přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hromadné přejmenování souborů jinak

Hromadné přejmenování souborů jinak

Přejmenovat soubory můžete i ve svém oblíbeném textovém editoru ..


Nástrojů pro hromadné přejmenování souborů existuje celá řada a tak platí, že snad každé opravdové grafické prostředí má k dispozici alespoň jeden. Já jsem potřeboval přejmenovat soubory obsahující "pokaženou diakritiku", tedy soubory obsahující ve svých názvech nějaké ty otazníky a tak podobně. (Je pravdou, že mě k tomu donutil souborový systém NTFS, kterému ty otazníky vadily.)

Po zadání příkazu

apt-cache search "soubor" "přejm"

se mi mimo jiné objevil balíček renameutils, který jsem si v zápětí nainstaloval. (pro tento způsob vyhledávání (v češtině) potřebujete napojit balíčkovací systém Debianu, aby používal nové české popisy balíčků, na kterých se stále intezivně pracuje - http://ddtp.debian.net/.)

Součástí balíčku je program qmv což znamená "quick move", tedy rychlý přesun - v našem případě i přejmenování. Tento program je vcelku jednoduchý, k výpisu obsahu adresáře (adresářů) používá ls, z tohoto výpisu vytvoří textový soubor a pokud ho ve svém oblíbeném editoru upravíte, pak provede i odpovídající přejmenování.

Tím oblíbeným editorem se samozřejmě rozumí editor určený proměnnou shellu $EDITOR. Tuto hodnotu zjistíte snadno zadáním příkazu

echo $EDITOR

a na editor vim změníte např. pomocí příkazu

export EDITOR=vim

Protože program standardně vytváří textový soubor ve kterém se na jedné straně nachází původní jméno souboru a na straně druhé jeho nové jméno (což mi nevyhovovalo), tak jsem si díky volbě --format příkaz upravil následovně:

qmv -R  --format destination-only

Tato volba zajistí, že se v nově vytvořeném textovém souboru (který se vám bezprostředně poté otevře ve zvoleném textovém editoru) bude nacházet pouze kýžený název upravovaných souborů. Pro úplnost ještě dodejme, že volba -R provede rekurzivní prohledání adresáře. Po zavření (ukončení) textového editoru dojde k přejmenování souborů.

V balíčku se nachází další užitečné programy, stručné informace o nich najdete v souboru /usr/share/doc/renameutils/README.gz. No a pro konkrétní použití programu slouží přiložená nápověda, tedy:

qmv --help

resp.

man qmv 

Věřím, že vám balíček usnadní hromadné přejmenování souborů stejně jako mně. ;-)

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...