přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Seznamte se s Manjaro Linuxem

Seznamte se s Manjaro Linuxem

manjaro.png

Není to tak dávno, co jsem na svém starším počítači potřeboval nainstalovat jiný operační systém, protože mi moje stávající distribuce postupně přestávala vyhovovat. Neměl jsem co ztratit a tak jsem zkoušel mnoho různých distribucí. Nakonec mě nejvíce oslovila distribuce Manjaro Linux.


Manjaro Linux je relativně mladá distribuce (vývoj probíhá teprve od roku 2012) vyvíjená lidmi z Německa, Rakouska, Francie a dalších evropských států. Distribuce staví na Arch Linuxu a využívá jeho balíčkovací systém i repozitáře.

V porovnání s Arch Linuxem je ale Manjaro zaměřeno spíše na běžného uživatele, což v praxi znamená, že uživatel při instalaci a většině času práce se systémem nemusí přijít do styku s terminálem a nebude muset nic konfigurovat. Přesto přebírá to nejlepší z Arch Linuxu, tedy jednoduchost (kódu), bezpečnost a rychlost.

Výchozím uživatelským rozhraním je Xfce, pro aktualizaci je využíván model rolling release. Ještě uvedu, že jsem první měsíc strávil s komunitní verzí s MATE místo Xfce, mimo prostředí se ale prakticky neliší.

Instalace systému

Začneme tedy hezky od začátku – instalace. Po vypálení ISO obrazu na DVD a nabootování se spustí Live systém, kde si Manjaro můžeme vyzkoušet nebo rovnou instalovat. Instalace probíhá v grafickém instalátoru, dostupný je ale také instalátor v terminálu.

Startovací obrazovka živého média Startovací obrazovka živého média

Zde není nic moc k popisování, jelikož Manjaro obsahuje instalátor velmi podobný tomu z Ubuntu. Po dokončení instalace, restartu a prvním přihlášení je příjemným překvapením uvítací dialog, což je sice maličkost, za to nováčkům v začátcích může hodně pomoci.

Uvítací obrazovka systému Uvítací obrazovka systému

Po instalaci ale přijde první lehce otravná povinnost aktualizovat operační systém. Instalaci aktualizací i balíčků zde za vás řeší Octopi, což je jednoduchá utilitka velmi podobná Synapticu, což je opět docela vhodné pro nováčky, kteří nemají s pacmanem, tedy správcem balíčků z Archu, mnoho zkušeností. Kontrola aktualizací probíhá ve výchozím nastavení automaticky a o nových verzích je uživatel informován pomocí notifikace.

Octopi s výpisem z terminálu po úspěšné instalaci programu Octopi s výpisem z terminálu po úspěšné instalaci programuSystémová výbava

V základu má Manjaro mnoho předinstalovaných aplikací, včetně Firefoxu nebo GIMPu. Co mě docela překvapilo, byla absence kancelářského balíčku v základní instalaci. Místo něj zde je utilita LibreOffice Installer, která vás pomocí průvodce velmi podobného těm z Windows provede instalací balíku LibreOffice.

Naopak příjemným překvapením byl předinstalovaný Flash, který spolupracoval s Firefoxem.  Se mnou preferovaným Chromiem si ale neporadil a bylo potřeba instalovat další balíky. Problémy mi také dělalo zprovoznit webový server, který potřebuji pro testování webových aplikací – tady jsem problém vyřešil pomocí XAMPPu.

Přehledná nabídka softwaru z XFCE Přehledná nabídka softwaru z XFCE

Vdechne život i starému hardwaru

Manjaro jsem instaloval na několik let starý netbook, který připojený k monitoru využívám jako desktop. Hardwarová výbava ovšem není zrovna nejlepší, a tak si nemůžu dovolit používat náročné systémy.

Distribuci jsem zkoušel v edicích s MATE a Xfce a výkon byl úctyhodný, potíže byly pouze u GNOME Classic, kde se nějakým způsobem prolínala verze Classic se základním Shellem a ve výsledku nepracovalo správně nic; navíc GNOME tento počítač velmi prostředkově vytěžovalo. S MATE i Xfce byl však systém hodně svižný a rychlost práce například v GIMPu, Geany nebo LibreOffice byla taktéž uspokojivá. Základ v Arch Linuxu se nezapře.

Distribuce Manjaro Linux je rozhodně zajímavý projekt. Sice se občas nějaké problémy našly, ale u takto mladého systému procházejícího progresivním vývojem je to pochopitelné. Po měsíci užívání můžu s klidem říci, že i přes některé menší nepříjemnosti, které mě potkaly, je Manjaro Linux skutečně systémem vhodným i pro linuxové začátečníky.

Kolem projektu existuje docela velká komunita, takže nejčastější potíže s pomocí informací z fóra opraví i méně zkušený uživatel. Navíc i v našich končinách je možné nalézt část uživatelů Manjara a i několik webů a diskuzních fór věnujících se tomuto systému.

Zdroje obrázků:

linuxscreenshots.org
octopiproject.wordpress.org

Nahoru

Příspěvky

Seznamte se s Manjaro Linuxem
vxmery 5. 11. 2014, 15:11:11
Odpovědět  Odkaz 
Len doplním, že s Openboxom to chodí velmi, velmi svižne a vďaka Arch podvozku aj práca v KDE je celkom akceptovatelne rýchla. Podla mňa výborné distro.
Seznamte se s Manjaro Linuxem
S. 5. 11. 2014, 19:30:14
Odpovědět  Odkaz 
No, ja nevim, ale mne fungovala instalace weboveho serveru uplne bez problemu.

Jinak mi distro prijde, vzhledem ke stari, velmi vyladenen a stabilni. Vyvojarum se podarilo vyresit i problemy s aktualizacemi, ktere v prvnich verzich casto rozbily cely system.

Jeste jsem si vzpomnel, ze kdyz sem naposled Manjaro instaloval, tak byl predinstalovany steam, to by bylo dobre v clanku take zminit.
Vojtěch Hutla Re: Seznamte se s Manjaro Linuxem
Vojtěch Hutla 5. 11. 2014, 20:39:50
Odpovědět  Odkaz 
Je možné, že jsem prostě při instalaci webového serveru měl smůlu, ale v danou chvíli jsem nechtěl podobné problémy řešit. Určitě souhlasím s tím, že vývojáři odvádí dobrou práci.

Co se Steamu týče, předinstalovaný jsem ho neměl, ale já strávil většinu času s komunitní verzí, takže je možné, že byl vypuštěn. Ale díky za připomínku :)
Seznamte se s Manjaro Linuxem
davkol 6. 11. 2014, 11:10:57
Odpovědět  Odkaz 
Před rokem jsem psal recenzi (o fous detailnější než tahle) na AbcLinuxu. Mohl by se prosím příp. někdo vyjádřit k aktuálnímu stavu těch problémů, které jsem tam potkal?
Re: Seznamte se s Manjaro Linuxem
student FI 6. 11. 2014, 19:06:13
Odpovědět  Odkaz 
Pokud si vzpomínám, žádné závažné problémy tam Davkol nezmínil (neúplná lokalizace apod. - to jsou jen mušky). Systém v té verzi obstojně fungoval.

Starší verze fungovaly dobře a někdo udělal i perfektní verzi založenou na Debianu. Podle té jeho recenze o Debian verzi neměl Davkol ani tušení... Dnes už bohužel Debian verze není ke stažení...

S novější verzí Manjaro přišel opravdový problém. Na mém HW nechce systém vůbec naběhnout. Při startu všechno skončí na černé obrazovce a šlus.
Re: Re: Seznamte se s Manjaro Linuxem
davkol 6. 11. 2014, 19:26:33
Odpovědět  Odkaz 
davkol namátkou zmínil

* nefunkční experimentální instalátor, který měl fungovat s UEFI,
* rozpadlé Xfce (např. Alt-F4 skákalo mezi terminály, nezavřelo okno),
* neúplnou uživatelskou příručku.

Verze založená na Debianu byl vtípek k 1. dubnu, pokud si milý student (podobnost s Miriam čistě náhodná) nevšiml.
Seznamte se s Manjaro Linuxem
sdfsdf 6. 11. 2014, 14:48:17
Odpovědět  Odkaz 
manjaro opustilo dost vývojářů kvůli neshodám, vývoj je tam velmi zpomalen, věci z auru semtam nefungují, uzavřené catalysty tam taky nerozjedete..to už je lepší čistý arch pomocí evolution atd..nicméně openbox je nejrychlejší,co nabízí
Re: Seznamte se s Manjaro Linuxem
student FI 6. 11. 2014, 19:09:51
Odpovědět  Odkaz 
Openbox jede vždy rychle, ale skoro nic neumí, ani kulaté rohy oken...
Re: Re: Seznamte se s Manjaro Linuxem
daks 8. 11. 2014, 10:34:41
Odpovědět  Odkaz 
Doporučuju podívat se, co Openbox umí:

http://openbox.org/wiki/Help:Configuration
http://openbox.org/wiki/Help:Actions
http://openbox.org/wiki/Help:Bindings

Kulaté rohy oken jsou to poslední, co bych od manažeru oken očekával...
Re: Seznamte se s Manjaro Linuxem
RH 13. 02. 2015, 12:35:27
Odpovědět  Odkaz 
Uzavřené catalysty rozjedete úplně normálně, mně fungují OK. A jedu na repozitářích "testing"
Seznamte se s Manjaro Linuxem
Tomas 7. 11. 2014, 07:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Manjaro používám asi měsíc, a zatím jsem velice spokojen. Oproti Mintu, Ubuntu, atp... je výrazně rychlejší za což jsem rad :) jediný problém pro mne je, že nedokážu zprovoznit legacy ovladače na Ati HD4850, kterou už přestalo AMD podporovat...
Re: Seznamte se s Manjaro Linuxem
RH 13. 02. 2015, 12:43:25
Odpovědět  Odkaz 
Musíte si "ponížit" verzi Xorg na 1.12, pak budou legacy catalysty fungovat normálně...
Seznamte se s Manjaro Linuxem
triple 8. 11. 2014, 19:00:42
Odpovědět  Odkaz 
Doplnil bych, že pro netbooky existuje komununitní Netbook edice a ta je skvělá. Nahodil jsem před týdnem a zatím obrovská spokojenost. Vše funguje už od začátku (to se mi s jinými distribucemi nepoštěstilo). Navíc vše velice svižné a prakticky uspořádané.
Seznamte se s Manjaro Linuxem
popper 11. 11. 2014, 20:12:49
Odpovědět  Odkaz 
vdaka za clanok,
ubuntu letelo do kosa, a uz idem na manjaro :)

vsetko ok, ale po kontrole aktualizacie, mi nespusti aktualizaciu 'pacman': transakcia nebola inicializovaná, prosim o radu ak niekto vie co dalej.

libre aj steam ja mam predinstalovany.
Seznamte se s Manjaro Linuxem
daks 12. 11. 2014, 08:40:07
Odpovědět  Odkaz 
Jakým příkazem aktualizuješ? Nehlásí ti chybu spíš Pamac? Pokud ano, doporučuje se provést aktualizaci v terminálu příkazem: sudo pacman -Syu
Co GMA500?
Ravensun 8. 03. 2015, 21:04:53
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, nezkoušel to náhodou někdo na netbooku s grafickou kartou GMA500?
Díky této zatracené kartě jsem doposud musel instalovat jen Fedoru (né že bych proti ni něco měl.... to vážně ne), ale uvítal bych i jiné distribuce a Ubuntu mi na tom nefunguje.
Díky za jakýkoli příspěvek.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Hutla


  • Distribuce: Debian, Manjaro, Arch
  • Grafické prostředí: Openbox, MATEPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...