přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek

RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek

Taptu - RSS reader

S příchodem cenově dostupných mobilních zařízení se mnoho lidí rozhodlo využívat je i ke čtení denního zpravodajství či denní porce oblíbených webových stránek. Výrazně jim v tom pomáhají tzv. RSS kanály. Navíc mnoho lidí zamrzela zpráva, která říká, že 1. července 2013 zruší Google bez náhrady oblíbenou aplikaci Reader. 


RSS kdysi a dnes

Původním účelem RSS (z anglického Rich Site Summary, česky volně asi nejlépe „shrnutí stránky“) bylo vytvoření jednoduchého protokolu pro sdílení obsahu mezi internetovými stránkami. Záhy se objevily i aplikace, které dokázaly na jednom místě zobrazit obsah z více zdrojů, typicky třeba zpravodajských.

Někdy se setkáte i s vysvětlením, že RSS je zkratka z anglického Really Simple Syndication, což můžeme taktéž volně přeložit jako „velmi jednoduché shrnutí“.

V případě dnešních mobilních zařízení mnoho uživatelů vítá možnost spustit si jednu aplikaci a mít ihned zprávy ze svých oblíbených stránek v jednoduchém okně, všechny je projít a vybrat si, na které se podívají podrobněji. Pokud daná stránka RSS kanál nabízí, můžete jej do vámi používané aplikace rychle přidat. A je jedno, jestli máte jednotky nebo stovky zdrojů.

Úvodní obrazovka Taptu – online verze Úvodní obrazovka Taptu – online verze

Taptu dělá z RSS moderní magazín

Takovou aplikací je i Taptu. Při popisu této aplikace se mi na mysl dostává slavný český film Jáchyme, hoď ho do stroje! Taptu používá podtitul, který zní „DJ your news“. Ve zmiňovaném filmu se totiž mluví o jazykové hříčce, kterou lze přeložit jako kolik třešní, tolik višní. A přesně takový je i slogan aplikace Taptu. Jinými slovy – kdo je to DJ, asi víte a co dělá, asi také. Proto ten slogan můžeme velmi volně přeložit asi jako „upravte si zprávy k obrazu svému“. Jednou z velkých výhod aplikace je snadná, rychlá a hodně podrobná přizpůsobitelnost.

Úvodní obrazovka kanálu v aplikaci Taptu – online verze Úvodní obrazovka kanálu v aplikaci Taptu – online verze

Taptu jsem začal poprvé používat na mobilním telefonu Samsung Galaxy SII. V té době jsem objevil kouzlo mobilního internetu a prakticky nahradil papírové noviny aplikací Taptu. Vyzkoušel jsem několik aplikací, ale u Taptu jsem zůstal. Měl pro mne několik klíčových vlastností – umožňoval import kanálů z aplikace Google Reader a také disponuje možností čtení v offline módu. Funguje to tak, že doma na wifi jsem nastavil synchronizaci Taptu přes internet a před odchodem do práce jsem rychle stáhl nejnovější zprávy. Po celou cestu jsem pak už nepotřeboval online připojení.

Přehled zdrojů s klíčovým slovem „linux“ Přehled zdrojů s klíčovým slovem „linux“

Taptu má verze pro různé platformy

Na klasickém PC jsem mohl používat online verzi a docházelo k synchronizaci „přečtených“ zpráv. Později jsem byl nucen začít využívat Apple iPhone, který má Taptu k dispozici také. Stačilo si jen aplikaci doinstalovat a provést synchronizaci. Posledním přírůstkem do rodiny je tablet s Androidem 4.0, takže jsem se s chutí navrátil opět k Androidu. Souběžně s ním používám i iPhone.

Panel s předpřipravenými kanály aplikace Taptu Panel s předpřipravenými kanály aplikace Taptu

Kromě zmíněných verzí pro systémy Apple iOS a Google Android existuje verze pro Blackberry a pro Barnes & Noble Nook.

Mobilní aplikace mají elegantně vyřešenu možnost přidávání zdrojů. Můžete provést import kanálů z Google Readeru (a pak už jej nepotřebujete) a použít účet na Twitteru, Facebooku nebo LinkedIn. Ty pak budou v Taptu zobrazeny jako samostatný kanál. Osobní zkušenost mám ale jen s Twitterem, nicméně předpokládám, že i ostatní budou fungovat tak, jak mají. Do Twitter účtu lze pak i posílat vlastní tweety.

Taptu pro Android – Tablet s Androidem 4.0 Taptu pro Android – Tablet s Androidem 4.0

Práce s kanály a obsahem

Navíc nabízí Taptu sadu svých vlastních kanálů. Některé jsou tzv. featured (předpokládám, že za ně tyto stránky provozovatelům Taptu platí) a můžete přidávat své vlastní.

Aplikace Taptu – verze v Android tabletu ve formátu na výšku Aplikace Taptu – verze v Android tabletu ve formátu na výšku

Taptu se jeví jako dobrá náhrada za Google Reader, který bude uzavřen k 1. 7. 2013. Pokud provedete import svých zdrojů do Taptu již dnes, nebude vám zrušení Google Readeru vadit.

Taptu pro iOS – iPhone 4S Taptu pro iOS – iPhone 4S

Úprava zobrazení kanálů pak spočívá v tom, že si můžete nastavit spoustu parametrů, jak se budou články z webů zobrazovat. Navíc můžete nastavit velikost písma, kterým se texty zobrazují na přehledové obrazovce, barevné lišty oddělující jednotlivé kanály apod. Můžete určit i pořadí kanálů, což je logické.

Z dalších zajímavých parametrů je to množství článků na kanál, které budou staženy do offline režimu, a pak velmi užitečná funkce, jež umožňuje slučování kanálů do jednoho v prostředí Taptu. Tato funkce je užitečná ve chvíli, kdy vaše oblíbená stránka zveřejňuje RSS kanály pouze jednotlivých sekcí a nemá jeden souhrnný. Tento souhrn vytvoříte v aplikaci samotné. Offline režim funguje velmi dobře a po stažení článků, které probíhá docela rychle, je můžete číst i bez aktivního internetového připojení. Na mobilu je to zanedbatelné (pokud máte datový tarif), ale pokud disponujete tabletem, který má pouze wifi modul, funkci oceníte.

Ukázka staženého článku v prostředí aplikace Taptu pro Android Ukázka staženého článku v prostředí aplikace Taptu pro Android

Pokud jako já používáte více zařízení souběžně, dochází ke vzájemné synchronizaci přečteného obsahu, tj. pokud nějaký článek přečtete např. na iPhonu a pak si Taptu otevřete na tabletu, přečtené články už nebudou nabízeny ke čtení.

Taptu nabízí hodně (na to, že jde "jen" o RSS)

Obecně mi však vadí, že možnosti nastavení Android aplikace jsou v porovnání s verzí pro iOS ohromné. Ale jde to v souladu s filozofií obou operačních systémů – Android je pro hračičky, iOS se spíše vydává cestou vyšperkovaného rozhraní s možností provádět minimum změn. Ale pro přidávání informačních zdrojů a možnosti jejich zobrazení to zase tak moc neplatí.

Přidávání předdefinovaných kanálů do aplikace Taptu – verze pro Android Přidávání předdefinovaných kanálů do aplikace Taptu – verze pro Android

Při použití jakékoliv verze jsem nikdy nenarazil na problémy s diakritikou, kódování bylo vždy správné.

Klíčové parametry pro uživatele jiných RSS čteček jsou jasné. Skvělý offline režim, možnost snadného přechodu na zdrojovou stránku, a to s využitím zabudovaného, nebo systémového internetového prohlížeče, multiplatformnost a snadná práce s informačními zdroji, zejména jejich správa, přidávání a údržba. Jestli hledáte náhradu za Google Reader, zkuste Taptu. Moc se o něm nemluví, ale nemá se za co stydět. Přímou konkurencí je aplikace Pulse, ale prostředí Taptu mi sedí více.

Nastavení aplikace Taptu – verze pro Android Nastavení aplikace Taptu – verze pro Android

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek
M. 2. 04. 2013, 19:54:32
 Odkaz 
Mě by se hodilo něco na synchronizaci stavu RSS mezi linuxovým desktopem a ntb. Bohužel zatím jsem nenašel nic, co by něco takového umělo...
RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek
Michal 4. 04. 2013, 14:46:07
 Odkaz 
Přesně, hlavní síla GR je v tom že se synchronizuje to co jsme přečetl na desktopu, laptopu, tabletu, telefonu.... kdyby někdo něco podobné nabídl jsme ochotný za to platit. Zkoušel jsme si rozběhat Tiny Tiny RSS ale není to ono.
BeRSS
Bogan 6. 04. 2013, 02:00:47
 Odkaz 
Jako velký fanoušek Google Readeru jsem se vyděsil a naprogramoval vlastní verzi ... BeRSS. Používání zdrama pro všechny. Doporučuju minimálně shlédnout video na http://www.bogan.cz/programy/berss/
RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek
nedavaska 6. 04. 2013, 21:27:42
 Odkaz 
Zkusil jsem BeRSS a moc se mi líbí. Minimálně za vyzkoušení stojí
RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek
Roman Zbořil 8. 04. 2013, 23:28:21
 Odkaz 
Taptu jsem si nainstaloval na Android, ale bohužel se mi nedaří rozchodit offline čtení příspěvků. Zobrazuje se pouze hlavička článku. Po kliknutí na zobrazit v prohlížeči naskočí stránka nenalezena.
NEvíte jak aplikaci nastavit aby stahovala komplet články?
g2reader
Michal 9. 05. 2013, 09:51:53
 Odkaz 
Já bych doporučil http://www.g2reader.com/ - umí i češtinu a dá se tam naimportovat OPML z GR. Michal
RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek
Azmodan 12. 06. 2013, 13:32:01
 Odkaz 
Ahoj všem,
jen jsem vám chtěl říct, že pokud sháníte náhradu za iGoogle a Google reader, tak jsme se před nějakým časem do toho všeho pustili s naším vývojovým teamem:) Vzhledem k tomu, že je projekt ve fázi programování a brzkého startupu, snažíme se zajistit financování. Předpokládané náklady na techniku, vybavení a zázemí nebudou nízké, přesto do toho chceme jít. Pokud chcete podpořit iGoogle a Google reader alternativu, můžete nám pomoci skrze startup server na adrese http://igg.me/at/mywebgrid/x/3573425 . Za Vaše donaty dostanete hodnotné dárky, takže to není žádné žebrání :) Můžete nás také sledovat na facebooku na adrese http://www.facebook.com/igooglereplace no a nebo twitteru na: http://twitter.com/iGooglereplace . Naše oficiální stránka pak je http://mywebgrid.com :) Díky a budeme se těšit ;)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME