přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Skutečný příběh: ze dne na den linuxačkou

E LINKX

Skutečný příběh: ze dne na den linuxačkou

any_key.png

Představte si situaci: přijdete domů, zapnete počítač... a pak už jen zíráte na slovo FAILURE.


Nesmíme zapomenout na pár důležitých detailů scény. Jste hrdinkou ženského pohlaví, dejme tomu něco přes dvacet, s praxí kancelářské krysy, podomního prodejce internetů nebo námezdního pisálka. FIT jste sice nestudovali, ale počítače se neleknete a úlohu čudliků a dírek na zadní straně té bedny pod stolem si dokážete odvodit. Příběh je dechberoucí, grafika realistická a vy intenzivně pociťujete emoce hrdinky. Ústředním pojmem je šok: Windows XP ani po restartu nenaběhnou, disk se nehýbe, kouzelná krabice je mrtvá!

Žena počítačového věku je duchaplné a inteligentní stvoření. Kdysi po přestěhování užívala starý počítač, vybavený rovněž WinXP, takovou řvoucí šunku z roku raz dva s 256 MB RAM a 6 GB HDD. Na každý klik se tam muselo čekat čtvrt hodiny. Poté, co si přivezla svůj nynější počítač, byla šunka zašoupnuta pod stůl a teď se na ni práší. První quest je jasný.

Po zapojení starého disku do novější sestavy se roky nepoužívaný systém úspěšně rozběhne. A - ejhle! - samozřejmě požaduje serial key. Naše hrdinka prohrabe pár šuplíků a zklamaně konstatuje, že k počítači, který dostala od přítele ještě kdysi před maturitou, fakt serial key nenajde. Windows nezapomínají svůj monolog o aktivaci opakovat každé dvě minuty. K tomu si připočítejte ještě tři roky staré záložky ve Firefoxu, sotva 1 GB místa na disku, lamerskou nepřítomnost zálohy a fakt, že je středa v noci. A jasně, jste "jen holka"!

Tu holku už kdysi napadlo vyzkoušet si Linux. Jen nikdy neměla motivaci, náladu nebo čas. Teď ale nastoupily na scénu vedle již přítomného zoufalství také odhodlání a chuť vyzkoušet něco neznámého. Po poradě s pár přáteli si druhý den stáhla LiveCD Ubuntu. Nastavit bootování z CD v BIOSu nebylo zvlášť složité a Live systém působil po startu velmi sympaticky. Ubuntu forum a strýček Google společně zodpověděli všetečné dotazy. Trvalou instalaci sice uživatelka nejprve neplánovala, ale druhý den už se jí práce v Ubuntu zdála přirozená. Jednadvacátého prosince v noci si tedy nainstalovala Linux jako jediný operační systém na ten šestigigový disk. K Vánocům.

O pár měsíců později chodí do práce s tričkem s obrázkem tučňáka, radí lidem, co mají napsat do konzole, aby jim to vyplivlo MAC adresu, vesele killuje zlé aplikace a těší se na LinuxAlt. Ten šestigigový disk s Ubuntu má pořád. A na druhém sbírku fotek, hudby a různých Live distribucí k očichávání, když se jí nechce spát.

Ještě pořád věříte, že linuxačky neexistují?

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

rionka

rionka


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »