přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Někdo vi, já vim

VariCAD

Někdo vi, já vim

Něco málo o textovém editoru Vim


Ne nadarmo se z legrace také říká: Já vim, on vi, ty pico a ti zkušenější hned vědí, že je řeč o textových editorech vim, vi a pico. Dál budu ale hovořit jen o editoru Vim, který ve své podstatě vznikl jako rozšíření editoru vi a tak oproti němu obsahuje celou řadu vylepšení.

A jak že se člověk dostane k takovému editoru jako je Vim (nebo třeba gvim či kvim, atp.)? Editor vi(m) je všudypřítomný, standardně bývá součástí linuxového operačního systému, funguje v terminálu i grafickém režimu, svému uživateli nabízí mnohem víc než běžné editory typu "Poznámkový blok" a přitom o práci s textem tu jde především. Ať už upravujete konfigurační soubory, programujete, píšete nebo třeba pročítáte instalační manuál. Vi(m) je vždy po ruce.

gvim.png

Dnes s úsměvem vzpomínám na jednoho učitele a jeho památnou větu: Pusťte si Vi(m) a můžete začít pracovat. Po prvním spuštění Vi(mu) následuje zpravidla úlek, zděšení, že mi nefunguje klávesnice a člověk má problém přepnout se do vkládacího režimu natož ještě do podivnějšího příkazového režimu a tak se úspěšné uložení několika řádků textu stává malým zázrakem. Na druhou stranu, pokud překonáte tento "nezvyk" a začnete Vim používat pro běžnou práci, stane se vám editor dobrým pomocníkem a jeho "kouzelné" formulky vám jistě usnadní vaši práci (kde bych byl bez maker a různých pluginů, např. po.vim ..).

Dost bylo řečí, chcete-li Vim okusit nebo se v jeho používání dál zdokonalit, doporučuji tuto knihu a tuhle Wiki. No a chcete-li něco v češtině, pak se určitě podívejte sem.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Jak na řízení dat?

PCSBezpečnostní rizika se stále zvyšují. Tím spíš, že mnoho zaměstnanců díky současné situaci přešlo na práci z domova. Důraz na problém zabezpečení potvrzují i tři poslední studie nezávislé analytické společnosti Gartner.

Pokračování ...Public Relations

Arista je lídr!

AristaNezávislá analytická společnost Forrester potvrdila Arista Networks na pozici lídra v oblasti otevřených programovatelných switchů pro prostředí softwarově definovaných sítí.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft

Tagy