přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek

Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek

wordpress.jpg

V minulých dílech jste se naučili WordPress nainstalovat, počeštit administrátorské rozhraní a provést jeho základní nastavení. Dnes se dozvíte, jak si do WordPressu přidat nové uživatele a jak si vybrat a nastavit nový vzhled.


Přidání nového uživatele

Doposud jste ve WordPressu pracovali pouze s uživatelem admin, který byl založen v rámci instalace. Jakkoliv důležitě a pro někoho možná i vznešeně může uživatel admin znít, nikdy nevystihne vaši osobu natolik jako vytvoření uživatele nesoucího vaši přezdívku či jméno. Oprávnění „administrátor“ si pak k nově vytvořenému uživateli můžete jednoduše přidat, takže o žádné o žádné administrační možnosti v případě potřeby nepřijdete.

Nového uživatele si založíte v sekci Přidat nového uživatele, do které se dostanete z hlavní administrační obrazovky stiskem tlačítka Uživatelé.

Obrázek:  01.jpg

Správa uživatelů

V části Přidat nového uživatele musíte nyní vyplnit všechny povinné položky. Pokud se vám z nepovinných položek nechce vyplňovat jméno a příjmení, doporučuji vám alespoň vyplnit webovou adresu blogu. Popis k možným úrovním uživatelů naleznete v minulém díle. Úroveň oprávnění volte uvážlivě, a to především vzhledem ke znalostem, které máte vy, nebo ten, komu účet zakládáte. Obecně platí - čím vyšší oprávnění máte, tím toho více uděláte, ale také nesprávným úkonem můžete zničit. Máte-li vše správně vyplněné, stiskněte tlačítko Přidat uživatele a nový uživatel bude vytvořen.

Kromě možnosti, kdy nového uživatele může přidávat uživatel s oprávněním administrátor, je možné nechat čtenáře, aby se v případě potřeby zaregistrovali sami. Toto je nutné povolit v Nastavení, záložka Obecné sekce Členství. Dále pak nezapomeňte vybrat Výchozí úroveň nového uživatele.

Obrázek:  02.jpg

Povolení registrace komukoliv

Čtenář pak svou registraci provede přímo ze stránek, a to běžnou volbou Registrace, která bývá umístěna v postranní liště, nebo z adresy http://www.vas-hosting.cz/wp-admin/.

Obrázek:  03.jpg

Registrační formulář běžného uživatele

Po vyplnění jména a e-mailu bude nově zaregistrovanému uživateli zasláno heslo k přihlášení do redakčního systému.

Doplnění informací k uživateli

Byť je při zakládání nového uživatele požadováno velmi málo vstupních informací, při registraci jakéhokoliv uživatele z webových stránek třeba jen jméno a e-mailová adresa, je si možno mnoho informaci o sobě doplnit buďto hned při prvním přihlášení, nebo kliknutím na aktuálního přihlášeného uživatele, který se nachází v pravém horním rohu.

Obrázek:  04.jpg

Úprava profilu a osobních informací

Formulář Váš profil a osobní infomrace se skládá ze čtyř částí. V první části Osobní nastavení si můžete zvolit používání graficky vyvedeného editoru, nebo se spokojit pouze se zápisem pomocí HTML značek. Dále máte na výběr mezi dvěma barevnými schématy administrace.

V druhé části Jméno si pak mimo doplnění jména, příjmení a přezdívky, můžete výběrem v roletce určit, jak chcete být při psaní příspěvků či komentářů na webu uváděni. Výběr v této roletce se tvoří automaticky, a to na základě vyplněných vyplněných políček Uživatelské jméno, Přezdívka, Jméno a kombinace políček Jméno a Příjmení. Pokud právě jméno, příjmení nebo přezdívku zadáváte, je potřeba pro jejich zobrazení v roletce aktualizovat profil.

V sekci Kontaktní informace pak můžete doplnit adresu svých webových stránek a kontakty do kecálků AIM, Yahoo Messenger a Jabber/Google Talk. Pokud používáte u nás velmi rozšířeného kecálka ICQ - UIN bych doporučoval doplnit do políčka AIM.

V poslední sekci O vás pak máte možnost napsat pár řádek o sobě. A změnit si heslo. Heslo se doporučuje složit minimálně z malých a velkých písmen a číslic. Pro ještě vyšší bezpečnost pak můžete použít i speciální znaky jako třeba !"?$%^&. O tvoření hesel více v článku Jak vytvořit opravdu silné heslo.

Všechny vámi zadané informace a provedená nastavení musíte na závěr potvrdit tlačítkem Aktualizovat profil.

Správa uživatelů

Spravovat uživatele může kdokoliv s přidělenou rolí administrátor. Do sekce správy uživatelů se dostanete stejným způsobem, jakým jste se dostali k založení nového uživatele v administračním rozhraní. Pouze si nyní budete všímat sekce Spravovat uživatele.

Obrázek:  05.jpg

Spravovat uživatele

Zde můžete existujícím uživatelům hromadně změnit úroveň jejich oprávnění výběrem z roletky Změnit úroveň uživatelů na ... Dále pak můžete uživatele smazat. Po označení konkrétních uživatelů a stisknutí tlačítka Smazat budete dotázáni, jak se zachovat k příspěvkům a odkazům, které případně tento uživatel v době svého působení na stránkách vytvořil.

Obrázek:  06.jpg

Dotaz k smazání uživatele

Nabízí se možnosti: všechny smazat, nebo všechny příspěvky a odkazy převést na existujícího uživatele.

Vylepšení vzhledu stránek

Máte-li ke svým stránkám přitáhnout čtenáře, je velmi důležitý jejich vzhled. Stejně jako v životě, můžete být sebelepší člověk, ale se vzhledem bezdomovce k vám málokdo získá důvěru. Protože výchozí vzhled WordPressu příliš nesluší, je na vás, abyste si ho dle svého vkusu upravili, vybrali jiný a v našich podmínkách též počeštili.

Obrázek:  07.jpg

Ne zrovna slušivý výchozí vzhled WordPressu

Předtím, než začnete se vzhledy pracovat, je třeba zmínit, že vzhled blogu je plně oddělen od jeho obsahu. V praxi to pro vás znamená, že nasazení a změna vzhledu nikdy neovlivní vytvořený obsah. Vzhled blogu tedy můžete v budoucnu kdykoliv bez obav změnit. Jediné, co si případnou chybou poškodíte, je vzhled, ale ten si dáte po čase snáze dohromady než případně poškozený obsah.

K práci se vzhledy se dostanete ze záložky Vzhled, umístěné v horní části administračního rozhraní. Hned po instalaci máte na výběr ze dvou motivů.

Obrázek:  08.jpg

Motivy vzhledu získané spolu s instalací

Změnu aktuálního vzhledu provedete pouhým kliknutím na něj, nastaví se sám. Po změně motivu vypadá vzhled blogu následovně:

Obrázek:  09.jpg

Nově zvolený vzhled WordPressu

Mimo motivy vzhledu, které jste získali spolu s instalací, máte možnost vybrat si z tisíců dalších zdarma dostupných na internetu. Samozřejmě si můžete vybírat i z placených motivů. Jako nejlepší stránky pro výběr motivu hodnotím Theme Viewer.

Obrázek:  10.jpg

Theme Viewer

K vyhledání vzhledu můžete použít třídicí kritéria (sorting options), kde můžete svůj výběr omezit na témata dle počtu sloupců, umístění sloupce, barvy, podpory widgetů a dalších kritérií. Pokud se vám vzhled líbí, máte možnost si ho prostřednictvím odkazu Test run prohlédnout. Pomocí odkazu Download pak uložit na pevný disk a následně použít. Předpokládejme, že se vám ze stránek Theme Viewer líbí motiv iLeather 1.0.

Obrázek:  11.jpg

Motiv Ileather 1.0

Stáhněte si ho a jeho obsah nakopírujte do adresáře wp-content/themes/ . Po dokončeném kopírování uvidíte vybraný vzhled, v našem případě iLeather, v nabídce vzhledů.

Obrázek:  12.jpg

Správce motivů doplněný o vzhled iLeather

Kliknutím na vzhled iLeather ho nastavíte jako aktuální. Vzhled vašich stránek pak bude vypadat následovně.

Největší vadou na kráse vybraného vzhledu je použitá angličtina. V příštím díle seriálu se dozvíte, jak si vybraný vzhled počeštit.

Obrázek:  13.jpg

Nový vzhled stránek - iLeather

Nahoru

Příspěvky

Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek
Stano 16. 06. 2010, 11:06:53
Odpovědět  Odkaz 
Chcel by som na jednom servery vytvoriť niekoľko kont užívateľov, tak aby si mohli spravovať vlastné blogy. Každý samostatne. S akými oprávneniami mám vytvoriť tieto kontá a čo mám vyplniť v položke "webová adresu blogu". Ďakujem za radu.
Registrace komukoli
Opicakuz 14. 03. 2012, 23:43:50
Odpovědět  Odkaz 
Existuje nějaký plugin, který umožňuje přidat další (povinná a nepovinná) pole při registraci nového uživatele?

Díky za odpověď (nejlépe na mail opicakuz[zavinacz)gmail.com
Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek
Radek 6. 03. 2019, 09:56:54
Odpovědět  Odkaz 
Napsal jsem aktualizovaný článek o správě uživatelů a jejich právech. Mrkněte na sem: https://www.wpmax.cz/zrizeni-a-sprava-uzivatelu-ve-wordpress/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz