přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak změnit Gnome na Windows 7

Control

Jak změnit Gnome na Windows 7

Chcete, aby vaše Gnome vypadalo jako Windows 7? Pak čtěte dál ..


reklama

V poslední době mám za sebou řadu instalací tohoto populárního systému od chlapců a holek z Redmondu a tak mě po mém minulém přidávání Aero Snap pluginu do Gnome napadlo, proč se nepodívat po tom, kterak předělat Gnome, aby na první i druhý pohled vypadalo jako Windows 7.

Nebylo to ani tak těžké a po pár kliknutích jsem zjistil, že to je k všeobecné spokojenosti možné. Pozor, protože mi odinstalační mechanismus nefungoval zcela korektně, doporučuji instalaci tématu pouze pokud patříte mezi skalní fandy MS a chcete téma nějakou dobu používat.

Krok první (instalace)

Ze stránek Gnome-Look.org si stáhněte Win2-7 Pack. Já sáhl po té verzi 5.8. Balíček je trochu větší (46 MB), ale nese si s sebou také zvuky, tapety a další podpůrné programy. Po rozbalení archivu se instalace provádí spuštěním souboru GUIInstall.sh. V shellu to provedete po vstoupení do adresáře  Win2-7Pack_v5.8_Multilang_Aero zadáním.

./GUIInstall.sh

Instalace byla v mém případě poněkud divoká, hned uvítací obrazovka vám dá najevo, že to bude chtít velkou představivost.

Okno bez názvu_001_1.png

No nic stačí kliknout na tlačítko Zavřít a instalace se spustí. Jak uvidíte sami, s dalšími okny to nebude o moc lepší, ale už po pár kliknutích se objeví zajímavější okno. Tady doporučuji zaškrtnout všechny možnosti ať už to dělá cokoliv.

Okno_bez_n__zvu_003.png

Já sám jsem instalaci prováděl z "pokusného" uživatele, ale jak se později ukázalo zásahy do systému jsou většího rázu (mění se např. pozadí správce přihlášení GDM) a instalují další balíčky. Proto budete během instalace dotázáni na heslo "správce" systému a tak je třeba mít u uživatele z kterého provádíte instalaci nastavena práva k použití sudo a spouštění příkazů s právy uživatele root. (To se provede např. zadáním příkazu: sudo visudo, ale to je jiná pohádka.) Abych vám teď nezamotal hlavu, instalaci bez problému provedete z výchozího uživatelského účtu v Ubuntu obvyklým způsobem.

Dál si s tím myslím poradíte. Následují takové otázky jako zda chcete provést Instalaci/Reinstalaci/Aktualizaci, jestli chcete Standardní nebo Turbo mód (nechal jsem si radši ten standardní), jaké rozlišení používáte a zda chcete Windows 7 SuperBar nebo nic.

Okno_bez_n__zvu_008.png

Také "otázka" co všechno se má zobrazit na ploše

Okno_bez_n__zvu_010.png

a řada dalších. Nechával jsem většinou předvolené možnosti a bezhlavě pokračoval klikáním na tlačítko OK. Nakonec to zabliká a doporučí vám to odhlášení uživatele.

Krok druhý (používání)

Důležité je, že to funguje. Vypadá to jako Windows, má to stejný obrázek, zvuky i panel. Jen pod ikonou správce souborů se nachází Nautilus a pod ikonou Windows media playeru je schován Rhythmbox.

Plocha_1_021.png

Jak to vypadá když se pustí pár aplikací je vidět na následujícím obrázku. (Pro lepší porovnání se za odkazy skrývají plné snímky 1280x1024.) Pokud se vám obrázek nezobrazí celý, pak třeba ve Firefoxu ho zmenšíte pravým tlačítkem myši a volbou Zobrazit obrázek.

Plocha_1_025.png

Všimněte si šikovných ikonek - u OO.org Writer je ikonka Wordu a u OO.org Calc zas Excelu, člověk si rychleji zvykne.

Krok třetí (pryč s tím)

Mám rád svoji kombinaci a nastavení motivu a tak protože tento motiv zasáhne i do pozadí správce přihlášení GDM (nevíte kde se nastaví zpět původní obrázek? - Ubuntu Tweak to zdá se nesvedl..) přikročil jsem k odinstalování motivu. To se provádí přiloženým skriptem GUIUninstall.sh podobně jako v případě instalace. Bohužel tato verze obsahuje (obsahovala) nějakou chybu a tak skript neproběhl korektně. Skončil kolem 800 řádku. Chybu jsem "spravil" zakomentováním inkriminovaného kódu. Pozadí GDM zůstalo to z Windows, ostatní se ale vrátilo do pořádku.

Pro koho to je dobré?

Pro toho, kdo s Linuxem začíná a chce si připadat jako ve Windows. Pro toho, kdo neví, že pracuje s Linuxem a vy mu chcete vsugerovat, že to je Windows. Pro toho, kdo si chce dokázat, že nic není nemožné, nebo chce ostatním ukázat, že přes léto nečekaně zbohatl a zakoupil si to co mají oni. Pro toho kdo ... . Ale to už si dosaďte sami. ;-)

Zdroje

win2-7 transforms Ubuntu into Windows 7 with scarily accurate results

Nahoru

Příspěvky

Jak změnit Gnome na Windows 7
Mach 29. 08. 2010, 18:27:07
Odpovědět  Odkaz 
No tedy to je naprostá ... zhovadilost. Promiňte, ale jiné výstižnější slovo mě nenapadá. Mluvím samozřejmě o onom balíčku, nikoliv o článku, ten je naopak velmi poučný. Nicméně bych si to do ostrého systému nepustil ani náhodou.

Mohla by tu být anketa, komu se to jak líbí.

Také nevím, jak moc je to "košer" licenčně. Všichni víme, že si MS kdeco licencuje nebo na tom má copyright.
Pavel Baksy Jak změnit Gnome na Windows 7
Pavel Baksy 29. 08. 2010, 23:26:27
Odpovědět  Odkaz 
No mně se to teda líbí moc! Sice si neumím představit, k čemu by se to dalo skutečně použít, zato je to naprosto bezvadná .. (viz předchozí komentář). Super! :o) Jsem rád, že o tomto balíčku vím!
Martin Šín Re:Jak změnit Gnome na Windows 7
Martin Šín 30. 08. 2010, 07:07:41
Odpovědět  Odkaz 
No, moje představa (a nechtěl jsem to sem nejdřív psát, abych neupadl v podezření, že provádím něco nekalého ;-)) je, že běžní uživatelé jsou na něco zvyklí a pokud se jim dá něco trochu jiného (mám odzkoušeno na přechodu Windows XP -> 7) pak to je asi stejné jako kdyby přešli z grafického prostředí do textové konzole. Pokud dostanou na oko vypadající Windows, kde je navíc ikona "Tento počítač" přímo na ploše, Nabídka Start v klasickém provedení a textový editor není skrytý pod nabídkou Programy - Microsoft Office, bude nemalá část z nich vrnět blahem ať už používají cokoliv..
Re:Re:Jak změnit Gnome na Windows 7
Mach 30. 08. 2010, 23:59:41
Odpovědět  Odkaz 
No nevím, dalo by se o tom polemizovat. Znám pár lidí, kteří mají neustálé problémy při orientaci v operačním systému (například taková banální věc - asociace souborů). Jedno jim vysvětlíte, nastavíte a zanedlouho se u nich vyskytne jiný "problém". Troufám si tvrdit, že takovým změna vzhledu nepomůže.
Re:Re:Re:Jak změnit Gnome na Windows 7
Honza 3. 09. 2010, 11:15:59
Odpovědět  Odkaz 
Takové už prostě musíte přivést k vyladěnému systému aby nic nastavovat nemuseli. (nejlépe ani nemohli)
Jak změnit Gnome na Windows 7
Lovap 30. 08. 2010, 10:19:19
Odpovědět  Odkaz 
Mne sa to náhodou celkom páči. Len by to nemuselo byť "akože Windows" a radšej normálne ikony Ubuntu, ale ten vizuál nie je škaredý - aj keď ja radšej tmavé. Používam defaultný vzhľad nového Ubuntu 10.04 a nie je zlý ... len je tam málo takej nejakej efektnosti. Prijal by som napríklad viac priesvitnosti (okraje okien napríklad). Prosto viac toho "pouťového" vzhľadu.
Jak změnit Gnome na Windows 7
Leinad 30. 08. 2010, 15:02:21
Odpovědět  Odkaz 
Dobře, že na konci článku je napsáno "Pro koho to je". Protože už jsem se na to chtěl ptát, protože mě nenapadalo, proč by si někdo pak rovnou nekoupil Windows :-)
Jak změnit Gnome na Windows 7
tobias 31. 08. 2010, 10:10:12
Odpovědět  Odkaz 
díky tomuhle baličku už pár lidí používá Linux,kteří se před tím tomu bránily neskutečně a měly strach z něčeho jiného než Windows,konečně přišli na to,že ne vše dobré je drahé!!! myslím si a dle mé zkušenosti je to dobrá věc,jak lidem přiblížit a zpřístupnit Linux! ;-)
Ivan Bíbr Re:Jak změnit Gnome na Windows 7
bibri 31. 08. 2010, 12:49:17
Odpovědět  Odkaz 
No ona je to dvojsečná zbraň. Přestože chápu, kdo/proč tohle téma udělal a kdy se to asi tak používá (příkladů z okolí je dost), dávám jednoznačně přednost standardnímu nastavení Linuxu. Proč?

Protože na změnu vzhledu (ikon a pozadí) si lidi zvyknou celkem rychle, tak do měsíce, no pak už budou mít jen běžné "problémy" jako na Windows (prkotiny typu chci změnit pozadí). Zároveň však každému, kdo k systému přijde, bude jasné, s čím má tu čest. Znám "odborníky" schopné prohlášení, že toto "jsou divný sedmičky, dám tam ty svoje". Následná instalace opravdových Win7 je pak tou nejhorší možností pro uživatele i pro Linux :).
Re:Jak změnit Gnome na Windows 7
Danik 1. 09. 2010, 06:45:41
Odpovědět  Odkaz 
Tak lidi co se brani ci jinak jsou neduverivy budou v drtive vetsine z kategorie BFU a pro ty neni nic horsiho nez kdyz si nahodou pro radu pujdou k nekomu jinemu a on jim polopaticky popise sled "kliku" na nejaky problem ci instalaci a ejhle oni doma zjisti ze to ale vubec nefunguje > opravdu tohle neni krok zpet ale rovnou do propasti !!!!
A to nemluvim ze mnoho programu se jmenuje uplne jinak v Linuxu a ve Woknech.
Jak změnit Gnome na Windows 7
Danik 1. 09. 2010, 06:38:09
Odpovědět  Odkaz 
Neni to tak trochu perverze , zkraslovat Linux k obrazu Woken ?
Pokud nekdo tak touzi po Woknech tak si je poridi. A pro laika neni nic horsiho nez kdyz zjisti ze dve veci vypadaji stejne ale ovladaji se uplne jinak
Jak změnit Gnome na Windows 7
Pepe-Cheb 1. 09. 2010, 07:05:46
Odpovědět  Odkaz 
No mně se omalovánky win7 zamlouvaj po grafickej stránce , tak proč si neudělat modernější vzhled než 95ky v jiném kabátě. Na Windows chválim slazení barev do moderního / skoro futuristického hávu , ikony obrázky a podobně. Chválim více jak 60% věcí ale to neznamená že nemají chyby. Mám WinXP na jdedné partition , Win7 na druhé partition , Ubuntu na třetí a swap na čtvrté. Linux má miliony chyb jako desktop , ale je zadarmo a hlavně jde jednoduše prizpůsobit tak jak člověk chce. Takže mužá tak do 5 let z linuxu bude obstojnej systém pro desktop , ale zatim jasně vede vzhledem Win7 , funkčností winxp a linux na hraní neb stabilita desktopu je bídná. Kernel a služby běhaj tedy velmi skvěle ale to je serverová záležitost. Xka se daj schodit velice jednoduše , zvuk taky , no prostě to chce ještě hooodně dodělávek , ale pracovat se s tim dá ale člověk musí vědět že když mu spadne metacity tak jak ho znovu spustit , že když mu vytuhnou Xka tak dát sysrq alt k , a no prostě jak si co opravit...
Není nad to mít vše , škoda teda že nemam Leoparda , asi bych ho ale taky pohanil neb neznam žádnej dobrej systém kterej by se nedal schodit.
Re:Jak změnit Gnome na Windows 7
Mach 2. 09. 2010, 22:15:20
Odpovědět  Odkaz 
Každý nechť si používá co chce a jak chce. Tolik na úvod.

Mě pravda nezajímají futuristické barvy a ikony, ale ergonomie pracovního prostředí a do té mají Win7 hooodně daleko. Pár příkladů z GNOME (jsou silně návykové): více pracovních ploch, připíchnutí okna, putující okno po aktivní ploše, jedno okno pro vícenásobné kopírování/přesouvání souborů, počasí vedle hodin, regulace hlasitosti kolečkem myši na ikoně reproduktoru bez nutnosti klikání, každé okno je "aktivní" (či jak to nazvat) po najetí myší - nemusím na něj klikat, funkce Paste prostředním kolečkem myši, ikony připojených USB zařízení se automaticky objeví na ploše, emblémy pro ikony souborů/složek ... a mnoho, mnoho dalšího. Toto mi Windows ani se dvěma aery nenabídnou. Nejsou to závratné funkce, ale drobnosti na které si člověk rychle zvykne a pro přechodu k Win mu (mě) citelně chybí.

P.S. Zničit se dá cokoliv kdykoliv.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux