přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, WengoPhone není mrtvý

Control

WengoPhone není mrtvý

Ač by se mohlo zdát, že povedený open-source komunikátor WengoPhone je mrtvý, není tomu tak.


reklama

Jsou tomu už skoro tři roky, co jsem psal o programu WengoPhone. Tenkrát to vypadalo jako nadějný projekt, který by mohl konkurovat Skypu. Program byl open-source a sponzorovaný francouzským telekomem.

Jenže podnikatelský plán se pravděpodobně nezdařil a telekom projekt ukončil. Naštěstí se však jednalo o open-source a tak se jej mohl ujmout někdo jiný a program se přejmenoval na QuteCom. Byly odstraněny závislosti na službě Wengo a z programu se tak stal neutrální SIP klient s podporou dalších sítí (Jabber, ICQ, MSN,...).

Nedávno jsem si zařídil SIP číslo u Fayn, abych mohl přijímat hovory z ČR. Nejprve jsem si vybral program Ekiga, který je součástí projektu GNOME a tak do tohoto prostředí dobře zapadá. Jeho problémem však je, že po čase ztratí spojení se serverem, takže používat ho jako permanentní softwarový telefon se moc nehodí.

Narazil jsem však na QuteCom, který tento problém nemá a celkově mi volání přijde lépe řešené. Má také podporu Jabberu, která sice není nějak zázračná (nelze třeba posílat soubory), ale momentálně mi postačuje a místo Ekigy a Gajimu můžu mít zapnutý jen jeden program, kde si navíc telefonní čísla můžu přidávat do již existujících Jabber kontaktů.

Nahoru

Příspěvky

WengoPhone není mrtvý
czechxteam 1. 10. 2009, 08:12:45
Odpovědět  Odkaz 
No podle mě už to mrtvý nebo alespoň polomrtvý projekt je. Možná, že ve zdrojových kódech se změny provádějí, ale navenek se projekt nijak neprojevuje - poslední oficiální release je již téměř rok starý a na mé platformě Mac OS X aní není moc funkční - bohužel.
Martin Šín WengoPhone je mrtvý
Martin Šín 1. 10. 2009, 19:28:48
Odpovědět  Odkaz 
WengoPhone se mi nejdřív ohromě líbil v tom, že je multiplatformní. Protože mi ale z nějakého podivného důvodu na 64b Debianu nikdy nefungoval a vývojáři se přitom (řádově měsíce) neměli k odstranění chyby - a čekal jsem na ní opravdu dlouho, tak jsem ho zavrhl. Je mrtvý.
WengoPhone není mrtvý
Ravensun 1. 10. 2009, 12:41:33
Odpovědět  Odkaz 
Navíc já když jsem chtěl wengo nainstalovat do svého na debianu postevné distribuce, tak jsem jej nenašel v repozitářích. QuteCom jsem nehledal, podívám se...
Jiří Eischmann WengoPhone není mrtvý
Jiří Eischmann 1. 10. 2009, 15:21:14
Odpovědět  Odkaz 
Balíčky pro Ubuntu a Debian jsou, viz. http://www.qutecom.org/
Vím, že projekt se nijak čile nevyvíjí, ale momentálně je to pro mě stále nejlepší řešení. Nebo máte tip na jiný program, který perfektně zvládá SIP a přitom umí obstojně i IM sítě?
Re:WengoPhone není mrtvý
Jan Dubský 1. 10. 2009, 16:39:28
Odpovědět  Odkaz 
Programy o kterých vím že umí SIP i XMPP a jsou pro linux:
Empathy, SIP Communicator (alpha2 :/),kvats (RC :/)

Jinak na toto jsem už psal komentář na tvém blogu: http://my.opera.com/Sesivany/blog/2009/09/30/wengo

Kopie příspěvku-
"QuateCom tuším že už není aktualizovaný, nevím jak na tom je kvats- http://www.kvats.net.
Oba jsou ale RC a obsahují chyby a nedodělky.

Zkoušel si Empathy, dělal si o něm rozhovor se Sjoerdem Simonsem- http://www.linuxexpres.cz/rozhovor/rozhovor-sjoerd-simons-empathy
Pro SIP je potřeba nainstalovat balíček "SofiaSIP".

Nicméně Já hledám program který zatím není a který by uměl toto :)
Videokonference ve více lidech, xmpp, sip, IAX, ENUM, zrtp.
Uměl vybírat podle telefonní předvolby SIP účet.
A uměl tyto formáty: speex, CELT, h.264.
V horším případě freeware a lepším svobodná licence :)
A byl by pro windows, linux výhodou :)
Nejblíže k mým požadavkům má program SIP Communicator (zrtp, xmpp), X-Lite2 (výběr učtu podle předvolby).
Na linuxu je určitě zajímavá ta ekiga (alespoň umí ten enum i když celkem špatně) a pak určitě již zmiňovaný Empathy (xmpp, SIP a další protokly) a trošku i sflphone (IAX, SIP), Twinkle (zrtp).
Pro konference víc lidí přes server bez videa je dobrý Mumble (speex, CELT, šifrování) a VoiceChatter (speex).

Víc programů na mém webu:
http://volani.webnode.cz/programy-univerzalni-klienti/

Jinak problém vidím vtom že SIP pro volání PC-PC lidi moc používat nebudou, problémy s NAT a nastavením, neznalost této funkcionality a problém adres (IP adresa se těžko pamatuje a SIP URI si lidé pletou s emailem)

Nejlepší by bylo kdyby někdo (VoIP operátor)nabídl jednotnou adresu pro více služeb, například: PetrNovak@firma.cz pro email, volání (sip-IAX), psaní s offline doručováním zpráv (xmpp) a kvalitního klienta propojujícího tyto služby.

Nemožnost doručování offline zpráv, videohovory, enum, výběr poskytovatelů, uzavřený protokol, podpora HW zařízení, napojení na klasické ústředny jsou nevýhody skypu.

Absence kvalitních klientů s tím spojené složité nastavení, neinformovanost, špatná podpora koncových uživatelů, absence reklamy nahrává uzavřenému řešení jako je skype.

Kolik lidí ví o možnosti volání přes SIP URI a kolik jich to používá? :)
Přitom bezplatné volání mezi lidmi je to co přitáhne pozornost k VoIP, volání na mobil za peníze už tak zajímavé pro běžné lidi není, ale zase se na tom dá vydělat.
VoIP operátoři se pořád chovají jako běžní telefonní operátoři.

Zatímco Skype investoval do technologií a do klienta a levného propojování lidí za NAT. (podle mne celkem zprávně, ale spoustu věcí co chci to neumí (offline doručování zpráv) a nechci být "závislý" na jedné firmě v tak důležité věci jako je komunikace)"
WengoPhone není mrtvý
enigmatic 1. 10. 2009, 18:27:08
Odpovědět  Odkaz 
Tak WengoPhone jsem samozřejmě kdysi taky testoval. Bylo to v době, kdy jsem se s bráchou nemohl korektně domluvit přes Skype. Dnes se s ním přes Skype již korektně domluvit můžu. Ale nepoužívám ani Skype, ICQ, WengoPhone ale nějaké Gizmo5. Už ani nevím proč. Asi proto, že mi to utáhne hovor přes CDMA modem ze služebky domů. A volání přes SIP a psaní přes Jabber mi taky něvadí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog