přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tvorba vlastní live distribuce Linuxu

Control

Tvorba vlastní live distribuce Linuxu

babytux.png

Skutečnost, že je na trhnu více linuxových distribucí není žádnou novinkou ani pro úplného začátečníka. Ovšem o postupu jak si vytvořit vlastní distribuci se ví méně. Přitom dnes jde již o poměrně jednoduchou záležitost. Dovolte mi zde v krátkosti uvést základní postup, jak takovou vlastní linuxovou distribuci vytvořit.


reklama

Dříve než začnem, řekněme si něco málo o Linuxu samotném.

Linux je takovou "lepší stavebnicí". Vše je možné poskládat a proházet dle vlastních představ. Linuxová distribuce je buď  "live" nebo "instalační".

 • Live distribuci linuxu můžeme spustit přímo z CD nebo DVD nosiče a rovnou s ní pracovat. Základní aplikace jsou již nainstalované a přednastavené od výrobce (autora distribuce). K takovým distribucím patří kupříkladu dost známý Knoppix, Ubuntu, DreamLinux, PCLinuxOS, Damn Small Linux, Puppy Linux. Ale nenechte se zmást! Live distribuce může také obsahovat instalátor, který po spuštění nainstaluje dané médium do počítače (Ubuntu, DreamLinux, PCLinuxOS, Damn Small Linux, Puppy Linux, Knoppix).
 • V případě instalační distribuce je nutné linux napřed z média nainstalovat do počítače a teprve poté s ním můžeme pracovat. Do této skupiny můžeme zařadit Debian, Fedoru, Gentoo, CentOS. Samozřejmě i tyto distribuce, nebo některé z nich, jsou nabízeny i ve verzi live (CentOS), což má pro uživatele velkou výhodu. Může si daný linux vyzkoušet, aniž by musel do počitače cokoliv instalovat a porušit si tím data na svém disku.

Linuxová distribuce má buď svůj vlastní základ (Debian, Fedora, Gentoo) nebo je postavena na jiné distribuci (Ubuntu - Debian based, PCLinuxOS - Mandriva based, Sabayon - Gentoo based, Knoppix - Debian based ...).

Postup při tvorbě live distribuce:

1. Vybereme si vhodnou linuxovou distribuci, kterou si upravíme pro naši vytvářenou vlastní live distribuci.

My si pro ukázku zde ukážeme tvorbu vlastní Live distribuce z distribuce "PCLinuxOS MINIME 2008". Ne každá distribuce má v sobě nainstalované remastering nástroje a my bychom si je museli stáhnout a složitě doinstalovat. "PCLinuxOS MINIME 2008" tyto "remastering" nástroje má již v sobě od autorů, proto pro zjednodušení tuto distribuci. Navíc jsem toho názoru, že PCLinuxOS patří mezi kvalitní linuxové distribuce.

"PCLinuxOS MINIME 2008" obsahuje:

 • základ distribuce PCLinuxOS (Mandriva based) + administrační nástroje
 • nainstalované a přednastavené "remastering" nástroje pro tvorbu vlastní live distribuce
 • instalátor Live distribuce (CD/DVD/USB Flash -> HDD)


2. Nainstalujeme si vybranou linuxovou distribuci do počítače (PCLinuxOS MINIME 2008).
3. Doinstalujeme si potřebné knihovny, jazyky ...
4. Doinstalujeme a nastavíme si software (GIMP, OpenOffice, KOffice InkScape ...).
5. Upravíte si vzhled (tapetu na pracovní ploše, KDM přihlašování, vlastní splash screen, úvodní boot menu, boot splash ...).
6. Pokud jste sběhlejší můžete si ještě opatchovat jádro nebo si upravit tzv. repository (seznam serverů pro instalaci a update dalšího software).
7. Když už máte takto upravený linux, stačí pouze spustit "remastering" nástroje a postupovat dle jejich průvodce - jaké adresáře se mají resp. nemají použít (home adresáře jednotlivých účtů), rozlišení obrazovky po spuštění live distribuce ...
8. Po dokončení remateringu se defaultně v rootu adresářové struktury vytvoří ISO soubor, který jen vypálíte na nosič a vlastní live distribuce je na světě.

Pokud chcete mít danou live distribuci s možností instalace do PC, vložte si na plochu zástupce instalátoru, který je součástí PCLinuxOS MINIME 2008.

kdesu /usr/sbin/draklive-install

bootmanager.png

Boot manager GRUB (já jsem zvolil textovou verzi menu, je však možné vybrat i verzi grafickou).

prihlasovani.png

Přihlašovací obrazovka

splash.png

Splash screen po přihlášení

Pro náš popis jsem úmyslně použil jako příklad distribuci PCLinuxOS MINIME 2008, která je pro tuto činnost již přednastavena jejími autory. Navíc je k uživateli přívětivá  a má velkou softwarovou podporu (vychází z Mandrivy). Klidně tak jsme mohli použít:

 • DreamLinux (Debian based)
 • Fedora Core
 • Damn Small Linux
 • Puppy Linux

I u těchto distribucí jsou autory dodávány remastering nástroje. Teď již nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně úspěchů a trpělivosti ;-)

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
valesek 28. 05. 2009, 07:43:54
Odpovědět  Odkaz 
No na tomto clanku je dulezitej akorat titulek. Myslel jsem si ze zde budu mit presne popsano jak na to, ale toto? Titulek mel vypadat takto: "Pro vytvoreni LiveCD/DVD linuxu pouzijte remastering", a v tu chvili bych na to sral. Skoda ze se na tomto webu nehodnoti autor penezma, jako u jinych serveru, by se tento autor topil v dluzich.

Valesek
Re:Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 28. 05. 2009, 10:08:24
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Skoda ze se nehodnoti penezi slovnik a slusnost nekterych lidi ;-) Napsat neco neslusneho nebo nekoho urazet umi kazdy. Co zkusit napsat nejaky clanek na toto tema s podrobnejsim postupem? Rad se necham poucit.

Dle kritiky nevim, zda byl clanek vubec cten nebo pouze nepochopen. Pro jistotu snad par slov pro vysvetleni (pro ty co o to stoji).

Tento clanek je urcen prevazne beznym ctenarum. Musi jim byt srozumitelne, o cem je rec. Kdyz se napise pouzijte remastering nastroje a nic vic, bude to pro ne stejne platne jako mrtvemu zimnik. Linuxovy guru si treba linux cely sam naprogramuje nebo pouzije nejakou hardcore distribuci a vse si sam udela. Tvorba vl. live distribuce z distribuce jine je vzdy pres remastering utility. V clanku se pise, ze tohle je jedna z variant.

Postup tam je. Doinstalovani, nastaveni, patchovani. Postupy konkretnich ukonu by bylo zybtecne popisovat. Nainstalovat si programy si jiste uzivatele umeji a delat z nich hlupaky a popisovat jim to co jiz znaji nechci. Ja si ctenaru vazim. I kdyz mohou mit jiny nazor na danou problematiku.

Spusteni remastering nastroju z nabidky snad neni tezke :-)


Rene
Petr Šafařík Re:Re:Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Peťoš 28. 05. 2009, 12:56:01
Odpovědět  Odkaz 
1.) Je to zápisek v blogu, nikoli článek.
2.) Kritika ano, ale konstruktivní.
3.) Urážet umí každý; jestli to není ubohé, tak nevhodné určitě.
Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 1. 07. 2009, 14:07:42
Odpovědět  Odkaz 
Dobre odpoledne.

Ano danu vetu jsem uvedl a stojim si za ni. Testoval jsem a fungovalo vse (na Virtual Boxu pod CentOS). Remaster byl pomoci utilitky MkDistro pochazejici puvodne z Morphixu. Ale na nefunkcnost remasteringu u DL si stezuje vice lidi na netu. Aspon mala utecha, ze nejste sam ;-) Netusim cim by to mohlo byt. A pokud to nepotrebuji, tak se tim ani nehodlam v tuto chvili zabyvat.

Zda je DL kvalitni nebo amaterska distribuce se nebudu vyjadrovat. Kazda distribuce ma sve klady a zapory. Nektere jsou opravdu k amaterske, jine se tvari jako user friendly, ale ve skutecnosti jsou naopak "preslechtene". Ja sam pouzivam CentOS. Je to distribuce vytvorena z RHEL vhodna spise pro servery, takze hodne veci si tam musim donastavit (neni tolik user friendly pro desktop). Ale mam to co potrebuji a co chci.

Udelat kvalitni linuxovou distribuci je spise otazkou vyvojarskych tymu a lidi, co kolem toho budou behat a davat do poradku chyby a udrzovat repository. Neni to v silach jedince. V clanku jsem chtel pouze nastinit postup pro nezasvecene.

R.
Re:Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Jan Klaus 3. 07. 2009, 03:24:52
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, že jste to takhle nějak neuvedl přímo do článku.

Pokud něco funguje ve virtuálním stroji nemusí to fungovat v reálu (u Dreamlinuxu to platí dvojnásob).

MKdistro vyvinul a jako autor je uveden Nelson Gomes da Silveira. Je to jeden ze čtyř lidí, kteří tvoří jádro vývojářů Dreamlinuxu.

O problémech s RM vím přímo od uživatelů distribuce. Jde o tři nejčastější případy:

1. RM se nepodaří úspěšně dokončit ("zasekne se").
2. RM je dokončen bez chybového hlášení, ale následně nejde úspěšně bootovat.
3. RM je dokončen bez chybového hlášení, ale při následném startu se objevují chybová hlášení a distribuce je nefunkční.

Vypadá to, že pravděpodobost úspěchu je tím menší, čím více změn v distribuci před RM uděláte.
Re:Re:Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 3. 07. 2009, 07:50:47
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

To, ze to funguje ve VB a v realu pak ne mne nenapadlo. To bude asi ten problem, proc nekteri lidi "prskaj" ;-) Nechtel jsem kvuli tomu nicit instalaci CentOSu, jen abych neco otestoval. Tak priste radeji tuto skutecnost uvedu. Diky za informace.

R.
Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
bc. Zdenek Christov, DiS. 28. 05. 2009, 11:26:01
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
daný článek se mi líbí. Jasně a věcně popisuje problematiku, která souvisí s použitím linuxu jako bootovacího cd. Z článku je i patrné, že autor svému tématu rozumí a že má zkušenosti s různými distribucemi linuxu.

Zdeněk
Bc. Alois Hýbl, DiS. Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Alois Hýbl, DiS. 28. 05. 2009, 12:01:31
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
podle mého je článek stručný, jasný, srozumitelný. Komu přijde nesrozumitelný, asi by se do "vývoje" vlastní distribuce neměl pouštět a měl by se raději spolehnout na distribuce, které "vyvíjí někdo jiný". Za nějaký čas až se k tomuto článku vrátí (pokud bude i nadále používat GNU/Linux) jistě již bude i pro něj dostatečně srozumitelný.
Boháč David Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Boháč David 31. 05. 2009, 11:44:45
Odpovědět  Odkaz 
Jediné co bych vytknul je trochu zavádějící titulek "Tvorba vlastní live distribuce Linuxu". Když jsem toto viděl tak jsem si představoval spíše podrobné howto nezávislé na nějakých auto-nástrojích určité distribuce. Článek je pěkný ale myslím si, že jak začátečník tak i zkušený uživatel se v podstatě nic nedozví. O samotné tvorbě live cd se píše, že "stačí pouze spustit remastering nástroje". To mi přijde docela málo.
Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 31. 05. 2009, 19:01:00
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Moc by mne zajimalo, zda nekdo vubec tento postup primo na teto distribuci vyzkousel. Nebo dokonce, zda uz nekdo neco takoveho testoval. Ja se obavam, ze nikoliv. Ja jsem si to poctive musel vse otestovat a nejen u distribuce PCLinuxOS MiniMe. Ted to neberte, prosim, jako utok. Tak jen pro upresneni.

Remastering nastroje u vyse zminovane distribuce jsou pres GUI a zeptaji se pouze zda ma byt spustena live distribuce defaultne v rozliseni 1024x768 nebo ne a zda se ma vynechat pri tvorbe nejaky adresar resp. homedir ci nejaky soubor. To si myslim pochopi i zacatecnik. Dalsi specialni nastaveni tam nejsou. Proto jsem jako priklad pouzil tuto distribuci, aby to bylo co nejjednodussi pro nekoho, kdo by si to chtel jen tak vyzkouset. Specialitky v nastaveni remastering nastrojich, ktere by staly za rec, jsou u jinych distribuci. Ty jsem umyslne zde neuvadel.

Jiz ze zacatku v clanku uvadim - cituji: My si pro ukázku zde ukážeme tvorbu vlastní Live distribuce z distribuce "PCLinuxOS MINIME 2008"............

Remastering nastroje se u jednotlivych distribuci od sebe lisi. Chtel jsem zde pouze nastinit postup obecne. Postup pri tvorbe live distribuce napr. u Knoppixu by byl take jiny. Tam se pracuje dvema zpusoby:

A) primo s image
B) instalaci do PC, doinstalovanim remastering nastroju a opetovne vytvoreni CD/DVD


Takto bychom mohli postupovat od distribuce k distribuci a pokazde by byl postup jiny nebo alespon ve specifikach odlisny. Jiny postup by byl u distribuci majicich tyto nastroje v sobe zabudovane (DSL, Puppy Linux, Slax, Dream Linux) po distribuce, kam si tyto nastroje musite doinstalovat (Debian, CentOS, Fedora - ta je nabizi v repozitory).

Co se tyce titulku, tak ten bych naopak nechal. Kdyz si vemu derivaty jinych distribuci postavenych na distribuci jine a vydavane jako vlastni distribuce (a ne jen u live verzi). A nikdo jin nerika, ze je to zavadejici. Samozrejme s tim souvisi i tvorba a udrzba repozitare, support a jine. To je vsak uz otazka jina. Na webech jsem se casto docetl "vytvorte si vlastni live distribuci" nebo "upravte si ...". A verte, ze jsem tech clanku kvuli tomu precetl hodne a ne jen v cestine.

Ano mohl jsem dat presny postup jak si vytvorit vl. repozitar, vlastni potisk a obal na medium a dalsi veci s tim souvisejici a v pripade distribuovani jiste potrebne. Pak by to byla tvorba plnohodnotne linuxove distribuce. Ale to uz jsme nekde jinde, kde tento clanek neni a ani nemel byt. Treba takovy clanek nekdy napisu nebo ho muze napsat nekdo jiny ;-)R.
Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 31. 05. 2009, 22:16:59
Odpovědět  Odkaz 
Tento clanek mel byt obecny. Netusil jsem, ze bude zajem o vetsi specifikace daneho tematu. Pripravim dalsi blog s podrobnejsim navodem. Jen to musim dat dohromady a vybrat nejakou prikladovou distribuci. Stejne jako se lisi instalace jednotlivych distribuci, lisi se i jejich remastering. Shodne jsou jen nektere prvky - pouziti utilitky mkdistro a pod.

R.
aktualizace
Radek 16. 06. 2009, 21:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, Váš článek mě zaujal, neboť před nedávnem jsem se zrovna zabýval remasterovanim PCLOS MINIME (Potřeboval jsem používat pár nestaních programů na pentiu II, které nemělo připojení k internetu, a jako nejjednosdussi reseni se mi jevilo postahovat si a nastavit si co potrebuji na normalnim pocitaci a cely system pak takto prenest.)
Jen bych rad doplnil, ze pclinuxos minime 2008 je uz temer rok a pul stary a vzhledem k problemum, ktere ma pclos s vyvojem pravdepodobne nova verze jen tak nevyjde. Nastesti se jedna o rolling update distro, a jeho hlavni repozitar je porad dene aktualizovany.
Lidem, kteri by chteli postupovat podle Vaseho navodu, a chteji mit zaroven jejich system aktualni, se bude urcite hodit tento navod na aktualizaci, ktery pred necelym mesicem zverejnil Textar (teno, kolemz neho je vyvoj distribuce soustredeny) na foru pclosu.


Ok here's my steps from a clean install of minime 08 to full update:

1. Install the following:

GConf2
bootloader-utils
dbus
findutils
gtk+2.0
libcairo2
module-init-tools
which

2. Install the following:

kernel-2.6.26.8.tex3

3. Mark All and Click Apply.


R.
Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 22. 06. 2009, 07:18:23
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Ano tato verze PCLinuxOS (2008 MINIME) je opravdu mirne zastarala a na webu novejsi neni (alespon v dobe vzniku tohoto blogu). Je potreba porovest upgrade a pak teprve si hrat s remastering nastroji. Jinak bude cela kompilace take zastarala. Vybral jsem toto distro jen diky jejim pro uzivatele privetivym remater nastrojum. Puvodne jsem chtel vybrat jinou aktualnejsi distribuci, ale kdyz jsem zjistoval slozitost nastaveni remastering skriptu, tak jsme si uvedomil, ze by mne bezny ctenar pekne prohnal :-)

Uz takto staci ti lenosi, co cekaji, ze dostanou vse az pod nos :-)))

Kdyz jsem si s tim pohraval, provedl jem take upgrade, ale po upgrade jsem mel s remastering nastroji problem. Nechtely se spustit, musel jsem provest upravy. Proto tento clanek mel pouze nastinit postupy tvorby distribuce linuxu.

Ono to neni zas tak jednoduche, jak by se na prvni pohled zdalo.

PCLinuxOS je jinak velice privetiva linuxova distribuce a zacatecnikum bych ji vrele doporucil.


R.
Jiná cesta
Krys 29. 06. 2009, 07:53:18
Odpovědět  Odkaz 
Remastering LiveCD se pokouším zvládnout bez utilit jako jsou Revisor a podobné (důvod je dodání vlastních skriptů a dopsání různách nastavení v hlavních souborech + doinstalování rpm balíčků, které nejsou dodávány například pro Fedoru). Tyto postupy nejsou nikde rozebrány a bylo by fajn, pokud by někdo takovéto vědomosti zveřejnil (tune2fs, squashfs atd.). Ještě lépe kdyby to dal čtenářům pod nos ;-) článek je sice stručný, ale určitě je postačující pro první rozhodnutí, co si má uživatel vybrat.
Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Jan Klaus 30. 06. 2009, 18:05:09
Odpovědět  Odkaz 
V článku se uvádí:
Klidně tak jsme mohli použít: DreamLinux (Debian based)

Pokud tuto amatérsky udělanou distribuci přímo doporučujete, zkoušel jste u ní remastering ?

Zkuste to a pokud napíšete, že to funguje, tak to možná funguje, ale jen vám a nikomu jinému...
Re:Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 1. 07. 2009, 14:10:46
Odpovědět  Odkaz 
Odpoved mi skocila nahoru, pardon.

R.
Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Ondra Kadlec 25. 07. 2009, 20:22:09
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
článek je parádní, hned se do toho pouštím.
Vyzkoušel jsem udělat si taky upravené liveCD, a opravdu to jde (to jen pro ty šťouraly, škaredohlídy atd.).
Zkusil jsem PCLinOS Minime08 a Slax, a kdybych to měl porovnat, tak z pohledu aktuálnosti je Slax lepší (jinak je PCLINOS Minime08.
Asi se to tu hodněkrát psalo, ale to jen pro ty lidi, kteří dokolečka melou, že je to stupidní upravit si linux a nejde to.
S pozdravem,
OK.
Re:Tvorba vlastní live distribuce Linuxu
Renek 27. 07. 2009, 08:11:53
Odpovědět  Odkaz 
Dobre rano.

Ano PCLinuxOS minime ma opravdu chyby a neni ani aktualni verzemi jeho balicku. Ale remastering ma jednoduchy, na to, aby si to vyzkousel i mene znaly ctenar (na zkousku). To byl hlavni duvod proc toto distro. Pokud se jim povedl remastering, melo by ctenarum fungovat remaster distro normalne. Vlastne jen to sbali do balicku a daj na nosic (zjednodusene receno). Spis bych hledal chyby pri instalaci pred remasteringem.

Nebylo vyjimkou, kdy jsem si PCLinuxOS (a nejen minime) upgradoval a najednou mi spadlo GUI a ja musel vse prenastavovat a dodavat novy graficky driver ... To byl hlavni duvod, proc jsem sam od teto distribuce upustil (a zustal verny CentOSu). I kdyz jinak ovladanim bylo celkem slusne komfotni.

Slax je kvalitni distro, o tom nemuze byt pochyb. Hodne mych pratel jej pouzivaji hlavne na PC a servery, ktere ovlada nejake zarizeni.

Stouralove a skarohlidi byly, jsou a budou ;-) I kdyby se blog libil alespon jednomu ctenari, melo cenu to uverejnit :-)

Renek

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

René Baran

René Baran

René Baran (*1972) vystudoval pedagogickou fakultu JCU v Českých Budějovicích obor Výpočetní technika a informatika. Ve volném čase se věnuje sportu, četbě, hudbě, programování a fotografování.


 • Distribuce: Desktop: Linux Mint MATE, Server: CentOS / Debian
 • Grafické prostředí: MATE

| proč linux | blog