přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Wiimote s ubuntu

Wiimote s ubuntu

K vánocům jsem svým dcerám pořídil Nintendo Wii a tím se spustila celá lavina dalších událostí. Tak třeba televize, tu jsme jsme roky ignorovali. Stačila televizní karta a připojit počítač k zesilovači. Televizní nábytek nebo DVD přehrávač. K čemu to je?


Když už se Wii zabydlelo v obýváku tak se vše změnilo, a najednou už se nám nechtělo koukat na filmy na monitoru, stěhoval se nábytek, no prostě revoluce. Situace se otočila, už ne televize v počítači, ale počítač k televizi. Připojil jsem notebook k televizi a z internetu mám jiný pocit. Youtube ve lepším rozlišení a solidním zvukem, archív české televize, ... Jediné co tomu chybělo je dálkové ovládání.

Zkoušel jsem zatím dvě varianty, dálkové ovládání pomocí mobilu (o tom napíšu příště) a ovládání pomocí wiimote.

Ovladač WiimoteOvladač Wiimote


Wiimote (přesněji Wii Remote) je unikátní dálkový ovladač k herní konzoli Nintento Wii. Ovladač skvěle padne do ruky a k ovládání počítače by se vcelku hodil. Komunikace mezi konzolí a wiimote má rádiovou část a optickou část. Očekával jsem, že se bude jednat o naprosto proprietární formáty. Ale není tomu tak. Rádiová část je postavena na bluetooth a optická část je IR a pouze jednosměrná (ovladač snímá). Díky tomu je poměrně jednoduché ovladač použít pro komunikaci s počítačem.

Budeme potřebovat bluetooth adaptér který přijímá informace od ovladače a volitelně buď originál sensor bar, který pouze udává polohu monitoru. Senzor bar lze jednoduše nahradit, pro oklamání ovladače stačí dokonce dvě svíčky (ale to by bylo nepraktické a nebezpečné).

A jak na to?

V ubuntu stačí nainstalovat aplikaci wmgui. Přepněte ovladač do discovery módu (tlačítko 1 a 2, dolní kontrolky začnou blikat). Nyní je možné spustit aplikaci a pokud máte funkční bluetooth měla by se navázat komunikace. Tato testovací aplikace vizualizuje všechny funkce ovladače. Vidíte stisknutí jednotlivých tlačítek, zrychlení v jednotlivých osách, body sensor baru atd. Tímto způsobem lze otestovat, že komunikace probíhá.

Aplikace wmguiAplikace wmguiK ovládání počítače pak slouží aplikace wminput. V konfiguračním souboru lze nastavit jaké operace se spouští na jednotlivé tlačítka.

Pokud ovladač budete používat a máte sensor bar nebo jeho náhradu, pak se hodí ho přidat do konfigurace X.

Section "InputDevice"
Identifier      "Wiimote"
Driver          "evdev"
Option          "Name"          "Nintendo Wiimote"
EndSection

a do sekce ServerLayout přidat jeden řádek (wiimote), např:

Section "ServerLayout"
Identifier      "layout1"
InputDevice     "Wiimote" "AlwaysCore"
Screen          "Default Screen"
EndSection

Po restartu X pak je třeba spustit:

sudo wminput -c ir_ptr 

a nyní by vše mělo fungovat.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos