Ačkoli byl původně napsán pro Sharp Zaurus, v současnosti bývá běžným obyvatelem repozitářů mnoha linuxových distribucí. Nejsou o něj ochuzeni ani uživatelé FreeBSD a Windows XP. Letos byla uvolněna verze pro MacOS a Google Android. FBReader je vydán pod licencí GNU GPL a chová se navzdory nízkému číslu aktuální verze 0.8.17 korektně a stabilně.
FBReader na ASUS Eee PC 901 pod Ubuntu 8.04
Dle mého mínění by program určený pro čtení elektronických knih měl splňovat následující požadavky. Neměl by mít potíže s používáním základních formátů elektronických knih, měl by se snadno vyrovnat se soubory uloženými v různých kódových stránkách, měl by si pamatovat pozici v otevřené knize i po svém ukončení a měl by umožňovat uživatelské nastavení písem a barev pozadí. Všechny uvedené požadavky FBReader splňuje s velkou rezervou.
Orientaci v právě čtené knize usnadňuje pruh dolní části okna programu, doplněný číselným vyjádřením. Po jeho pravé straně jsou umístěny hodiny. Oceníte je především tehdy, když si budete zkracovat čtením knihy dobu čekání na vlak či autobus.
Kromě dle mého mínění základních formátů PalmDoc (Aportis Doc) a TXT (čistý text) si FBReader poradí s mnoha dalšími:
- fb2 e-book format (vyjma stylů a attributů)
- HTML format (vyjma tabulek)
- CHM format (vyjma tabulek)
- plucker format (vyjma tabulek)
- zTxt (Weasel)
- TCR (psion)
- RTF (vyjma stylů a tabulek)
- OEB (CSS a tabulky nejsou podporovány)
- OpenReader (CSS a tabulky nejsou podporovány)
- Mobipocket bez DRM (vyjma tabulek)
Otevření knihy
Na potíže jeho uživatelé nenarazí ani při čtení knih uložených v různých kódových stránkách. Stačí při otevírání knihy vybrat tu správnou. Čeští uživatelé jistě ocení, že v nabízených nechybí nezbytná trojice kódových stránek ISO-8859-2, UTF-8 a windows-1250.
Nastavení kódové stránky při načtení knihy
FBReader si trvale pamatuje stránku (displej), na které jste naposledy skončili čtení. A co víc, dokáže si ji pamatovat pro libovolný počet knih. Není tedy problém knihy podle nálady střídat. Každá jednou otevřená kniha je zařazena do seznamu knih, v němž FBReader umí fulltextově vyhledávat. Orientaci v seznamu usnadňuje možnost zadávání jmen autorů. Pokud jméno autora jednou zadáte, je možné jej snadno vybrat z příslušné roletky, přičemž seřazení jmen není podle prvního písmena jména, nýbrž podle pole Třídicí klíč (Sort key).
Možnosti nastavení programu jsou velice rozsáhlé. Nastavení písem, barev, jazyků, rotace displeje uživateli umožňuje doladit si program dle svých potřeb.
Osobně mi připadá velice praktická možnost nastavení individuálních klávesových zkratek. Pro každou z nabízených funkcí je možné nastavit jich libovolný počet. Což se může hodit například u funkce Posun o celý displej (Large scroll forward), kterou budete používat nejčastěji.
Na závěr nezbývá než přidat informaci, kam se vydat pro knihy v elektronickém formátu. Doporučuji začít na serveru www.palmknihy.cz a pokud vládnete cizími jazyky, nevynechte ani Projekt Gutenberg. Příjemné čtení.