přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux na desktop!

Control

Linux na desktop!

Linux dospěl, o tom není sporu. V oblasti serverů je nepochybně velice úspěšný. Jenom na desktopy uživatelů jako by se mu nechtělo...


reklama

Nejprve se zamysleme, proč je Linux úspěšný na serverech. Mnozí znají internetovou platformu „LAMP“, tedy Linux – Apache – MySQL – PHP, která se velice rychle prosadila a jejíž popularita má dosud spíše vzestupnou tendenci. Dle mého mínění její úspěch na straně jedné a zároveň tlak Microsoftu na straně druhé přiměl některé z větších společností, zabývajících se dodávkami serverových řešení, k podpoře Linuxu a napomohl jeho dalšímu rozšíření v roli databázových, souborových a groupwarových serverů. Byly tedy splněny dva základní předpoklady k prosazení nové platformy - její vynikající praktická použitelnost a přímá podpora významných společností.

Teď se podívejme na Linux například v roli kancelářské pracovní stanice. Vezmu-li linuxové distribuce jednu vedle druhé, najdu v nich spoustu drobných, převážně snadno řešitelných problémů, se kterými si běžný uživatel většinou neporadí. Nevěříte? Opravdu váš poštovní klient dokáže bez problémů otevírat soubory příloh s různými příponami? Konfigurace vaší webové kamery je snadná a téměř automatická, nebo „konfigurační očistec“? A co vaše tiskárna? Běžní uživatelé nevidí svobodnou licenci, bezvadnou stabilitu jádra a nerušenou souhru různých částí sytému. Je jim v podstatě jedno, jaký operační systém běží na jejich počítači. Vyžadují po něm jediné – aby je nezatěžoval dalšími problémy a zvládl to, co potřebují.

Obrázek: Red Hat 4.2

Kárající prst by teď měl ukázat na dodavatele hardwaru a aplikačního softwaru, kteří v mnoha případech dělají, jako by o Linuxu nikdy neslyšeli. Podpora her, méně „konfekčního“ hardwaru, ale také podnikových informačních systémů je na Linuxu jednoduše spíše výjimkou než pravidlem. Ale nekamenujme výrobce. Podpora Windows je pro ně v drtivé většině otázkou přežití. Naproti tomu podpora minoritních platforem, mezi něž Linux patří, je až na druhém místě a mnohdy se jim kvůli velikosti linuxového trhu ani nevyplatí.

Výsledkem je fakt, že nasazení Linuxu je pro běžného uživatele ve většině případech náročnější než setrvání u Windows. Ovšemže lék existuje, i když není všelékem. Linux musí instalovat někdo, kdo mu rozumí, musí instalaci „doladit“ dle přání uživatele a vyhnat případné „brouky“, které uživatele trápí. Stejně tak je nutné výběrem počítačových komponent a aplikačních programů podpořit jen ty výrobce, kteří podporují Linux. Pokud o desktopovém nasazení Linuxu uvažuje větší společnost, musí mu předcházet podrobná a odborně zvládnutá analýza možných problémových míst. Jistě by také měl být nejméně jeden alespoň mírně pokročilý uživatele Linuxu uvnitř ve firmě, nejlépe jeden ze systémových administrátorů.

Desktopový počítač – vychází z anglického slova „desktop“, které lze přeložit jako pracovní plocha nebo také povrch stolu. Jde tedy o počítač „stojící na stole uživatele“, sloužící mu jako pracovní (zábavní) nástroj. Jinak řečeno – uživatelský počítač.

Druhou potíží je nedostatek motivace společností a domácích uživatelů k opuštění Windows. Cena například OEM licence Windows sama o sobě není nepřekonatelným problémem. Její porovnání s cenou „krabicové“ verze Linuxu nevyjde z pohledu „domácího“ uživatele jednoznačně ve prospěch Linuxu. K tomu mnoho významných svobodných aplikací běží i pod Windows. Záměrně opomíjím nelegální instalace Windows, kterým se konkuruje opravdu špatně. Připomínám ovšem, že i ty mají svoje rizika.

Větší společnosti zase nakupují licence ve větším množství a za podstatně výhodnějších podmínek. K tomu „firemnímu světu“ citelně chybí osvěta, tedy podrobné informace o výhodách a úskalích nasazení Linuxu, ve formě srozumitelné managementu společností. Chybí reference, tedy významná úspěšná nasazení Linuxu na pracovní stanice nebo alespoň chybí dost informací o nich. Ty by mohly napomoci úvaze: „Když jim to funguje, nám může také.“ Ačkoli se Linux neustále zlepšuje, přetrvávají problémy především s proprietárními formáty a technologiemi nebo se alespoň těchto problémů uživatelé mnohdy zbytečně obávají.

Jaké mohou tedy být důvody k nasazení Linuxu na desktopy? Prvním důvodem bude přes uvedené cena licence. Předpokládám, že „domácí“ uživatelé si svoji oblíbenou linuxovou distribuci stáhnou z internetu nebo ji například získají na CD s počítačovým časopisem. Společnosti si sice nevystačí se „staženou“ distribucí, ale přesto je pro ně krabicová verze některé renomované linuxové distribuce s plnou uživatelskou podporou citelně dostupnější než „profesionální“ verze Windows, jejíž licenci musí koupit pro každou stanici zvlášť.

Obrázek: SuSE 6.3

Druhým, možná ještě závažnějším důvodem pro nasazení Linuxu, není „superskvělá“ aplikace, která by uživatele donutila k jeho okamžité instalaci, ale naopak absence programů, jež uživatelům Windows činí život obtížným. Kdo byste hádali viry, spyware, adware a další havěť podobného druhu, hádali byste správně. Pro Linux a jeho aplikace jich existuje o několik řádů méně a díky ne zcela sjednoceným vlastnostem linuxových distribucí nemají zdaleka tolik šancí jako na majoritní okenní monokultuře. Mám čerstvou zkušenost s několika instalacemi Linuxu, které jsem připravoval pro uživatele nešťastné z opakovaného úspěšného napadení Windows virem. Ano, antivirový program jistě pomůže. Tušíte ale, jak dlouho se „průměrný“ vir šíří internetem, než se dostane do antivirové databáze? I kdyby to byly pouhé hodiny, po tu dobu je váš systém navzdory běžícímu antiviru stejně zranitelný jako středověký rytíř, který si oblékl brnění až v půlce turnaje. Vím, že jakmile se Linux uchytí na větším procentu desktopových počítačů, bude počet virů postupně růst. V té době ale také bude k dispozici mnohem lepší všeobecná podpora Linuxu, která tento nepříjemný fakt vyváží.

Obrázek: Mandrake 9.1

Třetím důvodem může být podpora hardwarových platforem, na kterých Windows neběží a pravděpodobně nikdy nepoběží. Například Sony Playstation 3 se může díky Linuxu proměnit v pracovní stanici se zajímavými vlastnostmi.

Ačkoli výsledky ze statistik zatím nejsou moc povzbudivé, zaznamenávám v poslední době ve svém okolí nebývalý nárůst zájmu o Linux. Kvalitnější moderní linuxové distribuce spolu s podporou některých prodejců počítačů dělají své. O Linuxu se víc mluví, víc píše a zároveň se každý spokojený uživatel stává cennou referencí, která zpravidla vede k dalším instalacím Linuxu v okolí. Proto, pokud se chceme dočkat lepší podpory Linuxu ze strany výrobců hardwaru a aplikačního softwaru, nezbývá než instalovat, nastavovat, vysvětlovat...

Při nasazení Linuxu musíme počítat s jistou setrvačností trhu, tedy s tím, že všeobecná akceptace Linuxu je dlouhodobější záležitost. Pamětníci nechť si vzpomenou, jak dlouho se Microsoft snažil o všeobecné prosazení Windows. Pokud si vzpomínám, tento cíl splnila až verze 3.1.

Nahoru

Příspěvky

Linux na desktop!
Janek 29. 05. 2007, 07:48:37
Odpovědět  Odkaz 
No kdyby linux uměl spouštět aplikace pro windows bylo by to jiné
Re:Linux na desktop!
bibri 29. 05. 2007, 10:53:58
Odpovědět  Odkaz 
Proč?
Re:Re:Linux na desktop!
tony 29. 05. 2007, 11:19:32
Odpovědět  Odkaz 
otazka je skor, ktore portovat a ako sa to da zabezpecit, ci skor, na ktore hladat alternativu - konkurenciu.
samozrejme wine, cxoffice, cedega umoznuje obrovske mnozstvo applikacii/hier spustit pod lin z win.
Re:Re:Linux na desktop!
mofo 30. 05. 2007, 15:43:59
Odpovědět  Odkaz 
nainstaloval jsem onehdá linux na nový starý, k pokusům určený počítač. když to chci ukázat naší malé, první co donesla byly 2 výuková/herní cd, která často hobluje - samozřejmě pro wokna. takový mladý nezatížený uživatel nemá problém s tím, že to nejsou windows, klidně ovládne jakékoliv oknové prostředí a je mu úplně jedno, jestli je to linux, osx nebo windows, ale jak mu tam neběží jeho programy, tak hotovo. a wine se ukázalo na to krátké. pro přechod na linux to chce opravdu vůli.
Re:Re:Re:Linux na desktop!
Radek 30. 05. 2007, 15:53:36
Odpovědět  Odkaz 
No mam uplne stejnou zkusenost. 90% programu se da nahradit, ale pak ma clovek jeden ci dva, ktere proste nenahradi. Nebo treba encyklopedii na CD.
Re:Linux na desktop!
Akvatam 29. 05. 2007, 13:02:54
Odpovědět  Odkaz 
Super poznamka, este by xbox mohol pustat hry pre PS, Symbian by mal byt kompatibilny s WM a moj Siemens telefon by mal vediet pustat Nokiacke hry. Boze ten Linux je ale hrozny, ze nevie pustat Win programi...
Re:Linux na desktop!
Botanicus 30. 05. 2007, 07:34:45
Odpovědět  Odkaz 
OMFG ... a Windows umi spoustet Linuxove aplikace? Krom toho neni to tak uplne pravda, je tu virtualizace, emulace a jeste wine a cedega.

Kazdopadne mate-li vsech pet pohromade, tak se (az na vzacne vyjimky, kdy to fakt jinak nejde) vykaslete na Win programy, Linux neni zadna levna nahrazka Windows, jak si bohuzel spoustu lidi mysli ...
Linux na desktop!
fairman 29. 05. 2007, 21:42:43
Odpovědět  Odkaz 
To s tím středověkým rytířem je super přirovnání :)
Linux na desktop!
29. 05. 2007, 22:08:25
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že hlavní je dostat linux do všeobecného povědomí, což se zatím podařilo žalostně málo. Z třiceti lidí, co se letos dostali do programátorské třídy o něm slyšelo pět, což je zoufalé číslo.
Také by možná bylo vhodné, aby se pro Desktopy a obyčejné uživatele specializovaly jen některé distribuce (například Ubuntu v tohle směru udělalo spoustu), a linux tak měl jak systém, který si uživatel de facto dotvoří sám, stejně jako systém, který už je po instalaci připraven k práci, aniž bychom se nějak víc museli zajímat, jak to funguje.
Re:Linux na desktop!
mofo 30. 05. 2007, 15:52:56
Odpovědět  Odkaz 
vždyť už je dávno kolik desktopových dostribucí! mě se na první ukázání a předvedení nejvíc líbí Live CD Slaxu - chytá se celkem dobře na hw (oproti jiným) a ve 200 MB je schováno vše pro dnešní běžné užití PC. pak jsem ozkoušel celkem úspěšně kubuntu a teď proháním mandrivu. ale rozchodit nějaký starší a méně běžný hw, to je sakra oříšek.
Re:Re:Linux na desktop!
Kryst 26. 02. 2009, 11:38:01
Odpovědět  Odkaz 
Ale na starsi hw (i na 486) se da rozchodit spousta linuxu napriklad bez problemu beha Damn Small Linux
Linux na desktop!
Honza 30. 05. 2007, 16:31:30
Odpovědět  Odkaz 
Slax je minimalisticky, opravdu delany ciste jako Live distribuce, proto je i rychly. Pouziva squashfs-lzma ro fs v kombinaci s unionfs rw.
Jinak i starsi HW se da rozchodit, ja mam skoro 10let stary ntb a chodi na nem uplne vse. Chce to spis praxi.
Re:Linux na desktop!
mofo 31. 05. 2007, 16:14:45
Odpovědět  Odkaz 
no jistě. však jsem psal, že slax je ideál pro předvedení. pokusil jsem se ho dát i na disk, ale i tam žil (pochopitelně) jako live distribuce, tudíž pro desktop nepoužitelně.
starší hw se dá určitě rozchodit, ale už jen nainstalovat kubuntu na dell optiplx gx1 znamená hned na začátku zadat parametr kvůli řadiči. isová integrovaná zvukovka je pak další malá lahůdka. a přesvědčovat ho, že má jinou atinu než tvrdí, už jsem nevěděl jak.
následovala mandriva one, která se live rozjela a následně i nechala nainstalovat. zvukovku nastavil alsaconf, ale stejně je to divné: systém hraje, amarok hraje přes xine, xine hraje, ale kmplayer nehraje zvuk pres nic, ani pres xine ani pres mplayer. mplayer ale hraje s nastavenim s bsc, sbc, cbs či sbd nebo tak nějak ;) ale nehraje ani pres xine ani pres alsu. co třeba s tímto?
nebo další oříšek - Compaq WL215 Wireless USB Adapter - našel jsem drivery orinoco a linux-wan, v mandrive neco nejak i je, ale uz nevim a nechapu jak to rozpohybovat. potřebnoval bych poradit.
Re:Linux na desktop!
Faramir 31. 05. 2007, 21:22:47
Odpovědět  Odkaz 
Mno, já mám půl roku starý notebook a nechodí na něm skoro nic. Klidně bych i oželel čtečku paměťových karet (stejně používám externí na CF), ale to, že nefunguje hibernace, režim spánku, snížení napětí a frekvence procesoru, wifi, bt, webkamerka, USB DVB-T tuner, modem, nedá se vypalovat DVD-RAM, jsou problémy s rozlišením 1280x800, to se fakt tolerovat nedá. Navíc se v linuxu nedá rozumně pracovat s fotkama. RAW konvertory mažou EXIF, gimp je zbytečně složitý na ovládání a v podstatě nic neumí (a to je údajně nejlepší program pro editaci fotografií v linuxu, nechci radši vidět ty ostatní).
Prostě a jednoduše, kdo chce s počítačem opravdu pracovat a nechce řešit problémy, ať si koupí OEM Windows, za 2 hodiny má plně funkční systém, který s trochou snahy vydrží po dobu životnosti PC.
Jinak pro hnidopichy, linux znám celkem slušně, půl roku jsem používal pouze linux (windows na PC vůbec nebyly) a předtím jsem měl několik let dualboot, nicméně bylo to peklo, samé upravování konfiguráků, samé ladění, je to jako starat se o zvíře, ale to zvíře se alespoň odvděčí svojí láskou ;-) Takže (logický) návrat k windows bylo jako zajet s plachetnicí v hurikánu do klidného přístavu.
Linux na desktop!
Lubomír Čevela 1. 06. 2007, 13:17:28
Odpovědět  Odkaz 
Ani se Vám nedivím. Máte hardware, který je pro nasazení Linuxu nevhodný. Zároveň vyžadujete programy na které jste zvyklý z Windows. Například cituji:"...gimp je zbytečně složitý a v podstatě nic neumí...". Netuším co používáte pod Windows, ale Photoshop není o nic jednodušší než Gimp a Zoner zase nemá stejný rozsah možností. A rozumím tomu, pokud jste zvyklý např. na ovládání Photoshopu, bude Vám to ovládání Gimpu připadat velice nezvyklé a nepohodlné. Osobně jsem s Gimpem velice spokojen viz. články http://www.linuxexpres.cz/praxe/gimp-v-roli-digitalni-fotokomory nebo http://www.linuxexpres.cz/praxe/gimp-v-roli-sady-retusovacich-stetcu-a-masek.

Linux užívám už asi 9 let (od Red Hatu 5.1), za tu dobu jsem vyzkoušel několik distribucí a o mnoho více počítačů. Vezmu-li některou z dnešních distribucí vhodných pro desktop: Ubuntu, Mandriva, SuSE, Fedora, jejich instalace a provoz mi nepřipadá o nic složitější, než u Windows (XP nebo Vista). Jenom je to jiné. Opakuji - toto platí na vhodně vybraném hardware.
Re:Linux na desktop!
mofo 2. 06. 2007, 21:38:33
Odpovědět  Odkaz 
to je to: pokud bude někdo moct říct, že "Máte hardware, který je pro nasazení Linuxu nevhodný.", nikdy se Linux mezi lidi nedostane. zejména pokud může druhý říct "Takže (logický) návrat k Windows bylo jako zajet s plachetnicí v hurikánu do klidného přístavu." a klidně opomene zmínit nutnost za to nemálo zaplatit. a problém s linuxovými aplikacemi vidím jednak v tom, že to dělají lidi spíš "pro sebe" a jakoby jim nezáleželo na tom, pochopí-li to někdo jiný, jednak to často vypadá, že ovládání je jiné najust _všem_ ostatním.
Jirka Vrba Re:Linux na desktop!
baf 3. 06. 2007, 09:15:07
Odpovědět  Odkaz 
No když porovnám gnome před pár lety a dnes, tak bych řekl, že co se týče uživatelské přívětivosti je to nepřehlédnutelný pokrok.
Linux na desktop!
tuxman 6. 06. 2007, 18:43:34
Odpovědět  Odkaz 
Viděl bych to asi takhle.. Bylo by dobré, aby vzali výrobci hardwaru rozum do hrsti a když už píší ovladače pro Windows a MacOSX, mohli by to samé dělat i pro Linux. Intel, Ati, Nvidia, Realtek a další už začali s podporou a mohu říct na docela slušné úrovni. Jen instalace ovladačů jaksi v některých případech sahá za hranice možností běžného uživatele pc.
Linux provozuju na třech běžných počítačích, které už jsou jaksi morálně "out", ale fungují a to je to hlavní. Co se týká programového vybavení distribucí a grafické uživatelské prostředí, jde jen o zvyk. Ps: Linux nebyl vyvíjen s cílem nahradit Windows, ale poskytnout svobodnou alternativu. Souhlas?
Linux na desktop!
Boris Kjullenen 23. 12. 2007, 23:21:41
Odpovědět  Odkaz 
lin mam doma na 5 strojich (mandrivu 2006-8) a jsem maximalne spokojen. Na rawy doporucuju bibblepro, je komercni ale naprosto genialni. Jinak gimp 2.4 je taky super. A inkscape taky prima, na konec scribus. Jinak zivim se fotkou a grafikou, takze argumenty typu "neni to dost profi" me pripadaji usmevne. Mi rodice (60+) taky nemaji problem. linux na desktop , jen je potreba ho rozsirit.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blog