přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zrodilo se prostředí Lxqt, bezpečnostní díry nového zámku obrazovky v Ubuntu opraveny

Zrodilo se prostředí Lxqt, bezpečnostní díry nového zámku obrazovky v Ubuntu opraveny

dvatydny.gif

Vyšlo XBMC 13, Wayland dostal pro Fedoru 21 zelenou, došlo k otevření zdrojového kódu textového editoru Atom a byly představeny nové modely Chromebooků.


Grafických prostředí není nikdy dost

Téměř rok uplynul od okamžiku, kdy vývojáři prostředí LXDE a Razor-Qt oznámili spojení a zahájení prací na vývoji nového prostředí, tehdy ještě pod označením Lxde-Qt. První veřejná beta verze vyšla 7. května. Podle ohlasů je poměrně stabilní a použitelná i pro běžnou práci. Oproti původnímu LXDE postavenému na zastaralém GTK2 se mírně zvýšila paměťová náročnost, což je dle slov vývojářů nutná oběť za snazší vývoj.

Ve výchozím nastavení je používán správce oken Openbox, avšak nejlépe prostředí běhá s KWinem. Lze předpokládat, že po plánovaném přechodu na Qt5 dojde k nasazení KWinu jako výchozího správce oken. Tomu nahrává i fakt, že dle slov autorů se dostane i na plnou podporu Waylandu, což by mohl být pro Openbox problém. Ne všichni vývojáři se současným vývojem souhlasí, a tak je dost možné, že nějakou dobu budou vycházet nové verze prostředí LXDE.

Prostředí LXQt Prostředí LXQt

Další z nové generace textových editorů

V únoru představil GitHub vlastní textový editor založený na čistě webových technologiích. Původně byly uvolněny předkompilované binární soubory pro Mac OS X, nyní se dostalo na uvolnění zdrojových kódů pod licencí MIT. Aplikaci už lze zkompilovat jak na Linuxu, tak i na Windows, nicméně na oficiální balíčky pro tyto systémy si asi ještě chvíli počkáme. Problém by pro některé uživatele mohlo představovat fungování jen na 64bitových počítačích. Pro snadnější instalaci je k dispozici repozitář pro podporovaná vydání Ubuntu.

XBMC 13 Gotham

Vyšla třináctá verze známého multimediálního centra XBMC. Toto vydání se cílí hlavně na vylepšení arm portu – byla zprovozněna hardwarová akcelerace přehrávání na většině zařízení s operačním systémem Android a značně optimalizován chod na minipočítači Raspberry Pi. Dostalo se na základní podporu přehrávání 3D videa – prozatím bez HW akcelerace a podporovány jsou jen některé formáty. Součásti starající se o audio byly značně přepracovány, a měla by tak být vylepšena kvalita zvuku. Udála se také pro někoho možná nepříjemná změna v podobě odstranění podpory pro systém Windows XP.

XBMC 13 „Gotham“ XBMC 13 „Gotham“

Další Chromebooky

Společnosti Asus a Lenovo představily nové modely zařízení spadajících do kategorie Chromebooků (laptopů s předinstalovaným systémem Chrome OS). Asus uvedl model C200 , který pohání procesor Celeron N2830, zapadající na pomezí ARM čipů Exynos od Samsungu a Celeron 2955U nacházející se v Aceru C720. Velikost osazené paměti RAM se ustálila na 2 GB, úložný prostor má kapacitu 16 GB a v případě potřeby lze místo rozšířit pomocí SD karet.

Lenovo představilo modely dva, N20 a N20p. Ty se liší jen osazením dotykového displeje u modelu N20p. Paměť RAM má velikost 2 GB a mozek tvoří dvoujádrový Intel Celeron. U obou modelů lze displej otočit až o 300 stupňů. Na závěr bych dodal, že z vyjádření společnosti Acer je vše potřebné pro zahájení prodeje Chromebooků připraveno, a vše tak závisí na rozhodnutí společnosti Google.

Jednou větou

  • Bezpečnostní problémy s novým zámkem obrazovky v Ubuntu 14.04 se zdají být vyřešeny. Při této příležitosti vývojář prostředí KDE Martin Gräßlin popsal fungování zámku obrazovky v Plasmě a vyzval uživatele k pokusům o jeho prolomení.
  • Byla vydána první testovací verze prostředí GNOME z vývojového cyklu 3.13. Většina změn se odehrála ve správci oken Mutteru, kde došlo ke sloučení doposud odděleného kódu pro Xserver a Wayland.
  • Během setkání FESCO (Fedora Engineering Steering Committee) byl přijat návrh na vylepšení běhu GNOME pod Waylandem.
  • Vyšla RC verze frameworku Qt 5.3. Pravděpodobně se jedná o poslední testovací verzi a vydání Qt 5.3 je tak otázkou několika týdnů.
  • Byl oznámen vývoj pokračování úspěšné akční hry Unreal Tournament IV. Autoři navíc přislíbili vydání nativní linuxové verze.
  • Reklamy ve Firefoxu nakonec nebudou! Více o připravovaných novinkách v novém panelu najdete na blogu jednoho z vývojářů.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Novinky provázející verzi 0.80 elektrotechnického software


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos