přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux versus Windows očima uživatele

POINT.X (2018-19)

Linux versus Windows očima uživatele

windows.png

Často se setkávám s tvrzením, že Linux není pro začátečníky. Jelikož jsem Windows používal asi deset let a Linux již používám zhruba dva roky, myslím, že mohu docela dobře srovnávat. Navíc dělám správce sítě na koleji a spravuji počítač, který používá celá naše rodina, takže se s problémy počítačů méně znalých uživatelů setkávám doslova každý den.


reklama

Nejprve bych chtěl pro tento článek definovat pojem BFU. BFU je ryze československý pojem a pravděpodobně jeho nejčastější výklad je Běžný Franta Uživatel. Jedná se o uživatele, který je počítačový laik, zvládá základní úkony, při práci s počítačem se pohybuje pouze v oblastech, které zná, a nových věcí se trochu obává. Problémy neumí nebo nechce řešit.

Jak si tedy u BFU stojí Linux vzhledem k Windows? Často je Linux popisovaný jako systém, který je složitý a vhodný pouze pro odborníky a počítačové hračičky. Tento mýtus bych se dnes pokusil vyvrátit, na druhou stranu bych také rád upozornil na úskalí a nevýhody, které Linux provází.

Začněme od podlahy, tedy od hardwaru. Toto je první úskalí Linuxu, u Linuxu prostě neplatí, že jakýkoliv hardware pod ním bude fungovat, jak je tomu v případě Windows, kdy každý výrobce hardwaru poskytuje i ovladače. Uživatel Linuxu se musí spolehnout většinou na open-source ovladače, které vycházejí s určitým zpožděním... nebo vůbec. Každopádně instalace ovladače vyžaduje minimálně úroveň pokročilého uživatele, takže hardware musí v případě BFU prostě fungovat. Naštěstí distribuce již obsahují velké množství ovladačů, takže pokud nemáte raritní nebo supernový hardware, máte v drtivé většině případů vyhráno. Přesto je asi nejlepší koupit počítač s již předinstalovaným Linuxem, tam už by měl mít člověk zajištěnou funkčnost. Navrch také mají komerční distribuce, které obsahují i closed-source ovladače a díky tomu i lepší podporu, proto se většinou vyplatí těch pár stovek investovat.

Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost – licenci softwaru, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.

Další věcí je instalace systému. Ta mi u Linuxu nepřijde o nic obtížnější než u Windows, naopak má Linux výhodu v tom, že vám v drtivé většině případů bude stačit nainstalovat systém pouze jednou, ne jako v případě „údržbových“ instalací u Windows. Přesto jak instalace Linuxu tak Windows přesahuje schopnosti BFU, takže musí být stejně provedena někým jiným.

V nepřesném, ale poměrně běžném, vyjadřování se označení open source používá i pro mnoho vlastností, které s otevřeností zdrojového kódu nesouvisejí, ale vyskytují se u mnoha open-source programů. Například může jít o bezplatnou dostupnost softwaru, vývoj zajišťovaný úplně nebo z podstatné části dobrovolnickou komunitou nebo „nekomerčnost“. Closed source je významovým opakem open source.

Následuje uvedení systému do provozuschopného stavu. Dostali jsme se do fáze, ve které má podle mě Linux jednoznačně navrch. Bez nadsázky se dá říci, že Linux je připravený k práci okamžitě po nainstalovaní. Obsahuje již totiž všechny nejpoužívanější druhy programů. Nedávno jsem jedné kamarádce dával do provozuschopného stavu počítač s Windows a trvalo to několik hodin. Najít kvalitní free software je práce obtížná, troufám si říct, že pro BFU, který neví, kam jít hledat, práce neřešitelná. Obnáší to hledání po „slunečnicích“, instalování, zkoušení, případně odinstalování a zkoušení něčeho jiného. Navíc jsem zjistil, že ve Windows je v určitých oblastech free softwaru (např. vypalování) situace prachbídná.

Souvisejícím tématem je svobodný software (free software) – tento pojem prosazuje Free Software Foundation pro podmnožinu open-source softwaru dostupnou pod svobodnou licencí, která musí oproti open source licenci splňovat ještě další podmínky, například musí umožňovat uživatelům šířit díla odvozená z původního programu.

Jak to vypadá v Linuxu? Většinu programů už máte po instalaci v systému, takže je stačí spustit a pracovat. Navíc v případě grafických prostředí KDE a GNOME získáte výrazně integrovaný desktop. Získáte sadu programů, která je provázána, doplňuje se a má podobný vzhled, přičemž některé z nich jsou špičky ve svém oboru a nezadají si ani s komerčními programy (např. přehrávač Amarok nebo vypalovací program K3b). To je podle mě velké plus pro BFU, kterým to usnadní první kroky při práci s počítačem.

Instalace softwaru je další dosti důležitou charakteristikou systému. Instalace je v případě Windows jednoduchá, prostě jen stačí spustit soubor s příponou exe, Next-Next-Next-Ok a je hotovo. Přesto si myslím, že u vybraných linuxových distribucí je instalování ještě snadnější. Distribuce mají tzv. zdroje (repozitáře) nebo-li množství programů uložených buďto na internetu nebo na nějakém médiu. V programu k tomu určeném potom stačí určitý program vyhledat a několika kliky nainstalovat. Instalaci dotaženou do dokonalosti má systém Linspire/Freespire. Ten používá tzv. Click'n'Run. V katalogu můžete vyhledávat programy buďto fulltextem nebo pomocí kategorií. U většiny programů najdete popis, screenshoty, hodnocení a komentáře uživatelů, instalujete jedním kliknutím. Jde to vůbec jednodušeji? Naopak může nastat problém u programů, které v repozitářích nejsou. U open-source programů se s tímto BFU prakticky nesetká, ale komerční programy jsou většinou šířeny v tzv. binárkách. Jejich instalace je opět docela jednoduchá, ale bez příkazové řádky se neobejdete, a proto je to pro BFU opět těžko řešitelný problém. V tomto případě opět vyniká Linspire, který skrz svůj instalační program nabízí i zakoupení komerčních aplikací a jejich jednoduchou instalaci.

Bezpečnost je další oblast, ve které Linux poráží konkurenta na hlavu, a to naprosto bez debat. V Linuxu na běžném domácím počítači nepotřebujete žádný antivir nebo antispyware. Nejenže díky tomu uživatel ušetří výkon počítače na záležitosti, které potřebuje, ale navíc se nemusí bát na internetu dělat cokoliv a kdekoliv. Jestliže zkušení uživatelé dokáží Windows ještě jakžtakž ochránit před viry a spřátelenou havětí, u BFU je to problém. Jako správce sítě se denně setkávám s ruinami systémů Windows, které jejich uživatelé používají i za podmínek, které si zkušenější uživatel těžko dokážou představit, a to jen kvůli tomu, že ten stav nedokáží vyřešit.

Výběr programů – jestliže předchozí pasáž jasně vyhrál Linux, v této vede Windows. Ačkoliv má již Linux hodně široký aplikační arzenál, stále se to nemůže rovnat Windows. Pokud ovšem problém zúžíme na BFU, tak se to týká pouze ojedinělých specifických programů. Běžnému uživateli totiž dokáže nabídnout maximum jak Linux, tak Windows.

Hry je kategorie, v níž jasně vítězí Windows, a to naprosto bez debat. I když i pro Linux existuje množství kvalitních jak free tak komerčních her. Takže si člověk také zahraje dobře, ale pokud se k této problematice staví tak, že chce hrát to, co jeho kamarádi, tak prostě musí sáhnout po Windows. Nakonec i zde se ledy pomalu boří, existuje totiž emulátor Cedega, pod kterým fungují bezproblémově desítky her pro Windows, a tento emulátor už je např. součástí české edice Mandriva Linuxu.

Cílem článku není určit, který systém je lepší, ale trošku prolomit mýtus, že Linux je složitý systém pro odborníky a Windows je přívětivý systém pro každého. Naopak, Linuxu se nemusí bát laici o nic víc než Windows. Lidem, kteří počítač využívají především ke komunikaci po internetu, občas potřebují udělat nějakou tu kancelářskou práci, poslechnout si hudbu nebo se podívat na film, bych Linux doslova doporučil. Jednoznačně lze doporučit na počítače, na kterých pracují BFU, ale spravované jsou člověkem trošku zběhlým. S tím mám výborné zkušenosti doma. Systém nastavím a vím, že když se po několika měsících vrátím domů, najdu ho ve stejném stavu, jak jsem odjížděl. U Windows věc nepředstavitelná. Jiná situace je mezi hráči, těm asi těžko Linux nabídne takové výhody, aby opustili herní platformu, jakou Windows je. Přechod na Linux také provázejí komplikace, které nejsou přímo zaviněny Linuxem samotným. Ač je prostředí Linuxu hodně intuitivní, přece jenom je to systém odlišný od Windows, takže člověk musí být ochotný se naučit něco nového, minimálně takové věci jako odlišnou adresářovou strukturu. Linux také není tak rozšířený jako Windows, takže najít ve svém okolí uživatele, který by vám poradil, není tak snadné, i když internetová fóra tento problém do značné míry řeší. Chce to jen trošku odvahy a udělat první krok.


Zdroj poznámek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Open_source

Nahoru

Příspěvky

Linux versus Windows očima uživatele
Jakub C. Gelion 11. 07. 2007, 11:46:42
Odpovědět  Odkaz 
Před časem jsem mámě nainstaloval Linux na její nový počítač. Před tím měla starší stroj s Windows a měla ho neustále rozhašený a mimo provoz. Ze začátku jsem měl trochu obavy, zda mne máma zvyklá ze školení typu "Only MS products" nepošle do háje s novým prosředím. Ale opak je pravdou. Máma je úplně nadšená novými možnostmi, neustále něco dělá, píše a rejdí na internetu.

No a já jsem taky pokojený. Když za ní občas zajedu už nemusím řešit totálně zkolabovaný počítač ale pouze vysvětlím některé velmi specifické výrazy jako "zabít okno", na které máma narazí v helpech.

"Hele mami, koukám že děláš genealogii elfů. Nechceš to zkusit v programu Dia?"
"Ale ano"
> yum install dia

A můžu jít na zasloužený řízek.
Linux versus Windows očima uživatele
agent 11. 07. 2007, 13:36:37
Odpovědět  Odkaz 
Že zvítězí Linux - vlastně jsem na Linuxovém serveru ani nic jiného nečekal. Ale skutečnost není tak černobílá.
Re:Linux versus Windows očima uživatele
masozravapalma 11. 07. 2007, 22:43:16
Odpovědět  Odkaz 
Mně se nezdá, že tento článek zaujatě popisuje pouze výhody linuxu. Zmínil i oblasti, kde je linux méně vhodný (hry). Další oblasti, kde linux není vhodný nebyly zmíněny IMHO především, protože jde o vysoce specializované oblasti, které se většinou uživatelů označovaných termínem BFU netýkají.
Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
agent 12. 07. 2007, 14:14:17
Odpovědět  Odkaz 
No nevím, já třeba free program na vypalování pro Windows našel během 10 minut - stahuj.cz - mohl jsem si dokonce vybrat z asi deseti různých programů - tak jsem si vybral DeepBurner a jsem velmi velmi spokojený - umí to naprosto vše co pro vypalování potřebuji. Autor článku asi neumí hledat.
Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
masozravapalma 12. 07. 2007, 20:49:17
Odpovědět  Odkaz 
Jeden program a trvalo ti to 10 min. Tj. když potřebuješ programů 10 bude ti to trvat přes hodinu a půl. Trochu sice přeháním, ale i tak. A uvedení počítače do provozuschopného stavu neobnáší jen program najít, ale i nainstalovat. Ve Windows se to musí dělat jednotlivě, proto i když budou programy snadno k nalezení, se jejich nainstalování může protáhnout. I odklikat Next>Next>Next>OK chvili trvá :-)

Zrovna tvůj vypalovací program není nejlepší příklad. Protože takový program je v každé distribuci hned od začátku (Většinou k3b, který patří ke špičce ve své kategorii, a ten od Gnome v Qt-free systémech také není špatný).
Re:Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
tony 13. 07. 2007, 14:34:24
Odpovědět  Odkaz 
krom toho ze ich treba hladat a zistovat ci niesu shareware ale aspon freeware ak nie open source, tak este v drvivej vacsnine clovek nema po case aktualnu verziu a moze hladat a stahovat a instalovat kazdy soft osobitne. dakujem, uz nechcem
Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
karel 13. 07. 2007, 08:54:49
Odpovědět  Odkaz 
Pred rokem jsem koupil notebook. Byly tam predinstalovane win a ackoliv jsem si na pul disku pustil linux, drtivou vetsinu casu jsem travil ve windows (pricital bych to jiste setrvacnosti pochazejici od stolniho pocitace s win). Nechtel jsem si na disk pustit software nacerno, takze jsem pouzival OpenOffice a podobny software. Jen s vypalovacim programem byl problem. Podle diskuzi na stahuj.cz a podobnych serverech jsem zkusil tri nejlepe hodnocene (take DeepBurner, Burn4free, treti uz si nevzpominam). Ale pote, co mi tyto programy zmrsily dve CD ze tri putovaly svinskym krokem z disku. Kdyz jsem neco potreboval vypalit, bootoval jsem no linuxu a pouzival GnomeBaker. Asi po pul roce mi dosla trpelivost, vykaslal jsem se na programy, co me ve win drzely (nektere jsem potreboval kvuli skole) a ted uz pouzivam pul roku jen linux a nemam uz potrebu se vracet. Navic se spousta veci zjednodusila - napriklad vyvoj programu pro linux je z windows krapet kostrbaty (clovek porad meni cesty k spoustenym programum, aby to vyzkousel tam i tam). Jak jsem rikal, pro me uz neni cesta zpet. :-)
Re:Linux versus Windows očima uživatele
luboš 22. 07. 2007, 20:28:23
Odpovědět  Odkaz 
špatně si to četl,v tom článku je perfektně vysvětleno v čem je silný linux a v čem naopak windows, ajá uživatel obou systémů(mám naistalován dual boot)tomu článku dávám jasně za deset,nikdo tě přeci nenutí abys přešel na linux pokud seš spokojen se systémem se kterým pracuješ tak přechod na jiný by byla hloupost.
Linux a video
ded 24. 07. 2007, 22:02:27
Odpovědět  Odkaz 
jsem ochotný za nějaký sofistikovaný editor samozřejmě zaplatit pokud bude splňovat požadavky na profesionální zpracování videa a audia, ale zatím jsem na nic (co by alespoň vzdáleně připomínalo například AVID nebo Premiéru) nenarazil což je škoda, protože jinak je linux pro mě velmi přitažlivý - zkouším ho ale jen krátce. A pokud nenajdu něco kvalitního pro editaci videa, tak jej budu muset odpískat.
Linux versus Windows očima uživatele
SodaE 11. 07. 2007, 13:54:36
Odpovědět  Odkaz 
No.. osobně mě linux(ubuntu) překvapil na můj starý komp (1.8Ghz procesor , 1gb ram). Poprvé jsem měl linux jen na testovacím a "S.O.S" HDD (asi 12gb). Ale tet jede Linux i pod mým hlavním HDD a používám ho jako S.O.S kdyby zase Windows skrachoval což se může stát u linuxu zřídka. Ale tet k věci existuje i program pro linux s názvem Wine což je emulátor pro linux na kterým umí* rozjet i program pro Windows ale osobmě jsem ho ještě nedokázal zprovoznit :) (kdyby někdo chtěl pomoc tak nepomáhat chcu si to pěkně zprovoznit sám). Ale kvůli toho že widle jsou více rozšířené tak jsou více i programů, kdyby to bylo jinak že by byl na 1. místě Linux mezi OS tak by zase více softwaru, her a ovládačů bylo přednostně pro linux takže je to tak jak to je. Zatím se linux drží mezi bezpečným OS na 1. místě. Což je dobře pro jeho prospěch ale nebudu to tu tak rozvádět , dost mě potěšil tenhle článek.
Re:Linux versus Windows očima uživatele
x 11. 07. 2007, 19:44:44
Odpovědět  Odkaz 
Nevím jak v pseudoOS Ubuntu, v Mandrivě stačí nainstalovat "wine" a "libwine".
Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
mandriva 11. 07. 2007, 19:47:29
Odpovědět  Odkaz 
urpmi wine
Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
Tomáš 12. 07. 2007, 08:29:59
Odpovědět  Odkaz 
Proč to napadání, vždyť je to pořád jeden systém, jen zabalený do jiného obalu. Nebylo by lepší než bojovat mezi distribucemi společně tento systém podporovat?
Re:Linux versus Windows očima uživatele
tony 12. 07. 2007, 11:18:03
Odpovědět  Odkaz 
wine je v repozitary ubuntu. staci zakliknut a nainstalovat. pri spusteni exe skuste (ak nepojde priamo dvojklikom) ist cez konzolu priamo do adresara s exe a napisat wine DOPLN_PROGRAM.exe
ak ani tak nepojde, je mozne v konzole odsledovat v com je problem. vacsinu softov sa mi tak podarilo spustit (vacsinu len preto, ze som to chcel vyskusat)
Re:Linux versus Windows očima uživatele
Milan 14. 07. 2007, 17:28:26
Odpovědět  Odkaz 
Zatím se linux drží mezi bezpečným OS na 1. místě

Taky musím nesouhlasit - nejbezpečnějším operačním systémem je OpenBSD a to naprosto přesvědčivě.
Linux versus Windows očima uživatele
F E F O 11. 07. 2007, 20:34:04
Odpovědět  Odkaz 
je to tu celkom pekne popisane a je to vcelku aj pravda ale aj tak na linux som sa snazil prejst viackrat a vzdy som narazil na nejaky pre mna neriesitelny problem najma s programami ktore nie su hned dostupne po nahodeni linuxu. Aj ked najdem na nete nejake tie navody vzdy je tam nejaky ten error.
Re:Linux versus Windows očima uživatele
Miroslav Cyroň 11. 07. 2007, 23:22:11
Odpovědět  Odkaz 
A errory nebudou... http://www.mandrivalinux.ic.cz
Linux versus Windows očima uživatele
kriskami 11. 07. 2007, 21:34:52
Odpovědět  Odkaz 
2 FEFO: To je problém spíš uživatele (nemyslím jeho schopnosti, ale jeho potřeby). Pokud někdo nutně potřebuje soft, jenž je napsán pouze pro platformu win, pak má samozřejmě problém. Já osobně jsem spokojeným uživatelem GNU/Linuxu už 6. rokem, teď ho nasazuji všem ve firmě ...
Re:Linux versus Windows očima uživatele
tony 12. 07. 2007, 11:23:11
Odpovědět  Odkaz 
ten soft byva vacsinou autocad ci Photoshop CS1-2-3 ci inDesign. Autocad je skostnately produkt, ktory uz nikdy nebude na inej platforme ako win, photoshop 7 bezi pod cx office ak nestaci gimp (mne nestaci) a inDesign som nahadil Scribusom (aj ked inDesign mam racej, kupovat ho nemienim). Dalsi kamen byva 3dStudio Max, najma v nasich koncinach tak popularny soft. Staci nahradit daleko vyspelejsou a aj lacnejsou Mayou, aspon sa tento megabug co si chce hovorit "high-end 3d soft" prestane tu tak hojne pouzivat.
Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
agent 12. 07. 2007, 14:19:00
Odpovědět  Odkaz 
A dalším kamenem je třeba účetnictví. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál.
Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
tony 12. 07. 2007, 14:35:11
Odpovědět  Odkaz 
dalej, co este? z tych hore vymenovanych specializovanych softov, co ma legalne tak 1 promile ludi sa daju nahradit. 3ds max lepsou mayou, Photoshop 7 ide, inDesign scribusom a uctovnictva co som cital na abclinuxu.cz su. zasa netreba mystifikovat
Re:Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
agent 12. 07. 2007, 15:00:55
Odpovědět  Odkaz 
Tak se s tím, kde najdu použitelné a podle českých zákonů aktualizované účetnictví pro Linux?
Re:Re:Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
tom rosner 12. 07. 2007, 16:45:40
Odpovědět  Odkaz 
co třeba zkusit se porozhlédnout na tomto serveru?
http://www.linuxexpres.cz/business/ekonomicky-a-ucetni-software-pro-linux-1
http://www.linuxexpres.cz/business/ekonomicky-a-ucetni-software-pro-linux-2
Re:Re:Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
karel 13. 07. 2007, 08:40:39
Odpovědět  Odkaz 
LinKonto
Re:Re:Re:Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
Habo 11. 12. 2009, 17:30:32
Odpovědět  Odkaz 
A co tak WinStrom? Vyzera vyborne!
Linux versus Windows očima uživatele
JirkaZ 16. 07. 2007, 09:24:45
Odpovědět  Odkaz 
Asi ze všeho nejvíc souhlasím s větou "Jednoznačně lze doporučit na počítače, na kterých pracují BFU, ale spravované jsou člověkem trošku zběhlým"...

Po určité (nemalé) dávce odporu jsem Linux SUSE nainstaloval člověku, který je cosi jako počáteční BFU, tedy počítačově prakticky mimo. Předtím Windows, na kterých se čas od času řešily jeho úlety (viry apod.)... Od té doby naprostý klid, docela i pochopil, že když má ikonku malinko jinde a vypadá jinak, není to nepřekonatelný problém...
Linux versus Windows očima uživatele
ded 17. 07. 2007, 09:10:43
Odpovědět  Odkaz 
docela by mě zajímalo jaká je situace v linuxu s profesionálním zpracování videa (DV, DVCAM) případně HDV
Linux a video
JirkaZ 17. 07. 2007, 20:42:50
Odpovědět  Odkaz 
podívejte se třeba sem, nebo do repozitářů k jednotlivým distribucím.

Jinak existuje tvrzení (nevím nakolik je pravdivé), že většina současných filmů - pokud obsahují nějaké elektronické efekty či jiné formy digitálního zpracování - se právě na Linuxu vytváří. Zřejmě se k tomu ovšem používají dostatečně sofistikované editory, které rozhodně nebudou zadarmo...
Re: Linux a video
JirkaZ 17. 07. 2007, 20:44:25
Odpovědět  Odkaz 
Oprava: to "sem" měl být odkaz - zdejší systém bohužel nepodporuje mnou oblíbený způsob vkládání odkazů. Takže ještě jednou a snad funkčně:

http://www.linuxsoft.cz/sw_list.php?id_kategory=19
Linux versus Windows očima uživatele
Jindra 13. 08. 2007, 14:35:06
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj.Linux vs Widlátka ..... Toť otázka . Od 3 let jsem si hrál s počítačem s MS-DOS . potom jsem přešel na windows 3.11 potom 95 pak 98 o rok později na 98SE . Milenia jsem nainstaloval a obratem odinstaloval a přešel z5 na win 98se . každý měsíc jsem přeinstalovával systém,instalovat jsem uměl i bez monitoru.Sériové číslo si pamatuju do dnes :D Potom jsem získal nový počítač a nainstaloval jsem si windows 2000 . zdál se mi stabilnější než win xp . Po čase se oběvila modrá obrazovka a já si řikám : měsíc co měsíc přeinstalovávám windowsy a koukám že s dvoutisícovkama to vypadalo tak slibně.Ale po půl roce šli pryč.Hledal jsem alternativu a našel jsem . Ubuntu 6.06 . Krásné uživatelské prostředí ,ikdyž pro mě ne moc jednoduchá instalace.ale povedlo se nainstalovat a nelitoval jsem.naučil jsem se základní příkazy a byl jsem vysmátej.začal jsem linux zkoumat a po chvíli jsem nainstaloval prostředí KDE.U Kubuntu jsem zůstal až do dnes a je to extrémě stabilní systém.Nikdy se mi systém neseknul jen jednou jsem musel restartovat xserver z druhého terminálu.Je sice pravda že člověk musí den jen konfigurovat ale potom nemusí 5 let instalovat a to se vyplatí.No ale po chvíli mě to přestalo bavit a chtěl jsem hrát hry.Některé šly přez wine a některé ne,takže jsem udělal kompromis a nainstaloval win 2000 jako záložní systém na hry.Maximální spokojenost.používám kubuntu už jen kvůli stabilitě a že je zcela zdarma. teď mi je 16 a rád bych zkusil nějakou jinou distribuci která ale vychází z debianu . Nemáte nějakej dobrej tip ? :)
Vlastimil Ott Debian based
Vlastimil Ott 13. 08. 2007, 14:39:14
Odpovědět  Odkaz 
Když napíšeš do Googlu "debian based distro" (bez uvozovek), myslím, že dostaneš dostatek odpovědí. První odkaz vede nečekaně na www.debian.org...;-)
define('Debian', DEPRECATED_SHIT);
% 15. 10. 2007, 16:41:38
Odpovědět  Odkaz 
1. Debian je $hit
2. Autor clanku nezna ani rozdil mezi Linux a GNU/Linux, coz je prvni znak jeho neznalosti. Klikani ve widlich rikat administrace je usmevne, rovnez ani klikani v GNU/Linux administrace neni.

Clovek ktery chce byt 100% svobodny musi umet programovat, scriptovat, debuggovat, disassemblovat, analyzovat, bug-reportovat, googlit, IRC-ckovat, shellovat a samozrejme i teoreticke znalosti budou potreba. Tezko nekomu vysvetlovat jak se analyzuji sitove problemy s wiresharkem, kdyz on ten BFU ani nevi jaky je rozdil mezi packetem a socketem, bytem a bitem, signed intem a unsigned intem, linuxem a GNU/Linuxem, ...

V tomto clanku vidim nazory cloveka, ktery je zatim pouze amaterem, uvidime za 8 let, jake clanky bude psat pote. 10 let pro pochopeni GNU/Linux na urovni prumerneho systemaka neni mnoho, proto si kazdy musi aktivne vyhledavat informace a kdyz narazi na tisice clanku jako je tento, zacne nesnaset cechy a vse ceske (zaostale, nekvalitni, anti-pokrokove)...
define('Debian', DEPRECATED_SHIT);
% 15. 10. 2007, 16:43:46
Odpovědět  Odkaz 
1. Debian je $hit
2. Autor clanku nezna ani rozdil mezi Linux a GNU/Linux, coz je prvni znak jeho neznalosti. Klikani ve widlich rikat administrace je usmevne, rovnez ani klikani v GNU/Linux administrace neni.

Clovek ktery chce byt 100% svobodny musi umet programovat, scriptovat, debuggovat, disassemblovat, analyzovat, bug-reportovat, googlit, IRC-ckovat, shellovat a samozrejme i teoreticke znalosti budou potreba. Tezko nekomu vysvetlovat jak se analyzuji sitove problemy s wiresharkem, kdyz on ten BFU ani nevi jaky je rozdil mezi packetem a socketem, bytem a bitem, signed intem a unsigned intem, linuxem a GNU/Linuxem, ...

V tomto clanku vidim nazory cloveka, ktery je zatim pouze amaterem, uvidime za 8 let, jake clanky bude psat pote. 10 let pro pochopeni GNU/Linux na urovni prumerneho systemaka neni mnoho, proto si kazdy musi aktivne vyhledavat informace a kdyz narazi na tisice clanku jako je tento, zacne nesnaset cechy a vse ceske (zaostale, nekvalitni, anti-pokrokove)...

PS: Referrer check po odeslani komentare zcela vypovida o znalostnim levelu na linuxexpresu, ten je s prominutim naprosto mizerny. Pripada mi ze cim vetsi BFU, tim vice bude tvrdit jak je vse snadne (protoze nechape jak to funguje). Mimochodem BFU je blbec
Re:define('Debian', DEPRECATED_SHIT);
gilhad 19. 10. 2007, 17:03:57
Odpovědět  Odkaz 
Clovek, kteremu je 16, bude tezko dlouholetym profesionalem.
GNU/Linux a Linux: spousta lidi z oboru pouziva pouze "linux" protoze je to kratsi a inteligentni clovek pritom vi, o co jde. Ostatne ja to delam taky. Ostatne proc ses taky nezminil o tom, ze "Widlatka" neni spravny termin a netrval jsi aby i zde pouzil plny oficialni nazev?
100% svobodny clovek nikdy nebude. Vzdy tu budou veci, ktere ho budou omezovat. Jde o to, jakou miru svobody v jakem smeru pozadujes. Pokud budes zavreny v kleci i se svym shellovanim, tak bych to svobodou nenazyval. Nekdy je mnohem vetsi svobodou umet vypnout IRC, pocitac i mobil a vyrazit si s prateli pokecat nazivo.

Jestli mas problem s tim, ze Jindra presel od Windows k Linuxu a je s nim spokojeny a chce se v nem zdokonalovat, tak ti muzu sdelit sladke tajemstvi. Ten problem je v Tobe, ne v nem.
Re:define('Debian', DEPRECATED_SHIT);
John Hero 1. 01. 2008, 16:43:16
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, o co vám jde, ale nechápu, proč by se v dnešní době člověk měl kvůli tomu, že si chce prohlédnout fotky, zahrát hry, surfovat po netu, poslouchat hudbu, skouknout film..., měl učit programovat a šprtat se hafo dalších věcí, když si člověk může vše v klídku dopřávat pohodlí grafického prostředí. Linux už dávno není to, co bývalo. Linux se změnil. A pořád se mění. A postupně mílovými kroky dohání Windowsy. Počítačová revoluce se blíží. :-D
Re:Re:define('Debian', DEPRECATED_SHIT);
2g1b8s 3. 09. 2009, 03:52:11
Odpovědět  Odkaz 
Nešíříš tady doufám nějakej hoax co?! takovejch keců jak to linux natře windowsům tady bylo tolik že už to začíná bejt dost klišé... a zatim skutek utek
možná že tak za 10 let se linuxáci dostanou za hranici 1% uživatelů a začnou dotahovat na OSX :-D a možná že až začne linux dejchat na paty windows tak tady už nebudeme :( cože je škoda rád bych se toho dožil :-D
Re:Re:define('Debian', DEPRECATED_SHIT);
Habo 11. 12. 2009, 17:38:12
Odpovědět  Odkaz 
"dohání windows" - WTF?! Ved Linux je uz davno pred windowsom (ak neberieme do uvahy pouzivanost)
Linux versus Windows očima uživatele
Persekora 24. 10. 2007, 19:34:31
Odpovědět  Odkaz 
Ahojky lidi,

Tento clanek vypovida uplnou pravdu ze i laik muze prejit na linuxove reseni,gratuluji takovym lidem a sem jen rad ze se jich objevuje cim dal vice.Hledat chybicky umi kazdej a tak zariti programatori co si to osefuji sami by meli byti spise potichu a pogratulovat pisateli ze ma svuj osobni nazor a chce se snim podelit.Hadky typu WIN - LIN sou o nicem nikdy to nebude totez a podpora MS bude vetsi neb za nim stoji biliony dolaru,za linuxem to neni tolika a je ve vetsine podporovan sponzorstvim.Neni komercni tak od nej nemuzem "zdarma" ocekavat ze bude mit full podporu z rad vyrobcu sw a hw.Casy se ale postupne meni a to rapidni radou k lepsimu!
Jiz existuji rady HW ktere maji primarne ovladace jak na win tak do linuxu o softu je to to same chce to jeste cas ale jednou to prijde a bude to plne samostatny system i pro laiky kteri potrebuji velice "user friendly" prostredi i praci snim....

Jedno jaka distribuce je uzivateli milejsi kazda ma neco.Ja osobne a velice rad vyuzivam Ubuntu ktere je mi mile i jeho uzivateli na forku.

Mam doma nekolik PC kde sou jak widle tak linux a prace v siti je pohodova vzdalena sprava dokonala.

Do nekolika firem sem nasadil linux na administrativni praci a ucetnictvi ktere je teda emulovano pres wine a je uplne bezproblemove.

Tot ma troska do mlyna....

Dekuji za vyslyseni meho nazoru.

S pozdravem Persekora....
Linux versus Windows očima uživatele
Rudidlo 30. 01. 2008, 14:17:54
Odpovědět  Odkaz 
Co to je "údržbová" instalace Windows? Není to něco podobného, jak mnozí "rádobyodborníci" radí...naformátuj disk a nainstaluj Windows nově...?
Jiří Eischmann Re:Linux versus Windows očima uživatele
Jiří Eischmann 30. 01. 2008, 15:40:42
Odpovědět  Odkaz 
Ano, přesně tak je to myšleno. Každý si o tom může myslet svoje, ale řeší to tak většina uživatelů Windows a to i ti, kteří by tomu měli rozumět, myslím vysokoškolské studenty informatiky apod.
Linux versus Windows očima uživatele
Raca 17. 02. 2008, 21:07:54
Odpovědět  Odkaz 
No tak já vůbec nemám žádnou zkušenost s Linux, ale hrozně rád bych to zkusil nainstalovat. Právě proto, že mám widle a už mě teda fakt s.... furt nějaký vir,nebo spy atd. mam toho po krk. Jen mám jinou obavu a to kde seženu ovladače na HW. mam notebook od Hp a oni nemají ovladače pro nic než windows.
Re:Linux versus Windows očima uživatele
retiacek 20. 11. 2008, 10:39:02
Odpovědět  Odkaz 
Tak zrovna u noteboku od HP bych se linuxu nebal. Drtiva vetsina distribuci na nich slape temer bez problemu. Obcas se vyskytne problem s wi-fi, integrovanou kamerkou atd. ale i to se da celkem jednoduse vyresit.
Re:Linux versus Windows očima uživatele
gobbl3r 21. 04. 2009, 16:13:28
Odpovědět  Odkaz 
Vlastním celkem nový model notebooku HP a pravda je, že v prvních měsících sem měl menší problémy se správnou funkčností ovladačů ale tyto problémy hravě odstranil přechod na novější verzi systému kde už vše šlapalo jak mělo :)
Linux versus Windows očima uživatele
Michal 28. 12. 2009, 17:52:21
Odpovědět  Odkaz 
jenom korekce - BFU rozhodně není český výraz. A kdyby autor věděl, co ten běžný fanda uživatel znamená, asi by si titulování těmito písmeny odpustil... Ono je to totiž B.lody F.uc*ing U.ser. Do češtiny to snad překládat nemusím ;) V GB jsem chvíli dělal IT, takže to je z praxe - tam to používají a o Františka nejde :)
Re:Linux versus Windows očima uživatele
otula 28. 12. 2009, 22:40:05
Odpovědět  Odkaz 
Tady je někdo chytrý. http://www.root.cz/clanky/po-stopach-bfu/

BTW: není to "blody", nýbrž "bloody" - ale třeba je za tím skrytý význam, který znají jen ti, kdo dělali v GB.
Jiří Eischmann Re:Re:Linux versus Windows očima uživatele
Jiří Eischmann 29. 12. 2009, 18:14:16
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak, v USA a Kanadě jsem v součtu strávil už skoro dva roky a nikde jsem se s tím nesetkal. Že Google najde na zkratku BFU pouze české stránky a Wikipedia tento termín popisuje pouze v české mutaci, mi napovídá, že je to ryze český termín.
Linux versus Windows očima uživatele
DarinkaT 4. 03. 2010, 23:15:18
Odpovědět  Odkaz 
Moc diky... Pomohlo mi to hodne s domacim ukolem na INF... :D.. A Linux me hodne prekvapil.... :D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog