přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zajímavosti o Linuxu a užitečné tipy

POINT.X (2018-19)

Zajímavosti o Linuxu a užitečné tipy

skoleni_linux100.png

Operační systém GNU/Linux (známý pod zkráceným názvem Linux) rozhodně není žádnou horkou novinkou, neboť jeho kořeny sahají až do roku 1984. Tento operační systém, jehož maskotem je tučňák, umožňuje svobodné použití bez nepříjemných pořizovacích nákladů. Linux není vlastnictvím žádné firmy, nicméně mnoho známých společností však jeho vývoj podporuje, jako například Google, Hewlett-Packard, IBM a další. S tím souvisí také dobrá dostupnost zdrojových kódů, takže každý uživatel může tento operační systém detailněji zkoumat, vylepšovat jej a přizpůsobovat k obrazu svému. Jaké výhody Linux uživatelům přináší a jak jej lze získat?


Linux: Pro a proti

Moderní koncepce Linuxu skýtá stabilní systém, navíc bez spywaru a škodlivých kódů. Nespornou výhodu představuje také široká škála zdarma dostupných aplikací. Balíčky zajišťují aktualizaci nainstalovaného softwaru i samotného systému.

Oproti MS Windows není Linux ohrožen počítačovými viry. Na vyšší bezpečnosti systému se podílí také rychle dostupné záplaty a firewall lze rozšířit o nejrůznější bezpečnostní prvky. Důležitá je rovněž dostupnost aplikací v mnoha jazykových verzích. Přizpůsobit si uživatel může i ovládací prostředí. Linux umožňuje spolupráci s ostatními operačními systémy a lze jej provozovat i na dalších zařízeních, například mobilních telefonech apod.

Jak je patrné, mezi nevýhody Linuxu patří skutečnost, že nepodporuje software z MS Windows, ale i tento problém je řešitelný. Komplikace mohou nastat při práci s některými formáty a také neobvyklým hardwarem.

Distribuce a její získání

V porovnání s běžně používanými operačními systémy v případě Linuxu vlastně systém jako takový neexistuje, neboť je vždy šířen v takzvaných distribucích, které se sestávají ze samotného systému, ale také dalších nezbytných podpůrných balíčků, včetně instalátoru, konfiguračních nástrojů atd. Těchto distribucí existuje bezpočet, přičemž každá z nich je zaměřena na něco jiného. Může to být na server, na desktop, ale také na nejrůznější specifické úkony. Proto je třeba vybrat konkrétní distribuci s ohledem na budoucí snadnou správu, dobrý vývojový cyklus, dostupnou dokumentaci apod. Programové vybavení je však zcela univerzální, takže jej lze používat v rámci jakékoli distribuce.

Distribuci lze získat různými způsoby. Velkou část distribucí je možné volně stáhnout z internetu. Naproti tomu komerční distribuce nejsou volně šiřitelné, pro komerční použití jsou však nezbytné. V rámci běžného domácího i komerčního použití je podstatný fakt, že aktualizace na sebe nenechávají dlouho čekat po odhalení chyby.

Dostupný software

Častým argumentem odpůrců Linuxu je špatná dostupnost běžně používaného softwaru. To je však poněkud zavádějící tvrzení, neboť běžné kategorie softwaru mají zástupce i pro operační systém Linux, zejména tedy internetové prohlížeče, přehrávače zvuku i videí, tabulkové procesory, grafické a textové editory, programy na prohlížení a úpravu fotografií a mnoho dalších. Některý software je přímo určen pro různé platformy, v ostatních případech je možné nalézt velmi dobrou alternativu. Jistá obezřetnost se však i přesto vyplatí, pokud má uživatel v plánu používat vysoce specializovaný software.

Nemůžete se odhodlat k opuštění MS Windows a dát šanci Linuxu? Při přechodu na tento systém je třeba počítat s menšími komplikacemi. Proniknout do tajů Open Source operačního systému by méně zkušeným uživatelům mohlo pomoci školení Linux, o němž se více dozvíte na www.skoleni-ict.cz. Najednou se před uživatelem MS Windows otevře zcela nový svět, který skýtá mnoho netušených možností.

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

inzerce