přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Frakatý a já

Control

Frakatý a já

happy_tux_mensi.jpg

Kterak a proč jsem spokojená uživatelka Linuxu vám barvitě vylíčím a rozvinu v příběhu na pokračování.


reklama

S tímto úhledným tvorem s milým výrazem v tváři jsem se poprvé setkala asi před 4-5 lety. Věděla jsem o něm už předtím, ale tentokrát jsme si podali ruku.

Musím se přiznat - udělal na mě okamžitý dojem! Už svým vzezřením vyjadřoval, že se v něm skrývá víc, než v strohých, hranatých, barevných čtverečcích Oken, která jsem do té doby znala.

Naše vzájemné poznávání začalo.

Měla bych ještě zmínit, co bylo příčinou mého zájmu o Frakatého.

Jeden důvod je prostý. Je známo, že jednou z hlavních a pro mnoho lidí nepopíratelně velmi zajímavých skutečností je, že netahá z kapes žádné peníze. Přijde a slouží. Toto samo o sobě mi přišlo v dnešní, na peníze silně zaměřené době, zvláštní. Začala jsem se ptát: „Proč je zdarma?“

A odtud už přímo přecházím k samotnému jádru toho, proč Linux mezi všemi operačními systémy jasně vyniká. Má to souvislost s jeho vznikem. Je to idea, na které je postaven, a která je prostě sympatická! A to, že jej lidé napsali sami pro sebe, pro svou potřebu. Linux jako operační systém je totiž svobodný. Spoluvytváří a neustále jej zdokonaluje velké množství lidí, protože do něj mají volný přístup. Tento fakt pokládám za přitažlivý, umožňuje stmelit mnoho dobrých nápadů.

A z výše uvedeného důvodu jsou jeho pořizovací náklady nulové.

Další faktorem mého přestupu na Linux byla vrozená zvědavost, touha vyzkoušet něco nového, a v neposlední řadě bych zmínila i jistý druh otrávenosti z věčného „umývání Oken“.

Jak jsem již uvedla, naše první setkání potvrdilo mou domněnku, že půjde o trvalý vztah. Při dalším, bližším oťukávání mi bylo jasné, že my dva si sedneme.

Zcela zásadní kvalitou je jeho přehlednost, rychlost, spolehlivost, stabilita. Podobně jako ve hře Tux Racers, kde frakatý rychle a hladce zdolává určenou trasu, zdolává i mé uživatelské potřeby. V těch preferuji možnost mít otevřeno současně bezpočet oken a aplikací, dále možnost neplatit za zbrklé a zmatené kliky několikaminutovým restartem, jak jsem do té doby byla zvyklá.

To je v krátkosti stručný výčet několika předností Frakatého. Nerada bych se nechala příliš emočně unést, jak se nám ženám občas stává (dokonce i manželkám známých politiků...), proto pokračovat ve střízlivém tempu budu příště.

Nahoru

Příspěvky

Frakatý a já
Senet 27. 02. 2010, 11:03:43
Odpovědět  Odkaz 
Vtipná to paní.
Frakatý a já
Pepa 27. 02. 2010, 22:27:12
Odpovědět  Odkaz 
Hezké. :-) I já jsem doplatil na setkání s "panem frakatým". Ač mám k hrobu blíže nežli ke kolíbce stále mám co objevovat. Držím palce a těším se na pokračování.
Jana Šumpíková Frakatý a já
Jana Šumpíková 28. 02. 2010, 14:53:58
Odpovědět  Odkaz 
Díky za komentáře a palce! Je to povzbuzující i zavazující. Na pokračování se těším také - sama jsem na ně zvědavá :-). Možná píši i právě proto, že je stále co objevovat. Uvědomuji si tak skutečnosti, které mi jinak unikají.
Frakatý a já
dworkin 28. 02. 2010, 16:06:04
Odpovědět  Odkaz 
citace: "A z výše uvedeného důvodu jsou jeho pořizovací náklady nulové."
Jsem pouhý uživatel, ale nemohu s citací souhlasit, přijde mi příliš romantická :) To mohlo platit na začátku, teď už je to kolos, kde pouze přístup ke zdrojovým kódům a ochota nestačí. Na nejmenovaném webu vychází rubrika Jaderné noviny, kde je vidět jak je to všechno (vývoj) dneska komplikované a bez podpory firem, které většinu vývoje zaplatí bych si např. Mandrivu zdarma nestáhl. Kdyby linux nebyl pro tyto firmy v něčem výhodný tak bychom se plavili zadarmo na drakkaru a ne letadlové lodi.

PS: Tohle nemá být útočný příspěvek :) , prostě jen mám jiný názor proč je linux pro některé zadarmo.
Re:Frakatý a já
dworkin 28. 02. 2010, 16:54:14
Odpovědět  Odkaz 
V podstatě souhlasím sed s/lidi/firmy a okrajově i jednotlivci/g | sed s/lidí/firem a okrajově lidí/g
Ale zadarmo je to fakt jen proto, že to platí prostě někdo jiný .) Třeba "okrajově" nadšenci z linuxexpresu.
Jana Šumpíková Re:Frakatý a já
Jana Šumpíková 28. 02. 2010, 19:05:44
Odpovědět  Odkaz 
Díky za podnětnou reakci! Je jasné, že tak romantické a jednoznačné to skutečně není. Článek je psán v takovém jednoduchém, vzletném duchu - zamýšlen spíše jako "populariace Linuxu", kde výše uvedené vycházelo právě z počáteční idei jeho vzniku. Určitě se za vším také skrývá nedoceněné úsilí a nadšení bezejmnenných. Stejně tak je pravda, že jaksi nic není úplně zadarmo :-).
Frakatý a já
lzap 3. 03. 2010, 21:59:53
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný zápisek, jen bych upřesnil, že náklady na Linux nejsou vždy nulové.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz