přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Telegram: tiše sílící komunikátor

Telegram: tiše sílící komunikátor

telegram_logo100.png

Zapomeňte na ICQ, Jabber, Skype, Messenger nebo WhatsApp – je tu Telegram a všichni se na něj za chvíli přesunou. Nebo ne? Co je tato komunikační služba, chlubící se otevřenými technologiemi, vlastně zač?


Komunikační technologie uzavřené a otevřené

Počítačové komunikační technologie jsou starší než Internet. Pamětníci si možná vzpomenou třeba na takové věci jako talk či Talker. Již s Internetem je spjata technologie Internet Relay Chat (IRC), která zřejmě jako jediná přežila do dnešní doby, i když už je hodně na okraji.

I když měly uvedené technologie různou architekturu, jedna věc je spojovala: umožňovaly rychlou komunikaci mezi uživateli – něco jako byl v ještě dávnějších dobách dálnopis. Jeden uživatel tedy mohl víceméně v reálném čase psát jednomu či více jiným uživatelům.

Počátky dálnopisu, tedy přenosu znaků na dálku, sahají až do roku 1846, kdy byl sestrojen „tisknoucí telegraf“. První dálkový přenos se uskutečnil o tři roky později. Jako oficiální začátek dálnopisné doby je označován rok 1910, kdy dálnopisná linka propojila pošty v New Yorku a Bostonu.

S rozmachem Internetu se rozvíjely i služby rychlé komunikace (instant messaging). Čeští uživatelé si oblíbili službu ICQ spuštěnou v roce 1996, jinde byl populární například Yahoo! Messenger či QQ. Později se rozšířily služby jako Skype (především telefonní služba, ale podporující i textovou komunikaci) nebo Windows Live Messenger.

Uvedené služby měly jedno společné: uzavřenost. Provozovaly je prostřednictvím svých serverů konkrétní firmy, které poskytovaly oficiální klientské aplikace (a těm neoficiálním se ve větší či menší míře bránily – i když se takové programy hojně používaly, stačí vzpomenout třeba na Mirandu). Uživatelé většinou za používání neplatili, místo toho se jim obvykle zobrazovala reklama (což by hlavní důvod odporu proti neoficiálním klientům).

Jejich protipólem byly otevřené technologie, reprezentované v této oblasti hlavně skupinou protokolů XMPP (známých také pod obchodním označením Jabber). Komunikace prostřednictvím XMPP má decentralizovaný charakter (velmi podobný e-mailu – existuje mnoho serverů, které spolu mohou komunikovat, každý může takový server provozovat) a uživatel si může svého poskytovatele zvolit nebo se jím i sám stát.

K otevřenosti a zase zpět

V posledních letech se velké množství uživatelů koncentrovalo u dvou subjektů: Facebook a Google. Obě tyto firmy po určitou dobu projevovaly ochotu využívat otevřenou komunikační technologii XMPP. Služba Google Talk byla dokonce i otevřená navenek (umožňovala komunikovat i s jinými servery). Jenže časy se změnily a všechno je jinak.

Google postupně svůj Talk utlumil ve prospěch proprietární komunikační služby Hangouts, Facebook zase „zařízl“ XMPP přístup ke svému chatu (časově to odpovídá vytvoření samostatných aplikací Messenger). Otevřenost v této oblasti je tedy zase pryč.Přichází Telegram

Telegram je komunikační služba, která vznikla teprve před necelými třemi roky; začínala o rok dřív (2012) jako výzkumný projekt. Podobně jako většina služeb je centralizovaná a uzavřená, klientské aplikace se připojují k serverům provozovatele a síť nekomunikuje navenek s jinými sítěmi.

Webová klientská aplikace pro Telegram Webová klientská aplikace pro Telegram

Hlavní rozdíl oproti většině jiných uzavřených sítí je v tom, že klientské aplikace (existují pro různé operační systémy desktopové i mobilní) mají otevřené zdrojové kódy – je to svobodný software s licencí GNU GPL. Stejně tak je otevřené i komunikační API, takže lze používat i jiné klientské aplikace (serverová část je proprietární; díky dokumentaci k API by však bylo možné vytvořit jinou implementaci).

Telegram umožňuje jak textovou komunikaci, tak posílání fotografií, videozáznamů a dalších souborů (až do velikosti 1,5 GB), a to jednotlivým uživatelů i jejich skupinám. Lze využívat end-to-end šifrování s možností časované autodestrukce zpráv.

Pro šíření zpráv neohraničené skupině uživatelů jsou k dispozici kanály, fungující na principu přihlašování/odhlašování odběru zpráv. Od loňska Telegram podporuje také fungování botů, strojově obsluhovaných uživatelských účtů, které mohou sloužit k napojení jednoduchých aplikací i složitějších systémů (třeba pro uživatelskou podporu).

Uživatelské účty jsou spojeny s telefonními čísly, službu lze využívat až po ověření čísla pomocí SMS nebo hovoru. Telefonní číslo u účtu lze ale později změnit, automaticky se aktualizuje i v kontaktech jiných uživatelů.

Desktopová klientská aplikace pro Telegram Desktopová klientská aplikace pro Telegram

Síť Telegram získala už poměrně velkou popularitu (aniž by přitom měla nějakou větší publicitu). V únoru 2016 provozovatelé hlásili 100 milionů aktivních účtů a 15 miliard přenesených zpráv denně. Na druhou stranu německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest upozorňuje, že se přenášejí osobní údaje k provozovateli a ten přitom na svém webu neuvádí ani své kontaktní údaje, ani to, jak se získanými osobními údaji nakládá.

V budoucnu podrobněji

Někdy v budoucnu se na Telegram podíváme podrobněji – tedy jak je komunikace zabezpečena, jak vypadá API a co umějí aplikace.

Nahoru

Příspěvky

Telegram: tiše sílící komunikátor
Jakub Cabal 13. 05. 2016, 13:25:42
Odpovědět  Odkaz 
Telegram je fajn. Používám ho pro komunikaci s pár lidmi. Bohužel jeho rozšíření mezi BFU v ČR je chabé. Nejvíc mi ale vadí několik nedodělků u oficiální aplikace na linuxu. Aplikace nepoužívá systémové notifikace a jejich vlastní notifikační systém si občas dělá co chce! Spouštěč aplikace v Gnome 3 se chová divně (Po spuštění se vytvoří další ikona v docku, fůj!), používám Fedoru 23. A to nemluvím o tom, že vývojáři nejsou ochotni přidávat podporu dalších jazyků překladu aplikací, zejména té pro Android, i když nějaké překlady by již měli být připraveny. Uvítal bych, kdyby vznikla nějaká komunitní aplikace pro Telegram zapadající do prostředí linuxu.
Jiří Eischmann Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
Jiří Eischmann 13. 05. 2016, 17:33:49
Odpovědět  Odkaz 
On není špatný ten webový. Ten umí posílat notifikace a Firefox pomocí rozšíření používá ty systémové. Na desktopu ho používám přes plugin v Pidginu a existuje taky aplikace Cutegram, která by měla taky používat systémové notifikace.

Jinak Telegram je čím dál silnější v open-source komunitě. Teď jsem na konferenci v zahraničí a drtivá většina komunikace mezi organizátory, přednášejícími a účastníky se odehrává přes Telegram. Mezi běžné lidi moc nepronikl, ale pořád tam je myslím populárnější, než Jabber a jiné otevřené služby kdy byly. To byly vždy hodně okrajové záležitosti.
Re: Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
Pavel Šimerda 14. 05. 2016, 07:59:44
Odpovědět  Odkaz 
To jsme to dopracovali. Namísto open source služeb, které si všichni rozběháme, propojíme a BFU nabídneme pár veřejně dostupných instancí, teď budeme propagovat nějaký proprietární shit jako univerzální standard.
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
Jiří Eischmann 14. 05. 2016, 12:16:13
Odpovědět  Odkaz 
Ano, je to uzavřenější oproti Jabberu, protože to není federalizované, nicméně má to otevřený protokol, otevřené API, takže to lze spíš srovnávat s XMPP službou, která nepodporuje federalizaci. Pořád je to lepší než ostatní populární služby jako WhatsApp, Messenger, Hangouts apod., které nejsou otevřené vůbec. Dá se to teoreticky reimplementovat.

Jinak ta federalizace má možná hodnotu pro nás, ale pro BFU to má jen nevýhody. U Jabberu každý server poskytuje jiný set funkcí, to samé u klientů. Ve výsledku kromě textu nefunguje univerzálně nic. Telegram těmito problémy taky trochu trpí, ale v mnohem menší míře, protože tam je volnost jenom na straně klientů. Ti od třetích stran často nestíhají implementovat nové funkce nebo je prostě neumí podporovat (některé věci člověk jednoduše do obecného klienta jako Pidgin prostě nenaroubuje).
Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
Branislav Dohoda 14. 05. 2016, 19:23:08
Odpovědět  Odkaz 
(Spouštěč aplikace v Gnome 3 se chová divně (Po spuštění se vytvoří další ikona v docku, fůj!),

Nechapem,,, pouzivam Fedoru 23 Gnome Shell, v Docku mam Ikonku Telegram tu som si pridal s Dashu kde sa vytvorila sama po prvom spusteni Telegramu. po starte Telegramu s Docku sa my nevytvara ziadna dalsia ikonka ani nic podobne stale aj po otvoreni Telegramu mam tam jednu ikonku Telegramu.

Prikladam aj screenshot >>> http://album.jabbim.cz/lib/phpThumb.php?src=/var/www/album/valsin@jabbim.sk/telegram.png
Re: Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
kuba77 16. 05. 2016, 21:21:29
Odpovědět  Odkaz 
(Spouštěč aplikace v Gnome 3 se chová divně (Po spuštění se vytvoří další ikona v docku, fůj!),

Mně to dělalo na Archu s GNOME 3 taky, ale vypadá to, že stačí smazat ikona Telegramu z ~/.local./share/applications, protože se mi po spuštění už další ikona v docku nevytváří.
Re: Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
kuba77 16. 05. 2016, 21:21:29
Odpovědět  Odkaz 
(Spouštěč aplikace v Gnome 3 se chová divně (Po spuštění se vytvoří další ikona v docku, fůj!),

Mně to dělalo na Archu s GNOME 3 taky, ale vypadá to, že stačí smazat ikona Telegramu z ~/.local./share/applications, protože se mi po spuštění už další ikona v docku nevytváří.
Telegram: tiše sílící komunikátor
daks 13. 05. 2016, 19:41:55
Odpovědět  Odkaz 
Přijde mi absurdní nutnost spojení s tel. číslem, když chci tuhle věc používat jen na desktopu...
Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
........................................ 13. 05. 2016, 21:37:51
Odpovědět  Odkaz 
nechci slevu zadarmo
Jiří Eischmann Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
Jiří Eischmann 14. 05. 2016, 12:24:35
Odpovědět  Odkaz 
To je kvůli způsobu autentizace. Ověřovací kód se posílá na mobil. Tyto nové chatovací služby jsou primárně dělané pro mobilní platformy. Z nich dnes komunikuje už většina lidí. I u contact listu se počítá, že si ho uživatel drží mimo službu. V Telegramu se dají kontakty přidávat i klasicky, ale primárně se seznam kontaktů vytváří tak, že se propojí uživatelé, kteří se mají navzájem uložené v kontaktech v telefonu. Nevýhodu to má v tom, že člověk dává té službě nahlédnout do svého seznamu kontaktů, výhodou zase je, že je tam menší vendor lockin. Člověk si může kontakty jednoduše přenášet k jiným službám.
Re: Re: Telegram: tiše sílící komunikátor
daks 14. 05. 2016, 13:03:39
Odpovědět  Odkaz 
Chápu, že v případě mobilní platformy spojení s číslem dává smysl. Hledal jsem nedávno pro kamaráda, kterej chtěl zrušit pevnou linku nějakou aplikaci pro IM, fungující ve Windows a Linuxu, a uvažoval jsem i o Telegramu, ale nakonec by pro desktop stačil Pidgin s nějakým Jabber účtem. Kamarád si pak stejně pevnou nechal, protože mu nabídli jakejsi úžasnej tarif, takže hledání komunikátoru padlo.
Telegram: tiše sílící komunikátor
volani.webnode.cz 14. 05. 2016, 10:40:31
Odpovědět  Odkaz 
Já používám mail a jabber a snažím se přemigrovat ostatní na TOX.chat, ale moc se mi to nedaří.

E-mail má výhodu v tom že zprávy zůstávají na serveru poskytovatele a dá se s nimi pohodlně pracovat (vyhledávání filtry).

Jabber má výhodu v tom že pro něj jsou klienti i pro staré telefony (používám nokii S 40 a J2ME bombusa.. :D- umí kompresi ale neumí OTR...).

TOX má výhodu v tom že nepotřebuje centrální servery a umí audio-video ale bohužel zatím jen na PC. Jasně jabber má teoreticky jingle, ale ten není moc v klientech rozšíření a mezi sebou problémy s kompatibilitou.

Nevýhodou toho co jsem zmiňoval je že nemá integrované hledání a ověřování telefonů přes mobilní telefonní číslo. Myslím že by to šlo doimplementovat.

To že telegram umí jen text a nenabízí klienta pro J2ME a s tou otevřeností by to mohlo být ještě lepší je důvod proč ho nepoužívám..
Telegram: tiše sílící komunikátor
Rradek 15. 05. 2016, 15:47:35
Odpovědět  Odkaz 
Češtinu pro telegram v androidu používám dávno, stačí si jí stáhnout a v telegramu třeba někomu poslat a po kliknutí na tři tečky aplikovat.
https://drive.google.com/file/d/0B6QM2AT4I03_aXplUjhUeWtVQ1U/view?usp=drivesdk
Soubour je sice dostupný ke stažení na transifex ale pro krkolomné stahování a registraci jsem hodil soubor na google disk.
Telegram: aneb nedělejte si krypto doma, děti
Ondřej Surý 16. 05. 2016, 16:43:21
Odpovědět  Odkaz 
Přijde mi, že doporučovat Telegram, kde je takové kočičkopejskoidní krypto, je fakt nerozum, viz takové pěkné shrnutí na: http://www.theregister.co.uk/2015/11/23/homebrew_crypto_in_telegram_app/

(Nebo paper z konce minulého roku: https://eprint.iacr.org/2015/1177.pdf)

Pokud něco, tak buď WhatsApp nebo Signal (obojí používá stejné krypto), viz https://whispersystems.org/blog/whatsapp-complete/
Jiří Eischmann Re: Telegram: aneb nedělejte si krypto doma, děti
Jiří Eischmann 16. 05. 2016, 17:35:05
Odpovědět  Odkaz 
Chápu, že se někomu nelíbí krypto Telegramu, ale doporučovat uzavřený WhatsApp, u kterého si nikdo nemůže nezávisle ověřit, že ono krypto funguje skutečně tak, jak deklarují? Proti Signalu nic nemám, akorát ho bohužel nikdo nepoužívá a má mizerné pokrytí platforem. Kromě Androidu a iOS a webového klienta, který je v betatestování, ho člověk nemůže jinde používat.
Re: Re: Telegram: aneb nedělejte si krypto doma, děti
Ondřej Surý 18. 05. 2016, 16:56:37
Odpovědět  Odkaz 
Ano, domnívám se, že je pro koncové uživatele pořád lepší proprietární WhatsApp, kde lidi z OWS napsali, že je to v cajku: https://whispersystems.org/blog/whatsapp-complete/, než wonky crypto v Telegramu.

Už jenom kvůli tomu, že WhatsApp šifruje by default všechno, zatímco Telegram (naposledy, co jsem ho viděl), tak se muselo šifrování zapínat per-1-to-1-chat.
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Telegram: aneb nedělejte si krypto doma, děti
Jiří Eischmann 21. 05. 2016, 17:43:51
Odpovědět  Odkaz 
Že OWS napsali, že v době, kdy to pro WhatsApp implementovali, to bylo v cajku, je asi tak relevantní jako rok stará předpověď počasí, že zítra bude pěkně.
Telegram: tiše sílící komunikátor
Tečka 17. 05. 2016, 10:41:26
Odpovědět  Odkaz 
Netušíte, jestli se někdo přihlásil o těch 300k $ ?
Hackování browserů za "pár šupů" je ve středu zájmů....

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog