přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Komunikujeme a ukládáme data bezpečně s PGP/GPG (4) – speciality z příkazové řádky

Daktela

Komunikujeme a ukládáme data bezpečně s PGP/GPG (4) – speciality z příkazové řádky

zamek.png

Tento díl je poslední, který je věnován ovládáním GnuPG z příkazové řádky. Přichází čas pro některé speciality.


Práce s keyservery

Veřejné klíče se pro usnadnění práce ukládají na tzv. keyservery (klíčové servery). Ty umožňují snadno klíče ukládat a publikovat pro ostatní uživatele a naopak si je stahovat pro vlastní použití (šifrování a kontrolu podpisu). Keyservery mohou být soukromé i veřejné, používají se různé protokoly (aktuálně nejvíce HPKLDAP).

Hledání a import klíčů

Potřebujeme-li získat veřejný klíč nějakého uživatele a víme, na kterém serveru svůj klíč publikoval, je jeho získání snadné. Můžeme se například podívat, jaké klíče jsou pro určitého uživatele na keyserveru k dispozici:

gpg --keyserver  hkp://pgp.mit.edu --search-keys uzivatel@nejaka_domena

Není-li na serveru žádný klíč pro uživatele s danou e-mailovou adresou, program to ohlásí. Pokud klíče najde, vypíše zhruba toto:

gpg: vyhledávám "uzivatel@nejaka_domena" na hkp serveru pgp.mit.edu
(1)     Uživatel na doméně (Testovací) <uzivatel@nejaka_domena>
          2048 bit RSA key DFEDD2B7D391886158ED92CCD173DA928C4A3E65, vytvořen: 2010-03-21
(2)     Uživatel na doméně (Ostrý) <uzivatel@nejaka_domena>
          2048 bit RSA key C1D17F0C57166A82E979CB68264D978D4BB1AC83, vytvořen: 2010-10-07
Keys 1-2 of 2 for "uzivatel@nejaka_domena".  Vložte číslo (čísla), 'N' pro další nebo 'Q'
pro konec> q

V tomto případě program našel dva klíče. Rovnou lze výběrem pořadového čísla některý z nich naimportovat do místního úložiště k použití. K hledání lze použít kteroukoli část identifikátoru, podobně jako při místním vyhledávání.

Víte-li přesně, který klíč chcete importovat, můžete spustit přímo importní příkaz:

gpg --keyserver hkp://pgp.mit.edu --recv-keys 4BB1AC83

Lze zadat i více klíčů najednou. Jak se zjistí, že se importuje opravdu ten správný klíč? Jednou z možností je ověření otisku – na výše uvedeném výpisu jsou otisky ty dlouhé řetězce hexadecimálních čísel. Dále může být klíč podepsán jinými uživateli (resp. klíči), jimž důvěřujeme a jejichž veřejné klíče máme k dispozici.

Vzájemné podepisování klíčů může tvořit celou síť (nazývanou web of trust, síť důvěry), které bude později věnován samostatný díl seriálu. Ta výrazně zjednodušuje situaci s ověřováním klíčů, na druhou stranu lze ale mít pak ke klíčům mnohdy pouze částečnou důvěru.

Aktualizace klíčů

Z keyserveru lze již importované klíče také aktualizovat. To má význam pro případy, že se u klíče něco změní.

gpg --keyserver hkp://pgp.mit.edu –refresh-keys
gpg --refresh-keys 4BB1AC83

První příkaz aktualizuje všechny klíče v úložišti a použije keyserver podle zadání. Klíče, které nejsou na serveru nalezeny, se samozřejmě neaktualizují. Třetí příkaz aktualizuje pouze konkrétní klíč, a to z preferovaného serveru.

Export klíčů

Na keyserver se klíč dostane tak, že se tam odešle přes nějaké zvláštní rozhraní (typicky webové), nebo ho tam lze poslat přímo z GPG. Jednou odeslaný klíč už mnohdy nejde ze serveru nikdy odebrat – a i kdyby to šlo, může se mezitím dostat jinam do světa. Odeslání klíče si tedy předem dobře promyslete!

gpg --keyserver hkp://pgp.mit.edu --send-keys 18CEFEA4

Příkaz odešle uvedený klíč na daný keyserver. Mnohé veřejné servery jsou zcela otevřené a může na ně klíče posílat kdokoli. Proto uvedený příkaz prostě proběhne a klíč se na server uloží, aniž by jeho správce jakkoli ověřoval, zda jméno a e-mailová adresa má vůbec něco společného s uživatelem, který tam klíč poslal.

Veřejné servery si často mezi sebou klíče synchronizují, proto uložíte-li klíč na jeden z nich, objeví se za nějakou dobu i na dalších.

Revokace

Dostane-li se soukromý (tajný) klíč do nesprávných rukou, resp. je přinejmenším takové podezření, je žádoucí klíč zneplatnit a dát ostatním uživatelům vědět, že nemají šifrovat data příslušným veřejným klíčem ani důvěřovat podpisu. Tomuto procesu se říká revokace („odvolání“) a u PGP/GPG se poněkud liší od té revokace, kterou známe u klíčů třeba na webových serverech.

Revokovat lze jak celý klíč (včetně podklíčů), tak i jen některé podklíče. K revokaci je potřeba revokační certifikát – ten je dobré vygenerovat hned po vygenerování klíčů a pak ho uložit na bezpečné místo (doporučuje se ho raději i vytisknout, není dlouhý). Generuje se jednoduše:

gpg --output revoke.asc --gen-revoke bflm@psvz_abcd

Program se zeptá na důvod revokace – nemusíte ho uvádět (zadáte 0), ale pro certifikát generovaný pro případ úniku klíče je vhodné uvést příslušný důvod (1).

V okamžiku, kdy se musí provést revokace, je potřeba udělat dva kroky: revokovat klíč přímo v místním úložišti a dostat revokační informaci k uživatelům. První část se udělá podobně jako import klíče:

gpg --import revoke.asc

Tím se klíč místně zrevokuje a nepůjde už používat. Druhým krokem je odeslání na keyserver, aby všichni uživatelé, kteří si následně klíč stáhnou nebo aktualizují, dostali informaci o revokaci:

gpg --keyserver hkp://pgp.mit.edu --send-keys bflm@psvz_abcd

Je to tedy stejné jako při běžném exportu klíče na keyserver. V případě potřeby revokovat jen podklíč je to celé trochu složitější, vrátíme se k tomu v budoucnu.

Grafické nástroje

Počínaje příštím dílem bude seriál nějakou dobu věnován grafickým nástrojům pro práci s GPG. Nebude tedy potřeba psát ručně žádné příkazy, nicméně „průprava“ z přímého spouštění programu GPG se bude hodit.

Nahoru

Příspěvky

Komunikujeme a ukládáme data bezpečně s PGP/GPG (4) – speciality z příkazové řádky
pdf 30. 06. 2015, 09:28:47
Odpovědět  Odkaz 
Užitečný seriál, mohl by vyjít v pdf za poplatek tak $2.5/€2.
Komunikujeme a ukládáme data bezpečně s PGP/GPG (4) – speciality z příkazové řádky
Debian4Ever 30. 06. 2015, 16:32:08
Odpovědět  Odkaz 
Ja ti to za tech 5 € klidne prepisu a udelam pdf :D :))

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


Kingston - velká jarní soutěž

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Axis Talk 2021