přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti

Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti

xfce.png

V sobotu 28. dubna vyšla dle plánu nová verze Xfce 4.10. Oproti starší verzi 4.8 přináší řadu drobnějších a zásadnějších vylepšení. Nejzásadnější je sloučení dialogu Spustit... a Vyhledávače aplikací. Nových funkcí se ale dočkal i panel nebo plocha.


Oproti novinkám ve verzi 4.8, která vyšla v lednu 2011, nepřináší verze 4.10 žádné příliš zásadní změny, jakými jistě bylo kompletní přepracování panelu a přechod Thunaru na GIO/GVfs. Místo toho nové Xfce přináší novinky spíše drobnějšího rozsahu, ale o to jich je více.

Nový Vyhledávač aplikací

Již před vydáním minulé verze vývojáři slibovali přepracování Vyhledávače aplikací, nakonec to ale nestihli, a tak jsme se dočkali až nyní. Vyhledávač aplikací byl sloučen s dialogem Spustit... a působí jako aplikace, kterou je užitečné namapovat na klávesovou zkratku.

Dialog Spustit v Xfce 4.8... Dialog Spustit v Xfce 4.8...

...a jeho nová verze v Xfce 4.10 ...a jeho nová verze v Xfce 4.10

Jak můžete vidět, dialogová okna se příliš neliší, pokud ale stisknete šipku dolů (ať už na klávesnici, nebo kliknutím myši na symbol šipky), rozbalí se okno do podoby Vyhledávače aplikací.

Starý Vyhledávač aplikací... Starý Vyhledávač aplikací...

...a nová verze po rozbalení ...a nová verze po rozbalení

Výhodou je, že pokud do malého okna zadáte například „web“ a poté stisknete dvakrát šipku dolů, přesunete se rovnou na seznam aplikací odpovídající zadanému filtru. Nová verze vyhledávače má navíc možnosti nastavení, které umožňují nadefinovat určité zkratky nebo akce. Pokud například zadáte před příkaz mřížku, otevře se místo aplikace její manuálová stránka v terminálu.

Nastavení vlastních akcí Vyhledávače aplikací Nastavení vlastních akcí Vyhledávače aplikací

Kromě výše uvedeného navíc dialog napovídá příkazy (které se nacházejí v nabídce aplikací), což se jistě hodí, dříve napovídal pouze z vlastní historie.

Všimněte si, že nenabídl např. grep, který není v nabídce aplikací, ale nabídl příkaz i s parametrem, protože tak je uložen v nabídce Všimněte si, že nenabídl např. grep, který není v nabídce aplikací, ale nabídl příkaz i s parametrem, protože tak je uložen v nabídce

Editor typů MIME: Nastavení preferovaných aplikací

Do Xfce přibyla jedna aplikace pro jeho přizpůsobení. Jmenuje se Editor typů MIME a slouží k nastavení výchozích aplikací, které mají otevírat daný typ souborů.

Pokud jste doposud chtěli změnit výchozí aplikaci například pro otevírání HTML souborů nebo JPG obrázků, museli jste to provést s nějakým souborem daného typu. Bylo třeba ve správci souborů z kontextové nabídky souboru zvolit Otevřít v jiné aplikaci..., poté aplikaci najít v seznamu a nechat zaškrtnuté políčko Použít jako výchozí pro tento typ souboru. Kromě toho, že pro lidi, kteří to nevědí, je to celkem těžce odhadnutelný postup, to má také tu nevýhodu, že nikde nevidíte přiřazené aplikace hezky pohromadě.

V aplikaci Editor typů MIME výchozí aplikace nejen vidíte hezky pohromadě... V aplikaci Editor typů MIME výchozí aplikace nejen vidíte hezky pohromadě...

...ale můžete je také jednoduše filtrovat a měnit ...ale můžete je také jednoduše filtrovat a měnit

Přehlednější nastavení

Když už je řeč o nastavení, Nastavení Xfce prošlo mírnou reorganizací, jednotlivé položky nastavení jsou nyní zařazeny do kategorií Osobní, Hardware, Systém a Ostatní, kromě toho se také dají filtrovat.

Nepřehledné nastavení v Xfce 4.8 Nepřehledné nastavení v Xfce 4.8

Přehledné nastavení v Xfce 4.10 Přehledné nastavení v Xfce 4.10

Trochu mě mrzí, že přestože se stále více položek nastavení otevírá přímo v hlavním okně, pořád to nejsou všechny a Nastavení Xfce tak stále nepůsobí příliš komplexně, protože nevíte, co máte čekat po kliknutí na položku.

Nové vlastnosti panelu

Mezi další vylepšení patří nové vlastnosti panelu. Panel teď může mít kromě režimů Vodorovně a Svisle ještě pozici Panel plochy. Chová se pak jako Svislý panel a položky na něm jsou orientovány vodorovně. Pokud například na svislý panel přidáte Tlačítka oken, budou tlačítka také svisle a nápisy na nich otočené o devadesát stupňů. Pokud ale máte široký postranní panel a chtěli byste mít položky na něm orientovány vodorovně, dosud jste měli smůlu.

Panel plochy Panel plochy

Pokud jste spíše příznivci širokých vodorovných panelů, jistě vás potěší možnost nastavení počtu řádků panelu, ten už nemusí být jeden, ale může jich být více.

Vodorovný panel s dvěma řádky Vodorovný panel s dvěma řádky

Tlačítka oken se nyní už automaticky neroztahují, takže se vám může stát, že vaše dosavadní rozložení položek na panelu se rozsype. Vyřešíte to ale přidáním roztahujícího se Oddělovače za Tlačítka oken.

Tlačítka oken se už neroztahují Tlačítka oken se už neroztahují

Přepracování se dočkal plugin Tlačítka akcí, který slouží na odhlášení.

Tlačítka akcí v minulé verzi nenabízela mnoho možností Tlačítka akcí v minulé verzi nenabízela mnoho možností

Nyní si je můžete přizpůsobit k obrazu svému... Nyní si je můžete přizpůsobit k obrazu svému...

...aby vypadala třeba takhle ...aby vypadala třeba takhle

Plocha nyní i s náhledy

Konečně jsme se dočkali toho, že soubory na ploše mají náhledy. Kromě toho, pokud nad souborem podržíte kurzor myši, zobrazí se ještě větší náhled a nějaké informace o souboru.

Koš obsahuje jednu položku Koš obsahuje jednu položku

Náhled obrázku Náhled obrázku

Již dříve bylo možné nastavit jako pozadí plochy několik obrázků místo jednoho. Mělo to ale pouze ten efekt, že se střídaly při přihlášení do systému. Nyní můžete nastavit i časové cyklení.

Nastavení automatické změny pozadí Nastavení automatické změny pozadí

Práce s okny

Do Xfce přibylo známé gesto pro práci s okny. Pokud okno chytíte za horní okraj a přetáhnete ho k okraji obrazovky, okno změní velikost tak, aby zabíralo polovinu plochy. Po přetažení k levému nebo pravému okraji se plocha rozdělí svisle, naopak u horního a spodního okraje se plocha rozdělí vodorovně. Ale pozor, pokud máte povolené přetahování oken z jedné plochy na druhou, bude vám dělení oken fungovat pouze horizontálně, nebo pouze vertikálně, podle toho, jestli máte plochy v přepínači nad sebou, nebo vedle sebe. Pokud máte plochy v přepínači ve více řadách, nepůjde to vůbec. Pokud chcete přetahování oken na vedlejší pracovní plochy vypnout, učiňte tak v Nastavení správce oken, na kartě Pokročilé.

Další novinky

Mezi další novinky patří rozdělení služeb KDE a GNOME spouštěných při startu na jednotlivé podslužby. Volby Spustit při startu služby GNOME/KDE v Relace a spouštění nyní spustí jen nejdůležitější služby a další najdete v kartě Automatický start aplikace napsané kurzívou.

Další služby z KDE a GNOME Další služby z KDE a GNOME

Ve stejném okně na kartě Relace můžete nově Vyčistit uložené relace a nemusíte to dělat ručním mazáním souborů Ve stejném okně na kartě Relace můžete nově Vyčistit uložené relace a nemusíte to dělat ručním mazáním souborů

Položka nastavení Myš se změnila na Myš a touchpad a nově můžete například nastavit, jestli se dá klikat přímo na touchpadu a jak se má posouvat (dvěma prsty, na boku, nebo nijak). Nemusíte tak už při startu volat příkaz synclient s různými parametry.

Nastavení myši a touchpadu Nastavení myši a touchpadu

Dokumentace je nyní dostupná pouze online.

Chcete si přečíst příručku online? Chcete si přečíst příručku online?

A nakonec, správce souborů Thunar má mírně přepracované rozhraní, aby se neplýtvalo místem. Postranní panel se zbavil zbytečného okraje a stavový řádek začíná až za ním.

Thunar ve staré verzi Xfce 4.8 Thunar ve staré verzi Xfce 4.8

Nové kompaktnější rozhraní Nové kompaktnější rozhraní

Drobné kroky k dokonalosti

Jak vidíte, změny nejsou příliš zásadní, ale skoro všechny zlepšují ergonomii prostředí nebo zjednodušují ovládání začátečníkům. Pokud tedy nová prostředí GNOME 3 a Unity nejsou pro vás to pravé ořechové, možná byste měli zkusit právě Xfce.

Nejdříve se ho dočkáme v „rolling update“ distribucích. Do nového Xubuntu 12.04 LTS se bohužel nedostalo a ve Fedoře 17 se jej taky nedočkáme (ačkoli vznikl repozitář s testovací verzí a pro Xubuntu se jistě brzy objeví také). Xfce 4.10 se tak nejdříve objeví pravděpodobně v openSUSE 12.2.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
pavuk 30. 04. 2012, 08:56:38
Odpovědět  Odkaz 
kolko by mohlo trvat testovanie noveho xfce, mesiac? ak by teda vyslo xubuntu 12.04 o mesiac neskor, malokto by lutoval, skor naopak. a zvlast, ked je to LTS. co uz.
Miroslav Hrončok Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Miro Hrončok 30. 04. 2012, 11:38:38
Odpovědět  Odkaz 
Jde o dvě věci:

1. Ubuntu musí vycházet včas, mají debilní release model

2. Především u LTSky by bylo vhodné testovat to déle, každé nové vydání v zásadě vzniká celého půl roku. Kupříkladu Fedora 17, která vyjde až 22. 5. také Xfce 4.10 nenasadí, je to zkrátka moc brzy.
Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Tester 30. 04. 2012, 11:50:39
Odpovědět  Odkaz 
V nové distribuci Ubuntu je obvykle řada věcí 3-4 měsíce starých (ve srovnání s aktuálními stabilními verzemi). Týká se to hlavně těch věcí, které nevyvíjí přímo Canonical.
Prosím, zbytečně nepomlouvat Ubuntu. Za touto distribucí je vidět kus práce. Má proti mnoha jiným distribucím slušnou detekci HW, dobré softwar. centrum, dlouhodobou podporu, apod.
Miroslav Hrončok Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Miro Hrončok 30. 04. 2012, 12:26:15
Odpovědět  Odkaz 
Určitě nepomlouvám Ubuntu jako takové, jen nepovažuji přístup "Vydáme to přesně to a to datum" za správný.
Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
pavuk 30. 04. 2012, 13:47:36
Odpovědět  Odkaz 
xfce je dolezita sucast xubuntu a LTS vydanie mohlo na 4.10 pockat, podla mna. co uz. je sanca na oficialny update, alebo nechaju 4.8 az do dalsieho LTS?
btw ako je to s podporou xubuntu 12.04? 5 rokov ako ubunutu, alebo 3, ako maju uvedene na webe?
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Jiří Eischmann 30. 04. 2012, 15:07:07
Odpovědět  Odkaz 
Ta distribuce někdy vyjít musí. Xubuntu je součástí celého ekosystému, který je navzájem provázaný. Není prostě možné dva tři měsíce čekat se vším ostatním, až vyjde Xfce. Na rozdíl od Ubuntu se může vydání Fedory posunout, ale není to nikdy kvůli čekání na nějaký nový software, ale kvůli chybám, které se prostě nemůžou dostat do produkce.
V čem má Fedora výhodu oproti Ubuntu, je, že nemá zcela zmražené repozitáře. Pokud si to maintainer balíčku odůvodní, tak může jet prakticky rolling release. To je případ třeba KDE, kde se verze 4.8 zpětně dostala do F16, i když vyšla později. Něco podobného by mohlo fungovat i pro Xfce, ale je maintaineři mají očividně standardní postup. Finální verze Xfce 4.10 už je vybuilděná pro Rawhide a existuje speciální repo pro nedočkavce.
Re: Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Peťoš 30. 04. 2012, 15:22:48
Odpovědět  Odkaz 
Obecne Xfce neni problem, to bude za chvilku. Problem predstavuje ohromne mnozstvi pluginu, ktere jsou casto zastarale (3 roky stara nejnovejsi verze), ktere jsou zavisle na starych knihovnach a maintaineri se maji co otacet, aby vsechno opatchovali. Zatimco Xfce jsem mel udelane vcera za odpoledne, s pluginy se drbu od dnesniho rana a jeste to nemam vsechno hotove...
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Jiří Eischmann 30. 04. 2012, 16:44:52
Odpovědět  Odkaz 
A nejen ty jsou problém. Xfce v Xubuntu bylo vždycky hodně upravené oproti upstreamu. Čím víc změn oproti upstreamu, tím déle potom trvá přechod na novější verzi.
Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
xxx 30. 04. 2012, 16:34:09
Odpovědět  Odkaz 
Podpora v. 12.04:

Ubuntu 5 let,
Xubuntu 3 roky,
Lubuntu 1,5 roku.
Re: Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
pavuk 30. 04. 2012, 17:46:17
Odpovědět  Odkaz 
na com bude postavene buduce LTS xubuntu, ked LTS ubuntu bude az o dva roky?
Miroslav Hrončok Re: Re: Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Miro Hrončok 1. 05. 2012, 14:43:13
Odpovědět  Odkaz 
Jak to myslíte, na čem bude postavené?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
pavuk 2. 05. 2012, 10:03:46
Odpovědět  Odkaz 
na akej verzii ubuntu bude postavene buduce xubuntu LTS
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Xfce 4.10 vs Xubuntu 12.04
Vojtěch Trefný 10. 05. 2012, 17:24:23
Odpovědět  Odkaz 
Následující LTS verze Xubuntu bude 14.04 (takže duben 2014), stejně jako Ubuntu.
Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
jakub 30. 04. 2012, 11:57:39
Odpovědět  Odkaz 
Jaký je obecný postup pokud bych chtěl aktualizovat moje současné Xfce 4.8 na novější Xfce 4.10, nemusím reinstalovat systém, ne?

Děkuji
Miroslav Hrončok Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Miro Hrončok 30. 04. 2012, 12:30:19
Odpovědět  Odkaz 
Určitě nemusíte přeinstalovat systém. Postup aktualizace je ale dost distribučně specifický, v zásadě jde o to, že musíte počkat, až někdo udělá repozitář s Xfce 4.10 pro vaši distribuci. Pokud čekat nechcete, nebo ho nikdo neudělá, máte v zásadě dvě možnosti: zkompilovat si Xfce sám lokálně, nebo vytvořit ten repozitář sám. V obou případech to ale není příliš jednoduché pro začátečníka.

http://docs.xfce.org/xfce/building
Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Peťoš 30. 04. 2012, 12:43:17
Odpovědět  Odkaz 
Pripravil jsem vse pro system Mageia. Ted baliky testuji a overuji, abych si byl jist, ze repozitar bude fungovat. O otevreni (a URL) budu informovat na svem webu http://petos.cz a twitteru @petos0 .
Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
jakub 30. 04. 2012, 12:44:13
Odpovědět  Odkaz 
rozumim, diky
Pár dotazů k nové verzi Xfce
Stáňa 30. 04. 2012, 20:06:20
Odpovědět  Odkaz 
Parádní článek. Už se nemůžu dočkat, až se xfce 4.10 dostane do debianu sid. Než se tak stane, měla bych 2 dotazy:
1) Co se týče Editoru typů MIME - jde tam i přidávat nové typy? Nebo se mohou přiřazovat výchozí programy pouze k těm zobrazeným v nabídce a nové buď klasicky dopsat ručně do souboru nebo na to použít např. program assogiate?
2) Z obrázků je patrné, že ani v nové verzi xfce si vývojáři neodpustili pro mě nepochopitelné světlé pozadí názvů ikon na ploše. Já vím, je to subjektivní, ale... Jde to konečně změnit v nastavení, nebo se opět k potlačení tohoto chování musí napsat příslušný .gtkrc soubor?
Předem díky.
Miroslav Hrončok Re: Pár dotazů k nové verzi Xfce
Miro Hrončok 1. 05. 2012, 01:37:42
Odpovědět  Odkaz 
1) nenašel jsem způsob, jak přidat v Editoru nový MIME type, je jich tam ale více než osm set

2) v nastavení plochy to není :(
Re: Re: Pár dotazů k nové verzi Xfce
Stáňa 1. 05. 2012, 16:35:32
Odpovědět  Odkaz 
Díky za info.
Ad 1) Silně pochybuji, že by tam byl .mht - zatím jsem ho ve všech distribucích (ať už vycházejících z ubuntu nebo debianu) a DE musela přidávat.
Ad 2) Moc jsem s tím nepočítala, ale byla by to rozhodně vítaná položka v nastavení plochy. No co se dá dělat, tak zase ruční úprava souborů.
Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Solitary 1. 05. 2012, 02:19:51
Odpovědět  Odkaz 
Pokud vim, tak Thunar stale neumi ukazat velikost vice oznacenych souboru... takze je stale potreba si tu akci rucne dopsat. Urcite dulezitejsi funkce nez hloupe posunuti stavoveho radku... :/ takhle si novou verzi nepredstavuji.

Control center je ocividne prevzaty gnome-control-center, sam ho v Xfce ve Fedore 15 pouzivam, je skutecne prehlednejsi.

Zbytek zmen je spis kosmetickeho razu, takze docela zklamani... az na MIME editor, ten je urcite dobry napad.
Miroslav Hrončok Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Miro Hrončok 1. 05. 2012, 14:42:31
Odpovědět  Odkaz 
Ukazuje velikost více zvolených souborů ve stavovém řádku, už velmi dlouho. Neumí zobrazit velikost adresářů (respektive velikost adresářů ano, ale velikost jejich obsahu ne, k tomu je potřeba zobrazit *Vlastnosti*).

http://files.hroncok.cz/vice-souboru.png Juk do stavového řádku
Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Solitary 1. 05. 2012, 15:19:17
Odpovědět  Odkaz 
Nenapsal jsem to asi srozumitelne, samozrejme jsem myslel adresare, ale zamerne jsem mezitim nechtel delat rozdily (oni totiz zadne nejsou, adresar=soubor)... a "Vlastnosti" prave funguji jen u jednoho adresare (nebo souboru), ne kdyz jich oznacis vic, v tu chvili jsou "Vlastnosti" neaktivni. O to mi jde... velikost (obsahu) vice adresaru proste Thunar stale neumi zjistit. To ze stavovy radek zobrazuje velikost souboru vim, ale to neni reseni.
Re: Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Stáňa 1. 05. 2012, 16:46:37
Odpovědět  Odkaz 
Jojo, souhlasím. Tohle by měl podle mě Thunar umět defaultně, protože to je docela důležité. Nevím, jak sis Vlastní akci pro tuto potřebu nakonfiguroval ty, ale já nedám dopustit na:
du -hsc %N | zenity --text-info
Pro správnou funkci je ovšem zapotřebí nainstalovat balíček zenity. Líbí se mi, že to po označení vícero adresářů nezobrazí jenom celkovou velikost, ale i velikost jednotlivých složek.
Re: Re: Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Solitary 1. 05. 2012, 17:32:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano, delam to v prakticky uplne stejnym zpusobem (plus nejake kosmeticke upravy okolo)... akorat zenity-3.0 ve Fedore 15 je bugnute a nechtelo roztahnout text-info na vic jak 4 radky, musel jsem teda nainstaloval zenity-3.2 z Fedory 16, nastesti nebylo potreba resit zadne zavislosti.

Neda se teda zrovna mluvit o uplne user-friendly pristupu. Celkove mi vyvoj Thunaru prijde az moc konzervativni. Napr. neskutecny odpor k implementaci tabu do Thunaru, protoze to pry umeji jine filemanagery a Thunar chce byt jednoduchy... osobne ale netusim jak by pridani tabu neco vubec zmenilo (krome spousty spokojenejsich uzivatelu)
Re: Re: Re: Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Stáňa 1. 05. 2012, 18:23:42
Odpovědět  Odkaz 
Zenity 3.4 v debianu sid jede bez problémů ;-)
Jinak s absencí tabů nebo twin panel módu v thunaru nemusíme souhlasit, nemusí se nám to líbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Většinou v takovém případě otevřu ještě jeden thunar nebo spíš můj oblíbený double commander - ten vřele doporučuji alespoň vyzkoušet. Zkoušela jsem i pcmanfm, ale tam mi chybělo konfigurování vlastních akcí. Zajímavě vypadá souborový manažer spacefm, který je zatím stále ve fázi testování...
Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
thunar 1. 05. 2012, 20:28:53
Odpovědět  Odkaz 
Double commander v některých situacích těžce tuhne a přitom zatíží systém na 100%, vývojáři to vědí a nic s tím neudělali už pěkně dlouhou dobu, i když si na to řada lidí stěžovala.
Double commander vřele nedoporučuji používat pro rozsáhlejší vážnou práci dokud to neopraví (pokud to vůbec někdy někdo opraví).
Raději 2x otevřený Thunar. Thunar je mnohem rychlejší než Nautilus a většinu věcí v pohodě zvládá.
Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Stáňa 1. 05. 2012, 20:42:35
Odpovědět  Odkaz 
Já zatím žádné problémy s double commanderem neměla, pro běžné operace se soubory a složkami je pro mě ideální. Zato mi už několikrát selhal thunar při dvou otevřených instancích - občas se v průběhu kopírování sám zavřel. Ale naštěstí se to nestává často - i přes pár chybějících funkcí je to pořád můj nejoblíbenější souborový manažer.
Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Solitary 1. 05. 2012, 20:51:57
Odpovědět  Odkaz 
Thunar opravdu obcas umre... co se tyce dvoupanelovych commanderu, tak tem jsem nikdy neprisel na chut. Pouzivam je vetsinou akorat tak k pripojovani na vzdalene servery, napr. FTP apod.

"Jinak s absencí tabů nebo twin panel módu v thunaru nemusíme souhlasit, nemusí se nám to líbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat."
To imho u opensource az tolik neplati.
Miroslav Hrončok Re: Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Miro Hrončok 1. 05. 2012, 22:04:30
Odpovědět  Odkaz 
Můžete ho forknout :)
Re: Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Stáňa 1. 05. 2012, 22:13:40
Odpovědět  Odkaz 
To s tím opensource je sice pravda, ale pokud požadované změny neplánuje implementovat sám autor nebo autorský tým, pak už tu je tak maximálně možnost forku. Jako příklad může sloužit třeba PCManFM a zmiňovaný SpaceFM. Schválně vynechávám případnou úpravu kódu samotným uživatelem (samozřejmě s náležitými znalostmi), protože to by musel upravovat každý vydaný update, pokud by se teda nespokojil s jednou přizpůsobenou a v brzké době zastaralou verzí... To už mi přijde jednodušší poohlédnout se po jiném souborovém manažerovi anebo se smířit s nedokonalostí Thunaru.
Re: Re: Re: Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Solitary 1. 05. 2012, 22:44:30
Odpovědět  Odkaz 
Samozrejme vim, co to obnasi... byla to jen mala poznamka k one "ohrane" hlasce, ktera u opensource nemusi platit, moznosti totiz jsou, ikdyz nekdy ponekud slozite.
otázka na znalce Xfce
Martin "SpookY" Raus 2. 05. 2012, 09:02:03
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny diskutéry

Po více než roce jsem s bolavým srdcem opustil svůj vytuněný Mint 10 s Gnome 2 a přemigroval na Xfce (Xubuntu 12.04). Co se týče úrovně práce, je to jednoznačně downgrade. :-( Produktivita práce šla směrem dolů. I když proti KDE4, Gnome3 a Unity to není až tak špatný. :-( Bohužel největší tragédie v Xfce je právě Thunar.

Měl bych otázky na některého ze znalců Xfce.

1) jak odstranit dementní bug, když se přetahuje soubor z plochy a Thunar ho místo přesunu kopíruje (a nechci slyšet, že to je feature)... myslel jsem, že to je nějaká Ubuntovina, ale ve VirtualBoxu takhle blbne i Fedora, SuSE a Mint LMDE

2) zkušenost s nahrazením Thunaru čímkoliv použitelným - Dolphin, Nautilus, Caja (fork Nautilu z Gnome2 v rámci projektu MATE)... provizorně jsem si to vyřešil přidáním vlastních akcí do kontextového menu a používám podle potřeby mix Caja-Dolphin-Thunar (ani jedno není ideální)... a s napětím čekám s čím příjde Mint 13 (MATE)

Díky za případnou radu.
Re: otázka na znalce Xfce
rádce 2. 05. 2012, 10:51:39
Odpovědět  Odkaz 
K bodu 1
Thunar soubor z plochy rád přesune, když podržíš klávesu Shift.

K bodu 2
Nahradit Thunar může např. Double Commander, který navíc umí pomocí interních knihoven rozbalovat archivy, např. RAR.
Re: Re: otázka na znalce Xfce
Martin "SpookY" Raus 2. 05. 2012, 12:29:34
Odpovědět  Odkaz 
Díky za radu ale...

bod 1: Použití Shiftu samozřejmě znám :-) ...
Můj dotaz zněl, jak nastavit Thunar, aby se choval stejně normálně jako ostatní souborové manažery. Podotýkám, že NORMÁLNÍ chování znamená, že drag-and-drop udělá přesun souboru, nikoliv kopírování (s výjimkou přesunu na jiné disky/flashky, kdy dochází ke kopírování).
Chování Thunaru prostě není normální. Nautilus, Caja, PCManFM a další manažery v Linuxu i Explorer ve Windows se chovají defaultně. A KDE manažery Dolphin, Konqueror i Krusader se slušně zeptají.
Jen Thunar má svoji "úchylku". Navíc se projevuje jen při přesunu z Plochy :-)

bod 2) ... nebo Krusader, nebo GnomeCommander ...
Měl jsem na mysli něco "lehčího", co se dá integrovat přímo do systému.
Dosud jsem používal Nautilus z Gnome 2 doplněný o patche "elementary". Pěkné, lehké, přehledné, kompaktní. Líbí se mi třeba manažer Marlin, nicméně je v začátcích.

Bohužel musím zopakovat co jsem psal několikrát na různých diskusích - desktop v Linuxu jde od uvedení KDE4 do kopru a "vývoj" jde směrem "vymýšlíme kurvítka".
Vlastimil Ott Re: Re: Re: otázka na znalce Xfce
Vlastimil Ott 2. 05. 2012, 13:12:42
Odpovědět  Odkaz 
Třeba Xfe? Mám o tom nachystané články, viz http://www.e-ott.info/2012/04/16/pcmanfm-rychly-a-inspirativni-spravce-souboru-nejen-pro-lxde-nebo-xfce

S tím přetahováním se můžeme dohadovat do alelujá. Já žádné drag'n'drop nepoužívám a přijde mi to zcela normální. Takže můžeme polemizovat, který přístup je normálnější, a jeleni se klidně pasou... ;-)

Nové xfce ještě nemám, abych se podíval, ale nejde to nastavit v XConf editoru?
Re: Re: Re: Re: otázka na znalce Xfce
ppp 2. 05. 2012, 13:42:03
Odpovědět  Odkaz 
Pane Ott, skočil jste mi do řeči, můj příspěvěk patří k tomu trollovi nad vámi, co psal o kurvítkách.
Re: Re: Re: otázka na znalce Xfce
ppp 2. 05. 2012, 13:39:52
Odpovědět  Odkaz 
Napsal si pěkné ptákoviny.

Některé manažéry něco defaultně dělají tak, jiné manažéry jinak.
Někdo něco považuje za normální, jiný člověk za normální považuje něco jiného.

Podle poslední věty tvého příspěvku seš jasný troll. Vrať se do náruče MS, tam budeš jistě spokojen. Tím končím.
Re: Re: Re: Re: otázka na znalce Xfce
Martin "SpookY" Raus 2. 05. 2012, 15:19:37
Odpovědět  Odkaz 
Podle Tvojí poslední věty jsem si udělal obrázek zase já. :-D

Pokud nechceme, aby Linux zůstal jednoprocentní menšina, tak se musí v řadě vlastností přiblížit právě MS.
Drag-and-drop jak jsem ho popsal je normální způsob práce se soubory jak ho chápe normální uživatel ať si o tom myslí skalní fanoušek Linuxu cokoliv.

Proč si to troufám tvrdit?
Protože jsem poslední čtyři roky strávil dost času výukou informatiky i správou a údržbou školní počítačové sítě.
Na našem gymplu učíme informatiku skoro výhradně pod Linuxem, mě osobně prošlo výukou víc než 150 studentů a mohl bych dlouze referovat o tom, jak uvažuje běžný uživatel.

Protože nám vypršela podpora pro Mint 9 (resp. Ubuntu 10.04), tak jsme nedávno složitě řešili, co nahodit na učebny. S ohledem na to, že studenty oblíbené Gnome 2 skončilo, zvažovali jsme jestli Xfce, MATE, Cinnamon atd... s požadavkem, že to musí běžet na technologicky 8 let starých počítačích a že to musí být bezproblémové, protože těch počítačů i se sousední základní školou máme na správu přes stovku.
A bohužel jsme zjistili, že 100% vyhovující řešení pro desktop nemáme.

A zatímco lidi s tvým stylem myšlení (když se ti to nelíbí, vrať se do náruče M$) odhání běžné lidi od používání Linuxu, tak já jako "troll" jsem ze svých studentů pár schopných uživatelů Linuxu vychoval.
Re: Re: Re: Re: Re: otázka na znalce Xfce
Solitary 2. 05. 2012, 15:29:14
Odpovědět  Odkaz 
Tak pouzij nautilus 3.x vsak on se do Xfce slusne vejde, sam jsem ho ted v Xfce spustil a prekvapilo me, ze i applet "Nabidka adresare" s nim funguje, protoze co si pamatuju, tak prave nefungoval (byl to jeden z nekolika duvodu, proc jsem pouzil Thunar) -> Nautilus se vzdy otevrel v ~/ namisto konkretniho vybraneho adresare z dane nabidky. Mozna mu dam zase sanci...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: otázka na znalce Xfce
Martin "SpookY" Raus 2. 05. 2012, 15:46:28
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tuhle možnost jsem už zkoušel. Nahradit výchozí Thunar čímkoliv jiným. Otestoval jsem Nautilus 2, Caja i Dolphin. Nautilus 3 jsem ještě nezkoušel, ale co nejdříve zkusím.

Jinak s tím nastavením je problém, Nautilus a Caja se musí spouštět s parametrem --no-desktop, jinak to zboří Xfce plochu a nahradí ji plochou z Gnome,resp. MATE.

O samotné nehrazení Thunaru se taky spousta lidí pokoušela: https://www.google.com/search?q=thunar+replace
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: otázka na znalce Xfce
Solitary 2. 05. 2012, 16:49:15
Odpovědět  Odkaz 
Coze? Zvlastni ze ja normalne muzu v Xfce spustit "nautilus" stejne jako "thunar" z prikazove radky a nic se nestane, teda krome toho ocekavaneho... bude to fungovat.
Miroslav Hrončok Re: otázka na znalce Xfce
Miro Hrončok 2. 05. 2012, 15:03:14
Odpovědět  Odkaz 
1) Předpokládám, že je to pouze otázkou osobních preferencí. Ale možná by pomohlo to nahlásit jako bug, je totiž klidně možné, že to feature být nemá. Soubory na ploše totiž nehandluje Thunar, ale samotná plocha, možná se to ale brzy změní. Jen podotýkám, že nadáváním v komentářích se ještě nikdy žádná chyba neopravila.
Re: Re: otázka na znalce Xfce
Martin "SpookY" Raus 2. 05. 2012, 15:34:52
Odpovědět  Odkaz 
Nepochybně to nahlášené je, protože stížností je na tohle po fórech hodně napříč všemi distry (Ubuntu, Mint, Fedora), stačí zagooglit.
https://www.google.com/search?q=thunar+desktop+copy+move

... když to pročteme, tak najdeme výše uvedenou radu typu použít Shift, dále nainstalovat Nautilus nebo nakonfigurovat si vlastní akci. Ale takové "řešení" je prostě drbání se pravou rukou za levým uchem.

Sám jsem zkoušel najít způsob jak to obejít, protože s koncem Gnome2 jsem pro sebe hledal použitelné prostředí. Moje prozatímní řešení je tedy slepená kombinace Thunar+Caja+Dolphin+Krusader ze které si podle své aktuální situace vyberu ten manažer, který moje potřeby v daný okamžik splní nejlépe.
Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Mika 2. 05. 2012, 21:45:45
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych se zeptat jestli je opraven bug s přepínáním rozložení klávesnice? Myslím, tím jak se po startu/restartu/odhlašení/upsání někdy něčekaně ztratilo nastavení přepínače rozložení klávesnice na panelu. To mě vždy dokázalo hodně nas***. Taky jeden z důvodů proč jsem od Xfce utekl.
Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
jakub 4. 05. 2012, 16:37:41
Odpovědět  Odkaz 
S tímto bugem jsem se docela dlouho trápil a pak jsem našel popis zde:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xfce4-xkb-plugin/+bug/548631

Osvědčilo se mi řešení v "Nastavení -> Správce nastavení -> Klávesnice -> Rozložení ->" zatrhnout volbu "Použít výchozí nastavení systému".

Už na tom funguji cca 6 měsíců a je to v pořádku. :D
Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Dejmon 3. 05. 2012, 18:52:53
Odpovědět  Odkaz 
Nainstaloval jsem si poprvé Xfce 4.8 na Xubuntu. Přinstaloval pár drobností, a mezi tím i Nautilus 3, a běží mi to normálně. Nic nepadá, doufám že to nespadne :-)
Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
OD_ra 11. 05. 2012, 15:16:03
Odpovědět  Odkaz 
1) Z obrázků je patrné, že ani v nové verzi xfce si vývojáři neodpustili pro mě nepochopitelné světlé pozadí názvů ikon na ploše. Já vím, je to subjektivní, ale... Jde to konečně změnit v nastavení, nebo se opět k potlačení tohoto chování musí napsat příslušný .gtkrc soubor?
Předem díky.

2) Jojo, souhlasím. Tohle by měl podle mě Thunar umět defaultně, protože to je docela důležité. Nevím, jak sis Vlastní akci pro tuto potřebu nakonfiguroval ty, ale já nedám dopustit na:
du -hsc %N | zenity --text-info
Pro správnou funkci je ovšem zapotřebí nainstalovat balíček zenity. Líbí se mi, že to po označení vícero adresářů nezobrazí jenom celkovou velikost, ale i velikost jednotlivých složek.

Zdravím, mohl by mi někdo objasit jak tohohle(ad 1,2) docílit? Nikde jsem nenašel, jak napsat příslušný .gtkrc. A jak je to s tím zenity? Mohl by mi někdo napsat podrobnější postup?

Předem děkuji.
Miroslav Hrončok Re: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti
Miro Hrončok 12. 05. 2012, 11:18:55
Odpovědět  Odkaz 
1) http://git.xfce.org/xfce/xfdesktop/tree/README - část HIDDEN CUSTOMISATIONS (řádek 32 a dále)

2) nainstaluje balíček zenity a přidejte si vlastní akci s příkazem
du -hsc %N | zenity --text-info
Jak přidat vlastní akci? http://www.linuxexpres.cz/praxe/vlastni-akce-v-thunaru-spravci-souboru-pro-xfce

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog