přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zajímavosti o Linuxu a užitečné tipy

Konference Internet a technologie

Zajímavosti o Linuxu a užitečné tipy

skoleni_linux100.png

Operační systém GNU/Linux (známý pod zkráceným názvem Linux) rozhodně není žádnou horkou novinkou, neboť jeho kořeny sahají až do roku 1984. Tento operační systém, jehož maskotem je tučňák, umožňuje svobodné použití bez nepříjemných pořizovacích nákladů. Linux není vlastnictvím žádné firmy, nicméně mnoho známých společností však jeho vývoj podporuje, jako například Google, Hewlett-Packard, IBM a další. S tím souvisí také dobrá dostupnost zdrojových kódů, takže každý uživatel může tento operační systém detailněji zkoumat, vylepšovat jej a přizpůsobovat k obrazu svému. Jaké výhody Linux uživatelům přináší a jak jej lze získat?


Linux: Pro a proti

Moderní koncepce Linuxu skýtá stabilní systém, navíc bez spywaru a škodlivých kódů. Nespornou výhodu představuje také široká škála zdarma dostupných aplikací. Balíčky zajišťují aktualizaci nainstalovaného softwaru i samotného systému.

Oproti MS Windows není Linux ohrožen počítačovými viry. Na vyšší bezpečnosti systému se podílí také rychle dostupné záplaty a firewall lze rozšířit o nejrůznější bezpečnostní prvky. Důležitá je rovněž dostupnost aplikací v mnoha jazykových verzích. Přizpůsobit si uživatel může i ovládací prostředí. Linux umožňuje spolupráci s ostatními operačními systémy a lze jej provozovat i na dalších zařízeních, například mobilních telefonech apod.

Jak je patrné, mezi nevýhody Linuxu patří skutečnost, že nepodporuje software z MS Windows, ale i tento problém je řešitelný. Komplikace mohou nastat při práci s některými formáty a také neobvyklým hardwarem.

Distribuce a její získání

V porovnání s běžně používanými operačními systémy v případě Linuxu vlastně systém jako takový neexistuje, neboť je vždy šířen v takzvaných distribucích, které se sestávají ze samotného systému, ale také dalších nezbytných podpůrných balíčků, včetně instalátoru, konfiguračních nástrojů atd. Těchto distribucí existuje bezpočet, přičemž každá z nich je zaměřena na něco jiného. Může to být na server, na desktop, ale také na nejrůznější specifické úkony. Proto je třeba vybrat konkrétní distribuci s ohledem na budoucí snadnou správu, dobrý vývojový cyklus, dostupnou dokumentaci apod. Programové vybavení je však zcela univerzální, takže jej lze používat v rámci jakékoli distribuce.

Distribuci lze získat různými způsoby. Velkou část distribucí je možné volně stáhnout z internetu. Naproti tomu komerční distribuce nejsou volně šiřitelné, pro komerční použití jsou však nezbytné. V rámci běžného domácího i komerčního použití je podstatný fakt, že aktualizace na sebe nenechávají dlouho čekat po odhalení chyby.

Dostupný software

Častým argumentem odpůrců Linuxu je špatná dostupnost běžně používaného softwaru. To je však poněkud zavádějící tvrzení, neboť běžné kategorie softwaru mají zástupce i pro operační systém Linux, zejména tedy internetové prohlížeče, přehrávače zvuku i videí, tabulkové procesory, grafické a textové editory, programy na prohlížení a úpravu fotografií a mnoho dalších. Některý software je přímo určen pro různé platformy, v ostatních případech je možné nalézt velmi dobrou alternativu. Jistá obezřetnost se však i přesto vyplatí, pokud má uživatel v plánu používat vysoce specializovaný software.

Nemůžete se odhodlat k opuštění MS Windows a dát šanci Linuxu? Při přechodu na tento systém je třeba počítat s menšími komplikacemi. Proniknout do tajů Open Source operačního systému by méně zkušeným uživatelům mohlo pomoci školení Linux, o němž se více dozvíte na www.skoleni-ict.cz. Najednou se před uživatelem MS Windows otevře zcela nový svět, který skýtá mnoho netušených možností.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
ŘEŠENÍ VAŠICH FINANČNÍCH STAROSTÍ
Horinka Maros 18. 09. 2017, 14:27:48
Odpovědět  Odkaz 
nabídka úvěru a financování:
Potřebujete financování pro váš domov, pro vaše podnikání, pro auto koupit, koupit motocykl, pro vytváření své čisté společnosti, pro své osobní potřeby déle na pochybách. Poskytujeme osobní úvěry v rozmezí od 85000 až do 30.000000 KČ s úrokovou sazbou nominální 3% bez ohledu na množství. Upřesněte prosím ve vaší žádosti o úvěr částky, přesné a délku splácení, které byste rádi. Kontakty na vaše žádosti o osobní půjčky v e-mailu: horinka.maros@email.cz
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

inzerce