přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Od Ubuntu k Debianu

Control

Od Ubuntu k Debianu

Cesta u Ubuntu nekončí :-) vede dál, třeba přes Debian...


reklama

Na téma Ubuntu (speciálně nejnovější Ubuntu 10.04 LTS - codename Lucid Lynx) toho bylo již napsáno tolik, že nemá smysl ještě něco přidávat. Cílem tohoto krátkého článku je ukázat, že cesta vede dál a že Ubuntu nemusí pro každého být první a poslední linuxová distribuce. Popisuji jen svou osobní a subjektivní zkušenost, která snad může být pro někoho užitečná..?

Distribuci Ubuntu (prostředí GNOME) jsem používala od jara roku 2007. V roce 2009 začaly občasné problémy se zprovozňováním funkcí určitých aplikací (vypalování v Braseru i Gnome Bakeru), problémy se zvukem po uspání notebooku apod. a proto jsem se začala zabývat myšlenkou na změnu distra.

Lákal mě Linux Mint, dnes Linux Mint 9 (codename Isadora), který vypadá krásně a nabízí hned několik prostředí: KDE, LXDE a XFCE. Verze Linux Mint 5 LTS (codename Elyssa) bude mít podporu až do dubna 2011, takže je ještě více než půl roku čas... Nevýhodou, která mě právě po vydání Ubuntu 10.04 LTS odradila, je závislost Linux Mint na Ubuntu.

Nové Ubuntu 10.04 mě totiž totálně odradilo - nejen vzhledem, který podle mého zcela subjektivního názoru vystihuje rčení "hnus fialový" (ovšem fialová je módní barva a lidé, kteří ji mají v oblibě, budou velmi potěšeni), ale i svým komplexním přístupem, kdy byly přidány nové funkce stylu sociální sítě, zásadně změněné některé již osvědčené výchozí aplikace a tlačítka oken defaultně nalevo s fialovým stylem také udělaly své. Tohle mě velmi zklamalo a rozhodla jsem se hledat jiné distro.

Jako nejstabilnější a "klasická" linuxová distribuce mi byl doporučen Debian (stable). Nainstalovala jsem na notebook Dell Latitude D630 (Intel Core2 Duo) tedy Debian 5.0 (codename Lenny).

Logo Debian

Instalace proběhla bez jakéhokoliv problému: česká klávesnice QWERTZ správně rozpoznána, dělení harddisku OK, nastavení jména a hesla pro uživatele root i pro běžného uživatele proběhlo též korektně, instalace a rozbalování balíků z prvního DVD Debian 5.0 pro i386 v pořádku. Nenastavovala jsem při instalaci síť, protože byl nutný firmware iwlwifi, ale po rebootu stačilo připojit ethernetový kabel a drátová síť se hned rozběhla (!), takže nebylo složité podívat se na Debian Wiki, jak se instaluje firmware iwlwifi. Potom už i WiFi fungovala tak, jak má.

Zmíním ještě vybrané prostředí (Desktop Environment): zvolila jsem prostředí LXDE, které mě zaujalo svou jednoduchostí a rychlostí (na doplnění dodávám, že logo LXDE zobrazuje rychle letícího ptáka).

LXDE logo

Zajímavé je, že zrovna LinuxMint 9 přišel s tímto prostředím a tak mě na ně nasměroval.

LXDE desktop

GNOME mi přijde barevně hrozné (fialovo-černá), KDE zase příliš modré (windowsoidní), XFCE neznám.

Samozřejmě nebýt distribuce Ubuntu, neznala bych Linux vůbec. Za to moc děkuji, stejně tak děkuji za všechno, co jsem se zatím v Linuxu (resp. v distribuci Ubuntu postavené na Debianu), naučila. Doufám, že se mi to bude i nadále hodit a že v Debianu budu mít určitě příležitost naučit se další věci ... :-)

Zdroje:

Web Ubuntu: link

Web Linux Mint: link

Web Debian: link

Web LXDE: link

Web LXDE Wiki: link

Nahoru

Příspěvky

Lukáš Zapletal Od Ubuntu k Debianu
zapletal 22. 07. 2010, 20:56:31
Odpovědět  Odkaz 
Většina lidí miluje eye-candy. My technici a věrní linuxáci to budeme muset holt překousnout. Já osobně mám ve svém Ubuntu nastaven default Gnome vzhled, který má třeba Fedora nebo RHEL. Pozabíjení "fejsbůk" procesů byla otázka minutky.

LXDE je super, o tom žádná.
Skutečná blondýna
fri 22. 07. 2010, 22:38:48
Odpovědět  Odkaz 
Ten film se jmenuje trochu jinak, ale ta slova o fialové jako o "hnusu jednom fialovém", mě pobavila. :-)

"Kdo si myslí, že oranžová (v našem případě fialová) je nová růžová, má něco s hlavou a měl by se nechat vyšetřit." :-) Nějak takto je to tam postaveno. :-D
Od Ubuntu k Debianu
daks 23. 07. 2010, 12:11:55
Odpovědět  Odkaz 
1. Defaultní vzhled snad nemůže být důvodem k přechodu na jinou distribuci.
2. Mě osobně se nelíbí vzhled LXDE desktopu, připomíná mi tak nějak KDE 3.5
3. Tip na docela lehkou distribuci: CrunchBang Linux - zrovna se odtrhává od Ubuntu a začíná vycházet z Debianu.

;-)
Od Ubuntu k Debianu
Enigma 23. 07. 2010, 18:05:39
Odpovědět  Odkaz 
Také se sem přiznám, že jsem již před 1,5 rokem přešel od *Ubuntu k Debianu. Důvodem byl problematický provoz na mém laptopu. S každou aktualizací se něco rozladilo. Pak došla trpělivost a vyměnil jsem distro.
Já provozuji KDE desktop.
Od Ubuntu k Debianu
Arthur 24. 07. 2010, 15:05:49
Odpovědět  Odkaz 
Jakozto "vicenasobny" uzivatel Ubuntu 10.04 bych nasel dost dobrych duvodu prejit na jine distro. Typickym prikladem jsou neodladene releasy a opravdu velke mnozstvi regresi. Zatim jsem to vzdycky vsechno spravil, takze jsem u Ubuntu zustal, pac se mi jinak celkem zamlouva.
Ale menit distro jenom kvuli vychozimu vzhledu desktopu a vychozi sestave aplikaci je trochu zvlastni :-). Je jasne, ze ani jedno nemuze vyhovovat vsem, ale zmena je otazkou nekolika kliknuti mysi (to by uzivatel po 3 letech prace mohl znat).
Preji autorce mnoho uspechu s Debianem. Pokud ani s jeho barvickami nebude spokojena, necht zkusi gentoo popr. slackware, tam se nikdo hnusem fialovym mainstremove vetsine nepodbizi ;-)
Od Ubuntu k Debianu
Anna Taliánová 24. 07. 2010, 23:22:43
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji všem za komentáře či názory k článku. Hlavním důvodem myšlenky přejít na jinou linuxovou distribuci byly problémy s notebookem (laptopem) IBM ThinkPad T30 a aplikacemi v Ubuntu. Jenom kvůli vzhledu nového Ubuntu bych se nad tak relativně závažným krokem, jako je změna distribuce, zamýšlela podstatně delší dobu...
Re:Od Ubuntu k Debianu
fri 25. 07. 2010, 00:10:19
Odpovědět  Odkaz 
Moje poznámka nebyla míněna tak, že bych chtěl něco zlehčovat, jak by se mohlo zdát. Jen mě napadla ta podobnost. :-D

Léta přecházím od Mandrivy k Mandrivě. Teď mám dojem, že když chci zkopírovat text v OpenOffice Writeru, abych jej použil jako název ukládaného PDF, nic se po stisknutí Ctrl+V nevloží, a to mě s..., ale jinak jede všechno super.

Hodně štěstí s LXDE. Mně vždycky napadne, že mám spustit KDE.
Od Ubuntu k Debianu
Venca 25. 07. 2010, 11:50:58
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem zkoušel Debian jako LiveCD (leny), ale nic moc nadšení. Nefunkční wifi, prakticky žádné aplikace a o network manažeru ani nemluvím. To by se mi s Ubuntu stát nemohlo, to běhá na 100% ihned po nabootování LiveCD.
A pokud jde o prostředí, tam musím souhlasit, že LXDE je fakt super a doporučuji vyzkoušet Lubuntu.
Jinak všem hezký den!
Re:Od Ubuntu k Debianu
e.xitu.s 28. 07. 2010, 12:00:47
Odpovědět  Odkaz 
Nechápu lidi, kteří nemají moc velké zkušenosti s Linuxem a chtějí nějaký "guru" distro- debian, arch, gentoo, a o slackware nemluvě. To si snad neumíš zprovoznit wifi z příkazová řádky? Ubuntu je děláno pro masy, ale i pro profesionály, kteří např. dělají aplikace pro Ubuntu. Až budeš mít alespoň průměrné znalosti Linuxu, tak ti Debian vřele doporučuji ;-)
Re:Re:Od Ubuntu k Debianu
Anna Taliánová 28. 07. 2010, 12:20:51
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za Váš názor. Příkaz iwconfig sice znám, ale potřebovala jsem rychle rozběhat síť (ethernet), abych upravila zdroje softwaru pro Debian a nainstalovala driver pro WiFi (když už v tom notebooku WiFi karta je). A starý problém s internetovým prohlížečem Iceweasel a YouTube (flash) videi je už také [vyřešen]. :-)
Re:Re:Od Ubuntu k Debianu
Venca 28. 07. 2010, 12:42:11
Odpovědět  Odkaz 
Jasně s tím souhlasím a nemám žádný problém z rozběhnutím toho, či onoho. Jen jsem chtěl poukázat, že pokud by někdo neznalý dostal LiveCD Debianu, asi by k linuxu nikdy nějak moc rychle cestu nenašel. Zatímco s Ubuntu, kde je vše hezky připravené a naservírované ihned v LIveCD, si i uživatel Windows bude v základu vědět rady a nad Linuxem se zamyslí :o)
Re:Od Ubuntu k Debianu
Enigma 29. 12. 2010, 14:38:42
Odpovědět  Odkaz 
Live distribuce = demoverze Linuxu, a ta, co byla použita nic moc nebyla. Když jsem si já instaloval Debian na laptop, opravdu některé programy jsem si tam musel doinstalovat z repozitářů. Pro WiFi a TV kartu jsem tam musel dát FW. Pak už vše jelo.
Od Ubuntu k Debianu
Samec 30. 07. 2010, 20:13:58
Odpovědět  Odkaz 
Nečetl jsem celou diskusi, ale jak píše e.xitu.s ubuntu lze opravdu dobře modifikovat. Prošel jsem mnoho distribucí, vlastně všechny hlavní větve (gentoo, slackware, debian, archlinux, mandriva,.. a další odnože) a musím říct že ubuntu je pro mne nejvíce vyhovujicí. Nainstaluju základ, poté v konsoli jako výběrové prostředí zvolím slim, a nainstaluju gnome jen v osekané verzi pomoci aptitude install gnome-core gnome-panel metadata. Není linux jako linux, jak si to kdo udělá takové to má, v ubuntu je výhoda že vše po startu funguje a to mi vyhovuje. Často zkoumám jak systém vlastně funguj a od toho tu mám virtualbox, v něm si můžu vrtat jak chci a virtuální systém rozbourat, ale na aktuální distribuci pro práci bych si to nedovolil. Nyní zkouším freebsd, trošku jiný unixový systém abych si rozšířil obzory.

Dost mě vytáší když někdo ponižuje Ubuntu jen za to že tam vše funguje! Ano je to tak vše mi tam funguje (vyjma tiskárny kterou sem za 5 minut přes konzoli zprovoznil). Ale tyhle křiklavé věty slyším od linuxáků(windowsáků) i na MAC x Leopard snow 10.4, přitom je to kvalitní systém založený na jádře unixu systémů.
Od Ubuntu k Debianu
Martin Knotek 29. 03. 2012, 10:18:58
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, potřebuji poradit. Používám na svém notebooku Lubuntu 11.10 a jsem s ním spokojen až na jednu věc: Nemohu se připojit přes WiFi, ukazuje se mi, že chybí firmware zařízení. Vlastním notebook HP Compaq nx6110. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Anna Taliánová

Anna Taliánová

Linux používám od jara 2007, začínala jsem s Ubuntu, pak jsem přešla na Debian. Baví mě objevovat a učit se nové věci, a k tomu je Linux jako stvořený.


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME Lxde