přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sedm let LinuxEXPRESu právě dnes!

Sedm let LinuxEXPRESu právě dnes!

Tištěný časopis LinuxEXPRES přišel a odešel. Webový portál www.linuxexpres.cz je tu dnes sedm let. Jaké to bylo v pozadí?


To, že bude vycházet první český tištěný magazín o open source se seběhlo docela rychle. Za časopisem stál Ivan Bíbr, tehdy ještě v QCM, Lukáš Zapletal jako první šéfredaktor a David Horký. Krok to byl docela logický, protože tehdy nejpopulárnější distribuci Mandriva vydávalo v ČR také QCM.

Ivan byl pro nás v Brně něco jako Pepin z Postřižin. Když přijel, bylo ho všude plno a nedal se přeslechnout, takže o časopisu se vědělo od první minuty, co vstoupil. První číslo bylo snad za měsíc, během pár dní byl i web. Grafiku připravilo studio Tomato a dál už se jen upravovala. Červenobílý byl časopis hned napoprvé. Zajímavé je také podívat se na jména autorů - většina pro LinuxEXPRES píše dodnes.

S LinuxEXPRESem se v QCM objevil i jeho první šéfredaktor - Lukáš Zapletal. Web časopisu hrál první rok jen podpůrnou roli v prodeji časopisu. Bylo možné si časopis objednat, stáhnout ukázkové číslo. Zajímavostí bylo elektronické předplatné. Lukáš připravil funkční (tehdy ne zcela běžnou) elektronickou distribuci časopisu pro předplatitele.

Jako druhý se na postu šéfredaktora objevil Vlastimil Ott. To už časopis měl svou tvář, články vycházely na webu, no a probíhal každoměsíční souboj o přízeň inzerentů. Vlasta dokázal časopis posunout na skvělou úroveň po stránce obsahu. Dokázal dobře vybrat a vést autory. Leč jeho úkol byl nelehký a čím dál více se ukazovalo, že ani velmi kvalitně připravený časopis o open source se bez zabezpečeného přísunu reklam neuživí. Bylo nutné ukončit vydávání papírového časopisu a pokračovat dál jen na webu. S odstupem času je jasné, že pokud by se to nestalo tehdy, tak by to přišlo stejně. Papírové časopisy to mají těžké. Vlasta Ott web postupně rozvíjel a dokázal ustát složité období, kdy nebylo jasné co bude dál (ono to tak z venku úplně není vidět). A Vlasta taky stál za rozjezem OpenMagazínu.

Naším třetím šéfredaktorem je Miro Hrončok. Podobně jako Vlasta začínal jako autor linuxexpresu. Je prvním, kdo začínal už u webu, snad proto je na mě přísnější ;) a prvním, kdo nepracoval v QCM. Miro dobře navázal na to dobré, co přinesli Lukáš a Vlasta a udržuje LinuxEXPRES v dobré kondici. Návštěvnost webu roste, výrazně přibylo diskutujících i fanoušků v sociálních sítích.

LinuxEXPRES byl pro mě nejlepším webem po stránce obsahu a taky spousta večerů, kdy jsem pracoval na webu. Takže do dalšího roku: ať se daří! :)

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...