. Sbírka je doplněna o katalogy sdv a thm, takže ji lze podstrčit OOo nakopírováním do adresáře ~/.openoffice.org2/user/gallery/.

Kromě instalačního CD jsou v krabici také dvě tištěné knihy. Základní příručka je brožurka malého formátu, která na 57 stranách vtahuje uživatele „do děje“ a představuje základní filozofii a funkcionalitu OpenOffice.org (OOo) a Thunderbirdu, např. práce s bloky, schránka apod.

Podrobná uživatelská příručka má 180 stran formátu většího než A5. Názorně seznamuje s prací v jednotlivých aplikacích pro mírně pokročilé (styly, hromadná korespondence, ...) s využitím mnoha snímků obrazovky. Ačkoli se na rozdíl od Základní příručky na několika místech zmiňuje o rozdílech Windows a Linux verze, jsou všechny obrázky pořízeny z prostředí MS Windows.

Instalace

V Linuxu je nutné nainstalovat jednotlivé komponenty ručně. Je vhodné u toho disponovat právy uživatel root. OOo je ponechán v originální podobě, takže jde o skupinu cca 25 RPM + integrace do příslušného grafického prostředí + případný jazykový balíček.

Thunderbird je také v původní podobě, konkrétně tar.gz bez instalátoru. Je tedy třeba jej rozbalit do zvoleného adresáře (např. /opt nebo /usr/local) a případně ručně vytvořit ikonu na ploše nebo odkaz v hlavní nabídce. Je možné doinstalovat i dodaný kalendář nebo jiná (např. z internetu stažená) rozšíření.

U 602SQL stačí nainstalovat jeden RPM balíček. Pro jeho integraci s OOo je ale potřeba ještě rozbalit SDBC ze zip archivu a nainstalovat jej. Toho lze dosáhnout jak pomocí grafického prostředí OOo, tak s použitím textového nástroje k tomuto balíku dodávanému. Další podrobnosti jsou popsány v dokumentaci.

Běhové prostředí Java je nutné pro fungování některých částí balíku OOo (např. modul Base). Nejprve zkopírujeme soubor bin na pevný disk. Potom mu nastavíme práva spouštění (např. pomocí chmod 755 jre...bin) a soubor spustíme (./jre...bin). Zobrazí se licenční podmínky a pokud s nimi vyslovíme souhlas, rozbalí se RPM balíček.

Na CD je ještě zmíněný převodník souborů z 602PC Suite do OOo, který však funguje pouze pod MS Windows. Pokud by nějaký uživatel Linuxu přece jen potřeboval jeho služeb využít, doporučuji vyzkoušet spuštění této aplikace s pomocí Wine.

602SQL95

Nebudu se zabývat popisem aplikací OOo a Thunderbirdu, protože ty jsou většině uživatelů dobře známy a jsou volně k dispozici. Soustředím se hlavně na proprietární prvek balíku 602Office, kterým je databáze 602SQL95 a věci s ní související.

602SQL95

Jde skutečně o plnohodnotnou multiplatformní SQL databázi s podporou XML. Dokáže mimo jiné spolupracovat s OOo, ODBC, JDBC a PHP. Po instalaci se objeví v hlavní nabídce v sekci Kancelář jako Server 602SQL95. Lze jej spustit také příkazem 602sql95 -n602Office_db, kde 602Office_db je jméno databáze.

Řeknete si, že není třeba utrácet za něco, co lze nahradit svobodnými MySQL, PostgreSQL či Ingres? V tom případě byste měli vyzkoušet Klient 602SQL95, který pod tímto jménem najdete v nabídce Kancelář, nebo jej můžete spustit příkazem 602gcli95.

Tato aplikace je vytvořena pomocí GTK a umožňuje pomocí pohodlného grafického rozhraní ovládat databázový server, vytvářet, spravovat a prohlížet databáze, ale také tvořit databázové aplikace. Jde tedy o komplexní klientské vývojové prostředí plně lokalizované v češtině.

Jeho ovládání je do značné míry intuitivní. Např. pro vytvoření uživatele, databáze, tabulky a její naplnění pár řádky dat jsem nepotřeboval žádnou nápovědu, natož dokumentaci. Přesto je škoda, že v dodané tištěné i elektronické dokumentaci je tento nástroj zmíněn jen okrajově.

Elektronická dokumentace

Dokumenty k 602Office si můžete stáhnout z internetu. Je jich pět (na webu jsou ještě doplňkové materiály) a jsou opravdu dobrými pomocníky. Průvodce instalací kancelářského balíku 602Office 2 (27 stran) má samostatnou sekci věnovanou Linuxu, kde jsou příklady konkrétních příkazů pro instalaci na distribuci SuSE, které lze většinou použít i na ostatních distribucích využívajících RPM.

Základy práce s 602Office 2.0 (251 stran) není zrovna nejvýstižnější název, protože tato příručka se věnuje i pokročilejším tématům, jako je sledování změn v dokumentu, vnořené funkce v tabulkách apod. Praktické příklady využití databáze v kancelářském balíku 602Office (17 stran) a Šablony smluv (9 stran) se soustředí na konkrétní ukázky práce s databází, resp. šablonami, v OOo.

Sbírka šablon sestává především z 58 souborů ott rozdělených do adresářů na smlouvy k nemovitostem (nájem, podnájem, věcné břemeno, …), smlouvy občansko-právní (kupní, příkazní, půjčka, …), obchodní (mandátní, o dílo, vedení účetnictví, …) a pracovní (DPP, DPČ, hmotná odpovědnost, …).

Pro uživatele migrující z balíku MS Office je jistě zajímavá poslední příručka – Přechod z Microsoft Office na OpenOffice.org (86 stran). Tento tzv. rozdílový manuál se věnuje převodu souborů, obecným rozdílům v uživatelském rozhraní i konkrétním odlišnostem jednotlivých aplikací. Kniha neobsahuje mnoho snímků obrazovky, zato však nabízí přehledné srovnávací tabulky funkcí a klávesových zkratek.

PDF jsou zpracována kvalitně. Není problém zobrazit je v xpdf, kpdf či Evince. Položky obsahu fungují jako odkazy na příslušné části textu. Jen snímky obrazovky mohly být pořízeny ve větším rozlišení a nemusely všechny pocházet jen z prostředí MS Windows.

Zhodnocení

Projekt 602Office je zhmotněním myšlenky komerční podpory pro otevřený a svobodný kancelářský balík, v daném případě OOo. To je určitě dobrá zpráva pro všechny příznivce svobodného softwaru a otevřených datových formátů, protože je to nutnou podmínkou širšího nasazení těchto technologií v praxi.

Tato iniciativa zřejmě není zaměřena na nenáročné uživatele nebo naopak dobré znalce OOo a svobodných implementací SQL. Zakoupení 602Office však mohu vřele doporučit každému, kdo chce nasadit OOo ve firmě. Užitečný je také pro náročnější uživatele, kteří ocení dodávané šablony, galerii tisíců obrázků anebo profesionální databázi 602SQL.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Kancelářský balík 602Office 2.0
Martin Janda 25. 12. 2007, 10:49:35
Odpovědět  Odkaz 
V ousčasné době je možné si koupit 602Office přes sms :) (http://www.602office.cz/node). Zajímavý nápad.

Přijde mi, že pro domácího uživatele Linuxu to moc přínosné není. Vlastně kromě 602SQL a příručky v pdf navíc nic nezískáte (Openclipart a OOo obsahuje každá distribuce).

Přesto 602office fandím.

V případě firemního prostředí je podpora skvělá, tam bych asi neváhal.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Bohdan Milar

(*1976) vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Pracuje v obecně prospěšné společnosti Brailcom. Unixové systémy používá od roku 1997. Má rád Bash, FreeMiNT a LaTeX.
Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »