přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Facebook je užitečný

Control

Facebook je užitečný

Počet uživatelů Facebooku roste rakerovým tempem a stává se internetovým tématem číslo jedna. Jak ale roste jeho popularita, ozývají se čím dál výrazněji hlasy, které se vůči němu vymezují. A já v tom poznávám něco, co už jsem tu viděl několikrát.


reklama

Scénář je vždy stejný. Objeví se služba, která nabízí něco nového. Nejdříve je malá a pozitivně přijímaná odbornou veřejností, zajímají se o ni jen tzv. early adopters. Pak však tato služba získá na popularitě, začne ji využívat každý Franta, a to začne některé lidi dráždit. Nebudou přece schvalovat a používat něco, co používá každý puberťák. Moc dobře tento přístup znám, protože jsem se v něm několikrát našel. Pamatuji se, když začínalo IM (tenkrát bylo průkopníkem ICQ). Argumentoval jsem tím, že nic takového nepotřebuju, že je to jen nástroj na vykecávání a ztráta času. Když budu s někým chtít diskutovat, tak si založíme místnost na tenkrát oblíbeném chatu. Nebyl jsem zdaleka sám. Dnes se tomu můžu jen smát. IM využívám každý den a stejně tak každý kolem mně.

K Facebooku jsem byl ze začátku také velmi skeptický. Dlouho jsem odolávám všem těm pozvánkám a když už jsem si učet založil, nechal jsem ho rok ležet ladem. Dost času však trávím v zahraničí a mám hodně kamarádů rozesetých po celém světě. Přes všechny mé předsudky jsem musel uznat, že Facebook je nejlepší způsob, jak zůstat v kontaktu, a začal jej využívat.

Mnoho odpůrců tvrdí, že Facebook nepotřebují. Ano, to je pravda. Taky můžu prohlásit, že jej nepotřebuju. Když to vezmu do důsledku, tak nepotřebuji ani počítač, pořád si naštěstí dokáži přestavit život bez něj. Je to ale důvod jej nepoužívat? Já jsem naopak zjistil, že plno věcí mi Facebook výrazně zjednodušil. Je to již zhruba pět let, co jsme převzali tradiční pivní akci KruglCup v mém rodném městě. Už druhým rokem provádíme marketing převážně na Facebooku. Máme skupinu, do které jsou přihlášeni lidé, kteří se o akci zajímají. Včas je informujeme o detailech chystaného ročníku, o výsledcích, prodávali jsme tam třička k desátému ročníku. Máme i webové stránky, ale Facebook se nám osvědčil mnohem lépe.

Minulý semestr jsem strávil na výměnném pobytu v Kanadě. Ve skupině výměnných studentů jsme prakticky vše organizovali na Facebooku. Když jsem organizoval exkurzi do místního pivovaru, tak jsem jen napsal zprávu, naklikal adresáty a odeslal. Dále to fungovalo jako diskuse. Každý mohl odpovědět, kdy se mu to hodí, vyřešili se detaily. Ano, něco podobného bych zvládl i pomocí poštovní konference, ale proč, když na Facebooku je to otázka pár kliknutí?

Tak bych mohl pokračovat dále. Facebook mi ulehčil mnoho činností. Mám sice webové album, ale většinou fotky stejně uploaduju hlavně na FB, protože tam nemusím krkolomně řešit, kdo je uvidí a kdo ne. Automaticky je uvidí jen mí známí a i mezi nimi mohu udělat rozdíly. Odpurci FB často argumentují ztrátou soukromí, ale je to právě Facebook, který má docela propracované nástroje, jak si soukromí chránit. Hádejte, kde je jednodušší vybrat, kdo uvidí vaše osobní data, jestli na FB nebo na obyčejných stránkách, nebo kdo uvidí vaše fotky, jestli na FB nebo na běžném webovém albu.

Často také slyším argumenty, které poukazují na kauzy jako podvodné skupiny typu Stalker nebo Mladí lidé podporují Paroubka. Já k tomu říkám jen to, že Facebook je nástroj a je na každém z nás, jak ho používáme. Kolikrát jste dostali FWD e-maily s hoaxy? Znamená to, že je e-mail špatná služba? Nemyslím si to. Podle mého názoru není Facebook jen zbytečná služba a nafouknutá bublina. Je to nejvýraznější představitel sociálního webu a tudíž současný fenomén, stejně jako to v minulosti byl fulltext, IM nebo blogy. Také bych chtěl upozornit na to, že Facebook není definovaná služba jak z pohledu obsahu, tak z pohledu funkcí. Jedná se o platformu, která nabízí základní funkcionalitu, další funkce a obsah jsou čistě na uživatelích a záleží jen na nich, jak je využívají. Uznávám, že Facebook je plný tlachání a blbostí, ale kouzlo je v tom, že vás nikdo nenutí je číst nebo používat. Je velmi jednoduché používat Facebook tak, jak chcete vy.

Chápu argumenty lidí, kteří říkají, že Facebook prostě nepotřebují. To ale neznamená, že je špatný. Obešel bych se i bez počítače, stejně jako před 100 lety se lidi obešli bez aut. Jak říká Sheldon: Jediné, co potřebujeme, je dýchat, abychom dostali dostatek kyslíku do buněk. Vše ostatní je dobrovolné.

Nahoru

Příspěvky

Facebook je užitečný
Ondřej Profant 17. 01. 2010, 23:27:43
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak, zvláště od doby, co je možnost vypnout zobrazovaní zpráv z různých hloupých miniaplikací.

Zbytek už je ne na našich kamarádech. Je pravda, že bohužel jich mám pár, kteří jsou přesně na hraně nesnesitelnosti (zvláště proto, že se mnou se chovají jinak, než v komunitě na FB) a přitom jsou jinak rozumní lidé, které mám rád, čili je zas nechci zcela "neposlouchat" -nicméně to už je jistý osobní boj každého z nás.

Například ty akce jsou tam vyřešené velmi dobře. A možnosti FB bych uvítal u mnohých odborných serverů (libí se mi, že nic neprošvihnu).
Jirka Vrba Facebook je užitečný
baf 18. 01. 2010, 07:02:37
Odpovědět  Odkaz 
Tak Vlasto co ty na to? :)
Vlastimil Ott Re:Facebook je užitečný
Vlastimil Ott 18. 01. 2010, 08:30:49
Odpovědět  Odkaz 
No já jsem Jirku vyprovokoval, ať naši noční debatu sepíše. Můj závěr je ten, že osobně mě to nezajímá, přátelé po světě nemám a osobní fotky tam nahrávat nebudu, používám jiné způsoby. Když je potřeba, píšu mail nebo zavolám.

A z hlediska použití v případě LE nebo Liberixu - nevím, jaký obsah navíc by tam měl být, všechno je na webu. V případě Liberixu není na FB naše cílová skupina, takže tím je to dané.
Jirka Vrba Re:Re:Facebook je užitečný
baf 18. 01. 2010, 08:56:37
Odpovědět  Odkaz 
pomóc, Brno není svět. Ono od té doby co sem nejezdíš už tě slyším jen pracovně.
:)
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Facebook je užitečný
Vlastimil Ott 18. 01. 2010, 10:35:14
Odpovědět  Odkaz 
Ale v kontaktu jsme i bez Facebooku... ;-)
Facebook je užitečný
etki 18. 01. 2010, 07:57:41
Odpovědět  Odkaz 
Stále nechápem čo je na tom FB také skvelé. Účet tam mám ale čítať nástenku sa mi nechce. Ludia ktorí si ma pridali sú viac menej pre mna malo znami na to aby som im vesal na nos co prave robim a nebodaj aby som im este ukazoval fotky mojej rodiny.
Facebook je užitečný
sedd 18. 01. 2010, 10:55:59
Odpovědět  Odkaz 
Facebook som zacal pouzivat dost skoro a bol som nim celkom dost nadseny, pretoze som cezen ziskal kopec kontaktov na znamych, aj na tych, s ktorymi som sa uz dlhu dobu nevidel a ine kontakty na nich nemal...
Ako na Facebooku casom zacalo pribudat ludi a tiez roznych aplikacii, stal sa miestom, ktore mnohym pohlcovalo cas. Preto som sa rozhodol nepouzivat ziadne aplikacie a nepridavat sa do ziadnych skupin. Na svojej facebook home screen som si dal zobrazovat iba statusy a tym sa moje problemy s otravnymi aplikaciami vyriesili. Avsak Facebook po case napriek tomu zacal dost pohlcovat moj cas - poznate to: pozeranie statusov inych, komentare, sledovanie kto mi kde a co odpisal, mazanie vsemoznych requestov a pozvanok a pod... Tak som si minule povedal radikalne: Dost! A vymazal som si kompletne svoju historiu v profile, informacie o mne v profile, zablokoval som priatelom moznost komentovat moje statusy a pisat mi na nastenku (wall). Tiez som prestal na FB prispievat svojimi statusmi, linkami a pod. Odteraz pouzivam vo FB iba funkciu hromadnych sprav na rychlu a pohodlnnu komunikaciu s viacerymi naraz.... je to skvela vec a aj ked by sa dala podobne riesit napr. cez e-mail, predsalen je vacsina mojich znamych castejsie na FB ako na email-e ;-)
Odvtedy si zase uzivam ten slobodny pocit a na FB stravim denne 5 minut :-)
Facebook je užitečný
Laďa 18. 01. 2010, 17:29:41
Odpovědět  Odkaz 
Na Facebooku mi vadí, že nemám věci pod kontrolou. Služba může kdykoliv změnit podmínky a já proti tomu nic neudělám. Nejlepší by bylo, kdyby na principu FB vznikla standardní služba (něco jako e-mail) kdo by chtěl, mohli by si provozovat vlastní server (nebo si ho někde pronajmout).

Ovšem to je hudba hodně vzdálené budoucnosti, jestli vůbec.
Re:Facebook je užitečný
strepon 19. 01. 2010, 21:41:00
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tohle si taky myslím, ale nepřijde mi to jako hudba budoucnosti - vždyť technicky to přece nemůže být zas tak složité. A divím se, že něco podobného ještě nikdo nevymyslel. Nebo jen špatně hledám? Opravdu neexistuje žádný "openFacebook"?
Re:Re:Facebook je užitečný
pharook 21. 04. 2011, 10:25:11
Odpovědět  Odkaz 
Možná Diaspora?
Facebook je užitečný
Aminux 18. 01. 2010, 18:04:34
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavé. Zrovna tady je článek na podobné téma:
http://petrkrcmar.blog.root.cz/2010/01/14/jsem-facebook-skeptik-a-hodne/
Facebook je užitečný
Radim 21. 01. 2010, 13:33:10
Odpovědět  Odkaz 
Sice Facebook nepouzivam, ale zase pouzivam Linkedin, coz je taky socialni sit, jen jinak zamerena.

Kdyz jsem si cetl odstavec o organizovani akci na Facebooku, tak jsem si hned vzpomnel na Google Wave. To je dle meho jedna z nejlepsich sluzeb, kdyz je potreba neco organizovat. Bohuzel se obavam, ze pokud bude dostupna pouze pres ucet Google, tak se zase tak moc nerozsiri.
Facebook je užitečný
Aminux 23. 01. 2010, 11:14:03
Odpovědět  Odkaz 
S těma článkama na téma Fujbuk se roztrhl pytel:
http://www.lupa.cz/clanky/soukromi-na-internetu-a-v-socialni-siti-necekejte/#utm_medium=kolotoc&utm_source=root-cz&utm_campaign=soukromi-na-internetu-a-v-socialni-siti-necekejte
Facebook a SPAM
Jan Bilíček 24. 01. 2010, 13:19:59
Odpovědět  Odkaz 
Jsem administrátorem jednoho firemniho mail serveru s cca 100 uzivateli a musel jsem na serveru zakazat prijimani e-mailu z Facebooku a ostatnich socialnich siti a to z techto duvodu:

1) Po registraci si Facebook stahne z Vasi emailove schranky vsechny Vase kontakty a rozesle na ne pozvanky, coz muze byt povazovano za SPAM.
2) Databaze emailovych adres uzivatelu Facebooku se jiz nekolikrat dostala do rukou SPAMeru.
3) V pripade, ze na pozvanku nereagujete, rozesila Facebook v pravidelnych intervalech upozorneni, coz opet muze byt povazovano SPAM.

Nemel bych nic proti podobnemu (pyramidovemu) ziskavani novych clenu Facebooku, pokud by zasilani pozvanek neprobihalo automaticky ihned po registraci, ale pozvanky by musel uzivatel rozeslat "rucne" a "rucne" vybrat e-mailove adresy, na ktere chce pozanky zaslat.
Dle samotny text pozvanky "uzivatel Vam poslal zpravu" je zavadejici. Prijemce se domniva, ze skutecne obdrzel dulezite sdeleni a je donucen aby se zaregistroval a nasledne zjistil ze tim "dulezitym sdelenim" je vlastne samotna pozvanka na Facebook (trochu pozde, kdyz se kvuli tomu musel nedobrovolne zaregistrovat).

Z uvedenych duvodu se domnivam, ze pocet uzivatelu Facebooku je velmi, velmi zkresleny, protoze je spousta uzivatelu, kteri se zaregistrovali jen proto, aby si mohli precist pozvanku a od te doby Facebook nepouzivaji.
Dokonce se mne nekteri uzivatele ptaji, jestli se da zrusit omylem zalozeny ucet na Facebooku.
Re:Facebook a SPAM
Jan Bilíček 24. 01. 2010, 13:34:05
Odpovědět  Odkaz 
Facebook uz se dostal dokonce i DNSBL:
http://blog.jay2k1.com/2009/12/18/facebook-on-spamcopnet/
Co jineho se dalo cekat?!!
Facebook je užitečný
jindra 22. 02. 2010, 10:47:48
Odpovědět  Odkaz 
Pane Eischmanne, jste poměrně maldý a perspektivní člověk, tak se vzdělávejte dál ale trochu šířeji, prosím. Na http://stallman.org/ jsou k mání zajímavé odkazy:

http://www.guardian.co.uk/technology/2008/jan/14/facebook
http://therumpus.net/2010/01/conversations-about-the-internet-5-anonymous-facebook-employee/?full=yes

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog