přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak na čtení e-knih

Jak na čtení e-knih

Tentokrát v Linuxu nebo na telefonu a za pomoci FBReaderu ..


"Veliká doba žádá velké lidi. Jsou nepoznaní hrdinové, skromní, beze slávy a historie Napoleona." Takhle začíná úvod knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška. Protože se blíží zima a s ní i doba spjatá s dojížděním vlakem, je třeba se nějak zabavit a k tomu bezesporu patří i čtení elektronických knih.

I když jsem hledal čtečku knih pro mobil s Androidem, začal jsem své hledání nejprve na Linuxu. Tady se jeví jako rozumná čtečka FBReader a díky tomu, že funguje (existuje) i ve verzi pro Android, bylo mé hledání u konce. A jak že FBReader vypadá v Linuxu dnes?

fbreader.png

Protože program neumí automatický posun textu, musíte se v něm posouvat ručně. Pokud vás také nebaví zběsile točit kolečkem myši, můžete k posunu použít šipky nahoru a dolů, resp. tlačítka PageUp a PageDown. První zmíněná možnost má na starosti tzv. Malý posuv a ta druhá Velký posuv. O kolik se to má posunout se nastavuje v nastavení programu FBReader na kartě Posuv Textu. Pokud. např. chcete nastavit aby se při stisku šipek posunul text vždy o celou stránku, pak můžete nastavit posuv textu jako na dalším obrázku.

fbreader2.png

Verzi pro Android vám tu sice neukážu, ale funguje také velmi dobře včetně automatického otočení textu podle otočení telefonu. No a posun o stránku se provádí pomocí tlačítek pro zvýšení/snížení hlasitosti. Jediné co mi na ní chybí, že nečte standardní soubory .pdb. Z toho důvodu jsem se ještě musel podívat po nějakém převodním programu. Při té příležitosti jsem narazil na zajímavý správce sbírek knih (a nejen to) Calibre. Protože mi však k převodu souborů z formátu .pdb na podporované .epub stačil jediný příkaz, dál jsem se jím nezabýval. Převod souboru se provede zhruba takto:

ebook-convert vstup.pdb výstup.epub --input-encoding windows-1250

a když to pak vložíte do "for cyklu" tak tím převedete třeba celý adresář ..

Pár odkazů místo závěru

Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně

Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3

FBReader - čtečka e-knih na netbooku

Oblíbený server PalmKnihy

"Nejlepší odkazy" na serveru eknihy.com

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »