přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak změnit umístění adresářů Dokumenty, Plocha apod.

Jak změnit umístění adresářů Dokumenty, Plocha apod.

Mnohé systémy po své instalaci vytvoří několik adresářů pro uživatelská data. Bývají to Dokumenty, Videa, Ke stažení, Plocha apod. Když změníte jazyk uživatelského prostředí, změní se i názvy těchto adresářů.


Z Plocha je Desktop, z Dokumenty jsou Documents atakdále. Stará se o to obvykle nějaký chytrý skript a jak jistě tušíte, dělá to podle pravidel a standardů. Ty jsou definovány pracovní skupinou FreeDesktop. Adresářů je definovaných několik, vybírám nejzajímavější:

  • DESKTOP
  • DOWNLOAD
  • TEMPLATES
  • DOCUMENTS
  • MUSIC
  • PICTURES
  • VIDEO

Jak jste pochopili, jsou to názvy proměnných (ještě ne úplné) - a ty je možné měnit. Pokud se vám nelíbí adresář Dokumenty (chcete třeba "texty") nebo Obrázky (chcete "obrazky"), můžete si je snadno změnit  - ještě předtím ovšem doporučuji pročíst tento dokument, abyste byli v obraze. Následující text uložte (resp. upravte) v souboru ~/.config/user-dirs.dirs:

XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/.config/plocha/"
XDG_DOWNLOAD_DIR="$HOME/media"
XDG_TEMPLATES_DIR="$HOME/Dokumenty"
XDG_DOCUMENTS_DIR="$HOME/Dokumenty"
XDG_MUSIC_DIR="$HOME/hudba"
XDG_PICTURES_DIR="$HOME/obrazky"
XDG_VIDEOS_DIR="$HOME/video"

Proměnná $HOME obsahuje cestu do domovského adresáře, pak už je myslím jasné úplně vše. Protože nechci adresář pro plochu, považuji jej za zbytečný, vytvořil jsem si jen náhradu, kam uložím těch několik .desktop souborů pro spouštění programů (=ikony).

Tyto adresáře jsou akceptovány všemi možnými dialogovými okny všech prostředí (pokud se nepletu, KDE, GNOME, Xfce, LXDE, openbox a další respektují pravidla FreeDesktop). Jedná se tedy o progresivní a univerzální řešení.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...