přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Elektronické knihy pro začátečníky

Elektronické knihy pro začátečníky

Tento průvodce by vám měl pomoci nejen při jejich čtení.


Malá zařízení, jako jsou mobilní telefony (ať už chytré nebo i ty "nechytré"), PDA nebo notebooky, jsou přímo stvořené pro vyplnění času, kdy na něco čekáme nebo někam cestujeme. Majitelé těchto přístrojů tuto situaci určitě znají - své paměťové karty plní různými hrami a zábavnými programy. V tomto článku nabízím ještě jeden způsob, jak se s tímto zařízením zabavit. Můžete si na nich totiž číst.

Argument o tom, že papír je papír a žádná kniha z nul a jedniček ho nemůže nahradit, je sice pravdivý, ale pokud to zkusíte jednou a zalíbí se vám to, nemůžete přestat. Mluvím o čtení elektronických knih, někdy se také používá anglický termín e-book.

Je to trochu pozapomenutá technologie, která vám umožňuje nosit si s sebou celou knihovnu autorů, které máte rádi. Stále se ozývají hlasy, že elektronické knihy jsou mrtvé, ale každodenní cestování pražskou MHD mne utvrzuje v tom, že nás "bláznů s diářem" v ruce přibývá. Celé téma je značně obsáhlé a pokusím se rozebrat jen to nejnutnější.

Co k tomu potřebujeme?

Ze všeho nejdříve musím říct, že ti, kteří alespoň trochu vědí, co jsou to elektronické knihy, si myslí, že čtení knih je jen záležitostí PDA s operačním systémem Palm. Není to ovšem pravda. Knihy můžete číst nejenom na Palmu, ale také na PocketPC, na chytrých telefonech se Symbianem nebo Windows (případně s Linuxem) a také na velkém množství mobilních telefonů s podporou Javy.

Jen pro pořádek jmenujme některé stránky s anglickými knihami: www.memoware.com, www.amazon.com, www.mobipocket.com, www.free-ebooks.net, www.diesel-ebooks.com a mnoho dalších.

Jak jsou knihy distribuovány?

Na úvod je třeba říci, že podobně jako u dokumentů v počítačovém světě, můžete se u knih setkat i s několika formáty. Záleží pak však jenom na schopnostech vašeho zařízení a prohlížeče v něm nainstalovaném. Základní formát je textový soubor. Jeho čtení je velmi jednoduché a s ním většina prohlížečů umí zacházet. Dalším standardem je PDF. Mnoho zařízení PDF formát podporuje a nemá s ním problémy, jeho nevýhodou může být to, že je poněkud objemnější.

Zajímavá a největší je také stránka Project Gutenberg na adrese www.gutenberg.org - najdete zde i několik textů v češtině (konkrétně dvě knihy). Jinak se zde nachází více než 17000 knih.

Objevují se však čtyři specializované formáty: Plucker, MobiPocket, iSilo a PalmDoc. Asi nejuniverzálnější je MobiPocket, protože autor nabízí prohlížeč pro mnoho platforem. Umožňuje do něj vkládat i obrázky a navíc má zlomek velikosti PDF souboru. MobiPocket byl od počátku navrhován jako formát pro elektronické knihy, a tak je dobře dokumentovaný a propracovaný. Plucker byl původně formát pro offline čtení webových stránek, postupně přibyla možnost čtení knih. Formát iSilo se hodně využívá, ale někteří autoři jej nemají rádi, protože je tento formát uzavřený. Na Palmu se zrodil formát PalmDoc, ale postupně se také rozšířil na ostatní platformy. Tento formát je nejstarší, ale také nejjednodušší, oproti plain textu nabízí navíc vlastně jen záložky. Shrnu-li to jinak - většina prohlížečů podporuje plain text a PalmDoc, s ostatními je to horší. Ale vždy je možné pro vaši platformu najít nějaký prohlížeč, který bude umět jeden z těchto čtyř formátů.

Technické požadavky na platformy pro MobiPocket Reader můžeme ještě zpřesnit: WindowsMobile znamená PocketPC 2000/2002, WindowsMobile2003/2005. PalmOS stačí verze 4 a vyšší, ale požadován je 1 MB volné operační paměti. Symbian verze potřebuje Symbian UIQ/60/80 a 90. Blackberry je podporováno od verze 3.7 a vyšší.

Posledním formátem je klasický HTML, jejž můžete číst i HTML prohlížečem, který je ve vašem zařízení. Je to forma ještě lepší než TXT. Odpadají problémy s kódováním.

Kde knihy získat?

A zde se dostáváme k první kontroverzní věci, která je s elektronickými knihami spojená. Také na knihy se vztahuje autorský zákon a jakékoliv šíření textů chráněných autorskými právy je tak trestné. Proto se tyto knihy dostávají na stejnou úroveň jako hudba v MP3 (tzn. můžete si stáhnout a zakoupit legální knihy, stejně tak i nelegální). Situace je však mnohem jasnější, protože vydavatelství nemají problém vydávat knihy v elektronické podobě. Existuje mnoho internetových obchodů, kde lze knihy nakoupit. Je jasné, že převážná část textů je v angličtině. Najdou se však i české obchody nebo stránky nabízející české knihy zdarma a legálně (a stejně tak i zdarma a nelegálně). Buď zveřejňují díla starších autorů, kde již autorská práva vypršela nebo je po dohodě s autory prodávají za ceny nižší než v papírové podobě. Bavit se o anglických stránkách asi nemá moc velký význam, protože jich je opravdu velké množství, ale pro našince je to skoro k nepotřebě, neb mnohdy nevládne jiným než českým jazykem. Zaměřím se na naši rodnou hroudu.

Abychom to měli rychle za sebou: bývaly tu dva servery, které měly dobrý výběr knih, některé byly placené a dalo se z nich stahovat, a to rovnou ve formátu pro prohlížeč. Dnes bohužel neběží. Prvnímu sice fungují stránky a dá se dostat až na jednotlivé knihy, ale nejde je stáhnout. To je server Neknihy. Druhý server s názvem Atheneum je mrtvý úplně, protože stránky se vůbec nezobrazí. Pokud při hledání na internetu naleznete tyto dva odkazy, nemusíte s nimi ztrácet čas.

Stránkou, od které doporučuji začít, je server Palm Knihy. Nenechte se zmást názvem, knihy lze samozřejmě číst nejenom na Palmu. V době psaní článku najdete na serveru více než 2700 knih a všechny jsou zdarma. Palm Knihy mají knihy většinou ve dvou formátech, a to PalmDoc a MobiPocket. Najdete zde díla z naší i světové klasiky, ukázky z nových knih a také tvorbu dosud vám neznámých autorů a amatérů. Knihy jsou přehledně rozděleny do kategorií. Na serveru najdete i sekci zabývající se prohlížeči na jednotlivých platformách. U některých knih jsou i recenze spolu s reakcemi čtenářů. Tento server je opravdu dobrý. Nutno ovšem říci, že také jediný, který knihy přímo ve formátu pro čtení nabízí. Ostatní nabízejí buď PDF nebo HTML, ze kterého je ovšem můžete převést.

Stránek s díly českých autorů najdete několik. Prvními, o kterých se zmíním, jsou stránky České texty elektronicky. Je to jakýsi rozcestník, kde najdete přehledně uspořádané odkazy na texty českých autorů. Další zajímavou stránkou je Česká čítanka. Pokud si pamatujete na svůj školní čtenářský deník, najdete zde knihy převážně z tohoto deníku. Posledním do trojice je Česká literatura. Opět nabízí starší české autory, bohužel konverzi si musíte zajistit opět sami.

Posledním zdrojem elektronických knih jsou nakladatelství a internetové obchody. Rád se zmíním o maličkém nakladatelství Autobus, které nabízí ke stažení knihy, jež samo vydalo. Nabízí je v MobiPocket a PalmDoc formátu (samozřejmě také RTF, PDF a HTM). Cena za knihu je symbolická, vychází od 10 do 90 Kč, všechny knihy na CD za 200 Kč.

Jinak je to obecně s elektronickými texty na českém trhu horší. Najdete spoustu stránek s odkazy na knihy od známých autorů, jejich legálnost je však pochybná. Co si myslet o stránkách, které vám nabízejí ke stažení pět dílů Harry Pottera zdarma? Jako vhodný doplněk se možná nabízí různé literární weby, kde publikují amatérští autoři a kde lze najít dost zajímavých knih.

V čem je nejlepší knihy prohlížet?

Osobně mám dobrou zkušenost s celkem čtyřmi platformami. Nejdříve jsem začal u klasického PC. Začátečníkům lze na úvod doporučit aplikaci s názvem MobiPocket reader. Je dodávána v mnoha verzích na všechna významnější zařízení. Má jednu nevýhodu - pro Linux jej výrobce nedodává. Instalační program je dodáván ve verzi pro Windows, ze kterých se pak MobiPocket Reader nainstaluje na připojené zařízení. Existuje však i varianta bez instalátoru, kdy je program připraven přímo na konkrétní platformu. Výčet dalších verzí je hodně obšírný - Windows, Windows Mobile, PalmOS, Symbian a Blackberry. K dispozici je tento prohlížeč zdarma a existuje i verze označená přídomkem PRO, obsahující některé pokročilejší funkce, jako je zvýrazňování textů, volné kreslení do textu a třeba automatický posuv textu.

MobiPocket lze doporučit jako naprosto univerzální čtečku hlavně díky její multiplatformnosti. Zvládá nejenom čtení formátu MobiPocket, ale i PalmDoc. Na platformu PocketPC je to dle mne asi nejlepší prohlížeč na zmiňované formáty. Najdete pro ni mnoho prohlížečů, málo z nich zase podporuje formát MobiPocket nebo PalmDoc.

Chtěl bych se také zmínit o prohlížečích, které jsem osobně používal nebo používám. Protože čtu knihy převážně ve formátu PalmDoc, všechny tyto prohlížeče jej podporují. Začnu svým palmem Tungsten T. Tam je tento formát "nativní" a existuje velké množství programů. Já jsem po mnoha pokusech nakonec vybral program s názvem TiBR od firmy Indev software. Ta jej nabízí ve třech verzích: Lite, Standard a Pro. Kromě verze Pro za 9,95 USD jsou všechny zdarma. Funguje na PalmOS od verze 2.0, a proto na všech dnes ještě fungujících palmech, podporuje čtení knih rovnou z paměťové karty. Verze Lite nabízí jen základní funkce pro čtení, prostřední verze přidává lepší možnosti nastavení (jako automatický posuv, barvy, kategorii dokumentů, formátování dokumentu) a verze placená umí navíc používat slovníky třetích stran, podporu externích fontů, vyhledávání, dělení slov na koncích řádků a také otáčení obrazovky.

Každá verze má jiné paměťové nároky. Lite potřebuje 35 kB paměti, standard se spokojí s 65 kB a Pro vyžaduje 120 kB paměti. Každý si jistě vybere, ale dle mých zkušeností se vyplatí používat prostřední verzi, majitelé starších palmů určitě rádi sáhnou po verzi Lite, protože je opravdu nenáročná. Nevýhodou je jen podpora PalmDoc.

Dalším mnou používaným zařízením byl mobilní telefon Siemens C-55. Ten podporuje jen Javu, ale i na něm je možno číst knihy. Existuje totiž prohlížeč jménem ReadManiac. Jedná se o Java midlet, který je vydáván v mnoha jazykových verzích pro mnoho telefonů. Je to dílo ruského programátora a je funkčně velmi zajímavě vybaven. Předně je možno jej stáhnout ve dvou verzích. Jako samostatný prohlížeč (verze FULL) nebo rovnou jako balíček s knihou (LITE). Jedná se o freeware. Má základní funkce, které byste od programu tohoto typu očekávali a není zapotřebí je zmiňovat. Daleko zajímavější je funkce stahování knih, kdy se můžete přímo z prostředí programu připojit na internet a stáhnout knihu. Program disponuje speciálně optimalizovanými fonty, které vypadají na mobilních telefonech velmi dobře a velmi zpříjemňují vlastní čtení. V textu můžete i vyhledávat. Velké množství mobilních telefonů tak lze zdarma a jednoduše převést na čtečku knih.

Poslední dobou jsem se však zamiloval do čtení na svém chytrém mobilním telefonu. Jsem majitelem Siemense SX-1 fungujícím na Symbianu série 60 a UIQ. Po mnoha mnoha testech programů jsem nakonec skončil u programu ReadM, který je opravdu vynikající. Je to nativní Symbian aplikace, podporuje přepínání kódování, otáčení obrazovky nebo hledání. Tím, že telefon i palm podporují MMC paměťové karty, není problém kartu používat jak v telefonu tak v Palmu a mít tak k dispozici stále všechny knihy. Pokud nějakou knihu rozečtete a program ukončíte, je informace o tom, kde jste ve čtení přestali, uložena a při příštím otevření knihy je nalezeno příslušné místo a můžete plynule pokračovat dále. Je vybaven technologií zásuvných modulů, a tak se mu mohou funkce přidávat, a tím jej rozšířit. Není to však jen prohlížeč, umožňuje také přehrávat MP3 soubory.

Jak to s knihami vypadá do budoucna?

Situace s českými knihami je trošku komplikovanější. Je jen pár vlaštovek, které je nabízejí. Míst, kde sedají legálně stáhnout, neustále ubývá. Zato obchod s anglickými texty určitě roste. Většinou se vývoj nějakého prohlížeče přímo váže na obchod s knihami. Příkladem tomu může být již zmiňovaný MobiPocket Reader. Na domovské stránce vás totiž uvítá hodně velká kolekce knih ke stažení. Uživatelská základna v Česku není veliká, a tak se asi moc nevyplácí tento "byznys" provozovat. Určitě to ale možná stojí za vyzkoušení. Dokonce i jeden z našich mobilních operátorů nabízí na svých stránkách elektronické texty ke stažení. Víte o tom?

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME