přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org

Control

Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org

dvatydny.gif

Bývalý CEO Sunu: Bill Gates chtěl peníze za OpenOffice.org. Novell odmítá převzetí investičním fondem. Maemo asi nebude aktualizovatelné na MeeGo. Liberix spouští web Scribus.cz. Koupením hudby na Magnatune přispějete na Rhythmbox. Fluendo Media Center. Mark Shuttleworth: Vývoj Ubuntu není demokracie.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Bývalý CEO Sunu: Bill Gates chtěl peníze za OpenOffice.org

Jonathan I. Schwartz, bývalý výkonný ředitel společnosti Sun Microsystems, se na svém blogu What I couldn't say... (Co jsem nemohl říct...) rozpovídal o praktikách, se kterými se setkal během svého šéfování softwarovému gigantu, který byl nedávno odkoupen společností Oracle.

V příspěvku Good Artists Copy, Great Artists Steal (Dobří umělci kopírují, velcí umělci kradou) se rozepsal o tom, jak se Bill Gates a Steve Ballmer vydali na schůzku se zástupci Sunu, na které se dožadovali, aby Sun platil za každou staženou kopii OpenOffice.org. Podle nich totiž porušoval celou řadu patentů Microsoftu a ten má tak nárok na licenční poplatky. Zástupci Sunu však byli na tento útok připraveni a Billu Gatesovi odvětili, že jejich technologie .NET porušuje celou řadu patentů Javy a zajímalo by je tedy, kolik bude Microsoft platit Sunu na každou prodanou kopii Windows. Tím schůzka de facto skončila.

Stejnou zkušenost má i se Stevem Jobsem z Apple, který Jonathanu Schwartzovi poslal e-mail poté, co Sun zveřejnil projet unixového desktopu Looking Glass. V e-mailu stálo, že tento projekt obsahuje velké množství intelektuálního vlastnictví společnosti Apple a pokud jej Sun někdy zkomercializuje, Apple ho zažaluje. Jonathan Schwartz mu odpověděl, že se zrovna díval na jeho prezentaci na Keynote, která mu velmi připomínala Concurrence od Sunu, jestlipak k ní má také práva. Steve Jobs na e-mail neodpověděl a projekt Looking Glass byl nakonec ukončen, takže se ani neukázalo, nakolik byla tato hrozba míněna vážně.

Novell odmítá převzetí investičním fondem

Minule jsem psal o tom, že kolem Novellu začínají kroužit kupci. Spekuluje se o softwarových gigantech HP, SAP a IBM. Někteří analytici tvrdí, že zájem by měl i Microsoft. Ten si ale asi musí nechat zajít chuť, protože by tento nákup s největší pravděpodobností nezískal posvěcení amerických antimonopolních orgánů. S konkrétní nabídkou ale přišel investiční fond Elliott Associates, který již vlastní 8,5 % akcií Novellu.

Za jednu akcii nabídl 5,75 dolarů, čímž ocenil celou společnost na dvě miliardy dolarů. Představenstvo Novellu však oznámilo, že nabízenou cenu nepovažuje za odpovídající a odmítá ji. Místo toho se pokusí zatraktivnit akcie investorům jiným způsobem. Mezi zvažovanými možnostmi jsou zpětný odkup akcií, který zvýší jejich cenu, nebo výplata dividend. Elliott Associates může zkusit nepřátelské převzetí, ale to je málo pravděpodobné. Někteří analytici si myslí, že by si měl Novell najít strategického partnera z oblasti IT, který by mu pomohl z negativního vývoje tržeb. Ty totiž klesají již šesté čtvrtletí v řadě. Linuxový byznys sice roste, ale tak moc, aby mohl nahradit výpadek za upadající síťové produkty Novellu.

Maemo asi nebude aktualizovatelné na MeeGo

Před nedávnem společnosti Intel a Nokia oznámily, že spojují své síly na poli mobilních platforem, a projekty Moblin a Maemo splynuly do jednoho pod názvem MeeGo. To samozřejmě přineslo celou řadu otázek. Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak Moblin a Maemo nejsou příliš sourodé projekty. Vycházejí z rozdílných distribucí, používají rozdílné balíčkovací systémy, jsou založené na rozdílných knihovnách a jejich určení bylo doposud také rozdílné. Zatímco Maemo se specializovalo na mobilní tablety s malou obrazovkou, Moblin na netbooky s obrazovkou a velikosti minimálně 9 palců. Jak se to vše skloubí dohromady?

Na Internetu se objevil zápisek bloggera, který tvrdí, že Maemo 5, které se nachází na tabletu Nokia N900, nebude možno aktualizovat na MeeGo. N900 je novinka, která je venku teprve několik měsíců a do některých zemí se dostává teprve nyní. Přijetí zákazníky bylo více než vřelé a překvapilo i samotnou Nokii, která nestíhala dodávat potřebný počet přístrojů, a tak bylo uvedení na některé trhy zpožděné i o několik měsíců. Výjimkou nebyla ani ČR, kde se začal tablet dodávat s tříměsíčním zpožděním. Nemožnost aktualizovat N900 na MeeGo by znamenalo, že zákazníci teď dostávají s N900 již prakticky mrtvý systém, což vyvolalo silné emoce.

Později se však objevily informace, které uvádějí původní příspěvek na pravou míru. Maemo nebude možné aktualizovat na MeeGo, to ale neznamená, že MeeGo nebude možné nainstalovat a nebude na N900 oficiálně podporováno. Jen se nebude jednat o hladkou instalaci, ale bude nutné systém znovu nainstalovat. Na odpověď, jak to s MeeGo na N900 nakonec detailně bude, si budeme muset ještě počkat, protože vyjádření představitelů Nokie jsou zatím nejednoznačná.

Liberix spouští web Scribus.cz

Scribus je oblíbený open source program pro sazbu dokumentů, který v některých ohledech snese srovnání s komerčními produkty, jako je Adobe InDesign. Původně byl vyvíjen pouze pro Linux, ale nyní je dostupný i pro Windows a Mac OS X.

Obecně prospěšná společnost Liberix, která má za cíl podporovat svobodný software, se rozhodla převzít český komunitní portál Scribus.cz. Na nově vytvořeném webu budou zájemci o Scribus setkávat s novinkami, návody, příklady použití a diskutovat v nově vytvořeném fóru. Vítáni jsou jak autoři, tak obyčejní fanoušci, kteří pomohou vytvořit českou komunitu Scribusu.

Liberix již spravuje servery LinuxEXPRES.cz, OpenOffice.cz, MandrivaLinux.cz, LinuxForum.cz a openMagazin.cz.

Koupí hudby na Magnatune přispějete na Rhythmbox

Magnatune je malé nezávislé hudební vydavatelství, které má slogan „Nejsme zlo“ a jednu dobu bylo označováno za iTunes pro Linux. Jelikož sdílí s open source některé ideály, oblíbili si jej jak uživatelé, tak vývojáři linuxových programů. Momentálně je Magnatune integrován do přehrávačů Amarok, Rhythmbox a Songbird, z kterých také mohou hudbu zakoupit. Cenu si určuje zákazník, dolní hranicí je 5 dolarů.

Nastavení Mangatune v Rhytmboxu, zdroj blogs.magnatune.com/buckmanNastavení Mangatune v Rhytmboxu, zdroj blogs.magnatune.com/buckman

50 % z ceny jde přímo do kapes interpretů. 10 % pak na zprostředkovatele. Jedním z nich je i přehrávač Rhythmbox, přes který se dosud prodalo 905 alb za 7159 dolarů. Z toho ale 1017 dolarů připadá na Ubuntu, které má vlastní ref=. Majitel Magnatune John Buckman na svém blogu oznámil, že již vypsal šek pro GNOME Foundation ve výši 614,20 dolarů. Canonical se o svých 100 dolarů zatím nepřihlásil. Nejedná se sice o nijak závratné částky, ale i ty mohou napomoci k lepšímu programu, třeba tím, že zaplatí vývojáři letenku na konferenci.

Novinky ze světa softwaru

Amarok 2.3.0

Amarok se dočkal nového vydání, které má kódové označení Clear Light a které přináší opravy velkého množství chyb, které se vyskytovaly ve verzi 2.2.0. Nezůstalo však pouze u opravování chyb a vývojáři přidali také velké množství nových vlastností. Výrazně vylepšena byla podpora podcastů, ukládání playlistů (podpora pro zařízení USB mass storage). Nová je nástrojová lišta a prohlížeč souborů, které byly vylepšeny na základě odezvy od uživatelů. Lépe vypadá applet pro zobrazování informací z Wikipedie a byly opraveny odkazy na ni.

Amarok 2.3.0, zdroj amarok.kde.orgAmarok 2.3.0, zdroj amarok.kde.org

Pokud vám Amarok druhé generace nevyhovuje, možná vás potěší zpráva, že se skupinka vývojářů rozhodla portovat Amarok 1.4 na Qt4. Přehrávač se jmenuje Clementine a de facto se jedná o fork, protože vychází ze staré verze a zachovává původní koncept. Projekt je stále v rané fázi a je potřeba udělat ještě mnoho práce, ale na Google Code už jsou k dispozici balíčky, takže si jej můžete vyzkoušet.

TIP: Integrace Gmailu do GNOME

K jedněm z nejpopulárnějších e-mailových služeb patří Gmail, to samé se dá říct mezi desktopovými prostředími o GNOME, proto se pravděpodobně najde velká skupina uživatelů, která by mohla ocenit integraci Gmailu do GNOME. Gmail lze používat přes e-mailového klienta, používáte-li ho ale ve webovém prohlížeči, nemůžete využít funkcí jako otevření nové zprávy kliknutím na e-mailový odkaz atd. To se snaží řešit utilita nazvaná Gnome Gmail. Po její nainstalování můžete ve volbách prostředí nastavit Gmail jako výchozí aplikaci. Gnome Gmail podporuje pole Komu, Předmět, tělo, Kopie, Skrytá kopie. Rozumí si také s rozšířením Sento, pomocí kterého můžete posílat soubory jako přílohu přímo ze správce souborů Nautilus. Gnome Gmail je ke stažení v balíčcích pro Ubuntu a Debian a pro Fedoru a Red Hat.

Fluendo Media Center

Španělská společnost Fluendo oznámila vydání nového produktu Fluendo Media Center. Fluendo je známé svými multimediálními produkty pro platformu Linux. Desktopoví uživatelé ji mohou znát jako prodejce multimediálních kodeků, které mají vyřešené právní problémy, protože k nim má Fluendo nakoupené licence. Nedávno také vydala DVD přehrávač pro Linux, který má také všechny potřebné licence a je certifikovaný společností Dolby Laboratory. Fluendo také významně přispívá do open source projektů GStreamer, Moovida nebo PiViTi.

Nové multimediální centrum je postavené na open source centru Moovida a je rozšířené o sadu legálních kodeků a DVD přehrávač. Nabízí tak ucelené řešení, které lze používat po celém světě, protože ani v zemích s platnými softwarovými patenty nemá problémy s legalitou, což se o svobodných kodecích říci nedá. Za tuto výsadu si však musí uživatelé připlatit 40 eur.

Novinky ze světa distribucí

Mark Shuttleworth: Vývoj Ubuntu není demokracie

Jednou z nejviditelnějších novinek nového Ubuntu bude přesunutí tlačítek pro manipulaci s oknem (max, min, zavřít) zprava nalevo. Tým designérů argumentuje tím, že je to ergonomičtější, protože to je blíže ostatním prvkům, které se často používají (např. nástrojová lišta). Změna však vzbudila obrovský odpor komunity, která chce tlačítka vrátit zpátky. Hlavními argumenty není jen zvyk, protože tlačítka jsou napravo ve všech systémech kromě Mac OS X, ale také to, že některé aplikace, nevyužívající dekoraci oken z Metacity/Compizu budou mít tlačítka i nadále vpravo a zavládne zmatek.

Tým designérů si však i přes velký odpor uživatelů stojí za svým a postavil se za něj i zakladatel a vedoucí osoba Ubuntu Martk Shuttlewoth. Ten prohlásil, že vývoj Ubuntu není demokracie a rozhodnutí nedělají uživatelé, ale odborníci z jednotlivých týmů, kteří problému rozumí a už svojí prácí pro vývoj Ubuntu něco udělali. Podle něj být otevřenou komunitou neznamená, že bude každý mluvit do všeho. To je podle něj rozdíl mezi Ubuntu a jinými komunitními distribucemi. Vývoj Ubuntu není možná tak demokratický, je ale motivující: vyplatí se investovat čas, abyste se stali důležitou osobou, která problému rozumí a může o něm rozhodovat.

Nahoru

Příspěvky

vývoj Ubuntu
arrange 24. 03. 2010, 09:48:35
Odpovědět  Odkaz 
Ach jo, napsals' to tak opatrně, a s velkým důrazem na detail, a stejně, místo abych to pochválil, tak budu rýpat -

Změna však vzbudila obrovský odpor *části* komunity,...

(určitě ne celé komunity, stačí se podívat na různá vlákna týkající se tohoto problému, ubuntu.cz, ubuntuforums.org, i inkrimovaný bug na launchpadu)
Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org
Jirka 24. 03. 2010, 10:56:07
Odpovědět  Odkaz 
Ad Ubuntu:

největší tragédie vývojářů je často téměř až absolutní odtržení od reality. Proč se Linux a Ubuntu tak rozmáhá na desktopech? Mimo jiné i proto, že podobnost ovládání s Windows je značná - to prostě platí ať se to někomu líbí nebo ne. Penetrace MS mezi lidi je bohužel obrovská, něco jako rakovina ve velmi pokročilém stádiu. No a takovou - jak známo - jde vyléčit jen velmi stěží...

Běžný uživatel (tedy opravdu běžný, takových je na tomto serveru minimum) se opravdu nechce zabývat tím, že to, co léta má zcela intuitivně vpravo, najednou bude vlevo. Jsem přesvědčen, že ho to velmi rychle natolik otráví, že bude chtít utéct. Utéct kamkoliv jinam, kde tento bazmek prostě není.

Proč mám pocit, že si pod sebou Linux čas od času řeže docela hezky narostlou větev? Naposledy to byla (a pořád ještě je) kauza KDE 4, teď zase tohle. Doufám, že v nastavení alespoň bude volba, kde prvky uživatel chce mít. Nebo i v tomto za něj rozhodnou "odborníci"?
Re:Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org
Mm 24. 03. 2010, 13:35:45
Odpovědět  Odkaz 
Příčina tohoto neradostného stavu je celkem dobře viditelná. Ve světě Linuxových distribucí téměř neexistuje vztah dodavatel - zákazník. Chybí i v podstatě jakákoliv zodpovědnost, protože většina lidí, kteří distribuci dělají na této činnosti není finančně závislá. Pro spoustu z nich jde o hraní a experimentování, přičemž uživatel je někde na posledním místě. Neexistuje marketing, průzkum trhu, průzkum nálad uživatelů...a výsledný produkt podle toho pak mnohdy vypadá - je použitelný pro ty, kteří jej dělali, ostatní se často nestačí divit, kolik je tam nedodělků a nesmyslných "inovací".
Je to škoda. Technicky vzato má Linuxový desktop vše co je třeba. Bohužel je to až na výjímky v rukou lidí, kterým je uživatel ukradený a bohužel i lidí, kteří nevnímají realitu.
Re:Re:Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org
Tomas 24. 03. 2010, 13:56:34
Odpovědět  Odkaz 
No jo, ale tak nějak zapomínáte na to, že každá sranda něco stojí a v oblasti vývoje to platí desetinásobně. Konkurovat Windows v oblasti domácích počítačů se dnes daří jen Applu s jejich OS X a Linuxovým distribucím. Ostatní počiny zkrachovaly.
Re:Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org
dobre, dobre 24. 03. 2010, 15:51:19
Odpovědět  Odkaz 
Mne sa páči hlavne to, ako ich v Sune poodfajčievali :D Len tak ďalej, open source 4ever :-)
Re:Re:Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org
Ravensun 30. 03. 2010, 09:36:19
Odpovědět  Odkaz 
Hezky si je podali. Jen ať vidí, že jak oni na druhé, tak ti druzí na ně, že se to prostě nemusí vyplatit.
Ubuntu
Tomas 24. 03. 2010, 13:30:36
Odpovědět  Odkaz 
To Jirka:

S tím nemůžu souhlasit. Moje zkušenost je taková, že lidi nezajímá, jestli to má stejné ovládání jak Windows nebo ne, lidi nechtějí Linux z principu. Pokud mají na výběr mezi Windows a něco jako Windows, sáhnou po Windows. Cesta odlišit se je správná.
Re:Ubuntu
Slavko 25. 03. 2010, 17:57:04
Odpovědět  Odkaz 
V podstate súhlasím (ja a za seba), ale moja skúsenosť s okolitým homo internetus iná, oni by najradšej Windows, ale legálne a zadarmo!

Ale stále existuje veľká skupina ľudí, ktorá chce niečo iné, hoci aj z celkom prozaických dôvodov, napr. moja dcéra (16) svoj záujem o Linux zdôvodnila: "Windows má každý blbec..."

;-)
Re:Re:Ubuntu
Andrej Pavelka 28. 03. 2010, 20:34:16
Odpovědět  Odkaz 
U mňa je to podobne. Linuxom som sa odlíšil od ostatných. Dôvod, prečo som ho inštaloval, keď som ho inštaloval prvý krát, bol hlavne ten, že som bol ozaj dosť zvedavý, ale chytilo ma to. Páčil sa mi systém, jeho funkčnosť, pracovné prostredia (pred tými klobúk dole), programy, možnosť hrať sa, stabilita stable distribúcií. Ja neviem, kedy som naposledy dával tvrdý reset, ale bolo to dosť dávno. A s konfiguračnými súbormi, s tými sa občas zvyknem poriadne vyšalieť, dajú sa pomocou nich dosiahnúť zaujímavé efekty. Neviem, možno by som sa na Linux pozeral inak, ale ja som programátor, idem si na to robiť výšku a chcem sa programovaním živiť a Linux, keby bol hmatateľný, tak by som ho pohladkal. To, že Linux si robia ľudia sami pre seba, to nevidím ako niečo negatívne. Myšliekna "ľudia, poďme si sami spraviť vlastný software" sa mi veľmi páči. Totiž, ak ľudia chcú niečo, čo je šité im na mieru, čo by dobre poznali, niečo, na čo sa môžu spoľahnúť, niečo čo vedia, že bude naozaj fungovať, najlešpie je, ak si to spravia sami. A marketing na čo? O čo má firma prepracovanejší marketing, o to nekvalitnejšie veci má. Musí robiť veľké akcie, keď jej produkty nejdú na odbyt. Marketing som mal v povinnom učive, takže viem trošku, o čom je. Marketing je činnosť spojená s progpagáciou a odbytom ako takým. Potreboval Linux Marketing? Nie. Potreboval ho Google? Nie. Teraz čítam knihu GOOGLE STORY, Goolge sa rožšíril ústnym podadním. Počet jeho užívateľov rástol exponenciálne a to bez toho aby Larry a Sergej vysypali čo len jeden cent do reklamy.
Re:Ubuntu
Tomáš 3. 04. 2010, 01:54:58
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj Tome,já mám zase trošku jinou zkušenost. Pár lidem jsem nainstaloval Ubuntu resp. Ubuntu ultimate a vzhledem k tomu,že na pc začínali,tak se jim zalíbil a dnes do Windows nechtějí.

Ale problém je,když je někdo zvyklý na ovládání Win a pak vleze někam jinam.10 let zvykání si na Windows se projeví a člověk si špatně zvyká.On by ani nebyl problém hledat nahoře vlevo místo dole vlevo ( např. nabídka Start ) ale spíš to,že spousta lidí nechápe strukturu Linuxu a nemá chuť se jí učit.Další problém je,že v linuxu nespustíš spoustu aplikací,které lidi chtějí a samozřejmě novější běžné hry.

Já sám nejsem žádný herní maniak - mám pár oblíbených her,které jsem si odehrál,líbili se mi tak jsem si je později koupil v originále.V linuxu je nespustím,nebo jen těžce.Nehraju často,ale jednou za čas přijde chvilka ,kdy si potřebuju odpočinout...Ale spousta lidí chce mít tohle dostupné kdykoliv - tedy žádný dualboot , restart pc apod. Protože pak si vždycky člověk řekne - proč mít 2 systémy a přepínat se mezi nima,když v tom jednom mi to jede všechno.

Další věc je dostupnost - dnes není problém koupit kdekoliv Windows nebo si je někde stáhnout ( já vím ..... se nemá )ale běžnejm lidem je to jedno. A když se jim něco pokazí,může onést pc kamkoliv , kde mu to opraví nebo spousta známejch si s tím poradí. S linuxem je trochu problém : sice perfektní komunita - špičková fóra,návody. Ale vesměs udělej si vše sám,najdi apod. Když je to trochu horší problém strávíš hledáním řešení často pár hodin. Pak něco upravíš a máš to za 2 minuty hotové . Já vím,neděláš to tak často a většina věcí většinou jde , ale přece.Až bude v každém městě firma (ještě lépe několik),která bude poskytovat servis na linux,bude situace jiná.Ale stejně bude ještě sposta lidí,co budou potřebovat dualboot nebo i jen win.

Takže ono to není o výběru mezi Windows a něco jako Windows , ale o tom,že co jako windows může vypadat jím není a to jak v dobrých , tak i špatných slova smyslech. Ono to něco jako windows totiž pro hodně lidí nefunguje tak,jak by potřebovali...

Vím,že se mnou možná spousta lidí nebude souhlasit,ale tak to prostě je.
Bill Gates chtěl po Sunu peníze za OpenOffice.org
Stefan Huska 24. 03. 2010, 18:59:16
Odpovědět  Odkaz 
Chvalim tento clanok. Prijemne citanie po prichode z prace :) Taky maly open-bulvar :)
Ubuntu
Deafboy 5. 04. 2010, 23:09:03
Odpovědět  Odkaz 
To, co Canonical vypusta poslednych par mesiacov do sveta, ci uz v podobe SW, alebo verejnych vyhlaseni, je podla mna v linuxovom svete non-sense. GNU/Linux a open-source nieje demokracia, je to doslova socializmus. A ak si ludia maju sami pre seba postavit operacny system, tak sa komunita moze s prepacenim vykaslat na nejakych pseudo-odbornikov, ktori do dnesneho dna neboli schopny zostavit technicky funkcny a dizajnovo pekny system.
Co sa vzhladu tyka, este nedavno vyhlasovali ze hnedo-oranzova je ich styl, ktoreho sa budu vzdy drzat, a co tu mame dnes? Nepodarenu kopiu Mac OSX.

V minulosti som bol skalnym fanusikom ubuntu, ale v poslednej dobe ho nemam rad prave kvoli ceste akou sa ubera. Nezavrhujem ho zatial uplne, pretoze prave komunita okolo ubuntu (nie pseudo-odbornici z Canonical) je tym zaujimavym a uzitocnym prvkom.
Re:Ubuntu
Tom 6. 04. 2010, 11:37:55
Odpovědět  Odkaz 
No, Pán bude ten pravý odborník (né jako ti sráči z Canonicalu) a jistě by to celé udělal mnohem líp... jen kdyby to uměl?

To že nemůže každý blb kecat do všeho je jedině dobře, s tím socialismem jste směšný.
Tlačítka vpravo-vľavo
Zdendo 18. 10. 2010, 21:20:01
Odpovědět  Odkaz 
Prečo tu riešite také banality - tlačítka vľavo či vpravo? Každý si ich dá tam, kde ich chce. Ak nevie ako, stačí zmeniť tému, ktorá to má štandartne na tej strane, ktorá vyhovuje. Howk. :D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog