přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost

CADservis

Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost

Kodi

Multimediální centrum Kodi má novou verzi 17, která slibuje nový výchozí vzhled, vyšší stabilitu a novinky pod kapotou. Jak vypadá v praxi? 


Máme nové Kodi

5. února byla vydána nová verze multimediálního centra Kodi (dříve známého jako XBMC). Verze 17 „Krypton“ je v tuto chvíli dostupná jen ve formě zdrojových kódů a binárních instalačních balíčků pro systémy Windows, OS X a Android. Uživatelé Linuxu mají troch smůlu – v Debianu a podobných distribucích (Ubuntu, Linux Mint…) lze nyní instalovat z PPA nestabilních verzí, ale tvůrci slibují, že se Kodi 17 brzy dostane i do stabilního PPA.

Kodi 17 po spuštění Kodi 17 po spuštění

Nový výchozí vzhled

Hlavní novinkou verze 17 je nový výchozí vzhled Estuary, kterého si každý všimne už na první pohled. Už na hlavní obrazovce je nabídka umístěna vlevo, podobně jako ve zbytku programu. Tento vzhled je vysloveně „televizní“, určený pro displeje s velkou úhlopříčkou. Subjektivně působí velmi příjemným dojmem – všechno do sebe krásně zapadá a dělá dojem dobře fungujícího stroje.

Zobrazení počasí v Kodi 17 Zobrazení počasí v Kodi 17

Místo tohoto vzhledu si lze vybrat nový „dotykový“ vzhled Estouchy, určený pro telefony, tablety a další přístroje s dotykovým ovládáním. Ten je graficky podstatně jednodušší a oproti Estuary působí dost syrovým, neuhlazeným dojmem. Pro web je k dispozici vzhled Chorus2.

Dotykový vzhled Estouchy Dotykový vzhled Estouchy

Kdo by s touto nabídkou nebyl spokojen, může si doinstalovat některý z dalších, které jsou k dispozici – včetně známého vzhledu Confluence, na který jsme byli zvyklí v předchozích verzích.

Vzhled Confluence v Kodi 16.1 Vzhled Confluence v Kodi 16.1

Jak je to s použitelností?

Zatímco po vzhledové stránce lze Estuary těžko něco vytknout (byť se samozřejmě nemusí každému líbit), po stránce použitelnosti je to už bohužel horší. Pokud budete Kodi ovládat dálkovým ovladačem, tak by to bylo zřejmě ještě dobré, ale ovládat ho myší je někdy vysloveně za trest.

Systémové funkce Systémové funkce

Není vždy jasné, co kde udělat (tím ovšem do určité míry trpěl i vzhled Confluence) – rozhraní není příliš intuitivní. Ale co hlavně, pohyb v nabídkách a seznamech je někdy tak problematický, že výběr položek ze středu seznamu připomíná střelbu na pohyblivé střelnici.

Doplňky programů Doplňky programů

Novinky pod kapotou

Žádná z „neviditelných“ novinek není vysloveně převratná, jsou spíše pokračováním trpělivé práce, jejíž plody můžeme sklízet už od dřívějších verzí. Hlavně přehrávání videa by mělo být stabilnější a plynulejší, nemělo by docházet k posunům zvuku oproti obrazu a také kvalita obrazu by měla být vyšší.

Přehrávání videa Přehrávání videa

Zapracovalo se na podpoře streamů, například RTMP, MPEG-DASH, SmoothStream nebo NXMSL. Rychlejší je práce s hudební knihovnou, například její procházení nebo práce s tagy. Přibyly také tagy pro náladu a pro roli umělce.

Za zmínku stojí i novinky v oblasti internetových televizí, byť to jsou věci, které „našinec“ asi většinou moc neocení. Vylepšeny byly jak doplňky pro jednotlivé televize, tak například práce s plánovačem nahrávání.

Android a Windows

S novým Kodi zapomeňte na starší verze systému Android. Na ničem starším než 5.0 už verze 17 nepoběží. Tedy ani jen dva roky starý přístroj už vám nemusí stačit (tehdy se ještě hojně prodávaly telefony a tablety s Androidem 4.4 nebo i ještě starším).

Na přístrojích s AudioTrack v23 jsou nyní podporovány funkce DTS-HD, DTS-X, Dolby TrueHD, a Dolby ATMOS. K dispozici je také hardwarová podpora přehrávání HEVC, VC-1 / WMV 9 a VP9, lze také přehrávat video v rozlišení 4K.

Nastavení aplikace Nastavení aplikace

Pro uživatele Windows 10 je dobrou zprávou, že si Kodi 17 mohou nainstalovat přímo z Windows Store. Mohou ale instalovat i klasickou cestou, jinak určenou hlavně pro starší verze systému – tedy stažením a spuštěním instalačního balíčku.

Verze pro Windows Store je stejná jako v běžném balíčku (je jen náležitě „zapouzdřena“), nejedná se tedy o aplikaci pro Univerzální platformu Windows (UWP).

Shrnutí

Novému, nablýskanému a dobře působícímu uživatelskému rozhraní by neuškodila lepší použitelnost, hlavně při ovládání nabídek a výběru ze seznamů. Lze ale předpokládat, že podobné chyby budou časem vychytány. Komu tedy nový vzhled nevyhovuje, může se vrátit k tomu staršímu a důvěrně známému. Nepřijde tím o další novinky, které Kodi 17 přináší a které stojí za to.Nahoru

Příspěvky

Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost
detto 8. 02. 2017, 09:51:12
Odpovědět  Odkaz 
Som rad, ze sa tu mimo ine poukazalo na zvrzane ovladanie mysou, snad to chlapci vyladia
Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost
miso 9. 02. 2017, 11:41:51
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, zistili ste tiež niekto, že po aktualizácii OSMC/KODI prestali fungovať CZ&SK doplnky - sosac, markíza, joj....?? Resp. nemáte riešenie na ich spojazdnenie?
Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost
Petr Ježek 9. 02. 2017, 23:57:57
Odpovědět  Odkaz 
Kodi 17 jsem ze zvědavosti naistaloval a po těžkých peripetiích s nastavením všeho zase raději odinstaloval. Tvůrci zjevně podlehli módě fešného kabátku, pod který ale neradno nahlížet, natož konat. Takže nic takového nedoporučuji. Samostatné aplikace jsou rozhodně mnohem lépe konfigurovatelné a nejsou molochem s hezkým zevnějškem a mizerným vnitřkem. Na video a TV např. VLC nebo Smplayer, na fotky cokoli co dle libosti vyhoví (u mne na prohlížení Gpicview, na editaci Gimp). Avidemux pak zvládne leccos s úpravami videa. Tohle Kodi nabídnout nemůže ani náhodou.
Re: Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost
Karel 10. 02. 2017, 08:50:04
Odpovědět  Odkaz 
Váš přístup je použitelný (spíše i lepší) v případě, že řeším přehrávání filmů, fotek, hudby, atd. na pracovním počítači.
Kodi má být na umístěno do krabičky, která se připojí k TV. Zde bych se ale nechtěl přihlašovat (login) nebo vůbec pracovat v nějakém Gnome, KDE, apod. Zapnu TV a mám multimediální centrum. Vše v jednom.
Jinak zamozřejmě souhlasím, že pokud něco nefunguje, je to špatně. Také si na druhou stranu uvědomte, že pokud se povyšovala verze, asi zde bylo vícero zásadních změn a musí se vychytat chyby.
K tomu "falešnému kabátku" bych dodal, že si můžete nastavit vlastní skin. Mě ten nový také nevyhovoval.
Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost
Zdeněk 23. 10. 2017, 20:06:29
Odpovědět  Odkaz 
KODI 17.04 jsem si nainstaloval na TV Philips 6412 (2017) s Androidem 6, ale u více filmů jsem zaznamenal zpoždění zvuku. Vím, že se dá synchronizace zvuku posunout, ale kdo má čas zkoušet o kolik a u kterého filmu ano a u kterého ne? U vestavěného přehrávače Android TV ani u VLC pro Android TV jsem tento problém nezaznamenal. Na různých fórech je to celkem častý problém v diskusích. Z tohoto důvodu jsem přestal používat.
Ovládání pomocí ovladače je oproti dvěma zmiňovaným přehrávačům nejlepší. Škoda...
Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost
Marek 25. 10. 2017, 19:06:46
Odpovědět  Odkaz 
Přišel někdo na to jak doladit rychlost myši ? dík za ifo
Kodi 17: slušivý kabát, horší použitelnost
Marek 25. 10. 2017, 19:30:13
Odpovědět  Odkaz 
Přišel někdo na to jak doladit rychlost myši ? dík za ifo

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...


Infor

Public Relations

Pozvánka na konferenci Infor Inspire Online – 21. dubna 2020

InforSpolečnost Infor srdečně zve na virtuální konferenci Infor Inspire Online, která se uskuteční 21. dubna 2020. Online konference je náhradou za událost Inspire London, jež se měla uskutečnit v konferenčním centru ExCel London, zrušenou v důsledku koronavirové epidemie začátkem března. V zájmu zdraví všech participujících proto organizujeme virtuální konferenci, na které představíme nejmodernější technologie a inovace z dílny Infor.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao GIF