přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Škodí Ubuntu Linuxu?

Control

Škodí Ubuntu Linuxu?

ubuntu.png

Ubuntu je nejpopulárnější desktopovou distribucí, proč je čím dál častěji terčem negativních komentářů? (Zápisek z blogu, který může být pro někoho kacířský, pozn. red.)


reklama

Křivka popularity Ubuntu míří strmě vzhůru od jeho založení. Už před třemi lety se objevovaly hlasy, které Ubuntu předpovídaly pokles popularity, ale tyto předpovědi se nenaplnily a zdá se, že Ubuntu 10.04 bude nejpopulárnějším vydáním Ubuntu v historii. Linuxové servery jsou plné článků a zpráviček o novinkách nadcházející verze a probírá se každá maličkost. Ostatně velký zájem o Ubuntu pozorujeme i my tady na LinuxEXPRESu. Již dva roky tu píšu recenze na Ubuntu a vždy mají několikanásobně vyšší čtenost než normální články.

Jenže úspěch s sebou přináší i stinné stránky. Říká se, že v Česku se úspěch neodpouští, a vypadá to, že v linuxové komunitě to platí dvojnásob. Čím je Ubuntu populárnější, tím více na linuxových portálech a fórech narážím na komentáře plivající na Ubuntu. Rozšířené jsou nadávky jako "Bubuntu", "Blbuntu" apod. Častým společným jmenovatelem těchto příspěvků je odvolávání se na "uřvanou komunitu Ubuntu". Ta je totiž podle nich hlavní příčinou úspěchu. Jak totiž může tak nekvalitní distro, které dělá Linuxu jen ostudu, dosáhnout takového úspěchu a být populárnějí než moje distribuce, která je přece mnohem lepší? Můžou za to přece ubunťáci, kteří jej každému vnucují. Ubuntu není populárnější než ostatní distribuce, komunita kolem něj je jenom uřvanější.

Ano, takovéto názory čtu čím dál častěji. Akorát pořád nevidím ty uřvané ubunťáky. Nekritických příspěvků o Ubuntu vidím minimum, nepoměrně méně než těch nenávistných. Jako už každé distribuce pro běžné uživatele platí, že většině uživatelů jsou nějaké žabomyší války mezi distribucemi ukradené a systém je pro ně jen nástroj, ne náboženství. Znám také několik lidí z české komunity Ubuntu a rozhodně nepůsobí uřvaným dojmem a nesnaží se vůči jiným distribucím vymezovat. Proto nabývám dojmu, že je to úspěch, který lidi dráždí. Ostatně před lety byl v podobné pozici Mandrake. Také byl jednu dobu nejpopulárnější distribucí a taky se proti němu muselo plno lidí vymezovat. Běžné byly názory, že je to klikadlo pro lamy, které dělá Linuxu jen ostudu, nebo že je to zmrvený Linux. Vzít tehdejší diskusní výkřiky, vyměnit Mandrake za Ubuntu a získáte ty dnešní. Mandrake (dnes Mandriva Linux) vystřídalo na pomyslném trůnu popularity Ubuntu a začalo se s kamenováním jeho, zatímco do Mandriva Linuxu už nikdo nemá potřebu se navážet.

Opravdu Ubuntu škodí Linuxu a ohrožuje ostatní distribuce, aby se do něj muselo tolik lidí navážet? Ano, za velkou částí úspěchu Ubuntu stojí také promyšlený marketing Canonicalu. Ale nestěžovali jsme si roky, že Linux je málo propagovaný a má slabý marketing? Proč je najednou špatně, když někdo rozhodne se špatným marketingem něco dělat?

evil_edgy.jpg
Shoří Ubuntu na loži vyvrhelově?

Nahoru

Příspěvky

Vlastimil Ott Škodí Ubuntu Linuxu?
Vlastimil Ott 12. 04. 2010, 00:01:40
Odpovědět  Odkaz 
Bojím se jiné věci - poklesu kvality systému, což se začíná ozývat ze světa.
Miroslav Hrončok Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Miro Hrončok 12. 04. 2010, 01:12:20
Odpovědět  Odkaz 
A to je dílem Ubuntu?
Jiří Eischmann Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Jiří Eischmann 12. 04. 2010, 01:21:36
Odpovědět  Odkaz 
To zakládáš na čem? Já jsem si nějakých větších reakcí na nekvalitu Ubuntu nevšiml. Dneska jsem četl článek jedné Američanky, která si na kvalitu Ubuntu stěžuje, ostatně to na Abíčku vyvolalo flame, na základě kterého jsem napsal tento příspěvek. Když si ale člověk ten článek přečte, tak zjistí, že to není nic jiného než další z článků typu "Mně v Ubuntu nefunguje ". Je to založené na osobní zkušenosti a to je trochu málo u distribuce, která obsahuje 30 tisíc balíčků a má 12 milionů uživatelů. Já mám zkušenost opačnou. Lokalizace je nejlepší, jaká kdy byla, na 10.04 už jedu 14 dní a kromě jedné aktualizace tento víkend si připadám jak na stable. Nahlásil jsem několik bugů a světe div se, vývojáři se jim věnují a většina z nich už je opravená. Ne jako dřív, kdy jsem nahlásil bug a po roce tam někdo odpověděl, jestli ten problém pořád mám.
Ivan Bíbr Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
bibri 12. 04. 2010, 04:11:40
Odpovědět  Odkaz 
Vrtám do toho hodně, ale nějaký pokles kvality nevidím - resp. je to stejné, jako jinde. To znamená většinově závislé na upstreamu a v praxi platné skrze všechna distra.

Naopak se mi líbí, co dělají poslední dobou v Ubuntu pro look&feel. Pro nás je to blbost, pro lamy ne - hezký vzhled a rychlá odezva je pro lamy prostě důležitá (někde jsem četl nějaké průzkumy).
Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
krakonoš 15. 04. 2010, 13:30:08
Odpovědět  Odkaz 
Pokud někdo poavažuje rozšiřování do sektoru běžných, t. j. klikacích dříve Widle uživatelů za malér, tak rozhodně ano! Já to naopak vidím jednoznačně kladně, protože: 1/ zvýšení počtu uživatelů znamená, že výrobci HW začnou brát Linux jako celek vážněji a začnou se objevovat ovladače přímo od nich, což následně dalšímu šíření linuxu mezi uživatelskou komunitu, dnes většinově Widláckou, rozhodně neublíží. 2/ Čím víc uživatelů Linuxu bude, tím menší prostor budou mít výrobci různých SW svinstev pro Windows, viz masivní šíření confickeru a spol. a tím nižší ceny se budou za placený SW platit. Proč asi stojí plně legální instalační médium Win Seven v Bangkoku pouhých 100 Bahtů? Protože za ,,českou" cenu by byl tento O. S. v Asii neprodejný! Pokud stoupne podíl Linuxu, bez ohledu na konkrétní distro, na počítačích v ČR na takových 20 - 30%, vydělají na tom hlavně Widláci, protože český Mrkvosoft a nejen on, se bude muset začít chovat úplně jinak. To ovšem znamená, že Linux se bude muset přizpůsobit ne požadavkům Linuxové komunity, ale požadavkům běžných uživatelů, čili standartům, běžným ve Widlích, A psaní blábolů do příkazové řádky o uživatelské přívětivosti rozhodně není. 3/ Bude se zvětšovat podíl multiplatformních aplikací, už dnes je běžné, že O. O. , Firefox, Thunderbird, Eagle, Kicad a mnohé další, jsou použitelné pod Win i Lin; nebylo by nijak na škodu, kdyby byl takovýto výběr i na produkty Adobe, např.
Re:Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Krtek 22. 04. 2010, 18:08:59
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušel jsem všechno možné, PC BSD, Mandrivu, Slax, ale pro sběha od WIndows, který s Unix/Linux začíná, je Ubuntu nejpříjemnější. Srozumitelná rozšíření a instalace, střízlivý vzhled.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
fri 12. 04. 2010, 07:58:55
Odpovědět  Odkaz 
To já se nebojím ničeho. Příspěvek je rétoricky dobrý, rozhodně se máme od Ubuntu co učit. :-)

Myslím si stejně jako bibri, že když se objeví problém, tak nejlépe se udělá a nejkrásněji potom vypadá, když se řeší a vyřeší - což se snaží dělat všichni.

A když se neřeší a nevyřeší, tak po roce už jsou zase jiné problémy, které dostaly šanci.

Zprávičku na Ábíčku jsem viděl, i názory pod ní - ostatně každý máme názory - jak jednou napsal Vlastimil Ott v tomto smyslu: ony ty příspěvky pod zprávičkami slouží hlavně té mezilidské komunikaci, než že by řešily nějaké technické záležitosti :-); těm, co se do Ubuntu navážely už včera, jsem se smál taky hned včera - prostě pohoda, klid.
Re: Škodí Ubuntu Linuxu?
Jirka 14. 04. 2010, 22:05:18
Odpovědět  Odkaz 
Jockey: můžete o tom (lamách) diskutovat, můžete o tom vést spory, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat.
Škodí Ubuntu Linuxu?
Ján Pastierik 22. 04. 2010, 21:04:58
Odpovědět  Odkaz 
Mám 2 systémy (obidva Linuxy), ale zatiaľ mám všetko, čo potrebujem. Neviem, či tí ľudia, čo kritizujú, niečo potrebujú ale skôr si myslím, že chcú škodiť. Netvrdím, že Linux nemá chyby, ale nebudem ich zvýrazňovať. Linux je podľa mňa dobrý systém, ale každý si musí nájsť to svoje, čo potrebuje a pokiaľ sa bude šíriť nenávisť, tak sa nič nedosiahne.
Re: Škodí Ubuntu Linuxu?
Akazu 5. 11. 2011, 01:15:46
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel je to tak. Na starou verzi Ubuntu jsem nedal dopustit. Fungovala dobře, dokud jsem jí nepomohl do věčných lovišť svou vlastní chybou. Ale u nového rozhraní, které je v některých věcech opravdu lepší musím říct, že se pořád seká. Není to tak hrozné, ale když v prohlížeči nestíhá psaní textu a myš s klávesnicí se pravidelně kouše, tak to už není nic pěkného. Ale věřím, že ti časem dotáhnou k dokonalosti, tak snad bude líp.
Mono
Olin 12. 04. 2010, 01:32:50
Odpovědět  Odkaz 
Nelíbí se mi, jak zbytečně používají mono. A jinak se mi zdá, že nejvíc se nadávalo na uřvané Ubunťáky tak dva roky zpátky, poslední dobou je celkem klid. Na druhou stranu je pravda, že mnoho lidí si myslí Linux = Ubuntu. A Bubuntu je nadávka? Já myslel, že je to spíš lidové označení, protože jsem to slyšel akorát od Ubunťáků...
Petr Vorálek Škodí Ubuntu Linuxu?
nazir 12. 04. 2010, 02:03:03
Odpovědět  Odkaz 
K *ubuntu i jeho uživatelům mám neutrální postoj, nicméně zaujalo mne to Vaše národnostní sebemrskačství (cituji: "Říká se, že v Česku se úspěch neodpouští, a vypadá to, že v linuxové komunitě to platí dvojnásob").
Nevím, zda to je způsobeno konkrétně a výlučně úspěchem té distribuce, nicméně negativní a leckdy i infantilní posměšné poznámky o té distribuci a jejích uživatelích pozoruji i na mezinárodních fórech...
Martin Šín Škodí Ubuntu Linuxu?
Martin Šín 12. 04. 2010, 06:53:03
Odpovědět  Odkaz 
V současné době spatřuji problém Ubuntu ve slovech "Vývoj Ubuntu není demokracie." (http://www.linuxexpres.cz/bill-gates-chtel-po-sunu-penize-za-openoffice-org). Ty popisují situaci jasně, Ubuntu není držen/vyvíjen komunitou, ale jednou firmou (člověkem), která si s ním dělá co chce. Někomu takto vyvíjené distribuce vyhovují, pro mě to je výrazná překážka. Slogan Ubuntu - Linux pro lidi, pak působí dost paradoxně.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
arrange 12. 04. 2010, 10:18:59
Odpovědět  Odkaz 
"...Ubuntu není držen/vyvíjen komunitou, ale jednou firmou (člověkem), která si s ním dělá co chce..."

Kdyby to byla pravda, Ubuntu už neexistuje.
Vojtěch Trefný Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Vojtěch Trefný 12. 04. 2010, 10:52:35
Odpovědět  Odkaz 
Nezajímám se tolik o vývoj jiných distribucí, ale pochybuji, že někde to funguje naprosto demokraticky. To se při vývoji Fedory, Mandriva Linuxu, SuSE atd. nechává všechny uživatele hlasovat o tom, jaké aplikace a funkce zařadí do následujícího vydání nebo jaký bude defaultní vzhled? Pochybuji...

Ubuntu má jasně a velmi přehledně danou strukturu vedení a rozhodování a do vedoucích týmů a "koncilů" se dostávají lidé na základě svých schopností nebo jsou voleni členy Ubuntu. Na tomto systému opravdu nevidím vůbec nic špatného.

http://www.ubuntu.com/community/processes/governance
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
lzap 12. 04. 2010, 21:16:30
Odpovědět  Odkaz 
Jenže aby člověk mohl věci dotáhnout do konce (viz například právě ten modernější vzhled, drastické změny v UI a podobně), musí se někdy "seknout do masa". A tam je vztah nadřízený-podřízený prostě lepší. Rychle a kvalitně vede k výsledku, to je osvědčená věc.
Ivan Bíbr Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
bibri 12. 04. 2010, 22:19:51
Odpovědět  Odkaz 
Ač nerad, musím souhlasit. Klasický komunitní přístup je v tomto zbytečně pomalý a "rozhádaný" - viz předchozích X verzí s "konečně novým vzhledem". Přičemž zrovna komunitu toto trápit nemusí, ta si s tím dokáže poradit (stejně málokdo používá default). Změny tohoto typu jsou určeny hlavně pro lamy a tam to užitečné je.

Nicméně ani v tomto případě není od věci konstruktivní kritika a zdá se, že na toto v Canonicalu aspoň trochu slyší.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
krakonoš 15. 04. 2010, 13:36:26
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu je odnož Debianu, čili pokud chceš ,,demokratický" systém, máš tu Debian! A osobně jsem toho názoru, že osvícená diktatura je mnohem lepší, než ,,demokracie" českého typu, kdy každý kafrá do všeho a nejraději do toho, čemu absolutně nerozumí. Ostatně úspěch, jaký Ubuntu u uživatelské veřejnosti sklízí, hovoří za vše. Ono je to o tom, že když zapřáhneš do kočáru deset koní a každý potáhne jinam, tak se ve finále vůbec nehneš z místa a jalové diskuse o tom, jaké ikonky, nebo jaká barva pozadí jsou jen zbytečnou ztrátou času.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
R 22. 04. 2010, 18:40:45
Odpovědět  Odkaz 
Jen at Ubuntu vyviji jedna firma, alespon ma nejakou vizi, cile a dava tomu smer. Navic je napr. pro Dell urcite vyhodnejsi jednat s firmou o nasazeni Ubuntu, nez jednat s komunitou.
Jirka Vrba Škodí Ubuntu Linuxu?
baf 12. 04. 2010, 09:27:15
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu linuxu prospívá, a to především integrací aplikací. Nainstalovaný systém je ucelený a ovladatelný pro normální uživatele.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
fri 12. 04. 2010, 09:39:14
Odpovědět  Odkaz 
Mandriva linuxu prospívá. Ovládání je výborné, běžný uživatel spokojený. :-)
Jirka Vrba Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
baf 12. 04. 2010, 17:50:18
Odpovědět  Odkaz 
předpokládám, že se to nevylučuje :)
Re:Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
fri 12. 04. 2010, 21:27:37
Odpovědět  Odkaz 
Právě tak jsem to myslel: slova jako "výborný", "prospívá" a "spokojený" jsou dobrou reklamou na cokoli. :-) Přidej ještě několik kladných hodnotících přívlastků, a máš vhodné heslo pro Linux; jakoukoli jeho distribuci teď a taky v jejím ideálním stavu. Cíle předurčují výsledky.
Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
luboš 18. 04. 2010, 22:01:00
Odpovědět  Odkaz 
Mandriva linuxu prospívá. Ovládání je výborné, běžný uživatel spokojený. :-)

Před několika dny jsem si stáhnul novou mandrivu,v live modu mi naběhla naprosto bez problému ale při instalaci se mi nenagonfigurovala grafárna(i po opakované instalaci),nezlob se ale hrát si s nastavením grafárny přes terminál- (vytvářet nový) /etc/Xorg.conf na to teda z vysoka kašlu.Prostě to distro musí být připraveno tak aby šlo bez problému nainstalovat tečka.Jen dodám že s ubuntu ale i jinými distry jako jsou Debian,PClinuxOS,Sam,Arch,Mint atd... se mi to nikdy nestalo ale s Mandrivou několikrát.Takže i to je dúvod proč má ubuntu takový úspěch-JE PROFESIÁLNĚ ZMÁKNUTE,NETRPÍ ŽÁDNÝMI NEDODĚLKY.
Re:Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
fri 19. 04. 2010, 09:16:22
Odpovědět  Odkaz 
To, co popisuješ, se mi taky nikdy nestalo, a s ostatními distribucemi už vůbec ne. :-)

Taky jsem si stáhl před několika dny "novou" Mandrivu - jestli je to to, cos stáhl ty, tak jde o testovací verzi, nebo snad někdo tvrdí něco jiného?, a grafická karta není zrovna to, co by mi dělalo starosti. Jediný problém mám se zvukem (stejný jako i předtím), ale to má svůj základ v tom, že jsem před lety koupil něco extra s krabičkou pro nahrávání apod navíc, takže jsem ty funkce navíc sice nevyužil, a v Linuxu si s tím nejspíš zrovna na tomto konkrétním stroji ani zvuk neužil. :-) Uvažuju, že koupím něco normálnějšího, abych vylučovací metodou zjistil, jestli náhodou kartu neobviňuju neprávem (ve Windows na tomtéž počítači ale zvuk jede).
Re:Re:Re:Mandriva linuxu prospívá. Ovládání je výborné, běžný uživatel spokojený. :-
luboš 23. 04. 2010, 22:11:16
Odpovědět  Odkaz 
Nechápej to tak,že označuji Mandrivu za nepoužitelné distro,jen si myslím že by měla být prostě nekompromisní při instalaci(prostě bez chyb).Ono to první seznámení s ní pokud to udělá takový problém jako jsem popsal v dřívějším příspěvku(grafárna) může spoustu lidí odradit.Nezlob se ale v tomto tuhle distribuci ubuntu poráží na celé čáře a je to škoda.Mandriva je určitě vynikající distro ale já bych ji začátečníkovy nedoporučil.Myslím si co se týče uživatelské přívětivosti a bezproblémovému chodu,tak se ubuntu vyrovnají distra jako je třeba Mint atd..,které vlastně z něj čerpají.
Re: Škodí Ubuntu Linuxu?
Jirka 12. 04. 2010, 12:27:11
Odpovědět  Odkaz 
Ne, neškodí. Jsem původně uživatel Windows (a ještě předtím DOSu ;-) ) a přechod na Linux je pro mě dlouhodobá, už léta trvající záležitost. Jako dominantní distribuci už dlouho používám openSUSE (dualboot s WXP, ale průběžně zkouším i jiné - právě třeba Ubuntu, Mandrivu, Mint atd. Dá se říct, že každá z nich má svoje klady i zápory a neexistuje žádná, která by byla jednoznačně nejlepší.

Pestrost distribucí je užitečná, ale má i svoje nedostatky - dají se převážně pojmenovat jako nejednotnost v ovládání (spíš ve filosofii ovládání než v detailech), tříštění sil, žabomyší spory a neschopnost dohody apod. Myslím si, že "komunita" sama o sobě není zárukou kvality, asi nejlepší je právě symbióza nějaké silnější firmy a spousty vývojářů po světě, kteří se ovšem musí (nebo měli by) podřídit nějakým základním zásadám...

Abych se vrátil k Ubuntu: jako klad u něj hodnotím právě jednoduchost, se kterou se uskutečňují některé operace, u jiných distribucí to tak úplně není. Mám teď na mysli třeba instalaci tiskáren, WiFi rozhraní, záležitostí okolo multimédií (kodeky) apod. Na druhou stranu třeba proti openSUSE má ne zcela vyhovující dostupnost aktuálního SW (Mozilla, OOo a jiné) a například ve správě systému chybí něco jako YAST. Zanedbanost verze s KDE (Kubuntu) je pak další problém, ale to je dáno osobními preferencemi ;-)

Na závěr bych řekl, že ideální je se vzájemně poučovat, brát si a dávat to nejlepší, co v dané distribuci je a snažit se o úspěch Linuxu jako takového, nezávisle na konkrétní podobě...
Škodí Ubuntu Linuxu?
uživatel 12. 04. 2010, 16:02:46
Odpovědět  Odkaz 
Ten kdo vyjadřuje názor, že nějaká, libovolná distribuce Linuxu škodí jakémusi Linuxu s velkým L je zřejmě jen zaprodaným nastrčeným rádoby odborně a nezávisle komentujícím packalem :). Nejsem linuxák ale vím, že jestli je něco pro svět linuxů typické, je to svobodná volba distribuce, programů, konfigurace, prostě všeho dle chuti uživatele . Takže jedině neznalec a nebo člověk úmyslně pomlouvající se opře do jákekoliv distribuce, či konkrétně do Ubuntu a začne dělat rádoby moudré závěry :), linuxák má možnost volby ... a laciné klepy jsou spíše typickým atributem MS & spol. :)
Škodí Ubuntu Linuxu?
lzap 12. 04. 2010, 21:18:49
Odpovědět  Odkaz 
Myslím že jeden (troufám si tvrdit *docela* chytrý) člověk řekl:

"Bez Canonicalu a přístupu jeho technologického šéfa Marka Shuttlewortha by Ubuntu byl jen dalším forkem Debianu."

...

"Nikdy by se o něm nemluvilo tak jako dnes, DELL a HP by jej nenabízeli na svých noteboocích."

...

"Pouhá přítomnost Ubuntu je pro většinu z nás přinosem."
Škodí Ubuntu Linuxu?
bunak 13. 04. 2010, 07:51:15
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu je distro jako každé jiné , jen s dobrým marketingem. Ten udělal pro Linux víc než žabomyší války o tom které distro je lepší nebo horší. Kdyby se tolik energie jako do těchto nesmyslných válek věnovalo na marketing a propagaci, mohl být Linux už dávno mnohem dál. Já osobně sem vyzkoušel od roku 99 snad 8 distribucí, ale u Ubuntu sem vydržel už 4 roky a mám ho teď i na netbooku. Vzhledem k tomu, že nejsem linuxový guru ale obyčejný uživatel, asi na té přívětivosti něco bude :)
Škodí Ubuntu Linuxu?
Jan Dufek 13. 04. 2010, 17:02:36
Odpovědět  Odkaz 
NO nevím co škodí linuxu,ale Ubuntu to určitě není ba naopak bez ubuntu by měl linux určitě daleko mín uživatelů,že je to distro pro lamy,no a co jsem lama a díky přívětivosti Ubuntu jsem kompletně přešel z windows tak to asi s tím škoděním linuxu nebude tak horký a když se někdo chce navažet do Ubuntu a hanět ho at to dělá vždyt i špatná reklama je taky reklama tak jen tak dál a čím víc bude uživatelů tím bude víc ovladačů na rúzný hardware a víc programů a možná že začnou vyvojáři her vyvíjet klony i na linux tak nevím opravdu proč jiní uživatelé linuxu se do Ubuntu navážejí vždyt v důsledku úspěch Ubuntu prospívá i jim.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
fri 13. 04. 2010, 19:18:18
Odpovědět  Odkaz 
U mě je to tak, že o ostatních distribucích jako je i Ubuntu vždycky jen vidím něco napsaného, plus někdy obrázky u těch zpráv o stavu jeho posledního velkého vydání.

Mám to slovo spojené s prostředím GNOME, i když paradoxně jsem mimo své domácí prostředí používal po dva roku Kubuntu s KDE 3.5. Jeho konec nakonec způsobily datové schránky - s tím spojený přechod na Windows 7, kde jede ten program, který zajišťuje takový ten oběh dokumentů od jednoho uživatele ke druhému bez toho, že by museli udělat vstyk a donést poctivé lejstro druhému na stůl, a co s nimi kromě toho pracuje. :-)
Škodí Ubuntu Linuxu?
Vladimír Vojta 13. 04. 2010, 18:44:31
Odpovědět  Odkaz 
Původně jsem chtěl také něco napsat, ale asi bych jen opakoval co už tu bylo. Jsem lama, používá Ubuntu a jsem s ním spokojený. Nic víc, nic míň.
Škodí Ubuntu Linuxu?
srajdacom 13. 04. 2010, 18:48:38
Odpovědět  Odkaz 
Podle mého názoru se většina lidí dozvěděla o Linuxu jenom díky Ubuntu, předtím to pro ně byl jenom Linux a to že existují nějaké distribuce vůbec neřešili a nezkoušeli ani zkoumat. Ubuntu dokáže i obyčejnému člověku ukázat krásu Linuxu. Díky komunitě Ubuntu si obyčejná lama, která byla schopná klikat ve widlích, dokáže Ubuntu nainstalovat, vyladit a plně na něm pracovat. Já už používám Ubuntu 4 roky a za tu dobu jsem dokázal dosti lidem že Linux není systém pouze pro blázny, ale i pro normální uživatele :) Takže nějaké pomlouvání že Ubuntu škodí Linuxu je myslím celkem blbost.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Milan 16. 04. 2010, 09:58:37
Odpovědět  Odkaz 
Plne súhlasim s názorom ja som bol zarytý wokňak a o Linuxu sme kecali s kolegom v práci (propagatorom linuxu :D) a odporučil mi Ubuntu mám ho už asi pol roka a nehodlám sa vrátit k W. a to všetko len a len vďaka Ubuntu.Ovláda všetko čo potrebujem a mám ho i na notase a pohoda.Takže Linux a Ubuntu distribuce si to vedela zariadit čo obdivujem a chválim.Že to dokážu alebo sú aj iné distribuce -ano lepšie-snáď ale ja ostanem u Ubuntu a mlatit sa medzi sebou Linuxaci alebo mám povedať (wokňáci čo tu píšu špatné recenze aby sa windows javyl ako naj systém.) nemá zmysel.
Škodí Ubuntu Linuxu?
Jockey 14. 04. 2010, 21:01:35
Odpovědět  Odkaz 
Mne se vubec nelibi pouzivani slova lama, protoze vy tim myslite bezneho uzivatele, ale kdyz se zamyslite, tak pro koho jsou vyse zminovane ditribuce urceny, prave pro bezne uzivatele. A cim by proboha mohlo ubuntu skodit?
Škodí Ubuntu Linuxu?
Roddney 15. 04. 2010, 01:24:11
Odpovědět  Odkaz 
Já používám Ubuntu již dva roky. První moje zkušenost byla s verzí 8.04, kdy jsem si přečetl článek na technetu. Psalo se tam, že existuje aplikace pro Windows, která dokáže na PC bez problému nainstalovat Ubuntu. Bylo to wubi a vyzkoušel jsem to. Před rokem jsem systém nainstaloval na ostrý provoz a používám ho jako hlavní OS. Před týdnem jsem šel do obchodu, kde když jsem uvedl dříve, že používám Ubuntu, tak na mě koukali jako na "nenormálního". Ale teď když jsem se zmínil, že potřebuju CD pro Ubuntu 10.04, tak mi prodavač říká.."tak jsem ho vyzkoušel a ono to funguje". Rozvoj a úspěch Ubuntu je dobrá věc jak pro uživatele, tak pro celý Linux.
Škodí Ubuntu Linuxu?
Ondřej Kočí 15. 04. 2010, 13:14:54
Odpovědět  Odkaz 
Škodí Ubuntu GNU/Linuxu? Jestli se něco po léta nedařilo nekomerčnímu Linuxu, tak to byl právě marketing a dotáhnutí věcí do konce tak, aby se toho konce mohla chytit třeba moje babička, nebo jiný počítačový laik. Shuttleworth díky svému know-how to s Ubuntu dokázal. On není jen "ajťák", ale také zkušený a úspěšný BYZNYSMEN. Trnem v patě komunitního Linuxu je právě jakýsi až magický odpor k čemukoli co se týká byznysu. A byznys není o demokracii a vyžaduje přímočaré, radikální a někdy bolestné kroky. Bez odhodlání dělat tyto autoritativní kroky a rozhodnutí čistě z rozumu (Mono) nic neprodáte.

Při vší úctě k linuxové svobodné a nezávislé komunitě, musím dodat, že ono hipízácké "Make love, not war" cítím přeneseno do myšlení komunity jako "Make Linux, not business". A zde je zakopaný hafan...
Škodí Ubuntu Linuxu?
Aminux 16. 04. 2010, 20:40:53
Odpovědět  Odkaz 
Pár hlášek z Lamera na téma Linux, Gnome atd.
http://www.lamer.cz/quote/search/2?q=Gnome
Škodí Ubuntu Linuxu?
Frantisek Uzivatelu 17. 04. 2010, 16:20:28
Odpovědět  Odkaz 
Skodi nejlepsi linux je Windos
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
alexman 23. 04. 2010, 22:08:42
Odpovědět  Odkaz 
škoda že windos nezam asi to je dobra distribuce :)
Re:Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Tadeáš Pařík 25. 04. 2010, 14:11:25
Odpovědět  Odkaz 
To bude asi WIN 95, to byla taková lepší nadstavba DOSu :-D
Škodí Ubuntu Linuxu?
Defaboy2v1 22. 04. 2010, 17:45:10
Odpovědět  Odkaz 
Škodí Ubuntu Linuxu?

Áno, aj nie.

Bohužiaľ sa stretávam stále z horšou a horšou kvalitou systému pri každom novom vydaní. Ak čiatá inštalácia niekomu sadne na prvý krát, je spokojný, niečo sa priučí a budúce problémy si za pomoci známych / internetových diskusií vyrieši aj sám. Ak ale niekomu opakovane zlyhá inštalácia, prípadne sa systém začne "z ničoho nič" zosypávať, tak sa ani nemá šancu dostať do štádia kedy by si bol schopný vyriešiť problém sám. Uvediem príklad... PulseAudio. Niekomu ide (a ani nevie čo to je a že to má), inému proste nejde.. nejde mu zvuk vo flashi, nejde mu zvuk na Skype, Niekedy nejde v prehrávači... ak sa toto stane človeku prvý deň po inštalácií dá linuxu na dlho zbohom. Tento konkrétny príklad je zhodou okolností stálen nevyriešený, pritom sa ťahá už pár rokov. (Pričom je to problém len a len ubuntu, pretože v iných podmienkach PulseAudio funguje bezproblémovo)

No čo sa týka osvety, marketingu a celkového "WOW" efektu... toto všetko Canonical zabezpečil na jednotku. O linuxe sa dozvedajú ľudia, ktorý by sa o ňom ináč nikdy nedozvedeli. Čerešničkou na torte je ale aj komunita okolo Ubuntu. Ešte som sa nestretol z odmietavým postojom pri žiadosti o pomoc pri riešení problému.

Nemyslite si ale, že som nejakým zástancom / odporcom Ubuntu... Používal som ho, a budem ho znovu používať ak bude naozaj fungovať tak, ako jeho vývojári pôvodne zamýšľali. Žabo-myšie vojny ma nezaujímajú a ani neodsudzujem nikoho za to, aké distro používa.
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Ondřej Kočí 23. 04. 2010, 12:00:11
Odpovědět  Odkaz 
Domnívám se, že to nemusí být nutně problém PulseAudia v Ubuntu, ale může se jednat o chybějící ubuntí ovladač zvukové karty pro onen hardaware. Z vlastní zkušenosti vím, že má Ubuntu problémy s čipsety VIA, tedy alespoň v levných noteboocích. Zatímco Ubuntu mi nabídlo na několika takových noteboocích jen VGA režim 640×480, a zvukovka nebyla detekována, tak Mandriva s garfickou kartou ani zvukovkou neměla žádné problémy.
Už jsem instaloval Ubuntu na řádově desítkách PC, povětšinou běžných Frantíků Uživatelíků a musím konstatovat, že problémy s "kvalitou" systému se vyskytly jen ojediněle.

PS: DOBRÁ ZPRÁVA NA KONEC: Teamviewer, program na vzdálené ovládání PC, který bez jakékoli konfigurace prochází NATem, už existuje KONEČNĚ i ve verzi pro Linux!!! Ten, kdo někdy někoho po telefonu naváděl, jak otevřít port 5900 pro VNC, určitě chápe proč to nadšení :-)
Škodí Ubuntu Linuxu?
kuba 23. 04. 2010, 12:13:59
Odpovědět  Odkaz 
co jako je na ubuntu nekvalitneho? pouzivam dva roky, a az na moje lamerske nedostatky nevidim ziadne negativa. a to si pis, ze nekoncim u firefoxu a gimpu, ale kompilujem si multimedialne kniznice do dataflow processigu, a ostatnim kolegom s widlama sa mozem len vysmievat. rad by som presiel na debian, ale v starom software je spusta chybajucich veci, starejadro nepodporuje suspend a pod.... dete se vycpat
Škodí Ubuntu Linuxu?
sarimak 23. 04. 2010, 22:13:14
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu pouzivam uz od prvni bety Wartyho (pred tim Debian Potato/Woody a RedHat 6.2-8.0) a nemenil bych. Jedine cim mi Ubuntu skodi, je ze zacinam zapominat - v systemu se cim dal min musim vrtat. Kdybych nebyl netrpelivej a neupgradoval vzdycky tak o mesic - mesic a pul pred releasem (a neustrelil si obcas apt-get uprostred dist-upgrade, idealne pred grub-install ;-), uz bych vetsinu troubleshootingu vysypanyho systemu davno zapomnel. ;-)

Soubezne s tim jsem v praci prichazel do styku s HP-UX 10.20-11.23 a Solarisem 10/OpenSolarisem a taky bych nemenil. O Windows 95, 2000, XP a 2003 serveru nemluve - bez opensource nastroju, cygwinu/gnu utilities a udelatek pro nezbytnosti jako "always on top" u oken bych asi umrel - takhle se to da jakztakz prezit.
Škodí Ubuntu Linuxu?
Lukáš Novák 24. 04. 2010, 08:09:45
Odpovědět  Odkaz 
No já se považu za dobrého uživatele pc,ale rozhodně nejsem žádnej odborník a psaní příkazů do terminálu je pro mě něco cicí a ani mě to nezajímá,ale vyzkoušel jsem si mnoho distribucí linuxu a i KDE gnome a tak všechno co šlo jsem pošteloval,ale prostě ubuntu má pro mě jako běžného uživatele něco co jsem nikde nenašel,a to že se někomu na ubuntu z řad expertu něco nepáčí,nechápu,vždyť ta příkazová řádka je tak mocná že si ten system předělají k obrazu svému ať je to ubuntu,suse atd,já to neumim a všechno odklikám,ale jako to co já a sposta lídí kterejm jsem pomohl přejít na ubuntu z windows a jsou nadšený lamy,prostě vyhovuje klikat,mě nezajímaj žádný příkazy,prostě nejní to muj koníček linux,já chci operační systém kterej je dobrej a klikací a když budu chtít tak si tam můžu příkazy psát jak chci,ale já nechci,a ubuntu má pro mě kompletní manuál k systemu,což jinde moc nejni,ubuntu je pro mě jako lamu a ostaní lamy,nejjj linux prostě je to to co chci,ale fandím linuxu celkově,ale to co ubuntu dělá pro linux je to co lamy potřebujou,a je mi fuk jak se to jmenuje,ale ubuntu je prostě pro mě nejlepší linux díky přívětivosti pro LAMY a i experty,fuck off mrkvosoft,měj te se
Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
fri 24. 04. 2010, 09:07:39
Odpovědět  Odkaz 
Asi tak. Tyhle spory a obhajoby jsou něco navíc. Lidi se snad občas nudí. Rozdělování na lepší a horší. Ztráta času? Něco nejede, tak běžím dál.

Přitom v jednotě je síla. Že by si měly distribuce závidět? Co vlastně. Základ je stejný/podobný. Někde na to mají víc lidí. A tak mají třeba pár návodů a jiných věcí navíc. Protože provozuju jednu větev toho stromu, (jinou jsem nainstaloval, a zrovna se to dle mých představ nevyrovnalo ani s dual bootem, tak to mě nechalo celkem v klidu - beta Mandrivy si s tím poradila líp, a když na tom počítači spustím Windows, tak ty hlasitě nepříjemně pískají - nebo je to vlastnost železa, které je k tomu donuceno, než naběhnou, takže vše při starém), a vše jede stejně skvěle, jak popisujete pro Ubuntu, které jsem nezkoušel, takže přes všechno (v minulosti ty různé potíže s KDE) zůstávám u Mandrivy.

Jinde tu práci dělá, dokud je to baví, pár lidí - je přece víc skupin, které se takto organizují, jeden člověk, abych to přehnal.

Jestli u sebe pozoruju nějakou averzi k Ubuntu? :-) Z jakého důvodu? Osobního? :-) Nebo protože se o něm pořád mluví, a už by mě ty hádky, které jsou si dost podobné (objeví se zprávička, vyskočí z krabičky postavička, a začne nadávat - to samé se děje u takových kauz, jako je KDE a Amarok) mohly unavovat? Možná že ano; ale bude zdravější se jim začít vyhýbat.

Daleko závažnější, proč jsem asi Ubuntu nevyzkoušel je - kromě Gnome jako výchozího prostředím - stabilní, silné, takové pěkňoučké: to je KDE taky, je patrně v jeho názvu. Myslím si, že Mandriva mi zní líp. - A má jako symbol hvězdu, což je pro mě taky přitažlivé. - Tak to jsou ty závažné důvody, které ovlivňují vnímání výrobku. Ubuntisté to vidí podobně - delší čas (jako já s Mandrivou) strávili s Ubuntu.
Škodí Ubuntu Linuxu?
otoman 24. 04. 2010, 13:05:28
Odpovědět  Odkaz 
Samozřejmě že ne.
Škodí Ubuntu Linuxu?
Migelo 24. 04. 2010, 19:47:34
Odpovědět  Odkaz 
Jsem poměrně mladým uživatelem Linuxu (necelé 3 roky) a za tu dobu jsem postřehl několik věcí, které Linuxu opravdu škodí, ale *ubuntu či jiné distro mezi nimi není. Netajím se tím, že mi *ubuntu nesedí, ale to je přeci v pořádku. Je tu X dalších velmi dobrých dister a uživatel si může vybrat. Dnes si může vybrat i běžný uživatel, což je podle mne jenom dobře. Každopádně příliv uživatelů sebou nese i příliv křiklounů, kteří budou bojovat za jimi vybrané distro a to do roztrhání těla. Děje se tak na poli HW i SW, a tak není důvod očekávat, že se tak nebude dít mezi uživateli Linuxu. Troufám si tvrdit, že čím více bude *tux rozšířen, tím více žabomyších válek bude v diskuzích vedeno. Z tohoto pohledu si neodpustím otázečku... je to opravdu špatně?
Škodí Ubuntu Linuxu?
LorD_OniX 24. 04. 2010, 20:53:24
Odpovědět  Odkaz 
K linuxu jsem byl "donucen" kvuli programovani na vysoke skole. Pred 3 lety jsem zacinal na Kubuntu a pred rokem a pul presel na Ubuntu. Od te doby pouzivam dualboot, tedka s Win 7. Mam oba systemy a u kazdeho hledam to, co potrebuji. V posledni dobe zustavam vic v Ubuntu, protoze pro me potreby je plne dostacujici. Programovani pod linuxem v prikazove radce je mnohem lepsi alternativa nez gcc a clovek ma spoustu dobrych nastroju - valgrind napr. a dalsi. Proto pro programovani bych rekl, ze linux je perfektni system a windowsum nechavam jejich C# a Visual Studio.
Škodí Ubuntu Linuxu?
ERR 25. 04. 2010, 15:41:31
Odpovědět  Odkaz 
Oblibene Flamovaci tema, čemuž jistě bude odpovídat délka diskuze. Musím říct, že s autorem nesouhlasím prakticky v ničem. Už jen srovnávání Ubuntu a Mandrivy mi přijde dost hloupé. Mandriva byla kritizována za klikací nástroje. Taková kritika je evidentně hloupá, což je myslím netřeba dále rozebírat. Ubuntu, které jen tak mimochodem žádné pořádné klikací nástroje nemá a řeší vše raději propracovanou wiki s předdefinovanými píkazy do CLI, je kritizováno za něco úplně jiného.

Předně Ubuntu doslovně parazituje na Debianu, Fedoře a Opensuse. Vždy, když se tento argument objeví, je rozporován argumentem, že GPL to přece umožňuje. To je sice pravda, ale je to popření principů fungování Opensource. Když vývojáři některé z distribucí vytvoří patch, standardně ho nabídnou upstremu (pokud sami nejsou upstreamem). Když patch vytvoří vývojáři Ubuntu, zahrnou ho do svých repozitářů a tím to pro ně hasne. Upstream se od nich žádné pomoci nedočká. A nejen to. Podle Ubuntu komunity je tohle chování normální. Nechť si upstream sám prolézá nekonečný internet, jestli někde někdo na světě nevytvořil patch... Humus.

Vývojová aktivita Canonicalu je po započtení statistické chyby nulová. Pokud Canonical sebere uživatele například RedHatu, jehož vývojové aktivity jsou obrovské, nepochybně to poškozuje Linux, protože peníze, které by tito uživatelé přinesli Linuxovému vývoji odtečou někam jinam.

Nesdílím nadšení na touto Linuxovou disribucí, protože podle mých zkušeností funguje velmi špatně. Na mém hardware (několik počítačů různého typu) cca polovina vydání Ubuntu vůbec korektně nenabootuje. Respektuji ovšem, že zkušnosti jiných uživatel se mohou lišit.
Jiří Eischmann Re:Škodí Ubuntu Linuxu?
Jiří Eischmann 25. 04. 2010, 16:42:19
Odpovědět  Odkaz 
"Mandriva byla kritizována za klikací nástroje."
Mandriva byla kritizována za mnohem víc než jen to. Ivan Bíbr vám o tom klidně zasvěceně povypráví.

"Když patch vytvoří vývojáři Ubuntu, zahrnou ho do svých repozitářů a tím to pro ně hasne. Upstream se od nich žádné pomoci nedočká."
Nevím, jestli lžete z nevědomosti nebo schválně. Já na Launchpadu trávím docela dost času, takže můžu pozorovat, co se s bugy a patchi děje. Vývojáři Ubuntu s upstreamem normálně komunikují, některé bugzilly upstreamu jsou dokonce s Launchpadem provázané, mnoho projektů používá Launchpad jako svůj upstream. Pro mnoho upstreamových projektů je to díky velké uživatelské základně hlavní vývojová platforma, kde získávají feedback od uživatelů, a to by jaksi bez komunikace mezi distribucí a upstreamem nešlo.

"Pokud Canonical sebere uživatele například RedHatu, jehož vývojové aktivity jsou obrovské, nepochybně to poškozuje Linux, protože peníze, které by tito uživatelé přinesli Linuxovému vývoji odtečou někam jinam."
A jaké peníze běžný domácí uživatel, u kterého je Ubuntu hlavně populární, vývoji Linuxu dává? Pokud vím, tak Ubuntu Red Hatu mnoho komerčních zákazníků dosud nevzalo. Pokud by měl Red Hat problémy s tím, že mu Ubuntu přebírá hodně běžných uživatelů, tak by se měl zamyslet sám nad sebou. Jeho prioritou je komerční nasazení a že z toho vývoje mají benefit i běžní uživatelé, je věc druhá. Jeho prioritou nejsou a dokud nebudou, tak se nemůže divit, že je získává distribuce/firma, pro kterou prioritou jsou.
Ivan Bíbr
fri 25. 04. 2010, 18:15:52
Odpovědět  Odkaz 
Ivan Bíbr by mohl přetisknout jednu ze svých starších poznámek k tomu tématu o připomínkách k Mandrivě, kterou dříve možná (tuším) uvedl na Mandriva fóru. A připojit k tomu svoje slavné povzdechnutí. "Ach jo, už zase...", aby to bylo více expresívní. No a potom nám říct, proč používá Mandrivu, aby ji nabídl novým zájemcům a... zběhům z Ubuntu. :-)

Takové ty věci jako, jestli je lepší půlroční cyklus vydávání nebo roční, jsou nyní vyřešeny, dokud se nerozhodne opět jinak, jak jsou - půlroční období - zhruba: nebo si pracovníci berou spíš takový čas, aby věc jimi byla udělaná pořádně, takže to zas tak přesné nebude, ale to už si každý rád počká.

Nebo rozmrzelost nad tím, že bylo kdysi zavedeno dělení uživatelů podle různé úrovně členství v Mandriva klubu - to už je taky ve svých dopadech pryč: viděno z mého pohledu - já sám jsem se nikde nezaregistroval.

Zajímavá, pro mě hodně, by byla zpráva třeba podaná Ivanem Bíbrem (co tak o tom ví) o ekonomické stránce věci, a o rozšíření Mandrivy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (a klidně i na Slovensku :-). Kdysi mě toho času celkem zajímalo, jestli Mandriva (předtím Mandrake) vůbec ekonomicky vydrží, když ano, můžou přece opravit nedostatky, abych si nemusel hledat něco jiného. :-) A jak je to s Mandrivou dnes?
Škodí Ubuntu Linuxu?
http://volani.webnode.cz/ 26. 04. 2010, 23:47:34
Odpovědět  Odkaz 
Mám obavu že z ubuntu bude platforma pro služby.
Něco jako jedno ubuntu one vládne všem :)
Když by byly služby integrovány do systému a canonical byl upřednostněn, ale byla by možná svobodná volba jiného poskytovatele služby tak proč ne.
Ale jestli budou do ubuntu integrovány služby pouze canonicalu, tak přecházím jako BFU na debian nebo gentoo :D
Na ubuntu mi vadí více věc, ale zatím nevím o lepší alternativě pro BFU.
Hlavně problém vidím v podpoře u ostatních distribucí.
Na foru ubuntu se většinou problém někdo snažil řešit, často sic neúspěšně a ne úplně ochotně, ale tak většinou někdo alespoň trochu poradí.
Na foru opensuse se ke mě nechovali ke mě a mím lamáckým otázkám vůbec hezky.
Krom toho openSuSe má zajímavé služby (SuSeStudio atd, ale často nedotažené se spousty chyb.
Ubuntu často něco chybí, ale díky rozšířenosti to někdo nějak většinou vyřeší je na to klikací GUI v repu a nebo postup na české wiki.

V openSuSe sem častokrát narazil na konflikty při instalaci sw a na ubuntu sem se setkal jen s tím, že mi nešel stáhnout dig. podpis repozitáře který byl na wiki.

Pro ubuntu je více softwau v repu, se mi zdá a nemusím jich přidávat ručně tolik.

V openSuSe abych měl alespoň něco tak musím přidávat kolem deseti repozitářů a pak stejně většinu sw hledat ještě přes webpinu.

V ubuntu sou programy v hlavních repozitářích zastaralé.

OpenSuSe má jakési dohody s firmama a spíš sou zaměřené na firmy než na domácí BFU.
Určitě nepohrdnou amatérským programátorem, který jim bude dělat betatestera, ale důchodci který je rád že zapne internet příliš nepomohou.

Ubuntu je zaměřený na BFU, což je dobře, ale obávám se že firma Canonical nebude tak dobročinná jak se zprvu možná zdálo.

Chci svobodný software který bude cílený na běžné uživatele.
Ubuntu je zaměřený na běžné uživatele, ale o těch svobodách s přibývající integrací služeb (one Canonical) začínám mít strach o své svobody.
Ať vydělávají na podpoře a službách, ale ať to neintegrují jako součást svobodného softwaru bez možnosti změny...
A také by měla být možnost zvolit pokročilou instalaci a neinstalovat některý software a nebo si vybrat jeho alternativu.
Protože ne vždycky se shodnu s výběrem základních programů s distributory a zbytečně instaluji a deinstaluji software který nechci :D


Takže za mě asi tak.
PS: neudělá někdo derivát ubuntu, kde bude ubuntu one propojenou s českými malými firmami a jako hlavní vyhledávač nebude google, ale seznam nebo pro zatím ne příliš použitelný YaCy :)

Ještě k ostatním distribucím.
DANIX- neaktualizované, absence podpory= mrtvola
SLAX- problém s instalací, špatná podpora v češtině
DEBIAN - mám strach že se nevyhnu a neporadím si s příkazovou řádkou špatná podpora pro BFU v češtině.
Gentoo - tentýž problém (česká wiki se smazanými daty s velkou reklamou na boku atd..)

Nevím k jaké distribuci zdrhnout od ubutnu. Osobně jako hlavní osobní OS stejně používám nesvpbodný a zastaralý windows XP, protože programy které běžně používám nemají na linuxu alternativu a ve wine se mi je nepodařilo rozběhnotu do použitelného stavu.
Používám velké množství svobodného softwaru na windows.
Jediná věc o které momentálně vím, která je vlinuxu a na windows ne (možná by to šlo nějak emulovat, ale nevím kolik by to sežralo ramky navíc, mám jí totiž málo..) je Empathy.
Na windows mám už léta mirandu IM která mi nevyhovuje (obtížné aktualizace, nepoužitelnost doplňků "DLL knihoven" na některé klíčové funkce).
A K3B bude nejspíš lepší než bezplatný Ashampoo Burning Studio 2010, nebo nepoužitelný svobodný InfraRecorder i když v gnome mi to K3B tuším blbl.

Prostě chci linux, ale mám problém stím že na starší PC běhá pomaleji jak windows a že na něm nejdou aplikace, které potřebuji.
Líbí se mi repozitáře, ale mají také hodně problémů a nedodělků a paradoxně se mi lépe daří instalovat a udržovat software na windows (cca 350 programů).
Protože sice ve windows musím všechno instalovat ručně, ale alespoň nemusím bojovat při kompilaci se špatnou verzí jakési podivné knihovny kterou se mi nedaří na internetu vypátrat..

Na windows existují také programy pro snadnou instalaci a aktualizaci sowtware, ale sou ještě debilnější než synaptic, tudíš pro mne zatím nepoužitelné :)

Chci linux, ale zatím pro mne mají všechny distribuce příliš nedostatků..
Chci mít možnost klikat (programátorům příkazovou řádku brát přeci kvůli kvalitnímu GUI nemusíme ne?)

A když sem uvažoval nad koupí netbooku, tak jsem zjistil že cena verze windows vs cena s linuxem (pokud se vubec sezene s nejakym pouzitelnycm kde funguje HW) je stejná a na windows můžu hrát staré hry (které mám z mladí z různých časopisů), které na linxu budou problém.
A to nemluvím o perličkách jako že svobdoné hry často v linuxu fungují hůř než ve windows (Frets on Fire a další)i pokud se povede rozchodit ovladače a 3D akceleraci.
Nebo věci jako že se musí vypnotu compiz když se spouští hra jinak to dělí pravdu krávoviny :D (takže pro efekty člověk musí vytrpět spousta klikání při kterém efekty zapíná a vypíná)
Pokud někdo má nápad jak automaticky vypnout 3D akceleraci plochy při zapnutí libovolné aplikace která používá OpenGL tak dejte vědět :)

A linux sem zkoušel a zajímal jsem se o něj, ještě než vyšlo ubuntu.

Ve windows nepoužívám antivir a dřív jsem měl bezplatné, mám ho nainstalován přes 8 let a pravda, zapíná se nechutně dlouho (možná si za to můžu sám svými amatérskými hrádky v registrech a instalování podivuhodných ovladačů a programů na všelijaký HW kamarádů, kterým to a ononefungovalo :D )
A funguje mi tam víceméně všechno co potřebuji.

Takže když to ještě shrnu proč moc nepoužívám linux:
Problém s HW
Nedostatek software a jeho obtížná instalace a aktualizace na poslední verzi.
Dost věcí nefunguje hned samo a problém s podporou "částečně použitelné je forum a wiki na ubuntu.cz".
Špatná podpora her a 3D aplikací.
Vysoké nároky na HW.
Musím se učit dělat věci jinak.

Výhody linuxu:
Pocit bezpečí.
Licencování a obchodní model (všechno zdarma a můžu platil dobrovolně přímo autorům)
Velké množství bezplatného softwau v základním repozitáři.
Když budu chtít může se v čemkoliv šťourat a měnit to, nebo si na to někoho můžu zaplatit.
Nejsem závislí na jedné firmě které jde primárně o výdělek (kdy že mají končit ty záplaty pro w. XP? :D).
Škodí Ubuntu Linuxu?
Oracle 911 20. 06. 2010, 14:03:12
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu Linuxu neškodí, Linuxu škodia tie žabo-myšie hádky ktoré majú koreň v prílišnej demokracií, vysvetlím to vtipom:

"Keby včely mali parlament, nemali by med."

Toto veľmi dobre vystihuje jadro problému, vedú sa plané diskusie o tom aké ikonky použiť k danej distro, tým pádom premrhá sa kopa energie ktoré by sa mohli použiť na dôležitejšie veci a potom to distro na obyčajného užívateľa/ lamu pôsobí ako by bolo nedokončené, nedoťahané či pokašlané.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog