přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?

POINT.X (2018-19)

Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?

Snažíme se nabízet vám maximum služeb a informací. Ale víte o nich a používáte je?


reklama

Jen samotný LinuxEXPRES nabízí množství RSS kanálů, ovšem zdá se, že uživatelé s nimi neumějí nebo nechtějí pracovat a podle všeho volí konzervativní a z mého pohledu nepraktickou cestu - zadají adresu webu do prohlížeče a "jdou" se podívat, co je nového. Jak je (tedy vás) přesvědčit, že RSS je výborná technologie? Máme několik webů, každý z nich má obvykle několik kanálů. Chceme, abyste sledovali všechny naše weby, a to se osobní kontrolou nedá zvládat. Máme také další technologie -  ale jak čtenáře naučit, aby je používali, když to nejde ani v případě tak jednoduché věci, jako je RSS?

Množství webů a služeb

Ptáte se, proč toho máme tolik, když to nikdo nechce?

Z našeho pohledu je to jasné - chceme být vidět, chceme nabízet maximum možného, chceme a částečně "musíme" být v obraze a moderní.

Zdá se, že z pohledu uživatele či čtenáře to není vůbec důležité. Jediné, co se počítá, je pravidelný a kvalitní obsah. My ale chceme nabízet víc než to, kvalitní obsah je pro nás samozřejmostí (bereme ho za jednu z nejvyšších hodnot).

Ze všech přístupů od 1. ledna 2009 do 18. srpna 2009 bylo 94,8 % přímých (tedy "osobní kontrola") a jen zbývajících 5,2 % bylo na základě RSS. A to jsou započítány i parazitní weby, agregátory a linkovací farmy, které jsou založeny právě na RSS. (Aspoň je vidět, že je moc lidí nečte. ;-))

Google nabízí množství skvělých produktů zdarma. Od okamžiku, kdy správa webů přešla pod Liberix, jsme začali tyto technologie od Googlu používat víc - dokumenty (a formuláře), diskuze, kalendář, webová alba Picasa, YouTube, prezentace... Je to skvělé, protože neziskovka, kterou Liberix je, nemusí řešit správu a prezentaci mnoha dat, prostě je můžeme rovnou publikovat.

Chce je ale čtenář?

Problém je, že to v podstatě nikoho nezajímá a skoro nikdo to nepoužívá.

Tak přemýšlím, čím to je - data tam máme, aktualizujeme je, máme o čem psát a myslím, že to nejsou "prázdné" informace. Máme Twitter - sleduje nás pět a půl lidí. Diskuzní fórum o Linuxu zeje prázdnotou a ze slušnosti mi občas někdo odpoví, když se to snažím rozhýbat (díky, Martine Šíne).

Odpovědi vidím dvě: Buď nejsme schopní to lidem naservírovat, nebo je to nezajímá. Ta druhá je horší a nechci ji slyšet :-), takže beru tu první. Jakým způsobem máme informovat o tom, že používáme všechny možné technologie, služby a weby, že máme profily a data na mnoha různých portálech a můžete se s námi družit, diskutovat, debatovat a dozvědět se, co Liberix připravuje nebo čím byste třeba mohli pomoci (pokud máte zájem)? Přece jen má naše neziskovka mnohem více aktivit než je správa webů...

Kam umístit informace?

  • Na titulku webů můžeme dát jednu ikonu - kterou ale? Víc se tam nevejde, už teď jsou titulky vytížené.
  • Vytvořit k článku panel s ikonami nebo je umístit do perexu? Jenže tam jsou kontextové informace, což profil na Twitteru, YouTube nebo síť přátel Google není.
  • V sekci či na speciální stránce tyto informace nikdo hledat nebude a nenajde je. Částečně už tam jsou a je to poznat.

Tak kam? Poraďte! Zapojíte se? Budete nás sledovat, komentovat, diskutovat i jinými prostředky než na našich webech?

Nahoru

Příspěvky

Vojtěch Trefný Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Vojtěch Trefný 19. 08. 2009, 17:23:39
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, jestli jsem reprezentativní vzorek, ale u mě je to takhle.

RSS: Dodnes jsem nepochopil, k čemu je to dobré, takže si to neber osobně -- už jsem se prostě naučil, že když poprvé zapnu "internet", tak projedu těch pár stránek, co mě zajímá.

Diskuse na Google Groups: O ní jsem dodnes neměl nejmenší tušení, ale hned jsem se tam zapsal :-)

Twitter: Nemám, nepoužívám, takže nečtu. Jediná "sociální síť", kde se občas vyskytuju je ksichtokniha, ale tam nejste (pokud vím).

Youtube: O tom vím, ale to mě zas tolik nezajímá (ale vzhledem k tomu, že rozhodně nejsem cílová skupina videonávodů, tak to zas tolik nevadí).

Picasa: O té vím jen díky tomu, že se na webu Liberixu objevuje náhodná fotka. Ale vzhledem k tomu, že jsou tam fotky z akcí, tak dostatečnou reklamou asi budou nějaké ty články (reportáže) z těch akcí.
Martin Šín Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Martin Šín 19. 08. 2009, 18:42:41
Odpovědět  Odkaz 
RSS jsem také nepřišel na chuť. První co jsem vždy po instalaci nějakého klienta udělal bylo, že jsem tam naházel hromadu zdrojů a pak se v těch novinkách doslova ztratil. To jdu radši přímo na web a takovou tou Star-Trekovskou touhou po poznání hledám co je nového, to je mnohem napínavější.

Služby Google používám s rezervou, jsou výborné, leckdy úžasné a stručně řečeno fungují tak jak mají. Přitom mám ale čím dál větší obavy, aby se to celé nezvrhlo v něco stejně zrůdného jako jedna nejmenovaná SW firma.
Petr Šafařík Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Peťoš 19. 08. 2009, 18:57:57
Odpovědět  Odkaz 
Používám RSS takřka na vše, co chci mít pod kontrolou. U LinuxEXPRESu mám tři kanály, tj. hlavní, komentáře i blog.
Služby googlu nepoužívám; jen kalendář redakce serverů Liberixu.
Vlastimil Ott Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Vlastimil Ott 19. 08. 2009, 19:03:03
Odpovědět  Odkaz 
Ok, díky. Vy jste autoři, takže je to jiné.

Facebook nemáme, protože už to v současném obsazení nemáme šanci stíhat. Ale hlavně - nikdo ho po nás nechce...
Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Vladimír Vojta 19. 08. 2009, 20:45:12
Odpovědět  Odkaz 
Asi taky nejsem zrovna reprezantativní vzorek, protože jsem Linuxový zelenáč, takový ten FBU. :-)
Nicméně RSS čtečku používám, ale jen hlavní kanál, tedy jsem jeden z 5.2 %.
K těm dalším zdrojům; Twitter ani Facebook nepoužívám, upřímně řečeno snažím se jim vyhýbat. :-)
Diskuse na Google Groups, neznám ani nevím, že něco takového existuje; upřímně ani moc nevím, co bych tam psal, protože zapojit se do odborné diskuze je nad moji znalostní úroveň.
Vlastimil Ott Re:Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Vlastimil Ott 20. 08. 2009, 14:07:28
Odpovědět  Odkaz 
Odborná diskuze dnes v podstatě neexistuje - tedy v tom smyslu, že by se odborníci "sešli" a řešili problémy. Občas se "povede" nějaké vlákno třeba na AbcLinuxu (datové schránky), ale jinak jsou to prázdné řeči, nebo rady ostatním.

A to je smysl té konference - radit ostatním. Nemáme klasické diskuze integrované do webu (jen tyto komentáře k článkům), takže chci, aby se k tomu účelu používaly Skupiny Google - http://groups.google.com/group/linuxexpres/topics. Takže až budete řešit nějaký problém, přeji si, abyste se tam zeptal, odpověď dostanete.
Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Robert Hartl 20. 08. 2009, 00:52:32
Odpovědět  Odkaz 
ja mám zase iný problém, kedysi dávno som si nahodil do RSS články a blogy a tak mám celkom prehľad. Ale v živote som si nevšimol, že sú na portály novinky, diskuze... Vlastne až po nedávnom redizajne som si všimol, že sú tu aj sekcie a kategórie :) Hold RSS je potvora, človek si na ňu zvykne a potom mu môže utiecť zvyšok.
Takže ja by som to nebral tragicky, že ľudia idú radšej priamo ako cez RSS ;)
Re:Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
JJik 20. 08. 2009, 07:38:12
Odpovědět  Odkaz 
+1 - používám RSS, sociálním sítím se vyhýbám jako čert kříži. O albech na Picasa ani o Google Groups jsem nevěděl. Už je hledám a zkusím se polepšit ;)
Vlastimil Ott Re:Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Vlastimil Ott 20. 08. 2009, 14:12:04
Odpovědět  Odkaz 
To byl důvod redesignu - aby si lidi všimli, že je tady toho mnohem víc, a začali to také používat. (Novinky jsou nové, ty předtím nebyly.)

RSS máte na všechno, na novinky, na články, na blog, na jednotlivé diskuze na portálech, na konferenci na Googlu, na YouTube videa... Velká nabídka je také na portálu OpenOffice.cz (wiki, forum) a MandrivaLinux.cz (wiki, forum).
Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
rs 20. 08. 2009, 11:10:18
Odpovědět  Odkaz 
RSS nemam rad, pouzival som ho len chvilu - mam pomale pripojenie a ked som mal nastavenych v prehliadaci len niekolko kanalov, trvalo to niekolko desiatok sekund po zapnuti prehliadaca, kym vsetky kanaly stiahlo, to som si radsej vzdy nasiel radsej sam co som chcel. Stavalo sa mi, ze som potreboval zapnut pocitac, najst na ineternete rachlo jednu vec (napriklad odchod vlaku) a musel som kvoli tomu este minutu cakat kym postahovalo RSS vsetkych stranok, inak internet v podstate nesiel. Ono vacsina ludi su asi "konzervy" a na tieto technicke movinky sa vykaslu.
Vlastimil Ott Re:Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Vlastimil Ott 20. 08. 2009, 14:14:29
Odpovědět  Odkaz 
Pak to neděláte příliš dobře - používejte RSS čtečku, tj. program na čtení RSS kanálů. Umí to i Thunderbird. Nebo používejte online čtečku, třeba Google Reader.

RSS není žádná novinka, kořeny má v roce 1997, což je v IT oboru pravěk. Oranžové (nebo jiné) ikony jsou všude...
Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Vladimír Vojta 20. 08. 2009, 19:53:31
Odpovědět  Odkaz 
Teď to zkusím trochu z jiného úhlu, dřív, když jsem se přihlásil, tak se mi objevila taková uvítací stránka a seznam komentářů ke článkům (ne nijak dlouhý), kam jsem na Linuxexpresu přispěl.
Teď (cca před týdnem nebo dvěma) seznam zmizel je tam jen číslovka 0.
Je to jen můj problém a nebo se něco hromadně upravuje?
Využívají naši čtenáři vše, co jim nabízíme?
Roman Zemánek 23. 08. 2009, 20:21:34
Odpovědět  Odkaz 
1. Poklona za sebekritiku, otevřenost ;)
2. V jednoduchosti je síla! (krátké a výstižné články, jednoduchá struktura webu atd.)

Dnes je služeb a všemožných informací milion, podle mne je třeba tvořit svižně, jasně a přehledně. Nějaké "složitosti" jako RSS jsou hezkým spestřením, ale bohužel lidé se pomalu učí technologie, co jim nejsou z "oboru"... tj. těch 5 % jsou IT lidé... ostatní to prostě nezajímá :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog