přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje

Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje

linux_mint.png

Krátce před Vánoci 2018 byla uveřejněna nová verze oblíbené linuxové distribuce Linux Mint 19.1, pojmenovaná „Tessa“. Jaké nové funkce a změny obsahuje?


Nejprve připomeňme, že nejprve byla 19. prosince 2018 oznámena aktualizace pro desktopové rozhraní Cinnamon. Následovala vydání pro prostředí MATE a XFCE. A s čím nová verze Linuxu Mintu přichází?

Rozhraní Linuxu Mintu 19.1 (linuxmint.com) Rozhraní Linuxu Mintu 19.1 (linuxmint.com)

Změny v uživatelském rozhraní

Největších změn doznalo uživatelské rozhraní. Cinnamon v nové verzi Mintu nabízí nové rozvržení plochy v podobě nového panelu Seznam seskupených oken, který lze dohledat i v appletech. Tento panel, nyní výchozí, nabízí větší výšku a velikost ikon, jež nyní seskupují okna téže aplikace podobně jako GNOME Shell či novější verze Windows. Přidávání ikon do tohoto panelu je stejné jako do panelu Spouštěče z panelu, liší se práce s tímto panelem. Uživatel nyní má pro jednu aplikaci jedno tlačítko, které seskupuje všechny instance programu. Chování a vzhled panelu lze důkladně nastavit v příslušném okně. Například můžete zrušit samotné seskupování, takže každá instance programu se zobrazí jako samostatné tlačítko. To může být reprezentováno například titulkem okna, takže se mezi tlačítky snáze vyznáte. Nicméně i tak je otázka zvyku a dlouhodobého používání, zda si na nové rozvržení zvyknete.

Nastavení panelu Seznam seskupených oken Nastavení panelu Seznam seskupených oken

Zobrazení titulku okna v popisku tlačítka Zobrazení titulku okna v popisku tlačítka

Uživatelé, kterým se nové rozvržení nelíbí, mohou zůstat u původního. Přepracovaná uvítací obrazovka nabízí možnost výběru mezi novým a tradičním rozvržením. Dlužno však dodat, že pokud jste již v jednom provedli nějaké nastavení a chcete se přepnout do jiného, o tyto změny přijdete. Mimochodem, panel Seznam seskupených oken je jako applet dostupný i v původním rozvržení.

Nová Uvítací obrazovka Nová Uvítací obrazovka

Přidání panelu Seznam seskupených oken a ustanovení jej za výchozí není jediná změna, která v této verzi Linuxu Mintu nastala. I možnosti nastavení stávajících panelů jsou bohatší. Nyní tak můžete určit velikost ikon pro tři zóny v panelu, a to buď výběrem ze seznamu (nabízí se 16 až 48 pixelů výšky), nebo nechat velikost přizpůsobit, a to opět dvojím způsobem – buď přesně, takže se ikony přizpůsobí velikosti panelu, nebo optimálně podle největší ikony v panelu.

Změněné okno pro nastavení panelu Změněné okno pro nastavení panelu

Přizpůsobení pracovní plochy se nyní neděje prostřednictvím položek kontextové nabídky, ale v samostatném okně (spouštěném z nabídky). Okno nabízí všechny užitečné možnosti řazení ikon na ploše – jednak lze nezávisle na nastavení v Nemu určit velikost ikon, dále jejich řazení, a to jednak v určitém směru (svisle, vodorovně), jednak podle typu, přičemž stejně jako dříve můžete směr řazení obrátit. Zajímavou novinkou je určování rozteče mezi jednotlivými ikonami, a to jak ve vodorovném, tak svislém směru. Dostupné je rovněž tlačítko, které rozteče nastaví na výchozí hodnoty.

Přizpůsobení pracovní plochy Přizpůsobení pracovní plochy

V okně Stávající rozvržení monitorů ještě najdeme textové tlačítko Nastavení plochy, které otevírá důvěrně známé okno s určením typů ikon, jež se mají na ploše zobrazovat.

Určitou pozornost si zasluhují změny provedené v souborovém správci Nemo. Jednak je nyní třikrát rychlejší než v předchozí verzi; skutečně si každý uživatel může všimnout, že přechody mezi jednotlivými složkami se výrazně urychlily. Změnilo se i okno Předvolby správy souborů. Jednotlivé sekce jsou zobrazeny ve sloupci vlevo. Obsah okna pod jednotlivými sekcemi vypadá daleko logičtěji, Nemo se snáze nastavuje. K dispozici by měla být ikona pro zobrazení a vypnutí náhledů pro každé okno zvlášť, ale z nějakého záhadného důvodu zmizela a není vůbec dostupná. Pokud tedy zvolíte zobrazení s ikonami, budou se vždy zobrazovat i náhledy – což může samozřejmě zpomalovat načítání. Právě z tohoto důvodu ikona měla být přidána, ale chybí.

Upravený vzhled nastavení Nema Upravený vzhled nastavení Nema

Poslední změna, která se týká Nema, je možnost zobrazení času vytvoření jednotlivých souborů. Platí pouze pro souborový systém ext4.

V okně Nastavení systému, konkrétně Upřednostňované aplikace, lze vybrat výchozí kalkulačku.

Výběr výchozí kalkulačky Výběr výchozí kalkulačky

Ve Správci aktualizací lze zobrazit jednotlivá jádra a jejich stav podpory. Nepoužívaná jádra lze velmi jednoduše odstranit po stisknutí tlačítka Odebrat stará jádra.

Zobrazení dostupných jader s možností odběru nepoužívaných Zobrazení dostupných jader s možností odběru nepoužívaných

I okno Zdroje softwaru se dočkalo přepracování podle XApp. Přibylo také tlačítko pro odstranění duplicitních položek v repozitářích.

Odstranění duplicitních položek v repozitářích Odstranění duplicitních položek v repozitářích

Okno Metoda zadávání znaků bylo rovněž přepracováno podle výše uvedeného konceptu. Pro každý podporovaný jazyk je tak nyní vyčleněna samostatná stránka. Můžete tak určovat metodu pro každý jazyk zvlášť.

Vylepšené okno Metody zadávání znaků Vylepšené okno Metody zadávání znaků

Uživatelé zvyklí na Xreader se mohou těšit z lepšího vzhledu této aplikace.

Vylepšený vzhled aplikace Xreader Vylepšený vzhled aplikace Xreader

Uživatelům se nabízí možnost správy firewallu již v Uvítací obrazovce.

Přístup k nastavení firewallu na Uvítací obrazovce Přístup k nastavení firewallu na Uvítací obrazovce

Při zadávání hesla např. do terminálu se opět zobrazují hvězdičky namísto vkládaných znaků. K tomuto rozhodnutí se dospělo proto, aby se zabránilo nechtěnému zaslání hesla do sítě prostřednictvím jiného okna. Odpozorování počtu znaků zadávaných jako heslo je tedy menší bezpečnostní problém než nechtěné napsání hesla do nesprávného okna.

Pro uživatele je tradičně připravena série tapet, které se tentokrát opravdu povedly.

Nové tapety pro Linux Mint 19.1 (linuxmint.com) Nové tapety pro Linux Mint 19.1 (linuxmint.com)

Motiv Mint-Y je nyní k dispozici v těchto barvách: Aqua, Blue, Brown, Grey, Orange, Pink, Purple, Red, Sand a Teal. Toto téma je nyní kontrastnější, lépe čitelné, nápisy jsou ostřejší, tlačítka dekorací jsou tmavší, snáze se rozeznají aktivní a neaktivní okna.

Připravené barevné variace motivu Mint-Y (linuxmint.com) Připravené barevné variace motivu Mint-Y (linuxmint.com)

Další změny

Jelikož se Debian rozhodl pro odstranění debug symbolů z repozitářů, jež jsou důležité pro hlášení chyb, je podpora pro ně ve správci zdrojů.

Linux Mint 19.1 obsahuje prostředí Cinnamon ve verzi 4.0, linuxový kernel 4.0 a je postaven na repozitáři Ubuntu 18.04. Ten bude použit i v dalších verzích Linuxu Mint, a to až do roku 2020. Do té doby vývojáři nezačnou pracovat na základě dalšího repozitáře. Tak budou moci uživatelé snadněji upgradovat.

Podpora pro tuto LTS verzi bude poskytována do roku 2023.

Nahoru

Příspěvky

Mario Radev Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje
vxmery 15. 01. 2019, 10:40:26
Odpovědět  Odkaz 
Mám LM 19.1 Cinnamon 64b asi mesiac a fachčí k plnej spokojnosti. Všetko v default nastavení, všetko fungovalo out-of-box. Uefi+secure boot žiadny problém. Pre bfu distro ako vyšité. Vďaka za článok.
Petr Valach Re: Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje
Petr Valach 15. 01. 2019, 12:24:34
Odpovědět  Odkaz 
Díky, Mint je vytvořen tak, že opravdu může fachat k plné spokojenosti v default modu, ale já si ho vždy samozřejmě zgruntu vyluxuju. Jiné motivy, jiné klávesovky, applety atd. Používám i KDE a Gnome Shell a sem tam XFCE a všude mám stejné klávesovky.
Úplně všechno nefunguje, ale o problémech jsem v článku pomlčel. Protože jsem neměl čas na nějaké přílišné hraní.
Re: Re: Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje
JJiik 16. 01. 2019, 08:07:15
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

Podařilo se ti po upgradu? čisté instalaci? nainstalovat KDE? Zkoušel jsem pod VBoxem instalovat, a metoda instalace KDE jako v Tara nefunguje - kubuntu-desktop má nesplněné závislosti.
Na netu jsem k tomu nic nenašel..
Chápu, že KDE už není podporované.. Ale na jiné DE jsem si zatím nějak nezvykl.. Takže mě asi bude čekat přechod jinam, pokud se mi KDE nepodaří uspokojivě rozjet na 19.1..

Díky,
JJ
Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje
o_O 15. 01. 2019, 13:15:20
Odpovědět  Odkaz 
Pokud si u Mintu po instalaci vše měníte, tak nechápu proč nepoužíváte Debian.
Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje
R 16. 01. 2019, 20:06:41
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
Používám Linux Mint s Cinnamon a vše funguje jak nikdy s linuxem předtím.
Ovšem rád bych vyzkoušel svůj kreslící tablet přes USB a Kritu. Ovšem ta potřebuje knihovny z KDE.
Mám obavy, že když Kritu nainstaluji, tak mi v systému knihovny způsobí nepořádek (nabídka "start" s nežádoucími programy ze závislostí atd).
Má někdo zkušenost s podobným mixováním aplikací v GUI z jiných GUI? Jak moc aplikace z KDE natahnou do jiného prostředí "nepořádek"?

PS: Omlouvám se za možná nejasné a neodborné vyjadřování.
Petr Valach Linux Mint 19.1 „Tessa“ se představuje
Petr Valach 16. 01. 2019, 22:58:00
Odpovědět  Odkaz 
Přizpůsobení u mě znamená pouze změna motivů, ikon, některých klávesových zkratek. Ale fakticky jsem se vrátil k výchozím, Minty-Y.

Mám KDE, Gnome Shell, Cinnamon a XFCE. Mám samozřejmě i Kritu. Není s tím žádný problém. Klidně si ji nainstalujte a používejte, na tablet super věc :-) A nebojte, nepořádek ve startovací nabídce nebude ;). Ostatně si ji v Cinnamonu můžete přizpůsobit.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blog