přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vytváříme elektronické knihy pro PDA

Vytváříme elektronické knihy pro PDA

Svatopluk Vít e-knihy čte, Lubomír Čevela je umí vytvářet. Elektronické knihy prý mají budoucnost. Vzhledem ke klesajícím cenám mobilních zařízení a ke stoupajícím cenám v polygrafickém průmyslu se není čemu divit. Proto jistě stojí za to vědět, jaké možnosti při vytváření elektronických knih máme na Linuxu.


Není DOC jako DOC

Jakýmsi nepsaným standardem pro elektronické knihy na platformě Palm OS je formát Palm DOC. Nepleťte si ho s "oblíbeným" formátem MS Wordu, nemá s ním nic společného. Palm DOC často bývá uváděn pod názvem Aportis DOC, podle jména společnosti Aportis Technologies Corp, která k němu vlastní práva. Ačkoli jde o formát firemní, jeho specifikace jsou volně k dispozici na internetu. Technicky je formát Palm DOC čistým textem (plain text), který je komprimován pomocí účinné komprese. Publikace v něm uložená zabere díky tomu minimum místa. Například kniha 20000 mil pod mořem od J. Verna má ve formátu Palm DOC 467 kB, když ji převedeme do formátu DOC MS Wordu 2003, naroste na 2,1 MB. Nevýhodou formátu Palm DOC je fakt, že stejně jako formát TXT neumožňuje kromě konců odstavců žádné další formátování dokumentu. Programy pracující s formátem Palm DOC se postupně rozšířily i na další platformy, především na PDA s různými verzemi mobilních Windows, systémem EPOC a Symbianem.

Ačkoli je formát Palm DOC jednoznačně nejrozšířenějším formátem, není jediným. Na internetu se můžete setkat s formáty Mobipocket, iSilo, eBook a mnoha dalšími. Pro vytváření těchto formátů existují komerční programy výhradně pro Windows. Ani jeden z formátů se ale nestal obecně rozšířeným. Osobně vidím jen velice málo důvodů se těmito formáty zabývat.

OpenOffice.org a jiné

Pro Windows existuje pro vytváření souborů ve formátu Palm DOC velké množství nástrojů. Asi nejznámější je freewarový DocReader, který je čtečkou, konvertorem a zároveň jednoduchým editorem. Pod Linuxem není podobný nástroj k dispozici, ale zato se schopnost ukládat formát Palm DOC dostala do většiny běžně používaných textových procesorů. Například OpenOffice.org 2.0 dokáže uložit libovolný dokument přímo do formátu Palm DOC pomocí příkazu Uložit jako a výběru formátu Aportis DOC (Palm) (.pdb). Pozadu nezůstávají ani AbiWord a KWord.

Všechny tři editory mají při ukládání do formátu Palm DOC potíže s kódováním češtiny. Vzhledem k tomu, že většina Palmů musí spolupracovat s Windows, většina čtenářů očekává soubory s kódovou stránkou Windows 1250. Proto nezbývá, než pro vytváření českých dokumentů použít jiné řešení.

bibelot.pl - perla mezi konvertory

Bibelot.pl je perlový skript (Perl 5) určený pro převod z textového formátu do formátu Palm DOC. Uživateli je k dispozici mnoho voleb, kterým lze ovlivnit vlastnosti výsledného souboru. Jedinou nevýhodou bibelotu je nutnost mít nainstalovaný perl.

Za nejjednodušší považuji následující postup:

1.Dokument načtěte do OpenOffice.org a uložte ho jako kódovaný text se znakovou sadou Východní Evropa (Windows-1250/WinLatin2) a konci řádků CR&LF.

Image

2.Spusťte převod textového souboru pomocí scriptu bibelot.pl:

perl bibelot.pl -t Nazev_knihy textovy_soubor.txt palmdoc_soubor.pdb

Možnosti převodu pomocí konzolových nástrojů jsou samozřejmě mnohem širší. Dokážu si přestavit shellový skript, který české kódování převede např. pomocí programu cstocs a následně spustí převod do formátu Palm DOC pomocí bibelotu. Důležité je, že si s takto vytvořenými soubory bude bez problémů rozumět většina čtecích programů, ať už pod Palm OS nebo jiným systémem PDA.

Adobe PDF

Je nesporně nejrozšířenějším formátem používaným pro elektronické publikování. Ovšem vyjma PDA Palm OS kompatibilních. Na nich donedávna dokázaly "nativní" PDF přečíst pouze komerční programy Picsel View a vyšší verze Documents to Go. To je ale díky freewarovému programu PalmPDF již minulostí (více o něm v samostatném článku). Vytváření elektronických knih na Linuxu je díky OpenOffice.org velice snadné. Stačí použít příkaz Soubor-Exportovat do PDF a poté už jenom volíte vlastnosti budoucí e-knihy.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Vytváříme elektronické knihy pro PDA
27. 07. 2006, 12:08:11
Odpovědět  Odkaz 
me by celkem zajimaly najake linuxove programy schopne precist PDB (Palm DOC) s ceskymi znaky. Zatim vsechny programy (OO,apod) mi zobrazili ceske znaky jako cinskej caj, a nasledne prekodovani se mi nepodarilo.
Re: Vytváříme elektronické knihy pro PDA
29. 07. 2006, 15:55:33
Odpovědět  Odkaz 
Ja som tiez hladal, a nic. Dva programy v Jave nezvladali ceske znaky. Nakoniec som to vyriesil pomocou DocReadera cez Wine. Otazka pre autora clanku (a vsetkych ostatnych): Je vobec nejaky program, ktory dokaze citat PDB s CZ/SK znakmi?
Re:Re: Vytváříme elektronické knihy pro PDA
vicovm 15. 12. 2008, 15:21:41
Odpovědět  Odkaz 
Pro čtení knih v *.pdb je pro PC (Windows) vhodný bez jakýchkoliv problémů s diakritikou µreader (www.µreader.com, je nutné koupit), případně bookreader (www.bookreader.com, taky koupit). Free řešení neuvádím.
Pro čtení na PDA je ideální mobipocket (www.mobipocket.com, free). Pro PC taky, ale nevyhovuje.
Všechny jsou vyzkoušeny a zkoušeny po dobu několika let, bez jakýchkoliv problémů.

Pro tvorbu *.pdb souborů jako jediný, který nemá problémy s diakritikou je AkPdb. Stránky myslím, že již neexistují, je nutné hledat. Nutné koupení.
Všechny další řešení převodu na pdb měly problémy s diakritikou (OpenOffice, aplikace mobipocket, docreader a pod). vicovm
Re: Vytváříme elektronické knihy pro PDA
27. 07. 2006, 21:42:51
Odpovědět  Odkaz 
txt2pdbdoc a pak iconv nebo recode
Re: Vytváříme elektronické knihy pro PDA
21. 02. 2007, 03:29:20
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, mně tato fungovala:

http://www.chovancik.cz/2007/02/21/fbreader-jako-ctecka-elektronickych-knih-e-book-palm-doc-pdb-na-linuxu-ubuntu/
Re:Re: Vytváříme elektronické knihy pro PDA (FB Reader)
baryj 22. 01. 2008, 10:50:00
Odpovědět  Odkaz 
FB Reader je celkem fajn, má v sobě katalog (lze třídit podle autorů a sérií téhož autora), kam se dají knihy dobře ukládat - a nemusí překážet jinde. Používal jsem pod Mandrivou. Nyní jedu pod Ubuntu a používám AbiWord, knihy si otevírám (a následně rovnou ukládám) ve formátu Aportis (Aportis doc) - dají se upravovat. Nevýhodou FB Readeru je to, že nelze text opravit (nemá - aspoň jsem nenašel - edit mode) a dále že veškerý text je "nahňácán" do kupy - značně nepřehledné. Nejsem zrovna estét, ale mám rád přehled. Prostě FB Reader je celkem slušná, dnes (01/2008) zřejmě už překonaná čtečka e-knih, fungující pod linuxovými distribucemi s balíčky .rpm = vyzkoušeno.
Vytváříme elektronické knihy pro PDA
Lubomír Čevela 5. 12. 2007, 21:36:44
Odpovědět  Odkaz 
Ani uživatelé Mandrivy 2008 (Free) nemusí být ošizeni o FBReader. Návod, jak jej nainstalovat je poměrně krátký.
1. Začneme doinstalací knihovny "enca".Zadejte do Firefoxu link
ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrivalinux/official/2008.0/i586/media/main/release/enca-1.9-5mdv2008.0.i586.rpm

2. Zvolte Otevřít pomocí - Software Installer. Po stažení balíčku se systém zeptá na heslo roota, dejte mu ho.

3. Po ohlášení úspěšně dokončené instalace předchozího balíčku opakujte uvedený postup s balíčkem obsahujícím FBReader.
ftp://ftp.pbone.net/mirror/download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/development/i386/os/Packages/fbreader-0.8.8-1.fc9.i386.rpm

Přeji příjemné čtení
Vytváříme elektronické knihy pro PDA
Vladimír Vojta 29. 04. 2010, 12:38:23
Odpovědět  Odkaz 
"...Pod Linuxem není podobný nástroj k dispozici, ale zato se schopnost ukládat formát Palm DOC dostala do většiny běžně používaných textových procesorů. Například OpenOffice.org 2.0 dokáže uložit libovolný dokument přímo do formátu Palm DOC pomocí příkazu Uložit jako a výběru formátu Aportis DOC (Palm) (.pdb)..."

Upřímně, ať hledám, jak hledám, tak nemohu v OOo v. 3.x možnost uložit jako (.pdb) najít.
Nebyla tato možnost náhodou z Writeru odstraněna?
Vlastimil Ott Re:Vytváříme elektronické knihy pro PDA
Vlastimil Ott 29. 04. 2010, 13:43:00
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že byla. Existují doplňky, tento vám nepomůže?
http://extensions.services.openoffice.org/en/project/odt2pml

Pro Debian/Ubuntu jsou pak nějaké importní filtry v balíčku openoffice.org-filter-mobiledev

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz