přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Správa dokumentů svobodně a s podporou

Správa dokumentů svobodně a s podporou

DMS

Software si lze pořídit několika různými způsoby, od vlastního vývoje přes nasazení open source řešení až po koupi čistě komerčního produktu. Výběr nejlepší varianty přitom není jednoduchý a vždy záleží na konkrétních okolnostech a požadavcích – nicméně stále více roste obliba svobodného software doplněného o profesionální podporu.


Čistě komerční a plně uzavřená řešení mohou představovat řadu rizik, v moderních podnikových informačních architekturách jde zejména o svázání s konkrétní značkou. Nic sice není černobílé, ale toto riziko reálně existuje a mnohé organizace se proto stále více přiklání k maximální otevřenosti. Svět open source je navíc ve znamení rozsáhlých inovací, které jsou přímo ovlivňované reálnými potřebami uživatelů – což bohužel u tradičních komerčních modelů někdy neplatí a novinky jsou zákazníkům doslova „vnucovány“.

Skvělým a notoricky známým příkladem ideálního propojení open source a komerčního světa je Linux. Ale bez podpory nově vznikajících i tradičních firem – včetně největších hráčů v oboru – by tato platforma nebyla zdaleka tak úspěšná ani populární a její inovační potenciál by stěží mohl konkurovat nejlepším komerčním produktům. To je dáno i faktem, že za v komerčním prostoru vysoce ceněnými open source produkty nezřídka stojí profesionální společnosti, což zároveň eliminuje, nebo alespoň výrazně snižuje případné obavy klientů z náhlého ukončení vývoje.

Příkladem úspěšné podnikové aplikace založené na kombinaci svobodného software a profesionální podpory je systém pro správu dokumentů eDoCat, který česká společnost Onlio postavila na zdarma dostupné komunitní verzi platformy Alfresco Community Edition. Kvalitativně a rozsahem funkcí jde o jedno z nejlepších řešení na světě, které používají například Cisco, NASA nebo Scania. Za pozornost určitě stojí i ekonomická stránka tohoto DMS.

Při nasazení DMS eDoCat můžete ušetřit hned na začátku až statisíce korun na externích licencích. Operační systém, databáze i vlastní ECM systém mohou být postaveny na open source řešeních.

Zdarma a ještě laciněji!

Z pohledu nákladů jsou jednou z klíčových výhod systému eDoCat nulové náklady na softwarovou infrastrukturu (zejména operační systém a databáze), na které je eDoCat postaven – v závislosti na velikosti výsledného řešení lze dosáhnout velmi zajímavých úspor. Otevřenost je navíc zárukou, že v průběhu doby nedojde k razantním změnám v licenční politice. Zákazníci tak nemusí mít obavy ze zdražování licencí, které je u některých komerčních značek běžné. Licence zdarma umožňují i snadnější škálování, není totiž nutné nakupovat žádné licence předem ani omezovat využití pro některé uživatele. A odpadá tak i někdy náročná správa licencí.

Vedle toho se může eDoCat pochlubit na poměry trhu DMS systémů velmi konkurenceschopnou a širokou funkcionalitou, ale i nenáročnou implementací a snadnou správou. Náklady na zprovoznění a dlouhodobou údržbu jsou v případě tohoto DMS obvykle nižší než u konkurenčních řešení a eDoCat tak firmám uspoří další nemalé částky. A platí to i v případě, kdy se zákazníci rozhodnou tento systém provozovat v tradičním režimu na své vlastní infrastruktuře.

Věděli jste, že DMS eDoCat nabízí vysoký výkon nezávislý na objemu dat?  Soubory jsou ukládány mimo databázi, a tak dokáže pracovat i s miliony souborů při zajištění okamžité odezvy na akci uživatele. Výhodou tohoto řešení jsou též nižší nároky na hardware.

Důležitý je celek

Všechny výše uvedené příklady a přínosy jsou jen vstupy pro ukazatel, který je obvykle pro posouzení výhodnosti konkrétního produktu jediným relevantním: celkové náklady na vlastnictví (TCO, Total Cost of Ownership). Vedle počátečních výdajů na licence a implementaci a pravidelných výdajů na údržbu sem patří například i náklady spojené s dalším rozvojem používaného řešení, a to včetně zajištění zákaznických úprav. Do hry vstupuje i cena odborníků na jednotlivé technologie s nezbytnou predikcí vzrůstu/poklesu jejich ohodnocení – v případě svobodného software jsou tyto náklady obvykle nižší, byť výkyvy na obě strany samozřejmě existují.

Svět informačních technologií se neustále vyvíjí a open source v něm zanechal a zanechává nesmazatelnou stoupu. Spojení svobodného software s profesionální podporou je v případě DMS systémů – a eDoCat nevyjímaje – obrovskou příležitostí, jak si snadno zajistit efektivní správu dokumentů včetně automatizovaného řízení jejich oběhu. A prostředky ušetřené například na licenčních poplatcích investovat do dalšího rozvoje.

Pavel Nykl Pavel Nykl
Autor článku je obchodním ředitelem společnosti Onlio.

 

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...