přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Škodí Ubuntu Linuxu?

Škodí Ubuntu Linuxu?

ubuntu.png

Ubuntu je nejpopulárnější desktopovou distribucí, proč je čím dál častěji terčem negativních komentářů? (Zápisek z blogu, který může být pro někoho kacířský, pozn. red.)


Křivka popularity Ubuntu míří strmě vzhůru od jeho založení. Už před třemi lety se objevovaly hlasy, které Ubuntu předpovídaly pokles popularity, ale tyto předpovědi se nenaplnily a zdá se, že Ubuntu 10.04 bude nejpopulárnějším vydáním Ubuntu v historii. Linuxové servery jsou plné článků a zpráviček o novinkách nadcházející verze a probírá se každá maličkost. Ostatně velký zájem o Ubuntu pozorujeme i my tady na LinuxEXPRESu. Již dva roky tu píšu recenze na Ubuntu a vždy mají několikanásobně vyšší čtenost než normální články.

Jenže úspěch s sebou přináší i stinné stránky. Říká se, že v Česku se úspěch neodpouští, a vypadá to, že v linuxové komunitě to platí dvojnásob. Čím je Ubuntu populárnější, tím více na linuxových portálech a fórech narážím na komentáře plivající na Ubuntu. Rozšířené jsou nadávky jako "Bubuntu", "Blbuntu" apod. Častým společným jmenovatelem těchto příspěvků je odvolávání se na "uřvanou komunitu Ubuntu". Ta je totiž podle nich hlavní příčinou úspěchu. Jak totiž může tak nekvalitní distro, které dělá Linuxu jen ostudu, dosáhnout takového úspěchu a být populárnějí než moje distribuce, která je přece mnohem lepší? Můžou za to přece ubunťáci, kteří jej každému vnucují. Ubuntu není populárnější než ostatní distribuce, komunita kolem něj je jenom uřvanější.

Ano, takovéto názory čtu čím dál častěji. Akorát pořád nevidím ty uřvané ubunťáky. Nekritických příspěvků o Ubuntu vidím minimum, nepoměrně méně než těch nenávistných. Jako už každé distribuce pro běžné uživatele platí, že většině uživatelů jsou nějaké žabomyší války mezi distribucemi ukradené a systém je pro ně jen nástroj, ne náboženství. Znám také několik lidí z české komunity Ubuntu a rozhodně nepůsobí uřvaným dojmem a nesnaží se vůči jiným distribucím vymezovat. Proto nabývám dojmu, že je to úspěch, který lidi dráždí. Ostatně před lety byl v podobné pozici Mandrake. Také byl jednu dobu nejpopulárnější distribucí a taky se proti němu muselo plno lidí vymezovat. Běžné byly názory, že je to klikadlo pro lamy, které dělá Linuxu jen ostudu, nebo že je to zmrvený Linux. Vzít tehdejší diskusní výkřiky, vyměnit Mandrake za Ubuntu a získáte ty dnešní. Mandrake (dnes Mandriva Linux) vystřídalo na pomyslném trůnu popularity Ubuntu a začalo se s kamenováním jeho, zatímco do Mandriva Linuxu už nikdo nemá potřebu se navážet.

Opravdu Ubuntu škodí Linuxu a ohrožuje ostatní distribuce, aby se do něj muselo tolik lidí navážet? Ano, za velkou částí úspěchu Ubuntu stojí také promyšlený marketing Canonicalu. Ale nestěžovali jsme si roky, že Linux je málo propagovaný a má slabý marketing? Proč je najednou špatně, když někdo rozhodne se špatným marketingem něco dělat?

evil_edgy.jpg
Shoří Ubuntu na loži vyvrhelově?

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »