přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Únorové události 1

Únorové události 1

Ohlédnutí za novinkami, které jsme publikovali v únorovém čísle.


Jabber Live

V minulém čísle jste si mohli přečíst rozhovor s Janem Pinkasem, vedoucím týmu kolem českého serveru Jabber.cz a Jabbim.cz. Zatímco Jabber.cz se spíše věnuje teorii technologie, na Jabbimu to žije. Naleznete zde portál pro uživatele Jabberu, kde můžete blogovat, diskutovat, seznamovat se, založit si fotoalbum, prodávat a nakupovat, chatovat a dělat spoustu dalších věcí.

http://live.jabbim.cz

Nový virtualizační software

Německá firma Innotek zveřejnila své virtualizační řešení s názvem VirtualBox pod GNU GPL. Software běžící na 32bitových systémech Linux a Windows je schopen spustit Windows od verze NT4 až po Vista, OS/2 Warp, linuxové jádro 2.4 až 2.6, OpenBSD; připravuje se Mac OS X. Existuje varianta jak s grafickým rozhraním tak s příkazovou řádkou. Instalační balíčky jsou k dispozici pro mnoho distribucí, namátkou Debian, Ubuntu (Dapper Drake, Edgy Eft).

O VirtualBoxu najdete rozsáhlý článek v dubnovém čísle, které se právě připravuje a vyjde 2. dubna 2007.

Image

http://www.virtualbox.org

Licencované kodeky možno koupit

Španělská firma Fluendo nabízí na svém shopu ke koupi licencované kodeky, které umí přehrát formáty Windows Media (např. wmv). Cílem jsou uživatelé, kteří používají rozhraní GStreamer; MPlayer nebo VLC Media Player s těmito formáty problém nemá. Kodeky jsou k dispozici v binární formě pro architektury i386, x86_64, PPC, stejně jako pro Solaris. Balíček kodeků stojí 28 eur, neobsahuje však knihovnu pro přehrávání komerčních DVD (tu lze získat, stejně jako všechny kodeky, také jinou legální cestou).

http://www.heise.de/open/news/meldung/83801/from/atom10

Dopad open source podle Evropské komise

Evropská komise publikovala zprávu o ekonomickém dopadu používání open source. Ze studie vyplývá, že přechodem na open source se dá ušetřit i přesto, že je třeba vynaložit nemalé prostředky na zaškolení uživatelů. Ve zprávě se také uvádí, že OpenOffice.org se používá ve 21 % z 900 dotazovaných evropských institucí. Zpráva dále uvádí, že např. v Argentině používá OOo 58 %, v Indii 73 % a v Brazílii celých 91 % vládních institucí.

http://ec.europa.eu/enterprise/ict/policy/doc/2006-11-20-flossimpact.pdf

http://www.openoffice.cz/node/3245

Ubuntu Studio

Image

Pokud půjde vše podle plánů, měla by se v dubnu objevit nová verze Ubuntu s kódovým názvem Feisty Fawn, a to také se svou další variantou (vedle Kubuntu či Xubuntu) - Ubuntu Studio. Jedná se o koncept multimediální distribuce cílené na audio, video a grafiku. Měla by uživatele zbavit dodatečné konfigurace stávajícího systému a vše připravit nainstalováním jednoho meta balíku. Budou použity stejné repozitáře jako pro Feisty Fawn, také programy a jejich verze budou identické. Změnou projde hlavně jádro (kernel), které bude obsahovat vylepšení pro práci se zvukem od Ingo Molnara (jaderného vývojáře).

http://ubuntustudio.org

Mandriva Linux mění vydávací cyklus

Francouzská společnost Mandriva oznámila, že po dohodě se zákazníky a partnery mění dosavadní frekvenci vydávání své distribuce z dvanácti měsíců na šest. Základ distribuce by se neměl rok měnit, tj. jádro bude použito dvěma verzemi distribuce po sobě. Žádné změny se neočekávají v enterprise vydáních: řada Corporate bude nadále vycházet v 18- až 24měsíčním rytmu, s podporou pěti let. Další vydání nové verze - Mandriva Spring - lze tedy očekávat na jaře. Bude k dispozici ve verzích Free, One (live/install CD), Discovery (live/install DVD pro začátečníky), Powerpack (pro pokročilé uživatele) a Powerpack+ (pro segment small office/home office).

http://www.mandriva.com

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »